Hlavní navigace

Desetník: V církvi s růžencem a kartou v ruce

Dalibor Z. Chvátal

Platby na internetu zažívají rozkvět a kromě nových projektů známých bank se do nich začínají vrhat i církevní instituce. A je to pochopitelné, dnešní doba tlačí na rychlost a efektivitu, tak proč neumožnit věnovat neomezený dar instantní, rychlou formou? Jenže někde jdou dál a platební karty lze vidět i přímo v kostele.

Doba čtení: 5 minut

Sdílet

DESETNÍK 133/2008 (28.4. 2008 – 9. 5. 2008)

Psi Páně na internetu

Nadpis tohoto odstavce je zvolený záměrně, ale netýká se řádu dominikánů, kterým se lidově říká „Psi Páně“ (z lat. Domini-canis). Koncem dubna byl spuštěný platební systém PaySec, se svým maskotem v podobě psa. Jen o 14 dnů později ohlásilo Arcibiskupství pražské (APHA), že spouští novinku v podobě příspěvků na různé projekty APHA prostřednictvím online plateb platebními kartami. Do té doby v České republice nepříliš rozvinutý způsob plateb darů církevním právnickým osobám dostal reálný rozměr a stal se skutečností. Některá média nazvala tuto novinku jako unikát, možná v celé Evropě, o „bombu“ však rozhodně nejde. Když se podíváte na zahraniční weby nejrůznějších církevních organizací a společenství, velmi často máte možnost přispět darem online formou. V naprosté většině případů tyto dary putují prostřednictvím platebního systému PayPal. S ohledem na naše české internetové prostředí bylo velmi rozumné, že APHA zvolilo pro dary na projekty běžnou platební bránu pro přijímání platebních karet.

V České republice je stále v podvědomí lidí zvláště katolická církev vnímána spíše jako špatný hospodář s finančními prostředky, navíc těžce konzervativní. Církevní právnická osoba, byť zvučného jména, pro některé finanční instituce představuje dokonce i potenciální riziko, tudíž bez možnosti otevření účtu v bance. Dokážu si proto představit, že samotné spuštění tohoto projektu přineslo tvůrcům spoustu dřiny, počátečních marných jednáni a nejistých výsledků. Platební brána České spořitelny, přes kterou APHA dary přijímá, mě nijak nepřekvapila, tato banka se opakovaně nebojí vyzkoušet nové projekty, v Česku ještě neprošlapané.

V kostele s kartou v ruce

APHA je první církevní právnickou osobou, která umí přijímat dary pomocí platebních karet online. Ovšem prvenství s placení kartou za dary přímo v kostele si odnáší malá římskokatolická farnost v Ostravě. Náš kostel skutečně přijímá platební karty pro běžné dary církvi, potvrdil na dotaz Měšce ThLic. Jan Larisch, farář a statutární zástupce farnosti. Přijímáme embosované karty MasterCard a Visa a nálepky těchto karetních systémů máme i na kostelních lavicích. V sakristii a ve farní kanceláři je imprinter a dary přes platební kartu umíme přijímat dokonce telefonicky a písemnou formou, upřesňuje. Na tuto novinku upozornil přes třemi lety internetový magazín Osobních financí.

Obě tyto církevní vlaštovky nabízejí svým dárcům moderní formy dobrovolných darů a ukazují, že i církev, přesněji lidé v ní, umějí myslet ekonomicky a efektivně. Přitom pro banky nejde o nezajímavý projekt. Náklady s online platbami nebo s přijímáním karet v kostele jsou minimální, někdy i nulové. Banka získá provizi z karetní transakce a církev, tj. obdarovaný, vyšší pravděpodobnost darů od stálých i náhodných dárců. Ani bankovní poplatky obdarovaného příliš nepálí, provize banky za karetní transakci je zanedbatelná, vzhledem k daru, který církev dostane (a jinou formou by třeba nedostala).

Anketa

Uvítali byste možnost platit dary v kostele nebo církevní instituci kartou?

Refinancování se rozjelo naplno

Do refinancování hypotéčních a spotřebitelských úvěrů se pustily i další finanční společnosti. Silná konkurence je výhodná hlavně pro zákazníka, ten si může vybírat z dnes již velmi pestré nabídky. Dvě banky dokonce spustily specializované weby, Volksbank láká na odstřižení se od hypotéky (na tiskové konferenci k uvedení této novinky dokonce pomyslně rozdávala nůžky), Českomoravská stavební spořitelna dává na výběr ze dvou virtuálních poradců, kteří zájemce provedou postupem přeúvěrování. Vstup do refinancování oznámil i Cetelem. Hypotéku u něj sice nepřeúvěrujete, ale spotřebitelské úvěry ano. Čas tak opět ukázal, že zatímco při první masové nabídce refinancování pod taktovkou GE Money Bank ji konkurence označovala nevrle, po roce a půl jde o zcela běžný a standardní finanční nástroj. Teď už si jen správně vybrat.


PŘEHLED FINANČNÍCH UDÁLOSTÍ

Banky

Do konce června je u Poštovní spořitelny spotřebitelský úvěr bez poplatků. V nabídce banky je i nová takzvaná splátková FLEXI karta. Nabízí pevné splátky a nulové poplatky výměnou za okamžité úročení. Zvýšilo se i úročení spořicího účtu Červené konto.

Nově začala u nás působit banka s ruským akcionářem a se zaměřením na podporu rusko-českého obchodu.

Cashback se rozšířil i o platební karty Cetelem.

Anketu o „superabsurdní“ bankovní poplatek „vyhrál“ poplatek za příchozí platbu.

Specializované weby na refinancování úvěrů spustily Volksbank a Českomoravská stavební spořitelna.

Spořicí účet v eurech s dobrým úročením najdete u BAWAG Bank.

Inovaci zažilo pojištění k platebním kartám České spořitelny a má nyní mnoho nových parametrů. Můžete si navíc vybrat i vlastní design k platební kartě.

Notifikační SMS mohou v případě potřeby volitelně dostávat klienti mBank.

Prodej BAWAG Bank byl potvrzen, získala ji německá banka.

Témata


Investice a spoření

Patříte-li mezi rusofily, můžete si vybrat z nabídky nových fondů Raiffeisenbank.

Zajištěný fond s podílem na výkonnosti evropského akciového trhu prostřednictvím akciového indexu DJ Euro Stoxx 50 najdete u Komerční banky.

Nový zajištěný fond zaměřený na firmy z oblastí infrastruktury prodává Česká spořitelna.

Zlatý vklad se zaručeným úrokem má Česká spořitelna.

Témata


Úvěry

Nově se můžete s Volksbank odstřihnout od nevyhovující stávající hypotéky, nabízí její refinancování.

konsolidaci nevýhodných úvěrů můžete požádat i Cetelem.

Témata


Pojišťovny

ŠKOFIN a CONSTRUCT CZECH začali prodávat pojištění spolúčasti pro vozidla financované formou leasingu nebo úvěru.

U ČSOB Pojišťovny najdete nové pojištění rodinných domů a domácností nazvané Domov Expres.

Pojišťovna České spořitelny prodává nové životní pojištění se zaměřením na investování do podílových fondů v rámci finanční skupiny České spořitelny.

tipli

Témata


Legislativa

Insolvenční rejstřík a elektronická sbírka listin je dostupná kromě státního portálu i na webu bankovních registrů.

Témata


Vaše peněženka

Témata


Doprava a cestování

Další zdražení čeká na některé zákazníky Českých drah.

Anketa

Co by pro vás bylo při refinancování úvěru nejdůležitější?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).