Hlavní navigace

Žádáte o důchod? Teď už ho dostanete bez zpoždění, hlásí úřady

Sdílet

6.6.23/1x/Důchod, výpočet důchodu, pracující důchodci Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Žádosti o důchod, ve kterých není mezinárodní prvek, už se vrátily do původní zákonné lhůty pro jejich zpracování, která je 90 dnů. Ještě před půl rokem byla situace tristní. Lidé, kteří požádali o důchod, se v některých případech nedočkali vyřízení své žádosti ani po 6 měsících. Prodloužení doby zpracování žádostí způsobil extrémní zájem o předčasné důchody, který nastal ke konci roku 2022.

Ročně přichází na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) přibližně 200 tisíc nových žádostí o přiznání důchodu. vloni se však tento počet prudce navýšil o dalších cca 50 tisíc, přičemž 90 tisíc z nových žádostí dorazilo na úřady v posledním čtvrtletí. Tuto situaci způsobila finanční výhodnost požádat si o předčasný důchod díky dvěma mimořádným valorizacím v předchozím roce.

Kvůli prodlevám ve zpracování a vyplácení důchodů se lidé také dostávali bez vlastní viny do dluhů vůči zdravotním pojišťovnám kvůli neplacení zdravotního pojištění, které za ně už neplatil zaměstnavatel, ale ještě je ani nezačal hradit stát.

Lidé čekající na schválení důchodu přestanou dlužit na zdravotním pojištění. ČSSZ předá pojišťovnám data Přečtěte si také:

Lidé čekající na schválení důchodu přestanou dlužit na zdravotním pojištění. ČSSZ předá pojišťovnám data

Pobočky ČSSZ se tedy ocitly zcela zahlcené, na což úřad zareagoval tím, že vyřizoval až 700 žádostí denně. V tuto chvíli ČSSZ hlásí, že se jí daří denně vyřídit až 1000 žádostí a v říjnu se skluz v době vyřízení žádostí zcela zastavil. Pokud patříte mezi ty, kdo se chystají v této době podat žádost o důchod, měli byste mít vše hotovo v zákonné lhůtě 90 dnů.

Počet nově podaných žádostí o důchod

Počet nově podaných žádostí o důchod

Autor: Česká správa sociálního zabezpečení
Počty nově podaných žádostí o předčasný důchod

Počty nově podaných žádostí o předčasný důchod

Autor: Česká správa sociálního zabezpečení
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).