Hlavní navigace

Kauza WPB Capital nekončí. Policie obvinila bývalé členy představenstva

Sdílet

červnové a červencové aktualitě jsme vás informovali o tom, že Městský soud v Praze rozhodl o tom, že Česká národní banka sebrala družstvu WPB Capital licenci neoprávněně. Ta se rozhodla odejmout družstvu licenci 19. června 2014 na základě rozhodnutí bankovní rady.

Věc proto byla soudem vrácena k ČNB na další přezkoumání. V červenci pak ČNB zahájila se záložnou nové správní řízení, což záložna považovala za pokračování snahy o likvidaci WPB.

Celá situace ale ještě má dohru. Policie totiž na základě posudku ČNB obvinila ve čtvrtek 6. září 2018 bývalé členy představenstva WPB Capital. Ti nyní čelí obvinění z porušení povinností při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Bývalému představenstvu je v obvinění kladeno za vinu, že o rozhodčím řízení neinformovalo ČNB a že se v řízení nedostatečně bránilo. Bývalí představitelé družstva jakékoliv pochybení odmítají a proti obviněním podají stížnost v zákonné lhůtě. Trestní stíhání považují za šikanózní a celou situaci vnímají jako protiúder ze strany ČNB. Ta se podle nich snaží cestou diskreditace bývalých představitelů WPB Capital zakrýt své chyby ve správním řízení vedeném se spořitelním družstvem. Trestní stíhání má podle nich rovněž odvést pozornost od pochybného hospodaření současného likvidátora družstva, za které nese ČNB nepřímo odpovědnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).