Hlavní navigace

Fondy prožily svůj další týden rekonvalescence

5. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fondy uvítaly téměř 300 milionů korun, což sice značí, že nezájem stále pokračuje, ale přesto fondy v září uvítaly největší příliv peněz za poslední rok a půl.

Jak to poslední dobou je pravidlem, i uplynulý týden se opět o většinu postaraly fondy peněžního trhu se 150 miliony a zajištěné se 100 miliony korun. Stabilizace fondů peněžního trhu probíhá postupně již od jara pod vedením ISČS Sporoinvest, který třeba během září získal téměř 350 milionů korun.

Dluhopisové fondy jako jediné ještě dále na odkupech tratily, i když šlo jen o pár milionů. Nepřehlednost v tomto investičním ranku jde ruku v ruce s dozníváním zklamání investorů. I zde se však už dostává roční výkonnost do kladných čísel a kdo chce vytřeštit překvapením zrak, ať se podívá na půlroční 50,7% výnos ISČS High Yield dluhopisového.

Podílové fondy ve 40. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu 153
Dluhopisové  –5
Smíšené 16
Akciové 21
Zajištěné 103
Celkem 288

Zřejmě pomaleji dojde k návratu obliby smíšených fondů, které jsou doménou méně dynamických investorů. Zatím se příliš nechytají ani tzv. profilové fondy (obvykle fondů), které měly být vlajkovými loděmi bankovní distribuce fondů.

Akciové fondy jsou naopak v setrvalé, byť jen „výběrové“ oblibě, ale od ledna jsme nezaznamenali „záporný“ měsíc. A blíží se datum 27. října, kdy loni S&P propadl pod 850 bodů a náš PX pod 700 bodů. Později a poté na jaře jsme sice zažili ještě hlubší minima, ale jestliže se nyní tyto indexy pohybují nad 1000 a PX nad 1100 body, roční srovnávací základna „vyhoní“ roční výnosy na pěkné dvouciferné hodnoty. S tím tedy souvisí i upozornění, že se dostáváme do kolotoče trochu podivných a velmi volatilních údajů.

skoleni_29_6

Podílové fondy ve 40. týdnu

Krásný příklad vidíme třeba u ISČS Sporotrend: před dvěma týdny vykazoval na půlroce 125 %, zatímco dnes „jen“ 95 %, zato na roce byl ještě nedávno v minusu, kdežto nyní již mu tam svítí skoro 37% výnos. Pozor tedy na výjimečné pohyby těchto čísel ve zpětném zrcátku. Každý by si měl opakovat, že do něj máme jen občas mrknout, ale dívat se musíme dopředu.

Tam sice nevidíme nijak růžové vyhlídky, ale přestože ukazatel P/E (poměr ceny a výnosu) akcií je nejvýš od roku 2003, zisky firem zřejmě postupně porostou, takže nejde o totálně odstrašující údaj. Nelekejme se tedy zakolísání posledního týdne, kdy ostatně celá Evropa ve vleku zámoří korigovala včetně Prahy o cca 2,5 %.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).