Hlavní navigace

Na zmatky už se nevymluvíte, termíny pro doplatky na pojistném se sjednotily

18. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Psí oči a výmluvy na zmatky v termínech pro doplatky na pojistném už vám nepomohou. Sjednotily se a platí tak stejně pro sociální i zdravotní pojištění.

 Termíny pro platby na zdravotní a sociální pojištění se počátkem srpna sjednotily. Může za to novela 138/2011 Sb., která mění Zákon o všeobecném zdravotním pojištění. Platit měla původně už od dubna, v některých případech ale platí zlaté úsloví: pozdě, ale přece.

Dosud panoval v termínech pro doplatky na sociální a zdravotní pojištění trošku zmatek, který letos ještě mírně vygradoval změnami, které přinesl daňový řád. Čtěte více: Přiznání k dani z příjmů do konce března? Už to neplatí

Jen pro pořádek si připomeňme, že přehled o příjmech a výdajích OSVČ bylo nutné odevzdat správě sociálního zabezpečení do měsíce ode dne, kdy jste měli povinnost podat daňové přiznání. Doplatek za pojistné pak bylo nutné uhradit do osmi dnů po podání přehledu. Čtěte více: Jak podat přehled vyúčtování pro sociální správu. Krok za krokem (NÁVOD)

Zatímco zdravotní pojišťovně bylo nutné poslat doplatek za zdravotní pojištění do osmi dnů po podání daňového přiznání. Tedy ještě dříve, než bylo nutné pojišťovně odevzdat samotný přehled o příjmech a výdajích, který má termín do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Od počátku srpna už tato mírně schizofrenní úprava neplatí. Čtěte více: Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu jednoduše a rychle (NÁVOD)

Třikrát hurá za novelu

Novela, která mění zmíněný Zákon o všeobecném zdravotním pojištění, nařizuje OSVČ uhradit doplatek na pojistném na zdravotní pojištění do osmi dnů poté, co měli předložit přehled o příjmech a výdajích. Termín pro přehled i doplatek se tak sjednocuje s termínem platným pro sociální pojištění.

Nutno podotknout, že bylo jistě náročné protlačit našim legislativním procesem novelu, která je o pouhých dvou větách.

Termíny pro přehledy i doplatky na pojistném
Instituce Termín pro podání přehledu Původní termín pro doplatek na pojistném Nový termín pro doplatek na pojistném
Zdravotní pojišťovna Měsíc po podání daňového přiznání 8 dní po podání daňového přiznání 8 dní po podání přehledu
Česká správa sociálního zabezpečení Měsíc po podání daňového přiznání 8 dní po podání přehledu 8 dní po podání přehledu

Na zmatek už se nevymluvíte

Na zmatek ohledně doplatků už se tak při opožděné platbě nevymluvíte. Na termíny si ale dávejte pozor. Pokud je budete ignorovat, můžete si vysloužit slušný balík navíc na pokutách a penále.  

Pokud neodevzdáte přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), můžete vyinkasovat pokutu až 20 000 Kč. Při opakovaném nesplnění povinnosti pak až 100 000 Kč.

V případě, že budete v prodlení s úhradou doplatku, vyměří vám ČSSZ penále. Za každý den po splatnosti 0,05 % z dlužné částky až do dne úhrady.

Pokud jste odevzdávali přehled pro ČSSZ až na počátku srpna (daňový poradce, příjmy ze zahraničí), možná se podivujete nad nedoplatkem 22 nebo 33 Kč i přes to, že jste platili zálohy tak, jak předepisuje zákon. Nedoplatek vznikl tím, že na novou minimální zálohu jste přešli až v březnu či dubnu, podle toho, kdy jste podali přehled. S tímto nedoplatkem si ale hlavu nelámejte. Pokud je totiž do 100 Kč, odepisuje ČSSZ tuto pohledávku k tíži příslušné OSSZ a OSVČ není povinna ji doplácet.

Stejnými pravidly se analogicky řídí i penále vyměřené zdravotní pojišťovnou za prodlení úhrady doplatku na zdravotním pojištění. Pokud ale penále nedosáhne 100 Kč, nebude vám ho pojišťovna předepisovat k úhradě.

Pozor. U doplatků se ale zdravotní pojišťovny tímto pravidlem neřídí tak, jak je tomu u ČSSZ. Doplatky na pojistném proto plaťte, i když jsou jen v korunových položkách.

Neodevzdáním přehledu pro zdravotní pojišťovnu si pak koledujete o porušení zákona o veřejném zdravotním pojištění pod pokutou do výše 10 000 Kč a zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění pod pokutou do výše 50 000 Kč. Čtěte více: Ignorace daňového přiznání nebo přehledů vás přijde na půl milionu

Termín platí i pro osoby vykonávající vedlejší činnost

Jen pro pořádek chceme závěrem připomenout, že nový termín je závazný i pro OSVČ, které vykonávají vedlejší výdělečnou činnost. Jsou to například osoby, které jsou vedle podnikání zaměstnány, studují, pobírají mateřskou nebo rodičovský příspěvek a nemusí platit zálohy na pojistné. Pojistné mohou uhradit za celý rok najednou.

I tyto osoby budou podávat přehled o příjmech a výdajích do jednoho měsíce po podání daňového přiznání a do osmi dnů pak musí mít uhrazen doplatek na sociálním i zdravotním pojištěním.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).