Hlavní navigace

Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu jednoduše a rychle (NÁVOD)

7. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

S našimi formuláři není těžké vyplnit ani Přehled pro zdravotní pojišťovnu. Inspirujte se v našem podrobném návodu.

Daňové přiznání už by pro vás s našimi podrobnými návody nemusel být takový oříšek. Minulý týden jsme si  v článku Jak podat přehled vyúčtování pro sociální správu. Krok za krokem (NÁVOD) nastínili, jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích a dnes se podíváme jak tento dokument vyplnit pro zdravotní pojišťovnu.

Zdravotní pojištění OSVČ

Na úvod si zopakujeme základní relevantní informace, které souvisí se zdravotním pojištěním. Přehled pro zdravotní pojišťovnu je potřeba letos odevzdat nejpozději 1. května – tedy o měsíc později, než je termín pro řádné daňové přiznání. Divíte se, že termín je letos jiný, než jste zvyklí? Odpověď hledejte v článku: Přiznání k dani z příjmů do konce března? Už to neplatí

V případě, že využíváte služeb daňového poradce, se vám tento termín posouvá o tři měsíce, tedy na 1. srpen. Nezapomeňte ale tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně.

Neméně důležité je také informace o termínu platby případného doplatku na zdravotním pojištění. Ten je totiž jiný než u Přehledu, který odevzdáváte příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Zatímco na odevzdání Přehledu pro pojišťovnu i sociální správu máte čas do 1. května, doplatek na zdravotním pojištění musíte mít uhrazen do 8 dnů po podání daňového přiznání – tedy ještě před tím, než máte povinnost Přehled odevzdat. V případě sociálního pojištění je nutné doplatek uhradit do 8 dnů po podání Přehledu na OSSZ.

Ačkoli pro letošek se minimální záloha na zdravotní pojištění zvýšila na 1670 Kč, v loňském roce, za který se Přehled podává, byla na úrovni 1601 Kč. U zdravotní pojišťovny platí, že zálohy se zvyšují od ledna, ne jako v případě sociálního pojištění až po podání Přehledu.

Modelový příklad

Vycházet budeme z modelového příkladu daňového přiznání pro OSVČ, který jsme si ukázali v článku Daňové přiznání 2010 pro OSVČ. Jak ho vyplnit? (NÁVOD). U příkladu pana Vodoucha proto zůstaneme.

Jak už víme z předchozího článku, pan Vodouch si každý měsíc vydělává 30 000 Kč jako živnostník uplatňující 60% výdajový paušál. Ze zaměstnání příjmy nemá. Odčitatelné položky i daňové slevy, které pan Vodouch uplatňoval v daňovém přiznání, nejsou pro tento Přehled důležité. Podstatná je naopak informace, že během minulého roku nebyl pan Vodouch po celý rok nemocný, a proto pro něj celoročně platila povinnost hradit zálohy na pojistné.

Ještě také zdůrazníme, že pan Vodouch během minulého roku nezměnil svou zdravotní pojišťovnu. Tento krok je možný učinit jednou ročně a pak je nutné podat Přehled u obou těchto pojišťoven – samozřejmě u každé za období, kdy jste zde byli pojištěni. Čtěte více: Jak na přehled pro  pojišťovnu, když jste ji během roku změnili?

  • Příjmy za rok (30 000 Kč x 12): 360 000 Kč

  • Výdaje (60 % z příjmů): 216 000 Kč

  • Příjmy po odečtu výdajů: 144 000 Kč

Na vyplnění Přehledu budeme pokračovat z interaktivního formuláře daňového přiznání. Protože minulý rok jsme vyplňovali modelový příklad na formuláři Všeobecné zdravotní pojišťovny, abychom byli spravedliví, tento rok si vyplníme Přehled třeba pro Oborovou zdravotní pojišťovnu (OZP). S našimi interaktivními formuláři je možné vyplnit ještě Přehled Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, Zaměstnanecké pojišťovny Škoda a Zdravotní pojišťovny Metal – Alliance.

Přehled OSVČ za rok 2010

Na počátku stránky pana Vodoucha žádné záludnosti nečekají. Vyplnit musí jen své osobní údaje, jako je třeba číslo pojištěnce, které odpovídá vašemu rodnému číslu. Zde je nutné zadat (pro případ přeplatku) způsob, kterým by vám pojišťovna měla peníze vrátit.  Nezapomeňte uvést také své telefonní číslo a e-mail. V případě chyby vás může pojišťovna kontaktovat snáze a rychleji než klasickou poštou.

Ve druhé části formuláře pan Vodouch nic nevyplňuje. Protože nebyl nemocný a ani nemá hlavní příjmy ze zaměstnání, platila pro něj po celý rok povinnost hradit zálohy na pojistné. Ani druhá půlka této části se pana Vodoucha netýká, protože nespadá do skupiny osob, pro které by nebyl stanoven minimální vyměřovací základ. Ten se například nestanovuje v měsících, ve kterých po celou dobu platil za pojištěnce pojistné stát, bylo v zaměstnání odvedeno pojistné vypočtené alespoň z minimálního základu, OSVČ pobírala nemocenskou, dosáhla důchodového věku pro nárok na starobní důchod, ale nesplnila jiné podmínky pro jeho přiznání nebo celodenně pečovala alespoň o jedno dítě do 7 let nebo o dvě do 15 let. Čtěte také: Kdy si za zdravotko vyslouží OSVČ největší pokutu?

Ve třetí části stačí zaškrtnout pouze informaci, že podáváte daňové přiznání, zda je to přes poradce a kdy ho odevzdáváte.

Čtvrtou část za vás převážně vyplní interaktivní formulář, který čerpá informace ze samotného daňového přiznání. V prvním řádku tedy budou informace o výši příjmů (360 000 Kč) a ve druhém o výdajích (216 000 Kč). Třetí řádek vyplněn nebude, protože pan Vodouch není zaměstnancem.

V řádku 4, 5 a 6 bude shodně číslo 12, protože samostatná činnost trvala po celý rok, pan Vodouch byl celoročně klientem OZP a po stejnou dobu pro něj platil také minimální vyměřovací základ. Čtěte také: Kdy se vám začnou vracet regulační poplatky ve zdravotnictví?

U které zdravotní pojišťovny jste pojištěn/-a?

Řádky 9 – 16 opět předvyplní interaktivní formulář. Na řádku 16 najdete podstatnou informaci o výši celkového pojistného za loňský rok. Do řádku 41 vyplníte úhrn záloh, které jste v minulém roce zaplatili. Pan Vodouch hradil zálohy v minimální výši 1601 Kč a vychází mu přeplatek 7 Kč, který nechce vracet ale použít na úhradu dalšího pojistného.

Ačkoli na řádku 51 formulář vypočte výši zálohy pro příští rok na úrovni 810 Kč, pan Vodouch musí v posledním řádku šesté části zaškrtnout, že pro něj platí minimální výše zálohy ve výši 1670 Kč. Částka 810 Kč je tedy pro něj irelevantní.  Čtěte více: Zdravotní pojištění 2011: vyšší zálohy a stovka za pobyt v nemocnici na obzoru

Poslední, sedmá část formuláře, už je věnována pouze datu vyplnění formuláře a podpisu pojištěnce.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).