Hlavní navigace

Fondy odjely na prázdniny

13. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dalo by se říci, že okurková sezóna se promítá i ve fondyznysu a uplynulý týden s odlivem 370 milionů korun jen potvrzuje, že peníze míří spíš na dovolenou než do úspor. Tak je tomu ostatně každoročně.

„Vina“ objemu 400 milionů padá ovšem tentokrát jen na konto jednoho zajištěného fondu, který ukončil své investiční období. V ostatních doslova „chcípl pes“. Přesto stojí za to ohlédnout se i trochu víc zpátky, protože třeba již červen naznačil, že by nemuselo být tak bídně. Právě statistika za červen ukazuje hodně přes miliardu korun, což tu nebylo od února loňského roku. Navíc tři čtvrtiny z toho zamířily do akciových fondů – mohlo by to něco znamenat? Jak ukazují poslední dva týdny, asi ne. Za 600 milionů korun totiž ING prodala svého dolarového ING Invest US (ECC) a vlajkového korunového ING Českého akciového. A to jistě nezvládly nákupy drobných akcionářů.

Podílové fondy ve 28. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –19
dluhopisové  –25
smíšené  –17
akciové 9
zajištěné  –315
Celkem  –367

Další čísla ovládající statistiky pocházejí právě z ukončování investičních období zajištěných fondů (předminulý týden šlo o dalších 400 milionů), takže se spíš nabízí rébus, kam ty peníze asi (za)míří.

Že se akciové trhy poslední měsíc převalují sem tam bez jasného trendu, je jasné. Dokonce se prozíravým vyplatilo uzavřít pozice před těmi šesti týdny, kdy si trhy lízly lokálních maxim. Fondy ale nejsou na takové spekulace ideálním nástrojem, protože vstupní poplatky takového čímana odřou z kůže.

skoleni_29_6

Podílové fondy 28 tyden 2009

Nyní se trhy snaží něco vyčíst z výsledkové sezóny, ale zatím nic převratného nevidí. Warren Buffett se smiřuje s americkou nezaměstnaností na 11 %, Kalifornie je bez peněz, zavilý pesimista Nouriel Roubini získal dalšího spojence Roberta Shillera. Podle těchto ekonomů bude současná recese delší, protože spotřebitelé zatím nejsou přesvědčeni o tom, že propouštění zaměstnanců a poklesy cen domů jsou již u konce. Profesor Shiller řekl: Základním problémem, jak řekl Franklin Delano Roosevelt v roce 1933, je strach. Velká deprese byla prohloubena pocitem ztracené důvěry neboli živočišným chováním, které se stalo sebenaplňujícím proroctvím. Panuje obava z toho, že podobný problém by se mohl objevit i nyní.

Zastávají nutnost dalšího stimulačního balíčku a vyšších výdajů, protože „vlna neplnění závazků bude masivní“.

Anketa

Jaký typ podílové fondu dlouhodobě preferujete?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).