Hlavní navigace

Bez úvěru ani ránu. Z vlastních úspor si bydlení může dovolit jen desetina lidí

21. 2. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Téměř 80 % lidí dává přednost vlastnímu bydlení před nájmem, dovolit si ho ale může jen málokdo. Logickým krokem je tedy cesta do nějaké hypoteční banky. Vlivem cen však stoupá zájem spíše o rekonstrukce.

Bydlet ve vlastním chce až 76 % Čechů. Stěhovat se do svého plánuje 42 % z nich a celá polovina (21 %) by to ráda stihla už v horizontu pěti let. Chybí jim na to ale finance. Většina lidí předpokládá, že na pořízení bydlení budou potřebovat 1 až 3 miliony korun. Jen zhruba 20 % dotázaných ale vnímá v současnosti nové bydlení z hlediska množství nabídek na trhu s bydlením jako dostupné. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Wüstenrot, Bydlení a finance, který provedla agentura Ipsos. Sběr dat probíhal online v listopadu a prosinci 2019. Zúčastnilo se ho 1000 respondentů ve věku 18–99 let.

Podle informací společnosti Deloitte v Praze aktuálně chybí zhruba 22 tisíc bytů. Stavební povolení je vydáno přibližně na 1500 bytů. Z pohledu ceny vidí vlastní bydlení jako dostupné jen 16 % respondentů. Nejhůře účastníci výzkumu hodnotili z hlediska dostupnosti vlastního bydlení Královéhradecký kraj, kde jako špatnou podle počtu nabídek situaci vidí 71 % místních obyvatel a z hlediska ceny dokonce 76 %. Naopak nejlépe v tomto hodnocení dopadl Ústecký kraj.

Jen 8 % Čechů má uspořeno na nové bydlení 

Peníze na byt či dům by si Češi ve věkové kategorii do 55 let půjčili v 79 % od banky nebo stavební spořitelny. Až 51 % mladých by o pomoc s financováním vlastního bydlení poprosilo rodiče nebo partnera. Další příbuzné by o peníze na bydlení požádalo 21 %. Známé by oslovilo 15 % Čechů. Naspořeno na nové bydlení mají lidé nejčastěji zhruba 50 tisíc korun (26 %), což je žalostně málo.

Podle České bankovní asociace by každý pátý Čech nedokázal vyžít z ušetřených peněz déle než měsíc a třetina by z úspor nevyžila déle než tři měsíce. Částku, se kterou by mohli požádat o hypotéku na přibližně milionový byt, tedy 100–250 tisíc korun, má 55 % respondentů. A jen z úspor by byt v hodnotě 1 milion a více mohlo koupit pouhých 8 % Čechů, říká Jiří Procházka, produktový manažer Wüstenrot.

Jen 1 % respondentů má naspořeno kolem 3 milionů korun.
Autor: Wüstenrot

Jen 1 % respondentů má naspořeno kolem 3 milionů korun.

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, které v roce 2018 zavedla Česká národní banka, snížilo jejich dostupnost, což se následně promítlo do počtu uzavíraných smluv. Podle aktuálních dat Fincentrum Hypoindex zájem o hypotéky klesá už třetí měsíc v řadě. V lednu 2020 si klienti bank vzali 6491 úvěrů na bydlení za celkem 16,88 miliardy korun. Oproti prosinci loňského roku 2019 klesl počet smluv o 583 a objem poskytnutých hypoték o více než 1,1 miliardy korun.

Hypotéky zdraží, ale jen nepatrně

Podle specialisty produktového managementu Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory je nižší zájem o hypotéky vidět jak v počtu prodaných úvěrů, tak i v jeho objemu. Nicméně díky tomu, že počty prodaných úvěrů klesají rychleji než objemy, tak se již pátý měsíc po sobě stále posouvá rekordní hranice průměrné výše úvěru, a to na částku těsně nad 2,6 milionu korun, uvádí Sýkora.

Ve srovnání s loňským lednem si však Češi brali víc hypoték (viz. tabulka). Jejich počet vzrostl meziročně o 36,3 %, objem dokonce o 54,4 %. Důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí.

Srovnání objemů a počtů hypoték během ledna a prosince v minulých letech. (19. 2. 2020)
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Srovnání objemů a počtů hypoték během ledna a prosince v minulých letech. (19. 2. 2020)

Průměrná úroková sazba podle Hypoindexu vzrostla v lednu o dva bazické body na 2,36 %. Po jedenácti měsících poklesu tak sice přišel nepatrný růst, přesto průměrná sazba zůstává již od října loňského roku pod hranicí 2,4 %. A podle analytiků by dál měla růst spíš pozvolně. Je to mimo jiné důsledek toho, že bankovní rada České národní banky 6. února 2020 odsouhlasila zvýšení úrokových sazeb.

Vlivem konkurence nepůjde o razantní zdražení, ale o pár desetin se úrokové sazby pravděpodobně zvýší. V dalších 2 měsících běžní lidé mohou očekávat zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Očekáváme růst o 0,1 až 0,2 p.b., potvrzuje vývoj Vladislav Herout, ředitel produktového managementu Broker Consulting.

Od nebankovní společnosti by si Češi na bydlení nepůjčili

Přes rostoucí cenu hypoték a jejich relativně špatnou dostupnost by pro peníze na financování vlastního bydlení do nebankovní instituce zašlo jen 11 % lidí. To je dobrá zpráva a ukazuje to, že ač je finanční gramotnost Čechů stále spíše průměrná, informaci o tom, že vysoké půjčky, třeba ty na byt, mohou být u nebankovních společností nevýhodné, už se jim vryla do paměti, podotýká Marian Holub, produktový manažer Wüstenrot.

Češi spoří dětem na bydlení už od kolébky

Poměrně hodně lidí je ochotných svým potomkům na vlastní bydlení přispět. Stoupá zájem o zakládání stavebního spoření dětem, které jim rodiče pořizují už takřka od kolébky. Jinou formou pomoci je podílení se na financování společné hypotéky například na takzvané vícegenerační bydlení nebo pořízení si hypotéky na bydlení dětí. S ručením za hypotéku vlastní nemovitostí by souhlasilo až 42 % respondentů.  

Část dotázaných však na pomoc rodičů či blízkých příbuzných nespoléhá. Hlavním důvodem je, že nechtějí být zavázaní. Ochotu vázat se mají Češi obecně trochu nižší, ať se to týká půjček, nebo osobního života. V případě půjčky v rodině se ale přidávají i obavy o rodinné vztahy, stud nebo to, že by jim příbuzní půjčit odmítli, komentuje to Jiří Procházka z Wüstenrotu.

FIN21

Zhuba 44 % dotázaných si nechce půjčovat od rodičů, protože jim nechtějí být zavázáni.
Autor: Wüstenrot

Zhruba 44 % dotázaných si nechce půjčovat od rodičů, protože jim nechtějí být zavázáni.

Téměř polovina lidí by místo nového bydlení dala přednost rekonstrukci

Určité procento respondentů zvažuje jiné alternativy, než je pořízení nového bydlení. Třeba rekonstrukci. Bytový fond v ČR je podle posledního Sčítání lidu z roku 2011 zastaralý a zhruba 90 % bytů bylo postaveno do roku 2000. Nemusí tedy odpovídat nynějším požadavkům na bydlení. Z tisícovky respondentů oslovených agenturou Ipsos by o rekonstrukci uvažovalo 42 % dotázaných, 58 % uvedlo, že to nezvažuje. 

Další možností je využití jiné formy bydlení, například družstevní, spoluvlastnictví nebo bydlení v nájmu, ke kterému se ale v průzkumu Wüstenrotu přiklání jen 18 % Čechů. Bydlení v nájmu ale není příliš výhodné. Podle našeho srovnávače bydlení průměrná měsíční hypoteční splátka vychází oproti nájmu levněji, a to v průměru o 1212 Kč, tvrdí Marian Holub. Nájemní bydlení má navíc tu nevýhodu, že vás z něj mohou vystěhovat, a když ve stáří nebudete mít na nájem, budete muset hledat jiné alternativy bydlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).