Hlavní navigace

Fondy spí letním spánkem, dluhopisy čeká nejistá budoucnost

27. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ke spaní se obvykle ukládají medvědi v zimě, ale ti tentokrát řádili jak pominutí, takže si zřejmě vybírají náhradní volno. Fondy však žádné oteplení nepociťují, možná si říkají, hlavně, že není hůř. Výnosy dluhopisů by se mohly zvýšit, ovšem tím i podraží úrokové náklady.

Zatímco za první čtvrtletí z nich investoři odnesli přes 13 miliard korun, za druhé již jen 3 miliardy a nyní je tedy každá koruna dobrá. Vadou na kráse 160 milionů korun je snad jen okolnost, že 120 milionů se uložilo ke spánku do fondů peněžního trhu a 50 milionů do zajištěných fondů. Tedy žádné skutečné investice.

Nepochybně se uklidňuje právě money market, zejména ISČS Sporoinvest si od začátku roku pomohl již k 2% výnosu (za posledních 12 měsíců však stále ještě bliká výstražných –2,35 %). To třeba konzervativnější ČPI peněžní trh, který loni na podzim nedostal takový nářez, předvádí na roce přes 3 % (na půlroce ovšem zas jen 1,36 %).

Není jistě relevantní vyvozovat z toho nějaké závěry, ale sílí pocity, že se celý fondbyznys vrátil někam o pět let zpátky, řekněme do roku 2004, možná i 2003. To si tehdy trhy lízaly rány z dotcom krize. Jak dlouho se bude asi vzpamatovávat z té loňské exploze? Hodně dlouho…

Vynecháme-li ty pseudoinvestice do peněžáků a zajišťáků, ukáže se nám současná bída teprve v tom pravém světle: z dluhopisových 17 milionů, do akciových 18 milionů, ze smíšených 11 milionů korun. Jako bychom dělali inventuru v již dávno neplatných desetihaléřích. Ty již dnes používají jen nejzavilejší mariášníci, kteří neuznávají takové novoty ani nekarbanické hovadiny, jako například inflaci.

Ostatně kolem krize se pořád šušká něco jiného, což je ovšem také špatně, protože našinec nevěří ničemu, ať jde o závažné informace, anebo úplné blbosti. Že se něco děje v Americe, má vliv asi takový, jako by to bylo na Marsu. Výsledková sezóna má menší vliv než proslulá kamna z Nejisté sezóny, možná asi takový, jako sezónní výprodej muškařských potřeb. Zavnímal někdo 10% nárůsty akciových trhů? No a co?

Podílové fondy ve 30. týdnu

Podílové fondy ve 30. týdnu

Stále se také zadrhávají názory na budoucnost dluhopisů – problému se nedávno dotkl i náš ministr financí a dlouholetý profík Eduard Janota, když informoval, že bude třeba posílit nejen výdaje, které souvisí s krizí, ale i dluhovou službu (o 5 až 6 miliard korun). Problémy s nadměrným deficitem má 24 ze 27 států Evropské unie, což ovlivní trh se státními dluhopisy. Výnosy dluhopisů půjdou nahoru, což znamená, že to zdraží úrokové náklady dluhové služby.

skoleni_29_6

Kolem a kolem: proč teď kupovat bondy s výnosem 3 %, když za rok budou s 5 %? Ostatně stále uvažujeme o inflaci nějakých 5 až 6 %, co ale když skutečně vyskočí někam na 15 až 20 %?

Podílové fondy ve 30. týdnu
Podílové fondy V mil. Kč
peněžního trhu 123
dluhopisové  –17
smíšené  –11
akciové 18
zajištěné 48
celkem 161

Leč nechme teď škarohlídských myšlenek. Akcie skutečně poskočily o 10 % a ty americké jsou stále při chuti. S&P a náš PX se pěkně naladily na společnou notu 980 bodů, což jsme neviděli od loňského října. Dokonce makrodata z realitního sektoru, tak zpomalování růstu nezaměstnanosti zapůsobila na psychologii investorů, takže sáhli do šuplíků (tedy v Americe). Přestože si trhy jistě dají nějaký ten „oraz“, hůř už bylo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).