Hlavní navigace

Stát dal život regulačním poplatkům a v zemi zavládl chaos

18. 2. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

A nejen v zemi, ale především v principu placení regulačních poplatků. Od února 2009 bylo v některých krajích, kde v krajských volbách zvítězila ČSSD, zavedeno rušení zdravotnických poplatků. Lidé si dlouho zvykali nezapomenout si vzít k lékaři peněženku, a dnes naopak zase tápou, kdy si ji mají vzít a kdy ne.

Zdá se, že pacienti teoreticky ušetří. Ale teorie se často liší od praxe a ani tento případ není výjimkou. Ceny doplatků na léky se u jednotlivých lékáren liší. Především u těch, kde se neplatí 30 Kč, jsou pak doplatky na léky výrazně vyšší. V praxi to bude znamenat, že pacient zdánlivě ušetří, ale ve skutečnosti nakonec zaplatí mnohem více.

Novodobé odpustky?

Odpuštěním regulačních poplatků však politici vnesli do krajů chaos. V každém kraji totiž platí jiná pravidla. Někde nemusí pacient v krajské nemocnici zaplatit vůbec nic, někde zaplatí, ale poplatek se mu vrátí později, pokud si o jeho navrácení zažádá. Například v Plzeňském kraji musí pacienti vyplnit dva formuláře velikosti A4, které jsou následně odeslány na kraj, kde je jeho žádost posouzena a v případě schválení jsou peníze vráceny. Poplatky do 90 korun bude pak úřad posílat lidem jednou za rok, poplatky ve výši 300 korun a více pak jednou za čtvrt roku. Stejný princip je zaveden i v oblasti třicetikorunových poplatků v lékárnách. Není divu, že velká část pacientů nad několika desítkami korun raději mávne rukou, než aby složitě vypisovali formuláře a čekali na rozhodnutí a vrácení peněz krajem. Čtěte více? Platit nebo neplatit poplatky u lékaře?

Někteří pacienti svého práva nevyužívají

Když vám upadne mince na zem, sehnete se pro ni vždy? Nebo občas mávnete rukou, protože zrovna pospícháte nebo máte plné ruce nákupu? Kolik takových drobných jste už nechali celkem ležet na zemi? Desítky, stovky korun, najdou se i tací, kteří za svůj život takto ztratili už tisíce. Někdy je zkrátka pohodlnější oželet pár desítek korun než se zdržovat. A tohoto hesla se drží i poměrně velká část pacientů, kteří raději regulační poplatek zaplatí, jen aby se nezdržovali s vypisováním darovací smlouvy a další administrativou. Systém odpuštění regulačních poplatků pak z pacientů dělá zajatce byrokracie. Čtěte více: Jak snížit náklady za nemocniční poplatky.

Soukromé lékárny bijí na poplach

Zrušení poplatků ohrožuje především majitele soukromých lékáren. Zatímco krajské lékárny nestačí, zvláště v období epidemie chřipky, obsluhovat nemocné pacienty, soukromé lékárny jsou po většinu dne prázdné. Není divu, že se tak obávají o svoji budoucnost. Někteří se pomalu smiřují s myšlenkou, že provoz soukromé lékárny omezí nebo úplně zastaví. Jiní se rozhodli bojovat s krajem stejnými zbraněmi. Pacientům poplatky odpouští také, platí je za ně ze svého a náklady pak vyúčtují hejtmanství a obě strany se tak pravděpodobně setkají před soudem. Jiné soukromé lékárny vrací lidem peníze nepřímo, zato hned. Poplatek si vezmou, ale okamžitě sníží cenu léku prostřednictvím bonusového programu nebo věrnostní karty. Je to možnost, jak přilákat pacienty, ale vedení soukromých lékáren se tento postup příliš nezamlouvá. Bonusové programy totiž nemají zahrnovat ceny léků. Čtěte více: Lékařské poplatky: dobrý byznys pro mnoho firem.

Právní smyčky se stahují

Snaha ČSSD o odpuštění regulačních poplatků však sebou přináší také vlnu kritiky a spekulací, že tento postup není v souladu se zákonem. Zákon o poplatcích totiž o žádných výjimkách nehovoří. Kvůli změnám v zákoně se na poplatcích letos vybere asi 3,5 miliardy korun českých, zatímco v loňském roce to bylo 5 miliard korun. Pro pojišťovny by to znamenalo, že letos bude hospodařit s rezervou 3,5 miliardy korun, zatímco loni hospodařily s 5,5 miliardami. Lze očekávat, že proti způsobu odpuštění regulačních poplatků se brzy ohradí i vláda, a tak bychom si možná měli nějakou tu chřipku odbýt dříve, než si to poslanci zase rozmyslí.

ČSSD prohrála svůj bod?

Budoucnost poplatků byla dlouho jednou velkou neznámou. Ale ve středu 11. února 2009 tato budoucnost začala mít konkrétní podobu, protože poslanci odhlasovali změny v poplatcích. ČSSD se však nepodařilo prosadit jejich úplné zrušení. Sněmovna tak přijala senátní návrh, který ruší poplatky pacientům mladším 18 let, zároveň těmto pacientům a seniorům snížili ochranný limit na 2500 Kč. Pro přijetí těchto změn zdvihlo ruku 99 poslanců ze 196 přítomných. Hlasování se nezúčastnil premiér Mirek Topolánek, který byl služebně v Bruselu, a lidovec Tomáš Kvapil, který byl ve vážném zdravotním stavu v nemocnici. Nepřítomnost poslance Kvapila nakonec vypárovala komunistická poslankyně. Tento postup zkritizovala ČSSD, která vyčítala komunistům, že pouze jediný hlas chyběl ke zrušení poplatků.

Opozice se přesto nevzdává a věří, že se jim postupně podaří prosadit úplné zrušení poplatků. Jistou, ale velmi nepravděpodobnou šancí je, že odhlasovaný návrh změny zákona nepodepíše prezident. I v případě, že prezident bude se změnou souhlasit, má opozice náhradní plán. Zachrání nás komunisté? Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kovačík se netají tím, že strana má vlastní návrh na úplné zrušení poplatků a nyní pro něj sbírá podpisy. Svůj návrh chce také prezentovat sociální demokracie.

Pediatři nebudou bráni na hůl

Protože nový senátní návrh ruší poplatky pouze pro děti do 18 let, může se zdát, že pediatři, na rozdíl od jiných lékařských specializací, prodělají. Ale i na to Ministerstvo zdravotnictví myslelo. Pokud sněmovna návrh přijme, dostanou pediatři a ambulantní specialisté kompenzaci za poplatky ve formě bonusů od pojišťoven.

skoleni_4_3

Do budoucnosti nelze vyloučit, že kromě dětí budou od poplatků osvobozena také některá skupina invalidních důchodců. Tvůrce revoluce v poplatcích David Rath varuje, že změna přinese zdražení léků. Nově se totiž nebude platit za položky na receptu u léků s doplatkem nad 30 korun českých. Jako důsledek by se proto mohlo stát, že přípravky s nižší cenou než 30 korun českých se pacientům znatelně prodraží. Přitom jenom letos náklady na léky vzrostly o 8,4 procenta.

Změny v poplatcích ve zdravotnictví přinesou mnoho nového, ale to nejdůležitější bude asi to, že se z chřipky raději uzdravíme sami.

Anketa

Máte-li možnost nechat si vrátit poplatek, využijete jí?

Autor článku

Specializuji se na psychologii, pracovně právní problematiku a zavádění moderních manažerských metod. Studuji žurnalistiku, politologii a chystám se na práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).