Hlavní navigace

Okamžité platby se rozjíždějí. Spustila je Air Bank, Česká spořitelna je výrazně zlevní

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 2. 2019

Klienti Air Bank mají od dnešního dne v internetovém bankovnictví novou službu: okamžité platby. Díky okamžitým platbám dorazí peníze na účet i v jiné tuzemské bance do deseti vteřin. A to 24 hodin denně včetně víkendů a svátků, říká Jana Karasová, mluvčí banky.

Okamžité platby ale v Česku v tuto chvíli umí už jen Česká spořitelna. Jejich využití je zatím tedy omezeno pouze na tyto dvě banky. Ostatní se mají přidávat postupně během roku 2019.

Pokud se klient Air Bank rozhodne poslat do jiné banky platbu jako okamžitou, zaplatí za to u bezplatného Malého tarifu jednu korunu. U Velkého tarifu jsou okamžité platby úplně zdarma. 

Čím víc bank se k okamžitým platbám připojí, tím větší užitek získají klienti napříč bankovním trhem. A pokud banky u okamžitých plateb nastaví takovou cenovou politiku, která bude pro klienty přijatelná, do několika málo let mohou okamžité platby nahradit dnešní běžné platby, říká Tomáš Veselý, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Česká spořitelna zatím okamžité platby provozuje v testovacím režimu, kdy jsou tyto platby zpoplatněny stejně jako expresní platby. Jedna tedy vyjde na 125 korun. To se změní od 22. února.

Česká spořitelna úspěšně dokončila testování a od 22. února umožní klientům využívat okamžité platby za stejnou cenu jako standardní platby, tedy buď zcela zdarma (například se službou Moje zdravé finance, Erste Premier či Účet pro studenty) nebo za 7 Kč dle typu účtu klienta. Platby zcela zdarma nyní využívá více než jeden milion klientů České spořitelny, říká Filip Hrubý, mluvčí spořitelny.

Česká spořitelna umožňuje zadávání okamžitých plateb v internetovém i mobilním bankovnictví George. Air Bank okamžité platby do mobilní aplikace slibuje zavést brzy.

Okamžitou platbou může být jednorázová platba do jiné tuzemské banky. Nejedná se tedy o trvalé příkazy nebo inkasa. Platba musí být v českých korunách, a to do maximální výše 400 tisíc korun. Zároveň je důležité, aby účet, na který klient platbu posílá, uměl tyto platby přijmout, vysvětluje Karasová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).