Hlavní navigace

Začala červnová výplata valorizovaných důchodů. Průměrný starobní důchod nově činí přes 20 tisíc Kč

Sdílet

SXC.hu: Důchod, důchodce, senior, reforma, děda, babička, láska Autor: www.sxc.hu

Důchodci se v červnu dočkají nové výše svého důchodu, který už bude s valorizací o 2,3 % a s pevnou částkou 400 Kč. Díky této valorizaci se starobní důchody zvýší v průměru o 755 Kč, čímž průměrný důchod poprvé překročí dvacetitisícovou hranici, dosáhne totiž částky 20 216 Kč.

Navýšení procentní výměry a pevné částky se týká všech důchodů, včetně těch přiznaných v roce 2023, tedy i těch, které budou teprve přiznány po mimořádné valorizaci po 1. červnu až do konce prosince 2023.

Valorizace se týká všech druhů důchodů:

  • starobních (včetně předčasných),
  • invalidních,
  • vdoveckých a vdovských,
  • sirotčích.

Všechny důchody tvoří základní výměra a procentní výměra. Základní výměra důchodu je pevně stanovená část důchodu, stejná pro všechny důchodce. Její výši určuje zákon, který říká, že tato výše činí 10 % průměrné mzdy. Přesnou částku každý rok stanovuje nařízení vlády, tudíž se v pak v rámci mimořádné valorizace nezvyšuje.

Potvrzeno: Mimořádná i pravidelná valorizace se změní, předčasný důchod bude méně výhodný Přečtěte si také:

Potvrzeno: Mimořádná i pravidelná valorizace se změní, předčasný důchod bude méně výhodný

Procentní výměra je však individuální a závisí na délce pojištění a vašich celoživotních výdělcích. Čím jsou vyšší příjmy jste v průběhu života měli a čím déle jste platili sociální pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu.

Pokud pobíráte více důchodů, například starobní a vdovský, pak se posuzuje nárok na procentní zvýšení o 2,3 % u každého důchodu samostatně. Zvýšení o pevnou částku 400 Kč se týká dostanete pouze k procentní výměře u jednoho důchodu, jenž je vyplácen v plné výši (jehož procentní výměra není krácena pro souběh výplat důchodů bez ohledu na to, zda je k tomuto důchodu vyplácena základní výměra).

Chystané novinky, které se mají dotknout starších lidí, prošly změnou Přečtěte si také:

Chystané novinky, které se mají dotknout starších lidí, prošly změnou

Od červnové splátky 2023 se také zvýšení důchodu dočkají také lidé, kteří se stali obětí komunistické represe, nebo se účastnili odboje za 2. světové války.

Automaticky se totiž zvyšují příplatky k důchodu přiznané podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., což je příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem a podle zákona č. 357/2005 Sb. (příplatek k důchodu k ocenění účastníků odboje za II. světové války). Oba příplatky se zvyšují o 11,5 %.

Udělejte si pořádek v podkladech pro důchod. Můžete přijít o statisíce ještě během produktivního života Přečtěte si také:

Udělejte si pořádek v podkladech pro důchod. Můžete přijít o statisíce ještě během produktivního života

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).