Hlavní navigace

Raketa akcií letí, kdo prošvihl úrodu, může jen litovat

10. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podílovým fondům se v minulém týdnu příliš nedařilo, ale to se nedá říct o akciích. Zatímco na jaře akcie zkomíraly, za poslední měsíc si pražský index výrazně polepšil a po letní úrodě se dají sklízet žně.

Ani další prázdninový týden nepřinesl žádný náznak změn. Trochu lepší náladu by sice mohlo signalizovat 175 milionů korun, ale jen do té chvíle, než zjistíme, že skoro všechno (154 milionů) šlo do zajištěného fondu, navíc peněžního trhu. Ten s úspěchem spustila ČSOB pro své elitní klienty z privat bankingu. Atmosféra mezi zazobanci je zřejmě ještě horší než v retailu – tam už lidem stačí obyčejný peněžák.

Na rozvojové trhy peníze proudí

dluhopisových fondů však stále nikomu nestačí nic. Přitom výnosově se už pěkně zotavily, ty korporátní si dokonce za poslední půlrok polepšily o neuvěřitelných 20 %. To je svým způsobem důsledek „krize“, protože se firmy chopily šance a místo zamrzlých bank použily ke svému financování právě dluhopisy. Rekordní byly nejen objemy, ale i výnosy – ty na investičním stupni (včetně reinvestovaných úroků) 10,2 %. Podle jednoho analytika se situace obrátila ve vítězství věřitelů i dlužníků. To pravé vítězství investorů vidíme ale na akciových trzích. Je jen škoda, že ve vítězném týmu je Čechů tak málo. Velké peníze totiž stále proudí na rozvíjející se trhy a z nich zejména na ty, které byly zatím spíš na okraji zájmu, tedy i toho středoevropského.

Podílové fondy ve 32. týdnu

Letní úroda začala u Erste

Tak třeba Erste byla ještě v únoru až březnu za 200 korun, teď je nad 700 korunami. Nevydělala samozřejmě každá akcie 250 %, ale považte: jen za poslední měsíc od 7. července si celý index PX připsal přes 30 %. Kdo tedy „prošvihl“ tuhle letní úrodu, může jen litovat. V rekordní sérii pokračuje i třeba ISČS Sporotrend, který za půl roku vydělal už 108 %, navíc na ročním ohlédnutí tratí již jen necelých 10 %.

skoleni_29_6

Podílové fondy ve 32. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 21
dluhopisové  –4
smíšené  –20
akciové 12
zajištěné 166
celkem 175

Optimistické předpovědi odborníků

Nějak se nedostavuje ani očekávaná korekce, a naopak vždy, když už je na spadnutí (jako třeba v pátek) přijde nějaká dobrá zpráva. A že míra nezaměstnanosti v USA poklesla na 9,4 % z předchozí hodnoty 9,5 %, zatímco trh očekával nárůst, to přímo bouchlo jako šampaňské. Naznačuje to možnost zlepšení stavu ekonomiky Spojených států? Kdo ví, diskuse pokračuje: jedna strana tvrdí „zapomeňte na býky“, protože jde jen o zoufalou honbu za zisky investorů s klapkami na očích. Druhá strana se prezentovala ovšem zlatíčkem optimistů a trhem už velmi protřelou Abby Josefkou Cohenovou z Goldman Sachs, která na CNBC prohlásila, že se akcie nacházejí v „novém býčím trhu“ a jeho hlavní ukazatel, index S&P 500 by měl koncem roku vzrůst ze současných 1000 bodů někam mezi 1050 – 1100 bodů.

Jen aby nám, Abby, všichni buvoli nezůstali v americké prérii. Našim akciím ještě stále chybí k historickému maximu 41 %, kdežto americkým „jen“ 35,5 %. Zato od minima jsme ale odpracovali už 82 %, zatímco Amíci zvládli jen necelých 50 %. Nu, nejsme špica? Jen místní investoři tomu nějak nevěří… Proti dobře nacpanému slamníku nepomůže ani buvolí stádo.

Anketa

Jaké podílové fondy preferujete?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).