Hlavní navigace

Daně 2019: Do kdy a jak musíte zaplatit daň příjmů a přehledy (TERMÍNY)

25. 3. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jaké jsou termíny a lhůty pro podání daňového přiznání a přehledů na sociální a zdravotní pojištění? Jaké jsou sankce, když termín prošvihnete? A co dělat, když se jen spletete?

Přehledně a jednoduše všechny informace a data pro správné podání daňového přiznání pro příjmy fyzických osob a následných přehledů pro Českou správu sociálního zabezpečení a vaši zdravotní pojišťovnu.

Když nemáte daňového poradce

Termíny pro podání daňových formulářů

Termíny pro platbu daní a pojistného

Finanční úřad Česká správa sociálního zabezpečení Příslušná zdravotní pojišťovna
1. dubna 2019 Nedoplatky z přehledů je nutné vyrovnat nejpozději
8 dní od podání přehledu, max. 10. května 2019

Když máte daňového poradce

Termíny pro podání daňových formulářů

Finanční úřad Česká správa sociálního zabezpečení Vaše zdravotní pojišťovna
1. července 2019

Je však nutné na finanční úřad nejpozději 1. dubna 2019 předložit plnou moc ke zpracování daňového přiznání podepsanou daňovým poradcem.

31. července 2019

Je nutné tuto skutečnost ČSSZ i vaší zdravotní pojišťovně nejpozději 30. dubna 2019 oznámit předložením plné moci podepsané daňovým poradcem.

Termíny pro platbu

Finanční úřad Česká správa sociálního zabezpečení Příslušná zdravotní pojišťovna
pondělí 1. července 2019 Nedoplatky z přehledů je nutné vyrovnat nejpozději
8 dní od podání přehledu, max. 8. srpna 2019

Sankce a pokuty

Pokud nezaplatíte daň z příjmů nejpozději v den její splatnosti, musíte uhradit úrok z prodlení. Ten je ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o čtrnáct procentních bodů, tj. k 25. 3. 2019 to je 15,75 % p.a. Úrok z prodlení se uplatní nejdéle za 5 let prodlení a účtuje se až od 5. pracovního dne prodlení. To znamená, že pro platbu daně máte ještě dalších 5 pracovních dnů a musí být uhrazena nejpozději 8. dubna 2019, aby vám nebyl účtován úrok z prodlení (tj. peníze musejí být připsané na účtu finančního úřadu).

V případě platby sociálního pojištění a zdravotního pojištění běží penále již od prvního dne prodlení, a to ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den (18,25 % p.a.), ve kterém dluh na pojistném trvá. Pokuta za nedodání přehledů může činit max. 50 000 Kč u sociálního pojištění i zdravotního pojištění (za každé).

Jak zaplatit daně a pojištění

Daň z příjmů a sociální pojištění hraďte nejlépe bezhotovostně bankovním převodem. Platby se dnes připisují rychle, nejpozději v režimu D+1 (v pondělí peníze odešlete, v úterý se připíšou).

Alternativně můžete platit hotově v pokladnách finančních úřadů a ČSSZ. Nebo použít poštovní poukázku „A“.

U zdravotních pojišťoven můžete kromě výše uvedeného často použít i platbu kartou na pobočce pojišťovny. Mnoho zdravotních pojišťoven platbu kartou podporuje, informujte se proto, na které pobočce kartou můžete dlužné pojistné uhradit. Při využití bonusů za platbu kartou tak můžete získat při platbě svých povinností další benefity.

Za chyby (chvíli) platit nemusíte

Když po podání přiznání nebo přehledu zjistíte chybu, máte dvě možnosti, jak ji opravit. Zapamatujte si dvě slova a jejich odlišné významy:

Opravné

Opravné daňové přiznání, opravný přehled pro ČSSZ a ZP můžete podat kdykoliv v mezidobí mezi podáním řádného daňového přiznání a uplynutím lhůty pro jeho podání. Po jeho podání se k původnímu daňovému přiznání nepřihlíží (tj. jako by nebylo). Prostě pošlete nové a to původní pro FÚ přestane existovat (resp. pro ČSSZ a ZP).

Dodatečné

Dodatečné daňové přiznání podáváte kdykoli po uplynutí lhůty pro podání formulářů.

Tip do článku - účto fakturace duben

Příklad: Termín pro daňové přiznání je 1. 4. 2019. Pokud daňové přiznání podáte např. 4. 3. 2019 a následně 25. 3. 2019 v něm zjistíte chybu, podáváte opravné daňové přiznání (nejpozději do 1. 4. 2019). Když tu chybu objevíte až např. 17. 4. 2019, podáváte dodatečné přiznání. U dodatečného přiznání vám už finanční správa může vyměřit pokutu nebo sankci.

V případě přehledů pro ČSSZ a ZP se vždy při změnách výpočtů dávají přehledy opravné, pojem dodatečné se zde neuplatňuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).