Hlavní navigace

Kde je Achillova pata české ekonomiky?

9. 2. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Hysterické titulky o stavu ekonomiky už se v médiích neobjevují. Jsou špatné časy za námi? Na to, jak si povede česká ekonomika, jsme se zeptali analytiků.

Ministerstvo financí ČR (MFČR) i Česká národní banka (ČNB) před časem zveřejnily nové prognózy o vývoji českého hospodářství. V obou případech jsou odhady optimističtější než tomu bylo v minulých analýzách. Například MFČR zvýšilo růst ekonomiky za minulý rok z – 5 % na – 4 %. Také prognóza na letošek je o procento optimističtější. Ekonomika by měla růst 1,3% tempem a příští rok by se růst měl zvýšit na 2,6 %. Česká národní banka pro letošek nově odhaduje 1,4% růst ekonomiky a příští rok by se podle ní mělo tempo zvýšit na 2,1 %.

Na růst hospodářství, vývoj nezaměstnanosti, inflace a kurzu koruny jsme se ptali i analytiků. Zdá se, že Achillovou patou, která bude letos trápit české hospodářství, zůstane i nadále vysoká nezaměstnanost.

České hospodářství se sveze na oživení zahraničních ekonomik

Česká ekonomika je zaměřena proexportně. Její vývoj je tedy velmi citlivý na to, jak se daří ekonomikám, které vyvážené zboží a služby odebírají. Růst hospodářství se tedy bude odvíjet od toho, jak se povede ekonomikám západní Evropy a zejména Německu. Jen do Německa se totiž z Česka vyváží kolem 30 % exportu. A právě vývoz činí zhruba 80 % českého hrubého domácího produktu (HDP). Čtěte také: Jsou dobré zprávy z ekonomiky známkou oživení, nebo jen pokračuje mediální hysterie?

Největším stimulem pro českou ekonomiku je zlepšení ekonomické situace v západní Evropě, kam směřuje většina českého vývozu. Příznivé jsou i poměrně nízké úrokové sazby, které podporují úvěrovou aktivitu, sdělil serveru Měšec.cz Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum. Ekonomika musí plně spoléhat na oživení v zahraničí, potvrdil serveru také Pavel Sobíšek, analytik z UniCredit Bank.

Protože oživení hlásí i západní Evropa, sveze se na jejím růstu i české hospodářství. Pro letošek očekáváme průměrný růst 1,8 %. Nejslabší bude v prvním čtvrtletí – na úrovni 0,1% mezičtvrtletně a postupné bude růst zrychlovat na mezičtvrtletní růst 1,6 % ve čtvrtém kvartálu, informoval server Měšec.cz David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Pokud očistíme růst ekonomiky o zásoby, tak nás čeká hodně podobný rok tomu loňskému, upozornil ještě Navrátil na efekt zásob. Letos očekávám růst kolem 1,3 % s tím, že by mohl mírně zrychlovat na konci roku, uvedl pro server Měšec.cz také Petr Sklenář, hlavní analytik společnosti Atlantik.

Pozvolné oživení české ekonomiky vzejde z vývozu a obnovy zásob. Naopak spotřeba domácností poklesne podle našeho odhadu meziročně o 0,8 % pod tíhou rostoucí nezaměstnanosti, minimálního růstu mezd a rozpočtových škrtů. Vládní spotřeba klesne meziročně o 0,5 % a investice firem budou až  na výjimky také i nadále slabé, shrnula příčiny vývoje Helena Horská, analytička z Raiffeisenbank.

Oživení bude křehké, rizika přetrvávají

Růst ekonomiky bude v letošním roce zrychlovat jen pozvolna. V hospodářství navíc přetrvává řada rizik, která by mohla jeho oživení brzdit. Největším naším rizikem je politika a státní finance. Zahraniční investoři nám dlouho odpouštěli špatné nastavení fiskální politiky, ale letos je toto kritérium v jejich hledáčku a příklad Řecka jasně ukazuje, že chyby se tentokrát odpouštět nebudou, poukázal Navrátil na problémy Řecka, které na přelomu roku přiznalo falšování statistik o rozpočtovém schodku a ztratilo tak důvěru mnoha zahraničních investorů. Čtěte více: Den, kdy český stát zkrachoval

Rizikem je stejně jako v jiných zemích vysoká nezaměstnanost. V posledních týdnech se taktéž rozproudila diskuze o udržitelnosti veřejných financí menších evropských států, potvrdil také Boris Tomčiak. Čtěte také: Přijde další úsporný balíček

Brzdou růstu je domácí poptávka. Spotřebu domácností tlumí nezaměstnanost a  nízký růst mezd, investice omezují nízké využití kapacit, poukázal na negativní faktory Petr Sklenář. Čtěte také: Zvýšení daní oživí zájem o daňové ráje

Nejbolavějším místem zůstane nezaměstnanost

Ačkoliv ekonomika poroste, stav českého hospodářství nebude ani zdaleka optimální. Nejbolavějším místem zůstane pro letošek, kromě špatného stavu veřejných financí, vysoká nezaměstnanost. Ta bude oslabovat spotřebu domácností. Spotřebitelé už nebudou mít dost prostředků na to, aby mohli za zboží a služby utrácet tak, jak byli zvyklí ještě v roce 2008. Nejistá situace navíc všeobecně spíše zesiluje tendenci šetřit prostředky na horší časy. Nárůst nezaměstnanosti navíc zatíží státní rozpočet zvyšujícími se náklady na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Čtěte více: Dopady Janotova balíčku: zchudneme v roce 2010?

Nezaměstnanost v ČR rychle poroste i v příštích měsících, navzdory slabému oživení v průmyslu, které nepřinese mnoho nových pracovních míst.  Registrovaná nezaměstnanost měřená Ministerstvem práce a sociálních věcí pravděpodobně již v prvním čtvrtletí roku 2010 překročí hranici 10 % a teprve ve druhé polovině roku se začne pravděpodobně snižovat. Vrchol míry nezaměstnanosti očekáváme v letních měsících, kdy se podle našich prognóz vrcholící cyklická nezaměstnanost potká se sezónní vlnou absolventů škol vstupujících na trh práce. Tehdy může míra registrované nezaměstnanosti dosáhnout až 11 %, upozornila server Helena Horská.

Nezaměstnanost letos ještě poroste až do poloviny roku, řady nezaměstnaných se dále rozšíří zhruba o 50 tis. lidí. Mírný pokles nezaměstnanosti ve druhé polovině roku bude souviste s růstem v průmyslu, potvrzuje také David Navrátil. Pomalé zlepšování na trhu práce a snižování nezaměstnanosti spíše v druhé půli roku potvrdili i ostatní analytici.

Inflace? Zatím žádný problém

Inflace v současné době potvrzuje konverzní vztah k nezaměstnanosti z učebnic ekonomie. Drží se na nízké úrovni, protože většina faktorů v ekonomice zatím působí spíše protiinflačně. Svým pozvolným růstem by se měla letos dostat k úrovním kolem 2 %, což je také inflační cíl centrální banky. Nejvíce by k růstu mělo přispět zvýšení daní, což potvrzují i samotní analytici. Čtěte také: Vyšší DPH zdražila bankovní služby

Poplatky (3500x100)

Inflace se letos dostane k cíli 2% kvůli zvýšení daní a loňské slabé koruně. Ostatní položky budou působit spíše protiinflačně, potvrdil odhady serveru Měšec.cz Navrátil. Že je růst cen nejmenší obtíží českého hospodářství potvrdil také Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum. Inflace v současnosti není akutním problémem. Neočekáváme, že bychom se v tomto roce dočkali výraznějšího růstu cen. Protiinflačních faktorů je mnoho. Nejdůležitější jsou vysoká nezaměstnanost a velké nevyužité výrobní kapacity. Proinflačně působí jenom zvýšení některých nepřímých daní.  

Konkrétnější pohled na vývoj cen v jednotlivých oblastech poskytla Helena Horská z Raiffeisenbank. V letošním roce očekáváme setrvalý pozvolný růst cenové hladiny, z něhož mírně vybočí lednový skok způsobený zejména zvýšením spotřebních daní u pohonných hmot a alkoholických nápojů  a růstem nájemného. Zvyšovat se začaly i ceny potravin. Naopak běžné spotřební zboží jako oděvy, obuv a elektronika zlevňují. Ve druhé polovině roku bude meziroční index spotřebitelských cen významně zvyšovat nízká srovnávací základna roku 2009. Ve druhé polovině roku čekáme meziroční růst cen nad 2 %. V té době by se mohly opět začít zvedat ceny energií, které počátkem letošního roku ještě klesaly. Také u potravin čekáme nárůst. Ještě před létem se plně projeví zvýšená spotřební daň u cigaret. V průměru by se měly maloobchodní ceny v roce 2010 zvednout o 1,5 %. Na konci roku očekáváme inflaci až 2,5 %, odhadla Horská. Čtěte také: Přínos finanční krize? Konec nebezpečné iluze

Koruna posílí díky ekonomickému oživení

Koruna by měla vzhledem k pomalému růstu ekonomiky začít během letošního roku mírně posilovat. Podle některých analytiků by mohla zpevnit až nad hranici 25 Kč za euro (CZK/EUR). Jedním z důležitých faktorů pro její vývoj bude výsledek voleb do Poslanecké sněmovny. Pokud by se totiž dostala situace na politické scéně do stejného patu jako po posledních volbách, mohli by investoři vůči koruně opět ztratit důvěru. V případě, že by nová vláda byla složena spíše z levicových politiků by mohlo negativní vnímání české koruny ovlivnit také obavy o budoucí stav veřejných financí. Čtěte více: Nestabilní koruna způsobuje finanční ztráty, těm lze předejít

Očekávám, že koruna bude spíš posilovat a to třeba až k úrovni 24,5 CZK/EUR na konci roku. Přebytek obchodní bilance, nízký schodek běžného účtu, příliv zahraničních investic, relativně stabilní finanční systém a oživení ekonomiky díky exportům jsou hlavní faktory pro posílení koruny. Hlavním rizikem je stav veřejných financí. Pokud volby nepřinesou jasný signál ke stabilizaci veřejných rozpočtů, nelze vyloučit snižování ratingu a negativní tlak na korunu, řekl serveru Petr Sklenář ze společnosti Atlantik.

Naše prognóza koruny na letošní rok počítá s jejím mírným posílením. Poptávka po české koruně poroste s oživujícím se vývozem. Přímé zahraniční investice – stabilní část poptávky po koruně – zůstanou i v roce 2010 slabé. Portfoliové a ostatní investice, které tvoří zbylou část poptávky po koruně, budou zásadním způsobem promlouvat do jejího kurzu. Koruna bude proto podléhat výkyvům v náladě investorů a ve vnímání rizika, stejně jako tomu bylo v roce 2009, sdělila serveru Helena Horská s tím, že nejsilnější by podle ní měla být koruna ve třetím čtvrtletí letošního roku na úrovni přes 25 CZK/EUR. V závěru roku by ale naopak koruna měla mírně oslabovat v důsledku zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb v zahraničí a dočasného zpomalení meziročních temp růstu ekonomiky vlivem vyšší srovnávací základny, dodala Horská.

Koruna má stále na to, aby posílila a přece jenom lepšící se obrázek české ekonomiky jí pomůže se dostat na silnější úrovně. Na konci roku čekáme 24 CZK/EUR, potvrdil posilování koruny také Navrátil.

Anketa

Obáváte se o svou finanční situaci v roce 2010?

Důležitým faktorem zůstává také výsledek květnových voleb

Důležitou událostí, která ovlivní ekonomiku potažmo investory ovlivní, je výsledek květnových voleb do Poslanecké sněmovny, které proběhnou 28. a 29. května. V případě levicové vlády by totiž zahraniční investoři mohli začít se svými investicemi váhat kvůli nejisté budoucnosti veřejných financí a stabilitě koruny. Podobný efekt by mohla přinést také slabá vláda, která by signalizovala nejisté politické prostředí. Čtěte také: Rizika státního bankrotu, věc (naštěstí) nepoznaná

Volební programy jsou vcelku konkrétní pokud jde o změny daní, ale velmi nekonkrétní v oblasti úspor veřejných výdajů. Jsem přesvědčen, že bude skutečný vývoj značně odlišný od předvolebních hesel. V případě vítězství levice se obávám narušení stability podnikatelského prostředí, což by mohlo být pro ekonomiku zhoubnější než jen zvýšení daňové zátěže, varuje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Čtěte také: Den, kdy se peníze staly bezcennými

skoleni_4_3

Ekonomice bude nejspíš jedno, která ze stran bude u kormidla. Trhy ale chtějí silnou vládu s odhodláním ozdravit české finance. Jinak za to všichni, nejen vláda ale i domácnosti, zaplatíme vyššími náklady na dluh a ztrátou dobré pověsti mezi investory, uvedla také Helena Horská.

Riziko nepříznivého politického vývoje potvrdil také Petr Sklenář. Pokud by se naplnily návrhy ČSSD, by byly pro veřejné rozpočty další ranou, která by znamenala výrazné zhoršení již tak negativní situace, které může rozjet celou řadu negativních událostí. Například snížení ratingu, negativní tlak na korunu, dluhopisy i ekonomiku, který by vedl k nutnosti přijmout tvrdší a bolestnější opatření pro stabilizaci rozpočtů, které krátkodobě utlumí růst, sdělil s tím, že ostatní strany svoje karty moc neodkryly. Neočekávám, že přiznají, které všechny kroky musí provést pro stabilizaci rozpočtů, protože se bojí negativní reakce voličů, takže jasná odpověď příliš neexistuje, protože jsou velké rozdíly mezi programem před volbami a kroky po volbách, uzavřel Sklenář.

Autor článku

Autorka příležitostně publikuje pro Měšec.cz, magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).