Hlavní navigace

S fondy je to jako s vlaky: naskočit nebo ušetřit za jízdenku?

7. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani přelomový týden ze srpna do září žádný přelom nepřinesl. Prodeje fondů dokonce klesly pod chaboučkých 100 milionů korun. Faktem ovšem je, že to číslo mohlo být alespoň dvojnásobné, nebýt jednoho velkého odkupu z ČPI korporátních dluhopisů.

To sice nevypovídá nic o retailu, protože šlo evidentně o institucionálního investora, ale poučení si může vzít každý. Tento fond totiž vynesl za šest měsíců přes 27 % – to se sice zřejmě neopovážil předvídat nikdo, ale když se sektor korporátů „rozjel“, dalo se ještě stihnout alespoň 5 % za posledních sedm týdnů. Právě před sedmi týdny totiž ten velký investor do fondu skoro 100 milionů vložil.

Vrátí se fondy z prázdnin?

To je základní problém investora, zda ještě rychlík chvíli pojede, a má tedy cenu do něj naskočit, anebo raději zůstat na peróně a mít jistotu, že neutratím za jízdenku. Zejména v akciích je nádraží jako v Tenkrát na západě. Takové rozhodování je děs, ale nemusíme přece kupovat celý vlak. Stačí si nechat „svézt“ jen nějakou část peněz, ne celou peněženku.

Podílové fondy ve 36. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 96
dluhopisové  –95
smíšené 0
akciové  –9
zajištěné 92
celkem 84

Kdo nebyl bázlivec v půli února, má dnes o 50 % víc, v českých akciích dokonce o 80 % víc. Ještě lepší ovšem bylo nějaký peníz vložit do ISČS Sporotrendu, který za šest měsíců vynesl přes 124 %.

Takových, kdo něco vydělali, u nás sice příliš moc nebylo, ale přece jen za posledních šest měsíců právě do akciových fondů více než miliardu investoři přinesli. To je ta světlá stránka celkového více než 6miliardového půlročního odlivu – plných 4,5 miliardy totiž odešlo jen z fondů peněžního trhu (což jak známo, nejsou vlastně žádné investice).

skoleni_29_6

Podílové fondy ve 36. týdnu

O akcie je zájem

Poslední měsíce také ukázaly značný nárůst zájmu a tedy klientů o přímé obchodování s akciemi, jejichž počet se přiblížil 80 tisícům. Za první pololetí jich přibylo přes 10 tisíc, nejvíc u Fio (o více než 6 tisíc na téměř 30 tisíc), o poloviční přírůstek se dělí PatriaBrokerjetem ČS (dohromady mají téměř 28 tisíc klientů. A jejich počet se podle obchodníků překvapivě rychle zvýšil i během prázdnin.

Zřejmě se část těch aktivnějších klientů přesunula i z fondů na přímé obchodování. To by mohla být jedna z příčin poněkud skomírajícího fondbyznysu u nás. Čím dál víc lidí si totiž také uvědomuje, nakolik jsou poplatky u našich fondů vysoké, zatímco levné ETF (indexové akcie) splní diverzifikační roli stejně dobře.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).