Hlavní navigace

Názory k článku Bez úvěru ani ránu. Z vlastních úspor si bydlení může dovolit jen desetina lidí

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 2. 2020 8:40

  Tomáš

  Ceny nemovitostí v Praze jsou šílené. Proto se vyplatí koupit řadovku za Prahou za cenu 1+kk v Praze :-) Taky bych rád bydlel v Praze, ale koupit rodinný byt (4+1 80-100m2) by mě vyšlo na 9-11M a to si i se svým velice nadprůměrný platem nemůžu dovolit. Znamenalo by to cca 3M v hotovosti a vražednou hypotéku na 7M se splátkou 40 000 Kč. ( nájem podobného bytu by stál cca 40-50 000 Kč + energie. Tak jsme koupili řadovku za Prahou za cenu 4,5M (kupováno ze levněji, protože jsme to kupovali jako projekt a z větší části financovali projekt než se dalo zapsat zástavní právo, odhadní cena pro banku byla 5,4M) (4+1 90m2 + dvě parkovací místa před barákem + 200m2 zahrady) a stačilo ve vlastních zdrojích 1,8M a splátka hypotéky je 12 000 na 30 let.. Docela velký rozdíl. (a měli jsme rozhodně štěstí, protože jenom díky velice dobré bonitě jsme mohli to financovat jak potřeboval developer. A zároveň nám banka vyšla vstříc, kdybychom nebyli tak bonitní tak to nemáme. + byl o to velký zájem všech 15 řadovek bylo zamluveno do cca 14 dní od oznámení tohoto projektu)

  V Praze a okolí se většina bytů prodá už když je na papíře, družstevní výstavba je taky pro spoustu lidí nedostupná, protože dopředu většinou chtějí složit 1/3 ceny a vy nemáte kam zapsat stavební právo a banka vám na to nepůjčí, protože byt do 1 roku nebude váš, ale družstva.

 • 21. 2. 2020 14:07

  bez přezdívky

  Nechápu proč musí někdo stále dokola argumentovat cenami NOVÝCH nemovitostí když chce ukázat že přeci mladý člověk si nemůže koupit byt. Sakra copak si 18 letej cucák jde koupít auto za milion? NE, koupí si obstojný auto třeba za 50 tisíc pro začátek pak si koupí třeba lepší ale furt ne nový.

  A psát že 80-100m 4+1 stojí 9-11M? Proč? 4+1 v panelu jde koupit možná za 4 mega. Ano není to nový byt s garáží, ale SAKRA BYDLÍM ne že ne. Takže kecy že musím najít 11M na 4+1 jsou fakt jen lži nic jinýho!

 • 21. 2. 2020 14:14

  Tomáš

  Kde v Praze seženu 100m2 4+1 za cenu 4M? Hned bych ho běžel koupit! Aktuální cena secondhand bytů je za 70-80 000 Kč/m2.
  Takže 100m2 byt by vyšel na 7-8M...

 • 21. 2. 2020 20:00

  Tomáš

  Ano daji, ale v tom pripade je potreba do nej narvat 0,5-1M na rekonstrukci. Plus to bude nekde ve starem baraku kde bude slyset kazdy "prd". Zamyslete se nad tim za 6M + penize na rekonstrukci a nebo 4,5 nova radovka za prahou (5km ze ceduli Praha) 90m2. Nevim jak vy, ale smysl kupovat byt v Praze a mit hypoteku o cca 10 000 mesocne vyssi... A navic uz vidim jak si nekdo mlady majici prumernou/pod­prumernou mzdou koupi byt v Praze a nebo i za Prahou, ten na to mit nebude a bude rad kdyz bude bydlet v najmu 1+0 nebo se prestehuje 60km za prahu a bude dojizdet. I kdyz treba v takove Lyse nad Labem stoji 3+1 v dobrem stavu od 3M....

 • 23. 2. 2020 20:08

  bez přezdívky

  To je právě ta rozežranost dnešní mladé generace. Každý si myslí že má na něco nárok. Jaká jako rekonstrukce? Tak chce někdo bydlet nebo žít v luxusu? I do toho nejhnusnějšího panelákového bytu neprší, topení topí, voda teče studená i teplá. Bordel jde vyklidit vlastníma rukama, vymalovat jde za pár stovek. Nábytek jde koupit za pár kaček po inzerátech často k nerozeznání od nového kusu. Já taky dal statisíce za rekonstrukci. Ale rozhodně bych netvrdil, že je něco takového nutnost.

  Když je někdo línej jak veš a chce se nastěhovat a strčit jen kartáček do kelímku tak ať platí. Ale brečet že nejde bydlet je stejná kravina jako říct že nemá na auto protože nový stojí milion nebo starý musí za 300 tisíc opravit.

 • 24. 2. 2020 9:39

  Tomáš

  Viděl jsem několik takovýchto bytů.. Měly zajímavou cenu... Ale když jsem se začal zajímat co by se muselo udělat tak mě jímala hrůza. Začínalo to elektrikou v hliníku (v tom opravu bydlet nechcete a dělat se to během bydlení fakt nelze!!) a končilo to pomalu plesnivým linem. Jako vážně? Tady nejde o to bydlet v luxusu, ale v celku to výjde na bambilión. (jen předělání celé elektřiny je za 50-100 000 Kč od elektrikáře, málokdo si toto udělá sám...)

 • 21. 2. 2020 10:57

  bez přezdívky

  Nechápu, proč pořád čteme nářky nad bydlením, jak je nedostupné a kdesi cosi. za socialismu se čekalo na byt v pořadníku taky 20-25 let. Pokud jste vstoupili do družstva, bylo to o něco dražší a taky se muselo odpracovat xx hodin. Největší zoufalci stavěli svépomocí. Což znamenalo nejprve našetřit, poté koupit pozemek, posléze nakoupit materiál a stavět. Materiál nebyl k sehnání, kdo mohl poskytnout protislužbu, byl král, poskytl protislužbu a měl materiál pod rukou. Řemeslníci nebyli. Bylo pár melouchářů a byli vyvažováni zlatem. Pokud už přišel, pak nejenže jste ho museli zaplatit, ale běžně se jim vedle peněz poskytovala také strava, popř. pivo.
  Dneska může každý bydlet hned, v domě nebo bytě dle vlastního uvážení. A že si musí vzít hypotéku? No Bože, za socialismu 20 let šetřil, ale NEBYDLEL, bydlet mohl, až si na to našetřil. Tak co se komu krucinál zase nezdá? Že je to drahé? Tak si to postavte sami svépomocí! Synovec takto stavěl. Skoro mega našetřeno, 1,5 mega hypo, když vyčerpali peníze, co měli našetřené. Hodnota nemovitosti přes 4,5 mega. Hodně práce si udělal sám, něco kamarádi, hodně tchán, stavař a šikovný zedník. Něco musel zaplatit, co neuměl nebo co neuměli kamarádi a známí jak jeho, tak tchána. neustálé brčení vím byty nepostaví, na to je třeba si vyhrnout rukávy a plivnout do dlaní.

 • 21. 2. 2020 14:14

  bez přezdívky

  Za socíku jsem dostal v roce 1987 družstevní byt 1+1 42m2 za 539 kčs+200 kčs vstup do družstva = 739 kčs (tzv. stabilizační byt). Jedinou podmínkou bylo pracovat v podniku 10 let . Pokud bych odešel dříve, doplatil bych poměrnou částku z ceny bytu (cca 15500 kčs). Např. po 5. letech 7750 kčs. Anuita 100 kčs/měsíc. Čekací doba cca 3 roky. Tehdy se totiž stavěly na rozdíl od dnešní doby alespoň ty "králikárny". Toto poskytovala fabrika lidem, které si chtěla udržet. O těchto podmínkách dnes ve sdělovacích prostředcích nic neuslyšíte. V KSČ , LM, STB , PSVB jsem nikdy nebyl, žádnou vedoucí funkci nevykonával. Jak píše paní Pýchová, tehdy si lidé při stavbě domu svépomocí dokázali poradit sami.
  Dnes, kdy nám školy dodávají samé humanisty, nemá kdo stavět, protože starší generace řemeslníků a techniků odchází pomalu do důchodu.

  Nárust obyvatel včetně přistěhovalců od revoluce je mírný. Ten prakticky pokryla nová výstavba RD a rekonstrukce. Problém je v tom, že mladí lidé se stěhují do měst a lidem, kterým zůstávají finanční prostředky navíc, skupují nemovitosti jako investici. Tím dochází k nárustu cen, občan s průměrným platem si toto nemůže dovolit. Do té vezmou nájemníka. To se jim vyplatí, protože stát v mnoha případech nájem doplatí. Příklad v našem domě: náklady 5000 kč včetně fondu oprav, majitel účtuje 12000 kč , sociálka doplatí.

 • 21. 2. 2020 15:03

  Jehovista

  Komousska realita byla takova, ze mlade rodiny zily i s malymi detmi nekolik let s prarodici, nez na ne vysel byt nekde v poradniku. To byl celkem standard, znam to ze sve rodiny i od znamych a dokonce to bylo k videni i v dobovych filmech.
  Dneska da clovek sice desitky procent z prijmu(v pripade nizkeho prijmu) za bydleni, ale at uz v najmu, nebo v byte na hypoteku, tak bydli.
  Prumerny plat je u nas 25 cisteho. Do deseti tisic se da poridit 2+kk pronajem i v Praze.

 • 21. 2. 2020 19:38

  bez přezdívky

  Problém je v tom, že 2/3 lidí na ten průměrný plat nedosáhnou. V Praze jsou mzdy samozřejmě vyšší. V minulosti samozřejmě byla čekací doba na byt rozdílná. U nás na severu do 3 let, Praha přes 10 let. Jediné řešení vidím ve snížení doplatku na bydlení od státu. Nevím proč ve stejně velkém bytě v domě platím 5000 kč a jinému stát 12000 kč. Potom to nebude tak výnosná investice a ceny bytů klesnou. Ve velkých městech to bude vždy samozřejmě jiné.

 • 21. 2. 2020 20:02

  Tomáš

  10k za 2+1 v Praze? To bude nejaky byt totalne vybydleny pred kopletni rekonstruci ne? ALe pokud clovek chce bydlet ve fakt otresnych podminkach at bydli...

 • 23. 2. 2020 0:26

  bez přezdívky

  Já to ještě doplním: fakt je, že komunisti se capili, kolik nových domů postavili. zapomněli ale na dvě věci, a sice na to, kolik domů a bytů bylo "postaveno" jen na papíře (protože v rámci plnění pětiletky byli schopni zkolaudovat i panelák, který ještě ani neměl vykolíkované základy, natož aby se tam do země vůbec koplo) a za druhé zapomněli na to, kolik bytů bylo neobydlených, protože byly totálně vybydlené, což byl osud hlavně činžáků ve středu měst, kde bydleli cikáni. Tyto byty byly do normální podoby rekonstruovány až po r. 1989.

  Dále je třeba zdůraznit, že v ČR máme bytů dost. My máme domů, až oči přecházejí. Jenže ty domy jsou na vesnicích, které jsme po r. 1989 dokonale zplundrovali. na venkově nejezdí MHD, musíte mít auto, už tu nejsou školy, doktoři, prodejny, za prací musíte do města … tak se tam nakonec začali stěhovat všichni mladí. Co taky na vesnici budou dělat? Což je ovšem další tlak na ceny bytů ve městech. Ať kritizujeme komunisty jak chceme, jedno se jim musí nechat: snažili se, aby na venkově byla práce. Současný režim soustředil pracovní příležitosti do město do tzv. průmyslových zón. Hmmm, a jaký má smysl, aby lidi jezdili za prací taky 15-25 km? Skutečně by nebylo lepší se vykašlat na výstavbu průmyslových zón a podpořit návrat menších firem na venkov? Je skutečně děěěsně ekologické, když do města nejede jeden autobus s 30 dělníky a místo něj tam jede 30 aut? Která navíc nemají kde parkovat?

  A je třeba si taky uvědomit, kolik bytů zmizelo po r. 1989 při jejich přeměně na kdejaké kanceláře a nebytové prostory, masážní studia a podobné věci. U nás ve městě je hlavně pěší zóna prakticky vylidněná, v činžácích jsou hlavně kanceláře. To ovšem znamenalo ztrátu tisíců bytů, které víc než 20 let NIKOMU NECHYBĚLY!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).