Hlavní navigace

Fondy: courák v rezatých kolejích

14. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fondy se ještě stále nevzpamatovaly z klinické smrti, v níž klempírují už rok a rekonvalescence bude ještě dlouhá. Právě před rokem totiž došlo k těžké havárii na finančním trhu – pád Lehman Brothers sice nebyl počátkem celosvětové finanční krize, ale lze ho považovat za její hlavní milník, protože se zřítil jeden z nosníků systému.

Banka v pondělí 15. září 2008 padla, což jako rozbuška odpálilo hromadu roky shromažďovaných problémů a sérii pádů i evropských bank. Jen během následujícího měsíce pak akciové indexy propadly o 20 % (DJIA), ale také až o 50 % (jako třeba i náš PX). Letní rally sice většinu z tohoto propadu odpracovala, ale na podzim jsme opět spíš pod mračny nejistot korekce.

Podílové fondy ve 37. týdnu
Podílové fondy v mil. Kč
peněžního trhu 217
dluhopisové  –45
smíšené  –5
akciové  –3
zajištěné 35
celkem 199

Nenechali si ujít vysoký zisk

Některé větší pohyby a možná přesuny lze vycítit i mezi jednotlivými kategoriemi, například z ČPI korporátních dluhopisů odešlo 26 milionů korun, ale přes 100 milionů přišlo do ČPI peněžního trhu – že by si někdo „sichroval“ pěkný výnos z korporátů? Mezi ostatními dluhopisovými fondy ještě vidíme na ročním ohlédnutí stále ještě i ztráty, takže celkový exodus z dluhopisových fondů stále ještě pokračuje.

Větší uklidnění je znát ve smíšených fondech, které se sice také ještě na roce tetelí citelně pod nulou, ale přece jen najdeme už nějaké, které vykukují na sluníčko. Akciové fondy zaúpěly víc než 50milionovým odkupem z ISČS Sporotrendu. Nezbývá, než jen pokývat hlavou – jen málo investorů odolá lákadlu inkasovat zisk 125 % za půlrok a dokonce již i skoro 13 % za rok.

skoleni_29_6

Podílové fondy ve 37. týdnu

Opatrně s marketingovými chytáky

Většina lidí totiž umí vnímat (chápat) jen roční výkonnost, kratší horizonty je nechávají chladnými – snad jen kromě mediálně zveličených výplachů. Vůbec je záhadou, čím se investoři řídí a podle čeho se reálně orientují. Až směšně v tomto smyslu vyznívá snaha jiných marketingových snaživců nabízet i další produkty číslem výnosu kumulovaným za několik let – to začalo u zajišťáků a jednorázových pojistek, ale nákaza se přenesla už i na termíňáky. Nu, oblbování se meze nekladou… Co takhle „jistota dvojnásobku“ nebo „100% výnos“ za 17 let – a přitom na to stačí 4 % p.a. Inflační riziko? Kreditní riziko? Vždyť nikdo neví, co to je!

Zatímco evropské akcie posílily pošesté v řadě a panevropský index DJ STOXX 600 překonal hladinu 240 bodů, kde byl naposledy na začátku října minulého roku, Praha si dala neplacené volno – možná i pod vlivem politického bince s volbami i ústavou zůstala zkrátka mimo zájem investorů, navíc se ti zahraniční chovali spíš jako prodejci a od středy ji stahovali dolů. Praha zůstala v koutě a otázkou zůstává, zda, panenko, najdou tě – tedy že si všimnou alespoň v tomto týdnu. Amerika však v pátek již před šestým růstem v řadě raději zaváhala.

Anketa

Investovali jste počátkem roku 2009, když byly ceny akcií a fondů nízko?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).