Hlavní navigace

výplata

Jak letos svátky posunou výplaty důchodů?

I v letošním roce některé státní svátky posunou termíny splatnosti všech typů důchodů, které Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí. Autor: Česká správa sociálního zabezpečení Které svátky ovlivní výplatu důchodů? Ve většině případů budou…

Pojišťovna České spořitelny bude výplatu za vážné nemoci vyplácet až třikrát

Od čtvrtka 1. prosince 2016 zavedla Pojišťovna České spořitelny do svého FLEXI životního pojištění novinku. Pojistnou částku sjednanou na vážně nemoci bude vyplácet opakovaně, a to maximálně třikrát v plné výši. „Nově bude možné vyplatit sjednanou…

Vyznejte se: žádost o skončení pracovního poměru nebo dohoda?

Dohoda je nejjednodušší způsob skončení pracovního poměru, v praxi však lidé dokáží věci zkomplikovat – „zašmodrchat“ – tak, že je musejí složitě rozplétat soudy. Poučte se ze zmatků druhých.

Doba čtení: 9 minut

Termín výplaty důchodů se letos změní pouze jednou

V roce 2016 budou mít státní svátky vliv na výplatu důchodů pouze v jednom jediném případě, a to na den upálení mistra Jana Husa. Důchody, které mají být vyplaceny ve středu 6. července 2016, tedy v den, na který letos připadá státní svátek spojený…

Za stejnou práci nemusíte dostat stejnou odměnu

Diskriminace v odměňování jednoho či naopak zvýhodňování druhého se těžko prokazuje. Kuchař, který měl nižší mzdu než kolega, se pokusil vybojovat dorovnání soudně. Neuspěl.

25. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Zaměstnavatel nemá na vaši výplatu? Úřad práce vám může vyplatit přes 100 tisíc

K 1. květnu 2014 dojde k pravidelné valorizaci částky náhradní výplaty, kterou můžete dostat od státu namísto od zaměstnavatele v platební neschopnosti. Jak dlužné peníze získat?

15. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 9 minut

Anton Shesterikov, Leadsor: Když nebudou rychlé půjčky legální, lidé pro ně půjdou na „černý trh“

Půjčky před výplatou, rychlé peníze a rychlé půjčky. S Antonem Shesterikovem, který v oboru působí, jsme si povídali o půjčkách „eticky na hraně“, českých a ruských bankách a o problémech online prodeje.

Doba čtení: 14 minut

Půjčky před výplatou a půjčky bez registru

Když je do kapsy hlouběji a do výplaty daleko, mohou pomoci tzv. půjčky před výplatou či mikroúvěry. Ukážeme vám, koho se nemusíte bát a na co si dát pozor.

Doba čtení: 11 minut

Minimální mzda nebo zaručená mzda? Vyznejte se v pojmech

Pracovali byste za 8500 Kč hrubého měsíčně se všemi prémiemi a odměnami? Jak by se vám libila minimální mzda 290 Kč za hodinu? Mezi zeměmi jsou velké rozdíly, historie minimální mzdy přitom sahá do 19. století.

Doba čtení: 4 minuty

Samoplátci zaplatí na zdravotním pojištění více, nezaměstnaní si mírně polepší

Samoplátci zdravotního pojištění ze zvýšení minimální mzdy radost nemají, protože zaplatí více. Zato nezaměstnaní se mohou radovat.

13. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 2 minuty

ČSSD a odborům se nelíbí nový zákoník práce

Zákoník práce, který vstoupil v platnost počátkem letošního roku, chtějí přísluš­níci ČSSD a odbory napadnout u Ústavního soudu. Vadí jim, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci vý­pověď za hrubé porušení nemocenské. Údajně tak zaměstnanci budou…

Zaměstnavatel vám chce snížit mzdu? Záleží, zda je dohodnuta nebo stanovena

Máte výši mzdy dohodnutou, anebo stanovenou zaměstnavatelem? V těchto dvou slovíčkách je velký rozdíl v situaci, kdy má dojít ke snížení mzdy. Zpětné snížení mzdy je totiž i nepřípustné.

Doba čtení: 5 minut

Jak dokázat diskriminaci v odměňování, když jsou platy tajné?

Za stejnou práci by měli dostat všichni stejně zaplaceno. Opačnou situaci lze ale dokázat jen těžko, když o platech mají všichni zakázáno mluvit.

Doba čtení: 4 minuty

Štědrý stát: Více než dva miliony výsluh za patnáct let práce u policie

Občas slýcháme o výsluhách policistů a hasičů, nebo dalších příslušníků bezpečnostních sborů. Kdo, proč a v jaké výši na ně má nárok a jak jejich vyplácení zatěžuje státní rozpočet?

Doba čtení: 7 minut

Stravenky se mají rušit, stále je mají tři čtvrtiny zaměstnanců

Drtivá většina zaměstnavatelů v Česku poskytuje svým lidem nějakou výhodu. Pro zástupce průmyslu jsou benefity klíčové, plánované škrty zřejmě budou rozporovat.

Doba čtení: 5 minut

Mýty a omyly v exekuci: Nezaplatím, mám odlišný názor na svůj dluh

Při exekuci z výplaty nebo jiného příjmu dochází k celé řadě nejasností a nepochopení. Jedním z mýtů je, že stačí dát výpověď a exekuce zanikne. Odpovědi na vaše otázky.

Doba čtení: 11 minut

Nesedí vám daně na výplatě? Spoléhat na účetní program se nevyplácí

Výplatní páska je pro mnoho lidí nesrozumitelná. Proto většina zaměstnanců jen zkontroluje vyplacenou částku a zbytek „proletí“. Jenže takto můžete doplatit na chyby chlebodárce.

19. 7. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na neschopence výpověď dostat nemůžete, i když vám budou tvrdit opak

Ochranná doba definuje životní situace, ve kterých vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď nebo musí její platnost posunout. Chráněny jsou matky na mateřské či nemocní.

Doba čtení: 6 minut

Pět tisíc měsíčně by měl platit na dítě rodič s průměrnou mzdou

Na mladého teenagera by měl rodič přispívat dvě pětiny svého platu. Od května navíc na rodiče číhají další změny, nepůjde se už skrývat za chybějící příjmy.

Doba čtení: 4 minuty

Rodiče preferují státní mateřské školy, na soukromé nemají peníze

Zatímco ve státem zřízených ústavech vás školné vyjde v řádech stokorun, soukromá školka stojí tisíce. Je příčina ukryta v nedostatečné kapacitě státních školek?

Doba čtení: 4 minuty

Ženy vydělávají takřka o čtvrtinu méně

Dnešek je celosvětovým Dnem rovnosti příjmů mužů a žen a poprvé se k němu připojilo i Česko. Jeho hlavním posláním je poukázat na to, že stále panuje příjmová nerovnost mezi jednotlivými pohlavími. Zatímco průměrný rozdíl za celou Evropskou unii se…

15. 4. 2010 12:02

Co s problémovým a neschopným zaměstnancem? Zbavit se ho

Když někdo v práci nemá odpovídající výsledky, anebo je s ním jednoduše už k nevydržení, výpověď je vysvobozením nejen pro zaměstnavatele, ale i pro spolupracovníky.

Doba čtení: 12 minut

Finanční krize a zaručená mzda

Pojem zaručená mzda je v pracovním právu poměrně novým institutem. Právě v době, kdy neseme následky finanční krize a mnozí zaměstnavatelé se snaží ušetřit i na mzdových nákladech, je potřeba porozumět tomuto pojmu mnohem naléhavější.

14. 10. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut