Hlavní navigace

Roční výkony fondů vystřelí vzhůru

21. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pomalý návrat do normálu. Tak by se daly popsat výsledky podílových fondů. Kdo počátkem roku nakupoval, může být veselý z dobře zhodnocených peněz. Strašidelný rok končí a jeho dopady budou vidět už jen v ročních statistikách.

Čtvrt miliardy není částka, která by měla fondbyznysu nějak víc pomoci. Navíc se opět zazelenaly jen fondy peněžního trhu, i když to není vidět na první pohled. Ke 110 milionům bychom totiž měli připočíst ještě dalších 100 milionů korun, které zamířily do ČSOB Private Banking peněžního trhu. To je takový slamníček pro milionáře, aby je paklíky bankovek doma nebudily ze sladkých snů tím, že by je tlačily do žeber. Na ostatní zajištěné fondy tedy zbývá jen něco přes 40 milionů korun.

Bez nějakého nadšení jsou dluhopisové fondy, které si také sice již v minulém půlroce „odpracovaly to nejhorší“ (největší ISČS Sporobond skoro 8 %) a na dvouleté výkonnosti se dostávají do kladných vod, ale zájmu investorů to zatím nepřidává. Totéž platí o mixech.

Podílové fondy ve 38. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 107
dluhopisové  –18
smíšené 5
akciové 25
zajištěné 143
celkem 262

Ani akciové fondy se zatím nemohou příliš radovat, i když tentokrát 25 milionů možná naznačuje „lepší časy“. Akciové (a částečně i smíšené) fondy totiž nyní čeká velmi zajímavý vývoj – alespoň co do údajů o ročním výnosu. Po krachu Lehman Brothers trvalo ještě celý měsíc, než se akciové trhy propadly na svá lokální minima (koncem října). Takže nyní se postupně dostaneme do situace, kdy – přestože by indexy nyní stagnovaly – loňská srovnávací základna bude rychle klesat a „roční výkon“ tedy poletí vzhůru sám od sebe.

skoleni_29_6

Vidíme to s předstihem třeba na ISČS Sporotrend – tam jsme si na 120 % za půlrok téměř zvykli, ale nově i 42 % na roce by mohlo zapůsobit (nebo aspoň potěšit), na druhou stranu nalákat ty, kdo zatouží ještě chytit rozjetý rychlík.

Podílové fondy ve 38. týdnu

K čemu to vlastně dochází? Hrůzný rok jakoby zapadal za obzor, za roční data, do historie. Bude se už promítat jen v delších horizontech a „kazit průměry“. K tomu by se mohl přidat i aktuální vývoj, když třeba i konzervativní Credit Suisse letos poprvé obrací a očekává lepší výkon v akciích. Dokonce navíc doporučuje zvýšit podíl českých, polských i maďarských akcií. Praha by tedy mohla přerušit své již téměř měsíc trvající přešlapování na místě a trochu výš posunout své maximum. Co myslíte, pomůže to i našim fondům?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).