Hlavní navigace

Invalidní důchod

Jeden z druhů důchodů poskytovaných v Česku. Máte na něj nárok, pokud jste invalidní a máte potřebnou dobu pojištění nebo jste se stali invalidními po pracovním úrazu či nemoci z povolání. Invalitdní důchod se rozlišuje se na tři stupně podle závažnosti invalidity.

Veškeré informace o invalidním důchodu, jak se vypočítává a kdo má na něj nárok, najdete v naší speciální příloze.

Komu se pro důchod započítá doba péče a kdo má smůlu?

Doba péče se vám započítává například v situaci, kdy pečujete o dítě do 4 let. Co když ale máte dvojčata nebo trojčata? Nebo jedno dítě starší 4 let a druhé mladší?

Doba čtení: 6 minut

Vážná onemocnění Čechům starost nedělají. Polovina nemá záložní plán pro případ invalidity

O rizicích závažných onemocnění Češi příliš nepřemýšlí. A stejně tak ani o tom, jak by nastalou situaci řešili. Více než polovina si myslí, že například invaliditu by jim způsobila autonehoda nebo jiný vážný úraz. To se ale stává jen ve 4 %…

Od dubna se zvýšil příspěvek na péči. Není třeba žádat, zvýšení je automatické

Od pondělí 1. dubna 2019 se mění výše příspěvku na péči pro osoby ve IV. stupni závislosti. Děje se tak díky zákonu č. 47/2019 Sb. o sociálních službách, který mění zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. Od 1. dubna 2019 se tedy zvyšuje…

Průměrný důchodce má starobní důchod téměř 13 tisíc. Tradičně berou více muži

Ke konci roku 2018 vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení celkem 3 506 002 starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů, a to celkem 2 896 973 příjemcům. Některý z důchodů pobíralo na konci loňského roku 1 713 384 žen a 1 183 589 mužů…

Pracovali jste ještě za ČSFR? Přiznání důchodu má pro vás specifická pravidla

Pokud jste v době ČSFR řádně pracovali, řídí se doba pojištění, a tím i nárok na důchod za toto období, tím, kde sídlil váš zaměstnavatel. Přiznávání důchodů má ale i řadu jiných pravidel.

Do kdy máte nárok na rentu za poškození zdraví, které se vám nepřihodilo v práci?

Vyplácí se náhrada za ztrátu na výdělku i starobním důchodcům? Nebo přiznáním starobního důchodu či změnou invalidního na starobní nárok na pravidelnou rentu končí?

Doba čtení: 6 minut

Přidělili vám invalidní důchod? I kdyby vám ho rok nevyplatili, exekučně ho vymáhat nemůžete

Invalidní důchodkyně se domáhala, aby jí exekutor na podkladě rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu a stanovení jeho výše vymohl u ČSSZ 164 295 Kč. Soud ale rozhodl, že takto věci nefungují.

Doba čtení: 4 minuty