Hlavní navigace

Stačí chybějící statistika a fondy vlají na půl žerdi

Petr Fejtek

Smutek vládne v širých fondových krajích, když nedošla statistika ČSOB. Zbývá tedy bída s nouzí – necelých 100 milionů korun, přičemž sám ISČS Sporoinvest se na tomto nebohém součtu podílí 97 miliony korun. Tak, a tady vidíme názorně, o čem je náš český investiční svět.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokračuje alespoň záchrana v podobě fondů peněžního trhu a není tedy od věci se na ně blíž podívat. Zejména roční výkonnosti jasně dokazují starý dobrý investiční zákon: co jde dolů, musí jít nahoru. Takže ČPI Peněžní trh už na roce dává přes 4 %, Pioneer Sporokonto přes 2 % a ISČS Sporoinvest sice zatím jen 1,8 %, ale od začátku letoška také už přes 3 %. A zanedlouho uvidíme ještě lepší čísla, až se bude srovnávat s „propastí“ po loňském finančním pádu Islandu.

Podobnou situaci vidíme u dluhopisových fondů, i když tam je dlouhodobější vývoj komplikovanější – na dvouletém horizontu ještě u některých vidíme i ztrátu. Na roce je to „od zdi ke zdi“ – fondy korporátních dluhopisů vynesly 30 i 40 %, ty „normální“ se dostaly na cca 3 až 5 %.

Podílové fondy ve 42. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu 88
Dluhopisové 14
Smíšené  –2
Akciové  –1
Zajištěné  –3
Celkem 96

Jakou chybu udělali investoři, kteří houfně loni z fondů po jejich poklesu prchali do bankovních vkladů, depozitních schránek a slamníků. Již dnes jasně vidí, že prodělali – lépe řečeno vyměnili bezpečí za výnos. Možná i to (alespoň maličko) přispěje k jakési lidové sumě zkušeností, i když asi ne.

Diners_Vanoce2019

Zklamání ze smíšených fondů se rozptyluje jen pomalu. Sice se také již poněkud spravily, ale výkon na tříletém horizontu se stále potápí pod hladinou. A trhy se za poslední dva měsíce prakticky nepohnuly. Dluhopisy stagnují v očekávání přílivu nových státních superemisí, akcie rozmýšlejí, co s načatým podzimem. To nejhorší sice již odpracovaly, ale pokračovat v rally je iluzorní. Ani reporty firem nenaznačují jednoznačný směr: dokonce jeden jsou některé lepší, druhý den jiné horší. Začíná být také velmi nebezpečné jakékoli zpětné porovnání – zejména roční může být velmi matoucí. Krásný příklad PX: před 14 dny byl –9 %, minulý týden v pondělí najednou vylétl na +33 %. To však není všechno – přestože index se téměř nezměnil, ve středu bylo hned zas jen 8 %.

Podílové fondy ve 42. týdnu

Zkrátka vlnobití a zdaleka mu ještě není konec. Promítá se samozřejmě i do výkonnosti fondů, takže třeba ISČS Sporotrend předvádí už ročních 130 % a od začátku roku přes 160 %. A to za měsíc bude vše vypadat ještě lépe a radostněji – nenechte se tím ovšem navnadit příliš, budoucnost není zdaleka tak růžová.

Anketa

Kolik peněz měsíčně investujete do podílových fondů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).