Hlavní navigace

Měli by být politici placeni od výkonu?

2. 2. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak výhodné je být poslancem a jak by asi politici dopadli, kdyby měli být ohodnoceni na základě svého výkonu?

Mzda, která se skládá ze základu a z odměn na základě dosažených výsledků, je čím dál tím častěji součástí odměňování zaměstnance.  Jsme tak zvyklí, že podstatnou část našeho výdělku tvoří pohyblivá částka, která je odvozena od našich pracovních výsledků.

Jak výhodné je být poslancem?

Základní hrubý příjem poslanců se pohybuje od cca 60 tisíc Kč. K této částce si však ještě mohou „přivydělat“ formou příplatků za nejrůznější funkce ve výboru. Tyto funkce navyšují koeficient, kterým se základní mzda vynásobí. Ministerstvo financí hrozilo poslancům, v zájmu úspory státního rozpočtu, snížením platu.  Ke snížení skutečně dojde, a to o čtyři procenta.  Jak moc budou touto změnou platy poslanců ovlivněny, můžete posoudit sami. Řadový člen parlamentu se základním příjmem 61 400 Kč si nyní vydělá o 2400 Kč méně. Čtěte více: Jaké jsou skutečné platy politiků od starosty po prezidenta? 

Předsedové komisí nebo výborů si od svého základu 86 500 Kč budou muset odečíst 3400 Kč.  A například předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu nedostanou už 164 900 Kč jako loni,  ale „jen“ 158 400 Kč.  Zmiňované mzdy a úspory jsou uvedeny v hrubých částkách.

Prezidentovi klesne plat o 8100 Kč a bude od ledna brát 196 600 Kč. Zajímavostí na platu prezidenta je to, že se mu jako jedinému mzda nedaní. Čtěte také: Stát dal život regulačním poplatkům a v zemi zavládl chaos

 Zatímco zaměstnavatelé, při troše štědrosti, ke mzdě nabídnou i zaměstnanecké benefity jako jsou například stravenky, poslanci si ke své mzdě ještě připočítají nejrůznější náhrady. Náhrady často představují desítky tisíc korun navíc.  Jednou z nejvýhodnějších forem náhrady, je víceúčelová paušální náhrada za reprezentaci či stravování při tuzemských cestách a to až do výše 16 % platové základny.

Zkusili jste si někdy říct zaměstnavateli o každodenní proplacení vaší cesty z domova do práce? Pokud byste byli poslancem, bylo by toto pro vás samozřejmostí. Jednou z dalších zajímavých náhrad jsou totiž náhrady za dojezd místa trvalého bydliště do místa orgánu. V některých případech se také nárokuje proplacení letecké dopravy, stravování v zahraničí nebo dokonce výdaje na administrativní a odborné práce. Čtěte také: Den, kdy český stát zkrachoval

Jako poslanec byste si neměli zároveň zapomenout nárokovat ubytování v místě sídla orgánu, pokud v tomto místě nemáte trvalý pobyt. S vybavením kanceláře a tzv. „šalinkartou“ si také nemusíte dělat starosti. Veřejná doprava je pro poslance zdarma. Kolik poslanců jste však již v MHD potkali?  Tato náhrada se totiž částečně překrývá s výše zmiňovanou náhradou dojezdu z domova do místa výkonu práce, není však specifikováno, jaký dopravní prostředek musíte použít.

Příjem, který poslanci získávají formou náhrad, nepodléhá dani a bohužel není ani pevně stanoven systém kontrol těchto náhrad. Mezi poslanci proběhl pokus tyto náhrady zdanit, nicméně se jim tento záměr nepodařil do konce roku zrealizovat, a proto minimálně v prvních měsících letošního roku, vše zůstane při starém a náhrady se i nadále nebudou zdaňovat.

Anketa

Myslíte si, že jsou tuzemští politici dobře ohodnoceni?

11 %
2 %
1 %
86 %
Odpovědělo 385 čtenářů.

Mzdová opatření, která v současnosti provedli poslanci, aby šetřili státní kasu, mají ale dočasný charakter. S výjimkou zdanění náhrad, o kterých se teprve bude rozhodovat, bude vše s největší pravděpodobností platit pouze tento rok. Příští rok se naopak dočkají navýšení platů i navýšení od nich odvozených náhrad, protože skončí období jejich zmrazení, která trvá od roku 2007. Tak například základní plat senátorů by pak mohl být 71 400 Kč a náhrady, které by už konečně mohli podléhat zdanění, by mohli dosahovat částky 50 100 Kč.

Neomluvená  absence- okamžitá výpověď?

Zákoník práce není příliš shovívavý k neomluvené absenci zaměstnance. Poslanecká sněmovna je však v oblasti neomluvené absence  vůči poslancům shovívavá více než dost. Výsledkem je situace z počátku letošního roku, kdy se organizační výbor sněmovny, který měl za úkol stanovit pořad nadcházející schůze, nedokázal sejít v usnášení schopném počtu. Přitom ani jeden z nepřítomných poslanců se neomluvil. Neomluvená absence a špatná pracovní morálka není neobvyklým jevem, se kterým se můžeme v Poslanecké sněmovně setkat. Čtěte více: Zaměstnavatel neplatí? Pracovní poměr zrušte okamžitě, dostanete až sto tisíc

Situaci nahrává také fakt, že si poslanci mohou sami omlouvat absenci. Omluvy dle zákona shromažďuje předseda Sněmovny, který ale nekontroluje jejich důvody. Přitom už dvanáct let platí zákon, že pokud se poslanec řádně neomluví, může mu být zkrácen plat. Problém je však ten, že kde není soudce, není ani rozsudek. Zákonodárci se totiž za uplynulých dvanáct let nedokázali shodnout, kdo má o případném postihu v takové situaci rozhodnout.

Tip do článku - účto fakturace duben

Senátoři mají teď prázdniny

O tom, že ani pro senátory neplatí nic podobného jako Zákoník práce, nás přesvědčují lavice v senátu, které jsou už od 11. prosince naprosto prázdné. A nevypadá to, že by se 81 senátorů, po vánočních prázdninách, nějak hrnulo do práce. Dohodli se na odkladu jednání a poprvé se v roce 2010 s největší pravděpodobností sejdou až v březnu. Přitom toto draze zaplacené volno, čerpají již od první poloviny prosince.  K odkladu zasedání došlo, protože nemají nyní co k jednání. Na takový případ, kdy by zaměstnanec měl pocit, že nemusí jít tři měsíce do práce, protože tam není co řešit, ale zároveň by požadoval za toto období mzdu, snad ani Zákoník práce nepamatuje. Mzda senátora v současné době činí 59 tisíc + náhrady, které se mohou vyšplhat na několik desítek tisíc. Čtěte také: Za špatné výsledky v práci může přijít výpověď

Kdo ohodnotí výkon politiků?

Když zaměstnanec udělá chybu nebo nesplní řádně svoji pracovní povinnost, většinou si může být jistý, že toto své selhání pocítí na výplatní pásce ve formě snížení odměny. Když však selže politik, tak si muže být také jistý, ale něčím úplně jiným než řadový zaměstnanec. Může si být jistý, že minimálně do následujících voleb, se jeho výplatní páska, navzdory podanému chabému pracovnímu výkonu, nezmění. Jak tedy motivovat politiky, aby se chovali odpovědněji a rozumněji? Možná cesta by mohla být, stejně jako u všech ostatních zaměstnanců, přes výši jejich mzdy, která by se mohla také odvíjet od jejich pracovních výkonů.

Autor článku

Specializuji se na psychologii, pracovně právní problematiku a zavádění moderních manažerských metod. Studuji žurnalistiku, politologii a chystám se na práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).