Hlavní navigace

Spravujeme finance z mobilního telefonu

19. 8. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Chcete držet své finance na uzdě? Pak si výdaje zapisujte hned. Pomohou vám chytré mobilní aplikace.

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak efektivně spravovat finance, je zapisovat si příjmy a výdaje hned, jak nastanou. V následujícím článku se podíváme na některé mobilní aplikace, které umožňují správu financí či práci s kurzy měn a akcií přímo z mobilního telefonu.

Mobilní telefon je zařízení, které má člověk obvykle neustále po ruce, a to z něj činní poměrně efektivní nástroj na správu osobních financí. Kdo se někdy snažil poctivě zapisovat všechny výdaje a třídit je do kategorií, jistě potvrdí, že je jen málo méně zábavných věcí, než zpětné zadávání hodnot do nějakého systému.

Pokud se účtenky nahromadí, většina lidí na nějaké pečlivé zapisování rezignuje. Výhodou mobilního telefonu je, že tyto zápisy můžete provádět hned po nákupu – nestojí to mnoho času, většinou tím člověk vyplní čas ve frontě či v MHD a není to ani příliš nepohodlné. Proto se v následujícím článku zaměříme na několik aplikací pro mobilní telefony, které podobnou činnost umožňují.

Android

Jako na první operační systém se podíváme na Android, který je u nás zřejmě nejrozšířenější. Všechny zde zmíněné aplikace jsou dostupné přes Android Market. Aplikací pro práci s osobními financemi jsou desítky. Zde je tedy jen skromný výběr několika zajímavých kousků. Čtěte také: Jak spravovat rodinné finance přes internet nebo přes program? (recenze+rozhovor)

Daily Money

Poměrně robustním nástrojem na správu osobních financí je Daily Money, který nabízí import dat z CSV, přehlednou správu účtů a poměrně jednoduché ovládání. Nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení a zálohování celého systému.

Kdykoli máte po ruce přehled bilancí za den, měsíc, týden a rok. Aplikace podporuje práci s větším množství účtů různého druhu i převody částek mezi účty klienta. Vše je poměrně přehledné a praktické. Snad jedinou vážnější nevýhodou je absence možnosti změnit měnu – vše se tedy odehrává v dolarech. Nechybí ani obsáhlé statistické přehledy a grafy. Pokud hledáte poměrně robustní nástroj a správu financí zdarma, může být právě Daily Money dobrou volbou.

EasyMoney

Mezi kvalitní nástroje na správu financí patří také EasyMoney, který oproti Daily Money nabízí poněkud usedlejší a hezčí vzhled. Velkou výhodou je podpora nejen CSV, ale také QIF dat, takže je možné poměrně jednoduše propojit desktopovou aplikaci s mobilním telefonem. Důraz je kladen na bezpečnost a ochranu osobních údajů a možnost si vše dopodrobna nastavit.

Jednotlivé položky příjmů a výdajů jsou tříděny dle kategorií, které lze přímo z EasyMoney analyzovat. Množství grafů a statistik je poměrně bohaté. Celkové možnosti programu jsou vysoce nadstandardní, a pokud k nim připočteme také pěkný vzhled a příjemné ovládání, máme zde jeden z nejlepších nástrojů svého druhu. Bohužel je bezplatná jen 30denní trial verze. Po ní je třeba si aplikaci za 9,95 USD zakoupit. Čtěte více: Recenze HomeBank: spravujte domácí finance zdarma

My Money Manager

Poněkud jednodušší aplikací je My Money Manager, který je vhodný především pro méně náročné uživatele. Nabízí podporu více měn, dobré nastavení jednotlivých kategorií, podporuje opakující se transakce, převody mezi účty, zálohování dat nebo jednoduché grafy. Důraz je kladen na rychlost a použitelnost. Výhodou je, že jde o bezplatnou aplikaci. Nevýhodou pak může být pro mnoho uživatelů, že jej nespustíte na Android 2.3 a vyšším.

Financisto

Financisto nabízí podporu většího množství účtů i měn, pravidelných transakcí a poměrně pohodlnou práci s kategoriemi. Na to že se jedná o bezplatnou aplikaci jsou k dispozici také relativně dobře vytvořené reporty a statistiky. Připraveny jsou také filtry transakcí nebo práce se sestavami. Zajímavostí je online zálohování do Google Dokumentů.

Google Finance

Pokud se zajímáte o dění na americké burze, pak je Google Finance neocenitelným pomocníkem – nabízí přehled vývoje cen akcí, možnost sledovat vlastní portfolio nebo zobrazuje zprávy, které mohou mít vliv na vývoj kurzu. Samozřejmě nemohou chybět ani grafy doplněné o základní ekonomické informace a zprávách vztahujících se ke sledovanému titulu.

Dlužníček

Velice užitečnou a jednoduchou aplikací je Dlužníček, který slouží k zapisování toho, co kdo na nějaké akci platil. Na konci je pak schopen pomoci s určením toho, komu kdo kolik dluží. Jistě užitečnou funkcí funkcí je také synchronizace těchto dat mezi více telefony ve skupině. Podporována je také možnost zaplatit dluhy přímo prostřednictvím PayPal. Čtěte také: Google Chrome: Jak důležitý je prohlížeč pro internetové bankovnictví?

XE Currency

Pokud potřebujete mít přehled o kurzech měn, pak jistě zaujme aplikace XE Currency, která je bezplatná, nabízí více než 180 měn, jednoduché ovládání a aktualizaci kurzu každou minutu. Pokud zrovna nejste online, zapamatuje si poslední kurzy, které byly dostupné.

Účetnictví WinStrom FlexiBee

O tom, že účetnictví je možné pomocí FlexiBee vést online, jsme již psali. Zde je tedy klient, který je určený pro mobilní telefon a nabízí jednodušší a příjemnější přístup k vašim záznamům. Vše zatím funguje tak, že téměř libovolné záznamy lze prohlížet (případně filtrovat), ale jen malou část z nich také upravovat (kontakty, události, …).  K dispozici je také aplikace pro iPhone. Čtěte více: Spravujte své finance online

iPhone

Také aplikací pro mobilní telefon firmy Apple je poměrně velké množství. V následujícím výčtu se tedy omezíme jen na tři zajímavé z nich.

Iron Money

Jedním z nejrobustnějších nástrojů na správu osobních financí v iOS je Iron Money, které stojí 9,99 USD. Nabízejí přehledné ovládání, velké množství grafů a velice kvalitní zpracování. Účty mohou být vedení ve více měnách, je zde velké množství přehledů grafů i pokročilá správa kategorií. Pokud tedy chcete mít přehled o svých peněžních tocích, lze Iron Money jen doporučit.

Mint.com Personal Finance

Pokud používáte Mint.com, pak vás zřejmě jeho klient nijak zvlášť nepřekvapí. Výhodou je propojení s webovou aplikací, jednoduché ovládání a nulová cena. Důraz je kladen jak na bezpečnost, tak také na snadnou použitelnost a robustnost. Mezi zajímavé funkce patří také připojená mapa k položkám útraty, takže můžete poměrně snadno zjistit, kde byl obchod, ve kterém jste koupili právě to či ono zboží, nebo si vytvářet soukromé statistiky toho, kde nakupujete.

CHP22

MoneyBook

Třetím zajímavým nástrojem pro iOS je MoneyBook, který podporuje práci s CSV, umožňuje udržovat data online, nabízí přehledné grafy, práci s kategoriemi nebo pokročilé metody zabezpečení dat. Aplikace vyjde na 2,99 USD a osobně se mi příliš nelíbí její grafické prostředí. Oproti Mint je ale jednodušší na používání, což může být pro některé uživatele poměrně zajímavým lákadlem.

Za komfort si zaplatíte

Jak je vidět, nabídka nástrojů na správu osobních financí je pro mobilní telefony poměrně široká a bohatá, takže by si měl vybrat téměř každý. Zajímavé je srovnání aplikací pro Android a iPhone. První zmiňovaný má pestrou nabídku solidně vybavených nástrojů zdarma, které lze běžně používat. Oproti tomu pro iPhone jsou připraveny nástroje s podstatně lepším designem, dle mého soudu i příjemnějším ovládáním, avšak placené. Osobně bych si z daných aplikací vybral pro Android Daily Money a pro iOS Mint (protože čas od času používám jeho online verzi) či Iron Money, který má dokonalý vzhled a výborné funkce.

Autor článku

Zabývá se webovými technologiemi, vztahem společnosti a ICT a věcmi souvisejícími se vzděláváním


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).