Hlavní navigace

Banky digitalizují: hypotéku vyřídíte online, otiskem prstu zaplatíte všechny účty

31. 8. 2017
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Další banky postupně zavádějí možnost vyřídit si hypotéku jen online bez nutnosti návštěvy pobočky. Další zavádějí platební nálepky, otisk prstu jako podpis elektronických transakcí a další služby. Přinášíme souhrn produktových novinek za srpen 2017.

Pojištění

Audi Financial Servises: nižší úrok na leasing

Společnost Audi Financial Services zvýhodnila leasing těm, kteří se rozhodnou pro nákup modelu A3, A4 nebo A6. Nově je možné získat úrok od 2,99 % p.a. při 30 % akontaci. Abyste výhodnější podmínky získali, je potřeba si zvolit financování vybraného vozu na 2–6 let.

Součástí nabídky je také bonus ve formě servisního balíčku, který neplatíte. Servisní balíčky značky Audi kryjí náklady spojené s předepsanou údržbou vozu, jako jsou inspekční prohlídky a výměny oleje, stejně tak případné opravy z důvodu běžného opotřebení v autorizovaných servisech Audi v ČR, říká Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje v Audi Financial Services. Servisní balíček získáte bezplatně na 3 roky, případně do nájezdu 90 000 km, podle toho, co nastane dřív

Dále je v nabídce obsaženo Audi Pojištění, a to ve dvou balíčcích.

ERGO: hlídáme vaše nároky na odškodné

ERGO pojišťovna spustila nový pojistný balíček s názvem „Letový asistent“. Ten je k dispozici pouze klientům Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a automaticky je jim sjednán k jakémukoli online cestovnímu pojištění.

Při sjednání balíčku máte nárok na odškodné v případě ztraceného nebo poničeného zavazadla, zpožděného či zrušeného letu, zmeškání návazného spoje a odepření nástupu na palubu. Služba je poskytována ve spolupráci se společností Skycloud, která vám v případě, že váš nárok vyhodnotí jako oprávněný, zajistí odškodné.

Letový asistent vám poradí, jak situaci řešit a veškeré záležitosti a papírování vyřeší za vás. Pokud zadáte letovému asistentovi číslo letu, sám bude hlídat případné nároky a informuje vás o vašem právu na kompenzaci.

O náhradách za zrušený či zpožděný let si můžete přečíst také v článku Za zrušený či zpozděný let můžete získat i finanční náhradu. V jaké výši?

Uniqa: pojišťujeme auta pořízené přes LeasePlan

UNIQA pojišťovna uzavřela v srpnu 2017 spolupráci se společností LeasePlan, a to v oblasti povinného ručení. Nově tak pojišťuje všechna vozidla, která si pořídíte s financováním od této firmy.

Všechny vozy pořizované přes společnost LeasePlan budou pojištěny s limitem pojistného plnění 100 000 000 Kč pro újmu na zdraví a limitem 100 000 000 Kč pro majetkové škody.

Bankovní služby

Banka CREDITAS: zavádíme nálepku

Banka CREDITAS začala klientům nabízet bezkontaktní platební nálepku Mastercard Sticker. K běžnému účtu vedenému v korunách je tato nálepka vydávána bezplatně.

Platební nálepka MasterCard od Banky CREDITAS. Autor: Banka CREDITAS a. s.

Platební nálepka MasterCard od Banky CREDITAS.

O platební nálepku si klienti mohou požádat v internetovém bankovnictví nebo na pobočce. Není vázaná na žádnou jinou platební kartu a její vydání i vedení je zdarma, upřesnil ředitel provozu a ICT Banky CREDITAS Kamil Rataj.

ČS: hypotéku umíme i online

Česká spořitelna nově umožňuje vyřídit online nejen refinancování stávajícího úvěru, ale i nový hypoteční úvěr. Pokud byste chtěli celou záležitost vyřídit online, musíte si připravit všechny potřebné dokumenty. Jestliže banka vyhodnotí, že je vše v pořádku, můžete čerpat peníze za dva dny. Během vyřizování úvěru máte k dispozici osobního hypotečního specialistu, který vám poradí přes chat, SMS či e-mail, a to i mimo standardní pracovní dobu.

Pro závěrečný podpis smlouvy se pak se specialistou sejdete na místě, které si sami určíte.

Poštovní spořitelna: peníze do 15 minut

Poštovní spořitelna zrychlila proces schvalování a podávání žádosti o úvěr. Spustila možnost sjednat si půjčku online a pří splnění podmínek vám peníze přijdou do 15 minut. Celá transakce proběhne zcela automaticky, klient může očekávat peníze na účtu do 15 minut od prvního kliknutí do žádosti o půjčku. Výjimkou jsou pouze případy, kdy půjčka musí být z nějakého důvodu manuálně posouzena, říká Martin Eyberger, výkonný manažer ČSOB z útvaru Spotřební financování.

Tato novinka se týká poskytnutí účelových i neúčelových úvěrů do 300 000 Kč, ale i kreditních karet a kontokorentů.

Fio: pojištění umožňujeme čistě online

Fio banka spustila v srpnu možnost si pojištění k platebním kartám sjednat a obsluhovat výhradně online v Internetbankungu. Tato možnost platí pro všechny bankou vydané karty. Nezáleží tedy na tom, jestli kartu vlastníte již nějakou dobu, nebo teprve čekáte na její vydání.

Možnost obsluhovat pojištění ke kartám čistě online se vztahuje na všechny typy pojištění, které banka nabízí:

 • cestovní pojištění,
 • pojištění ztráty a krádeže karty,
 • právní ochrana řidičů.

Klienti si v aplikaci u konkrétní karty vyberou typ pojištění a během pár kliků ho sjednají. Stejně snadno ho mohou upravovat, zrušit či přejít na jinou variantu s vyššími pojistnými limity. V aplikaci také přehledně vidí, jaké pojištění a na jak dlouho mají sjednané, vysvětlil Zdeněk Kovář z Fio banky.

KB: otiskem prstu potvrdíte všechny transakce

Komerční banka dříve umožňovala v Mobilní bance a v Mobilní bance Business otiskem prstu pouze přihlašování. Nyní je možné tímto způsobem autorizovat veškeré platební transakce a ostatní operace. Tuto možnost můžete využívat v případě, že máte chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS.

V Mobilní bance je nově možné také jednodušeji vybírat účet protistrany u plateb, nakupovat vybrané investiční fondy nebo bezhotovostně čerpat kreditní kartu on-line. Kromě toho banka bezpečnostní ochranu IBM Trusteer Mobile rozšířila i pro operační systém iOS.

Na podzim by mělo být možné otiskem prstu v aplikaci potvrzovat i samotné smlouvy.

Mastercard: platební kiosky v Zoo

Společnost Mastercard Europe spustila v Zoo Praha platební kiosky, prostřednictvím kterých můžete přispět finanční částkou na záchranu ohrožených zvířat. Kiosky mají integrovanou platební funkci a v zoo je najdete na 5 místech:

 • u Vzdělávacího centra,
 • u Pavilonu goril,
 • v Pavilonu šelem a plazů,
 • v pavilonu Indonéská džungle,
 • v Údolí slonů.

Při obsluze vás systém navede na výběr projektu, který chcete finančně podpořit. Můžete vybírat z projektů na záchranu těchto zvířat:

 • kůň Převalského – návrat divokých koní do přírody v Mongolsku,
 • gorila nížinná – toulavý autobus, který zachraňuje gorily a další ohrožené druhy ve střední Africe,
 • gaviál indický – ochrana zvířete na řece Čambal,
 • laoš (laoská skalní myš) – záchrana kriticky ohroženého druhu.

Platbu můžete provést dvěma způsoby. Buď bezkontaktní platební kartou po přiložení ke čtečce, a nebo pomocí digitální platební služby Masterpass, a to naskenováním QR kódu.

Platební kiosek v Zoo Praha.
Autor: Mastercard

Platební kiosek v Zoo Praha.

Platební kiosek v Zoo Praha.
Autor: Mastercard

Platební kiosek v Zoo Praha.

Částka, kterou můžete darovat, není libovolně volitelná. Vybírat můžete z příspěvků ve výši 50 Kč, 100 Kč, 200 Kč, 300 Kč a 499 Kč. Každému zájemci, jenž na vybraný projekt přispěje, automaticky kiosek vydá okamžitě po platbě autogram podpořeného zvířete v podobě samolepky s vyobrazením stopy. Ti návštěvníci, kteří zvolí částku 499 Kč se pak mohou navíc těšit na dokumentární film o návratu převaláku do mongolské Gobi, uvádí Vít Kahle, odborný poradce pro marketing a PR ze Zoo Praha.

mBank: prodlužujeme splatnost půjčky

mBank prodloužila maximální možnou dobu splatnosti u své mPůjčky. Z původních 84 měsíců je nyní možní splácet o rok déle, a tedy celkem 96 měsíců. Minimální sazba, kterou vám banka může nabídnout, je 4,8 % p.a.

Modrá pyramida: snižujeme úrokové sazby

Modrá pyramida stavební spořitelna snížila úrokovou sazbu u Rychloúvěru. Nově je možné si jej sjednat s garantovanou úrokovou sazbou 4,99 % p.a. bez zajištění. Maximální výše úvěru činí 700 000 Kč. Nabídka platí pro žádosti o úvěr podepsané do 29. září 2017.

Sberbank: snižujeme úrokové sazby

Ke snížení úrokových sazeb přikročila i Sberbank. Úrokovou sazbu u FÉR půjčky můžete nově získat s úrokovou sazbou začínající na 4,99 % p.a. Pokud během splácení naleznete výhodnější úrokovou sazbu jinde, banka ji dorovná. Pokud klient během splácení dostane lepší nabídku od konkurence, tak Sberbank CZ sazbu srovná nebo ještě sníží, dodává Jiří Antoš, člen představenstva a Chief Retail Officer.

Wüstenrot: Soutěžíme o 250 000 Kč

Wüstenrot – stavební spořitelna spustila soutěž o 250 000 Kč. Pokud si u stavební spořitelny vezmete Půjčku ProBydlení ve výši minimálně 150 000 Kč, budete automaticky zařazení do soutěže. Té se můžete zúčastnit až do 31. prosince 2017. V rámci ní jsou k dispozici 2 hlavní výhry, a to vždy jedna výhra po 250 000 Kč na rekonstrukci či modernizaci bydlení.

Podrobná pravidla jsou k dispozici na webových stránkách stavební spořitelny.

Zonky: spouštíme obchodování s podíly půjček

Investoři, kteří investují na platformě Zonky pro P2P půjčky, mohou nově mezi sebou obchodovat i se svými podíly u půjček. Princip je stejný, jako když lidé žádají o půjčku. Investice jež je určená k prodeji bude na tržišti vystavena maximálně 2 dny a ostatní investoři ji během této doby mají možnost odkoupit.

Částka, kterou jeden investor investuje do jedno půjčky je omezena od 200 Kč do 5000 Kč. Průměrná výše půjček, které se zde poskytují je zhruba 150 000 Kč.

Investování

RIS: zavádíme poplatkové prázdniny a nový fond

Raiffeisen investiční společnost zavedla poplatkové prázdniny. Ty platí od pondělí 21. srpna do pátku 8. září 2017. V rámci nich odpustí vstupní poplatek těm investorům, kteří se rozhodnou investovat do jakékoli z 11 nejčastěji kupovaných fondů Raiffeisen investiční společnosti. Standardní výše poplatku je 0,5 – 3 %.

Aktuálně je v nabídce Raiffeisen investiční společnosti celkem šestnáct investičních fondů a objem spravovaného majetku činí téměř 20 miliard korun.

Kromě toho zavede společnost během září 2017 na trh nový fond. Ten se bude zaměřovat zejména na investice do evropských společností. Veden bude v českých korunách a nebude vás vázat výpovědní lhůtou. Je však nutné pravidelně investovat nejméně 500 Kč a jednorázově pak minimálně 10 000 Kč.

Sociální dávky

Dlouhodobě nemocní získají více peněz

V případě, že budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, získáte na dávkách nemocenského pojištění více peněz. Novela zákona nemocenské od druhého měsíce zvyšuje z 60 na 66 % vyměřovacího základu a od třetího na 72 % vyměřovacího základu. Nyní ji podepsal prezident a měla by tak být účinná od roku 2018.

Podrobnosti a modelové výpočty najdete v článku Novinka: více peněz dlouhodobě nemocným. Spočítali jsme příklady

Spotřebitelská oblast

American Airlines: Nová linka z Prahy do Filadelfie

Letecká společnost American Airlines spustí v roce 2018 přímou linku z Prahy a z Budapeště do Filadelfie. Linku bude obsluhovat Boeing 767–300. Ačkoli nová linka bude spuštěna až 4. května 2018, letenky je možné už zakoupit na stránkách STUDENT AGENCY.

Z Prahy bude spoj odlétat v 11:30 a do Filadelfie dorazí v 15:00. V opačném směru bude letadlo z Filadelfie odlétat v 6:30 a do Prahy přiletí v 9:05 následující den. Let z Budapeště poletí v 11:35 a do Filadelfie přiletí v 16:00. Naopak z Filadelfie vyrazí v 18:25 a do Budapešti přiletí v 9:35 následující den.

Cena letenek bude přibližně 12 000 Kč.

Qatar Airlines: Nově z Prahy přímo do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways zahájila provoz přímé pravidelné linky mezi Prahou a katarským hlavním městem Dauhá. Letadla Qatar Airways (Airbus A320 s kapacitou 144 míst, z toho 12 v třídě business a 132 v economy) létají v obou směrech létat každý den:

Let do Dauhá trvá 6 hodin. Přímá linka nabízí také navazující spojení do dalších destinací v síti dopravce, hlavně do Asie a Austrálie.

Bitcoin se rozštěpil na dvě měny

Po dlouhých sporech došlo k rozdělení digitální měny bitcoin, a to na dvě samostatné měny. Těmi jsou bitcoin a bitcoin cash. Změnu také doprovázelo výrazné kolísání ceny bitcoinu.

Hlavním důvodem rozdělení jsou spory jejich uživatelů. Popularita bitcoinu roste a počet transakcí také. Pomalu tedy přestává stačit současná platební síť. Uživatelé se však neshodli, jak problém technicky řešit.

Nová verze bitcoin cash má umožnit víc transakcí. Každý vlastník díky rozštěpení získal ke své částce bitcoinů stejnou částku bitcoinů cash.

Některé burzy s ní ale obchodovat odmítly, a to burzy Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Pozor na porušení dopravních předpisů v zahraničí

Vymáhání pokut za hranice státu, kde byl dopravní přestupek spáchán, je někdy složité. Pokud daná země nemá s ostatními státy uzavřenou dohodu, je vymáhání téměř nemožné.

Nově se ale tato situace mění v případě, že spácháte dopravní přestupek ve Francii. Ta totiž s Českou republikou začala sdílet informace o dopravních přestupcích Čechů právě na území Francie. Pokuta vám tak může dorazit například za tyto přestupky:

 • jízda na červenou,
 • nedodržování rychlostního limitu,
 • telefonování za volantem.

Zároveň už jsou evidovány první případy, kdy výzvy francouzské policie k zaplacení pokuty dorazily do ČR.

Řidičák vám zabaví i za neplacení výživného na dospělé

V současné době je již schválená novela exekučního řádu, která nově umožní, aby byly dlužníkům zabaveny řidičské průkazy za neplacení výživného dětem od 18 do 26 let. Doposud bylo možné zabavovat řidičské průkazy jen v situaci, kdy dlužník neplatil výživné na nezletilé dítě. Podmínkou však je, že dítě je finančně závislé na rodičích. Zákon již čeká jen na podpis prezidenta.

Změna zákona se tak týká primárně vysokoškolských studentů. Další podmínkou je, že studen se musí soustavně připravovat na své budoucí povolání a prokázat, že mu studium skutečně zabírá většinu času a není tedy možné, aby si na vlastní živobytí vydělával v rámci hlavní pracovní činnosti.

O výživném jsme již psali v článku S výživným neexperimentujte. Jednorázové odbytné vám neprojde a „vyplatit“ se nejde a v článku Jak vymáhat výživné, aby vás nestálo žádné peníze?

FlixBus: Propojíme 17 měst novými linkami

Na český trh vstoupil nový autobusový dopravce, a to společnost FlixBus. Od 17. srpna 2017 propojila 17 měst po České republice. Další vnitrostátní spojení pak společnost nasadí od 3. září 2017.

Jízdenky na všechny spoje je možné zakoupit buď na webových stránkách společnosti, přes mobilní aplikaci, ve FlixBus obchodech a nebo ve vybraných cestovních agenturách po České republice. Mobilní aplikace je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem Android,iOS a Windows mobile.

Cena vybraných spojů společnosti FlixBus a jejich četnost. Autor: FlixBus

Cena vybraných spojů společnosti FlixBus a jejich četnost.

V ceně lístku je také wi-fi připojení a možnost využít napájecí zásuvku.

RegioJet: snižujeme jízdné a zavádíme dynamické ceny

Společnost RegioJet snížila jízdné na svých 6 hlavních trasách, a to:

 • Praha – Brno,
 • Praha – Karlovy Vary,
 • Praha – Plzeň,
 • Praha – Český Krumlov,
 • Praha – České Budějovice,
 • Praha – Liberec.

Ceny jsou nižší v případě, že platíte Kreditovou jízdenkou, ale i v případě, že si kupujete klasický lístek bez registrace. Konkrétní výše jízdného se pak bude odvíjet od obsazenosti spojů. V tabulce jsou uvedené minimální ceny.


Autor: RegioJet

Nově také společnost nabízí možnost bezplatného stornování online jízdenky do 15 minut (z dosavadních 30 minut) před odjezdem autobusu. Nové podmínky platí jednotně u autobusových i vlakových spojů. 15 minut před odjezdem lze stornovat i jízdenku zakoupenou na prodejním místě.

Facebook umožní prodávat věci přes Marketplace

Internetová firma Facebook spustí i v České republice tržiště Marketplace. Na něm budete moci prodávat a nakupovat použité zboží, podobně jako na Aukru, Sbarazu apod.

V aplikaci se budou zobrazovat fotografie s nabídkami věcí od lidí v okolí. Platba a dodání bude pouze na domluvě obou zúčastněných stran, Facebook nenese žádnou zodpovědnost za to, že prodejce zboží dodá nebo kupující skutečně zaplatí.

Na lístek nově až do Kladna

Kladensko se v sobotu 26. srpna 2017 stalo součástí Pražské integrované dopravy. Nově tedy můžete na jednu jízdenku cestovat pražskou MHD, vlakem a všemi autobusovými linkami mezi Prahou a Kladnem, Kladnem a Slaným, celou MHD v Kladně i dalšími doplňkovými regionálními spoji.

skoleni11_1

Díky Tarifu Pražské integrované dopravy lidé výrazně ušetří zejména při pravidelném dojíždění mezi Kladnem a Prahou, a to až 10 000 Kč ročně. Navíc ušetří za pražský úsek, pokud již vlastní předplatní jízdenku pro Prahu, uvedl náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek. S jízdenkami PID bude také možné přestupovat na kladenskou MHD bez dalšího doplácení. Při cestách mezi Prahou a Kladnem bude platit jízdenka PID ve všech autobusových linkách i na železnici bez ohledu na dopravce.

Konkrétní změny ve veřejné dopravě daného regionu najdete na webu Středočeského kraje.

Teď se budeme snažit o urychlenou opravu železniční tratě mezi Kladnem a Prahou, aby cestování z této části kraje bylo rychlejší a příjemnější, nastínil další plány zástupců Středočeského kraje radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).