Hlavní navigace

Rady začátečníkům: jak vám akcie vydělají peníze a co všechno musíte zdanit?

2. 5. 2018
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno 20. 6. 2018 11:15
Vydělávat na akciích lze dvěma způsoby. Buď sledujete její cenu, nebo vás zajímají dividendy. Přinášíme základní informace o tom, na co se zaměřit a s jakými poplatky a daněmi počítat.

V minulém článku Rady začátečníkům: jak fungují burzy a kolik stojí na nich obchodovat? jsme vám přiblížili, co se dozvěděli lidé na semináři o základech investování. Přiblížili jsme si české burzy cenných papírů a základní informace o akciích. Nyní se podíváme na zahraniční burzy a přiblížíme si, jak na akciích vydělávat peníze.

Zahraniční burzy cenných papírů

Na českých burzách cenných papírů můžete obchodovat v českých korunách. Nemusíte tu také sehnat akcie různých zahraničních společností. Pokud byste tedy stáli o jiné akcie, musíte se poohlédnout jinde. Někdy může mít váš broker přístup i na zahraniční burzy, a tak skrze něj můžete obchodovat i na jiných trzích.

V Evropě je mnoho burz, například Londýnská, Pařížská apod. Na tu ale například RM-Systém nemá přístup, takže byste museli skrze jiného brokera. Má však přístup na Frankfurtskou burzu, která je největší v Evropě co do počtu emisí akcií. Na ní naleznete asijské firmy atd.

Případně se můžete orientovat na burzy v USA. Tam existuje NYSE (New York Stock Exchange) a NASDAQ. Ta původně vznikla jako technologická a IT burza, ale dnes se už rozdíly stírají a obě burzy nabízejí často akcie stejných firem. V praxi si firma nechá vyhotovit nabídky od obou burz a jde tam, kde dostane lepší podmínky.

Obě burzy ale patří mezi velmi regulované. Pokud firmy na danou burzu chtějí, musí provést tzv. finanční striptýz. Tedy říci o sobě veškeré informace. Zveřejnit účetní závěrky, dát možnost kompletně nahlížet do účetnictví atd. Díky tomuto jsou na burze nejlepší a nejkvalitnější tituly. Neznamená to však, že firmy, co na burze nejsou, by byly méně kvalitní. Spíše o sobě nechtějí vše říci své konkurenci a nechtějí ukázat účetní knihy atd. I to může být důvod, proč z Burzy cenných papírů Praha odešla sázková společnost Fortuna. Nechtěla jednoduše veškeré informace o sobě dávat všanc konkurenčním sázkovým společnostem.

Tituly, které na americkém trhu nesplní informační povinnost spadají do tzv. OTC BB nebo Pink sheets. Ty nejsou regulované, nemusí dávat ani souhlas, aby byly obchodovatelné. Jde většinou o laciné a velmi rizikové společnosti. Mají ale potenciál velkého růstu. Často jde typicky o start-upy, které si na burzu jdou pro kapitál. Statisticky jich ale 90 % zkrachuje, a tak jsou investice do nich poměrně hodně rizikové.

Na amerických burzách jsou poplatky výrazně vyšší. Minimum je 7,95 USD plus další poplatky trhu. Tady záleží na počtu kusů, a nikoli na ceně obchodovaných akcií. Dále platíte při prodeji poplatek regulatorním orgánům. To je řádově méně než 1 dolar. Při nákupu akcií se tento poplatek nikdy neplatí.

Pozor na měnové riziko

Pokud budete obchodovat na zahraničních trzích, počítejte s vyšším rizikem. Kromě rizika, které podstupujete u nákupu akcií, tedy riziko, že akcie klesnou, společnost zkrachuje apod., musíte počítat i s tím, že může klesnout kurz měny, ve které obchodujete. Pokud pak vaše zahraniční akcie stoupnou, ale kurz měny klesne, můžete ve výsledku stejně prodělat.

Často se doporučuje zůstat s obchodem na půl cesty. Tedy prodat akcie, když je to pro vás výhodné, ale nechat si cizí měnu a vyčkat, jestli stoupne a vyděláte ještě něco na převodu měny, nebo alespoň minimalizujete ztrátu na kurzu.

Někdy hraje roli čas

Může se to zdát zvláštní, ale otevírací doby burz mohou hrát v nákupu a prodeji velkou roli. Zvláště pokud obchodujete i se zahraničními akciemi. Například může dojít k situaci, že nějaké akcie výrazně klesnou, ale stane se to v době, kdy mají české burzy zavřeno. Pokud však máte přístup na zahraniční burzy, můžete rychle akcie prodat tam, než klesnou zcela na nulu. Otevírací doba burz se liší:

  • RM-Systém: 9:00–17:00,
  • Burza cenných papírů Praha: 9:00–16:20,
  • USA: 15:30–22:00,
  • Německo: 9:00–17:30,
  • Hong Kong: 3:00–9:00.

Přes den tak můžete obchodovat na českých burzách, odpoledne na amerických a v noci na asijských burzách.

Jak vám akcie vydělají peníze

Lidé si akcie většinou kupují proto, aby vydělali peníze. Nárok však máte na mnoho dalších věcí. Kromě toho, že se můžete účastnit valné hromady a hlasovat na ní, máte právo přednostního úpisu emise nových akcií, právo na odkup akcií v případě nabídky převzetí, ale i právo na podíl na likvidačním zůstatku. Je však dobré říci, že při bankrotu společnosti jsou akcionáři až ti poslední, kdo dostává nějaké peníze. Nejdříve jsou věřitelé, nesplacené dluhy atd. A protože majetek společnosti často nedosahuje výše dluhů a pohledávek, stává se, že na likvidační zůstatek sice nárok máte, ale bývá 0 Kč.

To nejdůležitější, proč lidé akcie kupují, jsou investice. Toho můžete dosáhnout dvěma způsoby:

  • kapitálovým výnosem,
  • dividendovým výnosem.

U kapitálového výnosu je pro vás stěžejní, za kolik jste nakoupili a za kolik prodáváte. Právě rozdíl mezi těmito dvěma částkami činí váš výnos. Pokud tedy dnes koupíte 1 akcii za 100 Kč a prodáte ji za rok za 150 Kč, je váš kapitálový výnos 50 Kč. Nikdo ale dopředu neodhadne, jestli akcie porostou, klesnou, nebo budou stagnovat. Stejně tak tedy můžete i prodělat, a to v extrémním případě všechny peníze.

U dividendového výnosu vám ale na hodnotě akcie nemusí záležet. Váš výnos pramení z toho, že akcii držíte.

Dividendy a jejich danění

Dividenda je právo na podíl ze zisku společnosti. Jedná se vlastně o výnos z držení akcie společnosti. Pokud společnost za rok vygeneruje zisk, má několik variant, jak s ním naložit. Může splatit dluhy z minulosti, reinvestovat peníze a nakoupit další stroje, budovy apod., může investovat do propagace, marketingu, vývoje nového výrobku, nechat peníze ležet na účtu a čekat na vhodnější čas k investici, nebo vyplatit zisk držitelům akcií.

Některé společnosti mají ze zákona povinnost nechat určitá procenta ze zisku na účtu ležet. Typicky jde o těžařské společnosti, kde pak tyto peníze musí být použity na revitalizace těžebních prostor.

To, jestli k vyplácení dividend dojde, či nikoli, záleží na rozhodnutí valné hromady, která si jejich výplatu musí odhlasovat. Zároveň si odhlasuje, jakou částku za jednu akcii bude vyplácet. Samotné vyplácení se pak děje právě formou dividendy.

Jednoduchým výpočtem, kdy počet vašich akcií vynásobíte dividendou za jednu akcii, pak dostanete částku, jakou vám společnost na dividendách vyplatí. Ovšem pozor, dividendy se někdy musí danit. Pokud má společnost sídlo v České republice, vaše dividendy podléhají 15% zdanění. Pokud je sídlo společnosti v zahraničí, záleží na tamní daňové politice. Vy sami se jako akcionáři o nic starat nemusíte, částka vám přijde již zdaněná. Je ale dobré se dopředu zajímat o to, jakým procentem bude váš zisk ponížen, jelikož i to může hrát roli v rozhodnutí, jestli akcie nakoupit, nebo ne.

V rámci České republiky pak ale musíte podat daňové přiznání a tam uvést své celosvětové příjmy za daný rok. Pokud už proběhlo zdanění dividendy v zahraničí, můžete uplatnit smlouvu zabraňující dvojímu zdanění, pokud ji má Česká republika s daným státem uzavřenou. Podrobně jsme se tématu dvojího zdanění věnovali ve článku Bydlím v ČR, ale pracuji v zahraničí. Kde daním své příjmy?

Jestli má akciová společnost sídlo v České republice nebo v zahraničí, zjistíte jednoduše. Každá akcie má ISIN, což je v podstatě rodné číslo akcie. Jde o jednoznačný identifikátor daného cenného papíru. A na začátku identifikátoru je zkratka, která identifikuje sídlo společnosti. Podle dané zkratky si pak můžete konkrétní zemi vyhledat.

Vyplácení dividend – pozor na data

Dividendy z akcií vám společnost vyplatí v případě, že jste držitelem akcie v tzv. rozhodný den. Neexistuje tedy pravidlo, že byste museli být vlastníkem akcie po celý rok 2017, abyste v roce 2018 získali podíl na zisku za rok 2017. Ani neplatí, že pokud vlastníte akcii jen část roku, dostanete menší podíl ze zisku. Na podíl ze zisku buď máte nárok, a to na výši dividendy za akcii krát počet akcií, nebo na ni nárok nemáte vůbec.

Nárok se pak posuzuje právě podle rozhodného dne. Ten se stanoví společně s výší dividendy za jednu akcii právě na valné hromadě. Tam se stanoví, že například 1. června 2018 je rozhodný den. Kdo v tento den vlastní akcii, a to tak, že ji vlastní přes půlnoc na další den, ten má nárok na dividendu. Kdo nevlastní, nedostane nic. Nakoupit akcii tedy můžete i na poslední chvíli a hned druhý den inkasovat dividendy. Ovšem pozor, převod akcie pár dnů trvá, a pokud nakoupíte na poslední chvíli, nemusí se převod stihnout a už byste o dividendu na ten rok přišli.

Z tohoto důvodu se kromě rozhodného dne vyhlašuje i tzv. ex dividend date. To je první den, kdy se nakupuje bez nároku na dividendu. Pokud znáte termín tohoto dne, můžete si snadno určit, jestli obchod stihnete, nebo nestihnete uzavřít. Ex dividend date je totiž pár dní před rozhodným dnem. Burzy počítají s tím, že převod akcií nějakou dobu trvá, a tak tímto vyhlašují první den, kdy už obchod proběhnout nestihne. Snadno si pak odvodíte, že den předtím musíte do zavření burzy akcie koupit, abyste na dividendu měli nárok a do rozhodného dne ji obdrželi.

Dvakrát vydělat nejde

Někoho by mohlo napadnout, že by při šikovném načasování na akcii mohl vydělat hned dvakrát. Nakoupil by před rozhodným dnem, v rozhodný den by akci držel, získal by nárok na dividendu, tu by mu vyplatili a pak by akcii prodal za částku, za kterou ji před pár dny koupil, tudíž by vlastně vydělal dvojnásobně. Takto to ale nefunguje. Den po rozhodném dni automaticky klesá cena akcie, a to přímo úměrně výši dividendy za jednu akcii.

Zvážit pak můžete dvě strategie. Nakoupit akcii před rozhodným dnem, inkasovat dividendu s tím, že akcie mírně znehodnotila, ale její cena se samozřejmě může brzy změnit, nebo nakoupit až po rozhodném dni s tím, že akcie pro vás bude levnější právě o výši dividendy, na kterou už nemáte nárok.

Vývoj ceny akcií ČEZ v letech 2014 - 2018.
Autor: Veronika Doskočilová, zdroj: rmsystem.cz

Vývoj ceny akcií ČEZ v letech 2014–2018.

Jak se výplata dividend promítne do ceny akcií, můžete vidět v grafu. Den po rozhodném dni vždy došlo k poklesu ceny akcie, viz červeně zakroužkované body. Důvodem je, že ze společnosti vlastně odtečou peníze na soukromé účty a společnost tak přes noc „zchudne“ i o několik miliard. Tím pak klesá i cena samotné společnosti.

U dlouhodobé strategie nezáleží na tom, jestli nakoupíte před, nebo po rozhodném dni. Pokud ale máte krátkodobou akcii, může hrát rozhodný den svou roli.

Centrální depozitář cenných papírů

V České republice mají veškeré akcie elektronickou podobu. Není tedy možné si zakoupit a fyzicky odnést třeba 10 akcií ČEZu. Jiné společnosti v zahraničí ale mohou mít i fyzické akcie. V takovém případě je akcionáři většinou uchovávají v sejfu, a pokud jim sejf někdo ukradne, ukradl jim tím podíl k dané společnosti.

Akcie v České republice tedy nikde fyzicky neleží. Elektronickou podobu spravuje Centrální depozitář cenných papírů. Ten vede virtuální účty všech klientů, databáze, kde se udává, kolik je akcií jaké společnosti, kdo je vlastní atd. Je to v podstatě ekvivalent běžných účtů v bance.

Když tedy koupíte akcie, broker dá na burze pokyn a burza dá pokyn do centrálního depozitáře. Ten provede operaci, kdy jednomu akcie odečte a vám je přičte.

Vy jakožto investor s centrálním depozitářem komunikovat nebudete, a tudíž vám tato akce může být v podstatě ukradená. Právě celý tento proces ale zapříčiní, že převod akcie probíhá několik dnů, ačkoli vy nakoupíte v jedné vteřině skrze brokera za inzerovanou cenu. Než se celý proces dokončí, nejste majitelem akcie. Proto je dobré sledovat ex dividend day, který udává, kdy nejpozději akcie koupit, aby proces proběhl a vy jste v rozhodný den byli držiteli akcií.

Obecně platí, že pokud je akcie evidována v Centrálním depozitáři cenných papírů, můžete trhy pro obchodování střídat a prodávat tam, kde je akcie dražší, a naopak nakupovat tam, kde je akcie levnější. Tato varianta je proveditelná pro společnosti se sídlem v České republice. U zahraničních společností jsou akcie evidované jinde a tam je nutné trh dodržovat.

Zvažujte strategii a zaměření společnosti

Při nákupu akcií je výběr společnosti velmi důležitý i z hlediska taktiky dané společnosti. Vždy si položte otázku, proč chcete akcie kupovat. Je vaším cílem akcii držet, čekat až zdraží její cena a pak na ní vydělat? Nebo volíte dlouhodobou strategii, kdy budete akcii držet i několik desítek let a čekáte, že vyděláte na výplatě dividend?

Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí i to, jakou společnost si pro nákup akcií zvolíte. Některé společnosti dividendovou politiku nemají a dividendy nevyplácejí, nebo jen výjimečně. Tam by tedy nebylo moudré volit nákup akcií za účelem dlouhodobého zisku z vyplácení dividend. A naopak, pokudpreferujete kapitálový výnos, je dobré dlouhodobě sledovat vývoj akcií dané společnosti a dividendová politika vás zajímat nemusí. Pokud preferujete kapitálový výnos, sledujte společnosti, které investují do svého zhodnocování, nakupují pozemky, stavby, zvyšují výrobu atd. Když nabývá na hodnotě společnost, stoupá i cena akcií.

dan_z_prijmu

Ačkoli vám nikdo nezaručí, že když společnost vyplácela dividendy v posledních 10 letech, bude tomu tak i nadále, je dobré se na strategie společnosti vždy podívat. Navíc můžete zhodnotit i okolní faktory. Pokud společnost podniká v průmyslu, kde nemá moc šancí na další rozvoj a inovace, vymýšlení výrobků apod., a zároveň není zadlužená, je velmi pravděpodobné, že zisk bude vyplácet, protože pro peníze nebude mít jiné využití.

Nelze hodnotit, která strategie je lepší. Záleží na tom, pro jakou se rozhodnete a jaká víc vyhovuje přímo vám.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).