Hlavní navigace

Banky začnou testovat okamžité platby. Pro všechny budou až příští rok

27. 8. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Okamžité převody peněz, a to i o víkendu, se pomalu blíží. ČNB dolaďuje nový systém, banky ho otestují a s ostrým provozem počítají nejdříve na jaře příštího roku.

Okamžité platby, kdy se peníze po odeslání z jedné banky do druhé připíšou během chvíle, a to i o víkendu, se blíží k uvedení do provozu. Česká národní banka finišuje s přípravou nového systému, který v září poskytne bankám k testování. Ty pak spuštění rychlejších plateb plánují nejdříve na první polovinu příštího roku.

Nyní probíhá interní testování, od září bude systém poskytnut k testování bankám, říká Denisa Všetíčková, mluvčí ČNB. Ostrý provoz pak centrální banka zahájí v posledním čtvrtletí letošního roku. Předpokládáme, že to bude k 1. listopadu roku 2018, dodává.

Hned od listopadu ale okamžité platby pro klienty bank připravené nebudou. Banky na podzim plánují pilotní provoz pro vybrané skupiny zákazníků.

Pokračujeme podle plánu. Už jsme se napojili na ČNB, respektive na novou verzi systému, který umožní realizaci okamžitých plateb. Dalším krokem, na který se připravujeme, jsou výkonnostní testy, aby se prověřila stabilita a propustnost systémů. Ty už budou probíhat mezi námi a některou z bank, která bude na tento test připravena. Toto testování proběhne pravděpodobně v září, hlásí Jana Karasová, mluvčí Air Bank.

Pilotní provoz ve smyslu, že se bude už simulovat reálné fungování, tedy že omezené množství lidí, zpravidla se jedná o zaměstnance bank, bude testovat posílání plateb mezi sebou, je plánované na podzim, pravděpodobně od listopadu. Spuštění na klienty se očekává na jaře příštího roku, pokračuje Karasová.

Podobný termín spuštění okamžitých plateb mají i v Komerční bance. Předpokládáme, že okamžité platby nabídneme klientům v průběhu druhého čtvrtletí roku 2019, říká Michal Teubner z tiskového oddělení.

Spuštění služby pro klienty záleží na výsledcích testů a připravenosti ČNB a ostatních bank. Česká spořitelna přinese tuto službu svým klientům okamžitě, jakmile to technické předpoklady dovolí. Chceme našim klientům nadále vylepšovat rychlost a spolehlivost platebního styku a okamžité platby k tomu patří, říká Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Zatímco Karasová a Teubner mluví o spuštění okamžitých plateb na jaře příštího roku, v dalších bankách jsou opatrnější. Předpokládáme implementaci v příštím roce, říká Petr Plocek za UniCredit Bank. Předpokládáme, že okamžité platby spustíme někdy v průběhu roku 2019, mluví ve stejném duchu Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Budou zdarma?

Vzhledem k tomu, že do spuštění okamžitých plateb je ještě daleko, nemají banky ještě zcela jasno o tom, za jakých podmínek je budou nabízet. Nyní to ale vypadá, že by nemusely být dražší než běžné platby, které i po zavedení okamžitých plateb budou nadále banky také nabízet.

V tuto chvíli analyzujeme různé varianty nabídky okamžitých plateb pro klienty, jednou z diskutovaných možností je i varianta, že okamžité platby nebudou zpoplatněny žádnými zvláštními poplatky, ale standardně podle stávajícího ceníku pro domácí platby, říká Kropík za Českou spořitelnu.

Okamžité platby budeme nabízet za podmínek standardních tuzemských plateb, říká Teubner z Komerční banky. Obě banky běžné platby zpoplatňují, ale v rámci balíčkových kont je nabízejí i zdarma.

Ze začátku budou okamžité platby zřejmě dostupné jen při elektronickém zadání – tedy v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. V rámci podstaty toho, proč tento platební nástroj vznikl a kdy přináší přidanou hodnotu pro zákazníka, je tento kanál prioritní. Nevylučujeme ale možnost zadaní i prostřednictvím jiných kanálů, říká Zavoral z Raiffeisenbank.

účto říjen 23 - tip do článku

Lepší služby

A co bankéři od okamžitých plateb čekají? Nemyslíme si, že by se tím nějak měnil trh či chování zákazníků. Už dnes lze doručit platbu v ten samý den, co byla zadána, či nejpozději v čase den+1. Zvýší to však komfort klientů, což je jenom dobře. Spolu s tím pak poroste i spokojenost klientů s bankovními službami, odpovídá Zavoral.

Jak rychlé jsou nyní platby z jedné banky do druhé? Psali jsme

Česká spořitelna již nyní realizuje platby velice rychle a až 70 procent transakcí zadaných klienty v průběhu dopoledne je odesláno přes ČNB a reálně je tedy připsáno v ten samý den v bance příjemce. Nicméně okamžité platby nám umožní poskytnout klientům servis 24/7 a v řádech vteřin, přidává se Kropík.

Okamžité platby v otázkách a odpovědích

Nahradí novinka platby, které banky nabízejí nyní?

Určitě se to nestane bezprostředně po jejich zprovoznění. Podle bank pro to není v některých případech ani důvod a počítají, že budou dál nabízet i dnešní typy plateb.

Okamžité platby určitě běžné platby zcela nenahradí. Zpracování plateb v ‚běžném režimu‘ bude mít i nadále své opodstatnění například pro platby s dopřednou splatností (platby faktur), kdy není důvod nebo nutnost platbu zpracovávat okamžitě, nebo pro firemní platby zasílané dávkami, kdy by mohlo hromadné zpracování plateb způsobovat kapacitní problémy, říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

O světlé budoucnosti okamžitých plateb jsou přesvědčeni třeba v Equa bank. Věříme, že okamžité platby se postupně stanou samozřejmostí a nahradí standardní i prioritní platby. Předpokládáme ale, že se bude jednat o postupný proces, říká mluvčí banky Markéta Dvořáčková.

Budou se ihned připisovat i peníze z trvalých příkazů či inkas?

Nikoli. I banky, které okamžité platby zavedou, budou provádět platby z trvalých příkazů standardním způsobem. Totéž bude platit pro inkasa, se kterými projekt okamžitých plateb zatím nepočítá, říká Dvořáčková.

Pro koho okamžité platby budou?

Banky s nimi počítají pro všechny typy účtů, tedy i pro podnikatele a firmy. Zvláště ty větší ale bude omezovat strop pro okamžitou platbu, který je stanovený ve výši 400 tisíc korun. Vyšší částku „instantně“ převést nepůjde. Důvodem omezení maximální výše je zejména nutnost zajistit zdroje na krytí takovéto okamžité mezibankovní transakce, vysvětluje Kateřina Petko, mluvčí Expobank.

Jaké měny půjde převádět okamžitě?

Pouze koruny. Systém navíc umožní i odeslání korunové platby z účtů vedených v cizích měnách. Zpracování plateb probíhá v českých korunách, možnost zadat konverzní platbu i z účtu vedeného v jiné měně není schématem vyloučeno, bude záležet na obchodním rozhodnutí banky, vysvětluje Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

V rámci EU pak už existuje i systém pro okamžité platby v eurech. Vstup do něj české banky zatím pouze zvažují. V Evropě je iniciativa u SEPA instant plateb, které také sledujeme a zvažujeme jejich implementaci, říká například Jiří Štábl z České spořitelny.

Které banky okamžité platby nabídnou?

Projektu se momentálně účastní zhruba třetina bank působících v Česku, jsou mezi nimi ale všechny ty, které poskytují služby drobným klientům.

Bude to systém jen pro banky?

Nikoli. Zapojit se mohou i další finanční instituce, tedy například družstevní záložny nebo stavební spořitelny.

Proč současný systém neumí posílat platby o víkendu nebo ve svátky?

Zpracování o víkendech neprobíhá od roku 2009, tehdy z důvodů nové legislativy, která implementovala směrnici o neodvolatelnosti zúčtování v platebních systémech. Od té doby nebylo toto téma předmětem diskuse, odpovídá Denisa Všetíčková za centrální banku.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).