Hlavní navigace

Zajištěné fondy se potácejí mezi nezájmem a opovržením

22. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestože trhy nepředvedly žádný záslužnou vývoj, naši investoři se přece jen odhodlali nějaké peníze fondům svěřit. A že nešlo o drobné, ukazuje součet přesahující 500 milionů korun. Deseti největším americkým bankám však ihned po splátce vládní půjčky opět klesly akcie.

Asi nejzajímavější je vývoj fondů peněžního trhu, kde opět zabojoval ISČS Sporoinvest svými novými 150 miliony korun. Druhý šampión KBC Multi Cash ČSOB zatím ještě musel 50 milionů oplakat, ale jeho bratr ve zbrani v zajištěném převleku sesbíral mezi privat banking klienty téměř 220 milionů korun. Pokus o náhradu klasického money market fondu zajištěným se ukázal jako efektivní, jiné zajištěné fondy se totiž potácejí mezi nezájmem a opovržením.

Ono se stále ještě vůbec nedá hovořit o nějaké rekonvalescenci fondbyznysu. Dluhopisovésmíšené fondy jako by ani nebyly, takže se blíž můžeme podívat na ty akciové. 200 milionů je bezesporu pěkná suma, ale nenechte se oslnit. 100 milionů si totiž připsal ING Invest EMU Equity a přes 60 ING Invest World. To samozřejmě nemůže být samo sebou, takže jediné přijatelné vysvětlení ukazuje na některého institucionálního investora (navíc jde o eurové fondy).

I když lze tedy tento díl považovat za určitý doping, můžeme se přece jen zaradovat – půlmiliarda nepřišla do našich fondů už rok a půl. Hlášky o těch prvních vlaštovkách je i na jaře klišé, ale teď už v létě úplně pasé. Uvidíme tedy, zda to bude vůbec něco znamenat.

skoleni_29_6

Podílové fondy ve 25. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 100
dluhopisové  –9
smíšené  –18
akciové 198
zajištěné 233
Celkem 504

Možná víc potěší sice pouhých 30 milionů korun, ale zato poskládaných pod heslem „národ sobě“ do ISČS Sporotrendu. Ten sice ztratil za minulý týden 7,64 %, ale to byl právě možná ten správný impuls k nákupu.

Podílové fondy ve 25. týdnu


Akciové trhy globálně oscilovaly mezi váháním a inkasem zisků – americké indexy odepsaly 1,5 – 3 %, český PX někde mezi tím. Všeobecně chybějí impulsy, makrodata tikají sem, tam a „velké“ zprávy jsou rozporuplné. Tak třeba všech deset největších amerických bank, kterým povolilo ministerstvo financí splatit předčasně půjčky z vládního programu TARP, tak sice učinily, jejich akcie však vzápětí klesly až o 3 %. Potěšila data o započaté výstavbě v USA, která se v květnu odrazila od rekordně nízkých hodnot (vyskočila proti předchozímu měsíci o 17 %). Na zotavení amerického nemovitostního sektoru se přitom čekalo jak na smilování i jako na signál končící krize. Meziročně je ale započatá výstavba stále o 45,2 % nižší. Podobně nejednoznačné signály nás budou podle mnohých analytiků provázet celé léto. Jen místo čekání na Godota (ten, jak známo, nepřijde nikdy) budeme čekat na zvrat sentimentu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).