Hlavní navigace

Které změny daňového balíčku platí od července 2017 a které od roku 2018?

19. 6. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Daňový balíček vešel v platnost. Některé změny budou účinné už od července, jiné ale až od začátku roku 2018. Máme pro vás přehled, jak se ve změnách vyznat.

V pátek 16. června vešel v platnost daňový balíček (sněmovní tisk 873). Některé změny začínají platit už od července a jiné až od příštího roku. Kdy začnou platit ty, které se týkají vás?

Vyšší sleva na děti

Jednou z nejvíce připomínaných změn je růst daňového zvýhodnění na druhé dítě o 200 Kč měsíčně (tj. o 2400 Kč ročně) a na třetí a další dítě o 300 Kč měsíčně (tj. o 3600 Kč ročně). Z této změny budou tedy profitovat jen pracující rodiče dvou a více vyživovaných dětí, se kterými bydlí ve společné domácnosti.

Sleva na druhé dítě tak měsíčně bude činit 1617 Kč (ročně 19 404 Kč) a na třetí a další děti pak 2017 Kč – ročně tedy 24 204 Kč.

Růst slevy na dítě
Výše slevy dle počtu dětí 2014
(za měsíc / za rok)
2015
(za měsíc / za rok)
2016
(za měsíc / za rok)
2017
(za měsíc / za rok)
Sleva na 1. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč 1117 Kč / 13 404 Kč
Sleva na 2. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1317 Kč / 15 804 Kč 1417 Kč / 17 004 Kč 1617 Kč / 19 404 Kč
Sleva na 3. dítě 1117 Kč / 13 404 Kč 1417 Kč / 17 004 Kč 1717 Kč / 20 604 Kč 2017 Kč / 24 204 Kč

Zaměstnanci si novou výši slev užijí tradičně dříve než OSVČ, které je budou uplatňovat až při podání daňového přiznání v následujícím roce po účinnosti změn. Zaměstnancům se naopak začne z výplaty odečítat vyšší sleva s platností od letošního července. Při zúčtování daní zaměstnavatelem příští rok (pokud si nebudou podávat daňové přiznání) se jim dorovná vyšší sleva, kterou si nestihli uplatnit od letošního ledna do června (vyšší slevy jsou totiž platné zpětně od počátku roku). Situace tedy bude stejná jako letos, kdy se jim při zúčtování dopočítávalo zvýšení slev na druhé a další dítě z minulého roku, které se taktéž nestihlo schválit včas a začalo platit až během minulého roku. Více čtěte v článku Rodiny s více dětmi si polepší. Daňová sleva opět vzroste.

Pro úplnost dodáváme, že daňové zvýhodnění se zvýší i na první dítě, a to od příštího roku, ovšem jako důsledek jiné novely. Její dopady jsme popisovali v článku Schváleno: vyšší slevy na děti a více peněz pro rodiny s dětmi.

Daňový bonus jen pro pracující rodiče

Kvůli zneužívání se zúží výčet příjmů, které zakládají nárok na vznik daňového bonusu. Daňový bonus můžete získat, pokud vaše příjmy dosahují nejméně šestinásobku minimální mzdy, pro rok 2017 tedy platí částka 66 000 Kč (maximální výše ročního bonusu zůstává stejná, 60 300 Kč). Nově do těchto příjmů nebude možné zahrnout kapitálové příjmy a příjmy z pronájmu majetku. Nárok na bonus se bude řídit jen příjmy ze zaměstnání a podnikání. Novinka začne platit od roku 2018.

O změně čtěte v článku Z daňového bonusu by měla být sociální dávka. Kdo ji získá, se neví.

Změna rozhodného okamžiku pro uplatnění slevy pro ZTP/P a invalidy

Rozhodný okamžik vzniku nároku na slevu pro držitele ZTP/P či poplatníka po přiznání invalidity se má změnit. Nově nevznikne nárok na slevu až v okamžiku vydání průkazu ZTP/P nebo pobírání invalidity, ale už v momentě jejich přiznání. To samé pravidlo bude platit i v případě slevy na vyživovanou manželku ZTP/P a slevy na dítě ZTP/P. Změna se poprvé uplatní od roku 2018.

Více příjmů zdaňovaných srážkou

Další změnou je rozšíření příjmů daněných srážkou. Nově by mělo platit, že příjem do 2500 Kč měsíčně při nepodepsaném prohlášení k dani se bude danit srážkou (15 %). Zároveň ale zůstává v platnosti limit pro odměny z dohody o provedení práce, tedy že do 10 tis. měsíčně se takový příjem opět daní srážkou. Změna začne platit od roku 2018.

Elektronické prohlášení k dani

Od roku 2018 bude také možné podepsat prohlášení k dani i elektronicky. V té souvislosti se předpokládal vznik elektronického formuláře, jehož zveřejnění se kvůli zpoždění daňového balíčku odsunulo. Namísto toho byl tedy zveřejněn nový tiskopis prohlášení k dani, zatím ale jen papírový. Podrobněji se tématu věnoval náš sesterský server Podnikatel.cz v článku Nový tiskopis Prohlášení poplatníka zveřejněn. Nečekaná změna.

Změny pro podnikatele

Sleva na dítě a manželku i pro OSVČ s paušálem, ale…

Další výraznou změnou je vznik nároku na slevu na dítě a vyživovanou manželku i pro OSVČ uplatňující výdajový paušál (přesněji i za situace, kdy daňový základ z podnikání či pronájmu přesahuje 50 % celkového daňového základu).

Situace ale není tak růžová, jak se zdá. Výměnou za navrácení nároku se možnost využití paušálů výrazně omezí. Mezní příjem (a analogicky i maximální částka uplatnitelných výdajů při použití paušálu) se sníží na polovinu. Podnikatelé s vyššími příjmy si tak budou moci paušál uplatnit jen do limitu výdajů, které vychází právě z mezního příjmu.

Výdajové paušály a pravidla pro jejich uplatnění podle daňového balíčku
OSVČ Výše uplatňovaného výdajového paušálu Nová maximální částka uplatnitelných výdajů do částky
Osoby podnikající v zemědělství, lesnictví, vodním hospodářství a řemeslné výrobě 80 % 800 000 Kč
Ostatní živnostníci 60 % 600 000 Kč
Ostatní (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři) 40 % 400 000 Kč
Osoby s příjmy z pronájmu 30 % 300 000 Kč

Pro letošní rok budou mít podnikatelé ještě možnost volby. Buď tedy neuplatní nárok na daňové slevy, ale využijí ještě původní vyšší limity, nebo už budou moci přejít na nová pravidla. Od roku 2018 už si vybrat nemohou, budou platit pouze nová pravidla s nižšími limity a možností slevy uplatnit.

Podrobněji jsme o novince informovali v článku Sleva na dítě a manželku i pro OSVČ s paušálem. Má to ale háček.

Paušální daň pro více podnikatelů

Došlo také k rozšíření možností využití paušální daně pro podnikatele. Nově si paušální daň mohou nechat stanovit i podnikatelé se zaměstnanci nebo ti, kteří si přivydělávají jako OSVČ k zaměstnání. O stanovení daně paušální částkou mohli podnikatelé podle nových pravidel požádat už letos, avšak nejpozději do konce května. Více si přečtěte v článku Ministerstvo financí chce zatraktivnit paušální daň. Bude to stačit?

Institut nespolehlivé osoby

Novinka (v případě zákona o DPH od 1. července 2017) pro podnikatele zavádí tzv. institut nespolehlivé osoby. Tím je podnikatel, který neplní své daňové povinnosti – i jiné než ty vztahující se k placení DPH. Návrh se tedy snaží postihnout i ty podnikatele, kteří se snaží vyhnout nálepce nespolehlivého plátce, která se ale vztahuje pouze k povinnostem vyplývajícím ze zákona o dani z přidané hodnoty (např. podezření z účasti na karuselovém podvodu). Označení nespolehlivé osoby si může vysloužit od finančního úřadu fyzická či právnická osoba, která není plátcem, ale závažně porušuje své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty, vyplývající z daňového řádu.

Registr, kam se budou tyto osoby zapisovat, má sloužit podnikatelům k prověření jejich obchodních partnerů. Více o tématu informoval náš sesterský server Podnikatel.cz v článku Nespolehliví nebudou jen plátci DPH, chystá se nový institut nespolehlivých osob.

skoleni_13_10

Dále balíček v této oblasti přinese od července 2017:

  • rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse charge) na poslední skupiny komodit, u kterých to směrnice EU v oblasti DPH výslovně umožňuje (poskytnutí pracovníků pro provedení stavebních nebo montážních prací, dodání zboží poskytovaného jako záruka při realizaci této záruky, zboží po postoupení výhrady vlastnictví nabyvateli a dodání nemovité věci prodávané dlužníkem z rozhodnutí soudu), 
  • ručení příjemce zdanitelného plnění při poskytnutí úplaty virtuální měnou,
  • povinnost provést vyrovnání nebo úpravu odpočtu daně při nedoložených případech zničení, ztráty či odcizení dlouhodobého majetku,
  • zrušení specifické úpravy zdaňování společnosti (dříve sdružení), která je postavena na samotném působení každého společníka společnosti bez vazby mezi jednotlivými společníky společnosti.

Další informace o změnách, které daňový balíček přinesl pro podnikatele, rozepisuje na svém webu Finanční správa.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).