Hlavní navigace

Lidé dali fondům kvinde

20. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jako by ani nebyly, tedy fondy. Není se co divit, povodně, krachy cestovek, vypravování na dovolené – zkrátka lidé mají nepochybně jiné starosti.

Fondy tedy upadly do kategorie nezájmu a nebýt jednoho dluhopisového, nezmohly by se ani na remízu. Navíc nešlo o fond, který by byl nějak přehnaně populární, takže možná statistiku zachránil některý institucionální investor.

Fondy už vynášejí, ale ztráta je stále cítit

Neměli bychom 50milionové záporné saldo vyčítat fondům peněžního trhu – ty mají fungovat jako „průtokáče“ krátkodobých rezerv, takže léto a Vánoce bývají jejich sezónní horší časy pravidelně. S těmi dluhopisy je větší potíž, protože většina jejich podílníků plakala skoro dva roky, takže skoro ztratily svůj základní význam konzervativní součásti portfolia. V posledních měsících sice už docela slušně vynášejí, ale na ročním ohlédnutí je ztráta mnohých stále ještě bolestivá.

Podílové fondy ve 29. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu  –52
dluhopisové 71
smíšené  –22
akciové 12
zajištěné 53
celkem 62

Že by poslední tři měsíce tak zapracovaly? Právě naše oba fondy korporátních dluhopisů (jak ČS, tak ČPI) vynesly už přes 11 %. Ten druhý za půl roku dokonce 20 % – a teď do něj přišlo skoro 100 milionů. Co si o tom máme myslet, nevím. Tolik ty korporáty zas vynášet pořád nemohou, takže spíš jde o pokus dohonit zmeškaný rychlík. Ale kdo ví, státní bondy v módě nejsou, municipální dostaly bídný posudek po problémech Kalifornie. Kdepak tedy nechal tesař díru?

ostatních fondech netřeba příliš pálit kyslík, prakticky nic se v nich neděje – snad kromě 50 milionů korun, které získaly zajištěné fondy. Tento lokální úspěch je ale snadno vysvětlitelný při vzpomínce na 600 milionů, které v předešlých dvou týdnech inkasovali podílníci těch, kterým skončilo investiční období.

Podílové fondy ve 29. týdnu

Kudy půjdou trhy?

A 12 milionů do akciových fondů nestojí už vůbec za řeč. Zřejmě naši investoři kalkulují spíš s korekcí, než s dalším růstem. Výsledková sezóna vyznívá spíš optimisticky, ale usuzovat na zázraky z toho jistě nelze. Přesto akciové trhy poskočily velmi zvesela: o 7 % americké indexy, o 6 % pražský PX – co si můžeme víc přát? To jsou ty paradoxy: jako potenciální investor bych si měl mnohem víc přát, aby trhy naopak klesly. Nač kupovat draho? Klesnou ale ještě opravdu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).