Hlavní navigace

Stát si posvítí na neplatně vedené exekuce. Víme, co chystá

10. 4. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kauza neplatně vedených exekucí se možná pohne kupředu. Soudy dostanou návod, jak vyhledat problematické exekuce, aby je mohly začít samy zastavovat. Měly by to dělat už nyní, ale neděje se tak.

V České republice je kolem 200 (některé odhady říkají až 300) tisíc neplatně vedených exekucí. Soudy by je měly zastavovat. To se ale zatím neděje a je na dlužnících, aby se o to aktivně snažili sami. Situace se možná změní. Ministerstvo spravedlnosti chce na soudy apelovat, aby plnily svou povinnost.

Ví se to… a to je tak všechno

O neplatně vedených exekucích se dlouhodobě ví a v minulosti už padlo i pár přelomových soudních rozhodnutí, na jejichž základě by bylo možné jich řadu zastavit. Problém je, že dosud se neplatně vedenými exekucemi zabýval například jen projekt Exekutor má smůlu založený Petrem Němcem nebo Doložkomat organizace Člověk v tísni apod. Nešlo tedy o plošné řešení. Dlužník se musí začít bránit aktivně, nejčastěji právě za pomoci jednoho ze zmíněných projektů. Problémem je, že drtivá většina dlužníků si neuvědomuje, že lze jeho exekuci zastavit.

Exekuce jsou vedené neplatně nejčastěji kvůli neplatné rozhodčí doložce. O rozsudku, který poukazuje na neplatnost rozhodčí doložky, je-li v ní rozhodce stanoven netransparentně (není např. dán jmenovitý seznam rozhodců, z nichž jeden bude spor rozhodovat), jsme informovali v článku Řada exekucí je vedena neplatně. Jak zjistit, jestli to není i ta vaše?

Průlomový byl i rozsudek Ústavního soudu v roce 2014, co rozhodl o neplatnosti rozhodčí doložky z důvodu neplatnosti úvěrové smlouvy, ve které byla obsažena. A to i přesto, že samotná rozhodčí doložka platná byla. Pokud tedy úvěrová smlouva svým zněním například odporuje dobrým mravům nebo obsahuje úrok, který se blíží lichvě, apod., vztahuje se podle rozhodnutí Ústavního soudu neplatnost i na samotnou rozhodčí doložku bez ohledu na to, zda ta je v pořádku, či nikoli. O případu informujeme v článku Úvěrovka Profi Credit prohrává boj s rozhodčími doložkami.

V roce 2017 také rozhodl Krajský soud v Praze ve sporu s úvěrovou společností Profi Credit o tom, že exekuce, ve kterých figuruje rozhodce, jenž je ekonomicky závislý na dané úvěrové společnosti, je vedená neplatně.

Další přelomová soudní rozhodnutí, co zvyšují počet exekucí, které je možné na jejich základě zastavit, najdete například na blogu Exekutor má smůlu.

Pohnou se ledy?

Situaci nyní možná nechtěně rozhýbal Andrej Babiš. Ten (resp. jeho tým) totiž ve svém pravidelném hlášení na Facebooku 31. března omylem nepravdivě uvedl, že se vládě podařilo zastavit 200 tisíc neoprávněně vedených exekucí. Na Facebooku na to reagoval Jan Farský a Petr Němec. Oba se shodli na tom, že ze strany ministerstva spravedlnosti v minulosti ani v současnosti nebyl dosud žádný zájem věci řešit. (Facebookový post na stránce premiéra už je upravený, nicméně na stránce Petra Němce a Jana Farského je jeho původní znění zaznamenáno a zvýrazněno.)

To by se teď mohlo změnit. Petr Němec totiž premiérovi zaslal 2. dubna otevřený dopis, v němž ho vyzval k jednání a nabídl pomocnou ruku. Na to konto proběhla 5. dubna schůzka ještě s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem a poslancem Patrikem Nacherem, který před vstupem do politiky založil projekt Bankovní poplatky a Anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek.

Co se dohodlo? Větší apel na soudy a návod

Na schůzce se probíralo, co ve věci může každý z účastníků ze své pozice udělat, aby soudy, které by tak měly z úřední povinnosti činit už nyní, začaly být ve věci do budoucna aktivnější a neplatné exekuce zastavovaly samy.

První opatření leží na ministerstvu spravedlnosti. To by mělo nyní vytvořit pro předsedy okresních soudů dopis, ve kterém bude apelovat na větší samostatnou aktivitu v této oblasti. Připojit by také mělo návod, jak využívat informace z Rejstříku zahájených exekucí, identifikovat neplatně vedené exekuce a v souladu s judikaturou Nejvyššího a Ústavního soudu je začít zastavovat. Mělo by dojít také k úpravě vzoru návrhu na zastavení exekuce.

Soudy by tedy měly u exekucí, které jsou zde vedeny, zkontrolovat, zda byly vedeny na základě rozhodčího nálezu, a v případě, že ano, tak jaká společnost exekuci podala. Podle webu Exekutor má smůlu (který založil Petr Němec) je totiž u exekucí podaných společnostmi Home Credit, ESSOX, Cetelem, Komerční banka nebo například Finpomoc apod., vysoká šance na zastavení exekuce, protože právě tyto společnosti používaly ve svých smlouvách v minulosti neplatné rozhodčí doložky. Pokud soudy shledají, že tyto exekuce jsou vedené neplatně, měly by je samy od sebe zastavit.

Ministerstvo bude také dohlížet na to, zda jsou soudy v této věci aktivnější. Ministerstvo spravedlnosti bude v dalším období dané problematice věnovat pozornost v rámci dohledové, prověrkové a případně i metodické činnosti tak, abychom zjistili, zda se v dané agendě zvýšila aktivita soudů. Budeme případně také identifikovat problémy, kterým soudy v rámci této agendy čelí, a budeme se snažit usnadnit jejich řešení, řekl serveru Měšec.cz Martin Bačkovský z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti ČR.

Užší spolupráce, další zastavené exekuce a větší osvěta

Další opatření, která zatím nemá jasnou podobu, vzejde z užší spolupráce ministerstva spravedlnosti s projekty Exekutor má smůlu a Člověk v tísni, které mají se zastavováním neplatných exekucí bohaté zkušenosti. Ministerstvo by kromě informací o společnostech, které vedly exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek, mělo získat podrobnější informace také o tom:

  • u kterých úvěrových společností ustanovení smlouvy o úvěru odporovala dobrým mravům (nemravně vysoké úroky a pokuty),
  • kterým úvěrovým společnostem spory vedli rozhodci na nich ekonomicky závislí.

Na základě toho by se totiž daly zastavit další exekuce. V této souvislosti se obecně nejčastěji skloňuje hlavně úvěrovka Profi Credit.

Tip do článku - účto fakturace duben

Patrik Nacher ve spolupráci s projekty Exekutor má smůlu a Člověk v tísni také připraví osvětovou kampaň (detaily zatím nejsou jasné) právě o exekucích, které nelze zastavovat plošně kvůli neplatné rozhodčí doložce, ale je zde šance na zastavení například kvůli nemravným ustanovením úvěrové smlouvy nebo ekonomické závislosti rozhodců, kteří ve sporech věřitele a dlužníka figurovali. Tyto exekuce je potřeba řešit individuálně. Musíme na ně proto dlužníky upozornit. V současnosti totiž ve valné většině nevědí, že existuje šance na zastavení exekuce a aktivně se tedy o pomoc zmíněných projektů nehlásí, řekl serveru Měšec.cz poslanec Patrik Nacher s tím, že je ale zároveň důležité lidem připomínat, že zastavením exekuce samotný dluh nezaniká, pouze se jeho celková výše může podstatně snížit. Podle Petra Němce i o více než polovinu. Může se také stát, že dlužník v tomto důsledku bude mít splaceno víc, než ve skutečnosti musel, a pak by mu exekutor měl danou část splaceného dluhu vrátit zpět, dodal Nacher.

Právě poslanec Nacher, který se ve straně ANO věnuje spotřebitelským otázkám, plánuje kromě neplatně vedených exekucí intenzivně řešit také dětské dluhy a hromadné žaloby. V souvislosti s dětskými dluhy už předložil ve spolupráci s koaličními i opozičními poslanci novelu občanského zákoníku. Těmto otázkám se budeme věnovat v příštích článcích.

Autor článku

Autorka příležitostně publikuje pro Měšec.cz, magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).