Hlavní navigace

Fio banka chystá výběry z bankomatů zdarma

20. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nejmladší banka v Česku plánuje pro rok 2011 rozšíření nabídky o hypotéky a pravděpodobně nabídne výběry zdarma. Trh rozhýbe také internetová ZUNO Bank a záložna WPB Capital.

Letošní rok může výrazně rozhýbat český bankovní trh. Aktuálně zasahuje do boje o klienty velmi aktivně Fio banka, která po svém přerodu ze záložny a burzovní společnosti v banku spustila reklamní kampaň, které lze jen těžce uniknout. A nejde jen o kampaň. Fio banka by měla svou vlajkovou loď – běžný účet takřka bez poplatků – již v brzké době udělat ještě přitažlivějším, když pravděpodobně nabídne několik výběrů z bankomatů v měsíci zdarma (nyní výběr z bankomatu ČSOB 6 Kč, z ostatních tuzemských bankomatů 30 Kč).

V druhé polovině roku by pak měla v Česku zahájit činnost dcera Raiffeisenbank ZUNO Bank, která nově působí na Slovensku a která by rovněž měla nabízet „nízkonákladový“ účet. Své služby rozšíří také záložna WPB Capital, která nám již v minulém roce potvrdila, že připravuje přerod na banku.

Ze záložny bankou

Finanční skupina Fio působí na českém trhu od roku 1993 a bankovní služby nabízí od roku 1996, kdy svou činnost rozšířila o družstevní záložnu. Až do roku 2010 vedle sebe působily družstevní záložna a burzovní společnost pod hlavičkou Fio.

26. června 2008 požádala Finanční skupina Fio o povolení působit jako banka. Žádost nepodala Fio, družstevní záložna, jak by se dalo logicky předpokládat, ale druhá ze společností Fio, burzovní společnost. Důvodem k tomu byla právní forma obou finančních institucí. Zatímco kampelička měla statut družstva, a nemohla být převedena na akciovou společnost (podmínka pro fungování banky), burzovní společnost akciovou společností byla.

5. května 2010 byla Fio, burzovní společnosti udělena bankovní licence a burzovní společnost tak změnila název na Fio banka. 1. září 2010 pak Fio oficiálně spustilo činnost banky, když úspěšně integrovalo do původní burzovní společnosti družstevní záložnu. Její zástupci přitom při přerodu ujišťovali, že s bankou se nezmění to, co nejvíce dosavadní klienti oceňovali – poplatková politika. Žádné cenové změny neplánujeme ani u momentálních činností záložny, ani u činností burzovní společnosti. A nejde jen o krátkodobý cíl. Cenovou politiku chceme udržet ve stávající rovině dlouhodobě, uvedl v rozhovoru s naším serverem mluvčí Fio banky Ján Franek.

Nyní zástupci banky oznámili plány na rok 2011 a zatím svá slova drží, žádné nové poplatky se momentálně nezavádí. Od plánů, které si dále představíme, a nově spuštěné reklamní kampaně si Fio banka ústy svého mluvčího slibuje letos alespoň 50 000 nových klientů. V roce 2010 to i bez větší propagace bylo 22 000 nových bankovních klientů a 8000 klientů – investorů.

Několik výběrů zdarma

Fio banka již na svém webu spustila možnost založení účtu online. Pokud účet u Fio banky chcete, můžete nově vyplnit formulář, kterým si o konto zažádáte, následně vám poštou přijde smluvní dokumentace, kterou podepíšete, pošlete zpět a nakonec účet definitivně zaktivujete posláním platby z vašeho účtu v jiné bance.

Alternativou k této možnosti je předvyplnění dokumentace online spojené s domluvením termínu schůzky na pobočce, kde smlouvu o bankovních službách stvrdíte podpisem. Poboček má Fio banka nyní 57 a v tomto roce plánuje další rozšíření jejich sítě. Aktuálně jsou v plánu nové pobočky v České Lípě a na Praze 6, dále banka plánuje pobočky v dalších okresních městech a v tiskové prezentaci zmiňuje konkrétně Písek, Jindřichův Hradec a Jičín.

Již dříve jsme vás také informovali o tom, že Fio banka koupila od společnosti Pharro Praha síť bankomatů (zhruba 120 bankomatů většinou v obchodních centrech či na jiných vysoce frekventovaných místech). Tuto informaci nám nyní ne zcela přímo potvrdil Ján Franek: Je pravda, že Fio banka koupila pro svého klienta firmu Pharro, včetně sítě bankomatů.

S tím může souviset další z oznámených plánů pro tento rok. Během následujícího čtvrt roku banka plánuje oznámit změny v oblasti platebních karet a výběrů z bankomatů. Doposud je vydavatelem karet pro Fio ČSOB, v bankomatech této banky mají také zákazníci Fio banky zvýhodněné výběry. Chystané změny zatím Fio banka nekonkretizovala, jen bylo řečeno, že se rozhoduje mezi stávajícím systémem, novým zprostředkovatelem a vlastními platebními kartami. Změna by však měla mít pozitivní dopad na klienty. Je velmi pravděpodobné, že v horizontu cca 3 měsíců nabídneme několik výběrů z některých bankomatů zdarma, řekl nám Jan Franek.

Úvěry a hypotéky do konce roku

V plánu má banka také rozšíření nabízených služeb. Zatímco nyní má z úvěrů v nabídce pouze kontokorenty, úvěry na obchodování a podnikatelské úvěry, do konce roku 2011 by ráda nabídku rozšířila o hypotéky a spotřebitelské úvěry. Na to, zdali bude nabízet také kreditní karty, bude mít vliv rozhodnutí o směřování v oblasti platebních karet.

Již v únoru 2011 by Fio banka měla spustit elektronickou platební bránu a alternativu k platbám přes internet platební kartou PayMyWay, kterou by podle zpráv banky měl brzy využívat také například aukční portál Aukro.cz. Pro ty, kteří propadli chytrým telefonům, připravuje banka Smartbanking, čili správu účtů přímo v takovém typu telefonu (iPhone, Android), spuštěna by měla být na jaře.

ZUNO v polovině roku

Od 6. prosince zahájila na Slovensku činnost direct banka ZUNO. Jde o společnost patřící do skupiny Raiffeisenbank, která se profiluje podobně jako mBank. Pokud tedy nepotřebujete pravidelně docházet na pobočku, ukládat peníze v hotovosti a dokážete svůj účet ovládat přes internet, pak pro vás bude ZUNO Bank alternativou. Na Slovensku je z běžně používaných operací zpoplatněn jen výběr kartou (u Tatra banky 0,8 EUR, bankomaty ostatních bank 1,8 EUR).

Kdy přijde ZUNO Bank do Česka? Jak rychle to bude, závisí hlavně na zavádění bankovního systému, IT a vyřízení právních záležitostí. Počítáme s tím, že v Česku otevřeme zhruba v polovině roku. Zatím obsazujeme klíčové pozice na české „centrále“ a chystáme kamennou pobočku na Václavském náměstí, říká mluvčí nové banky Pavla Renčínová.

Tip do článku - účto fakturace duben

V banku se pomalu mění i WPB Capital

S rokem 2011 rozšířila své služby také družstevní záložna WPB Capital. Ta s novým bankovním systémem začala vedle spořicích účtů, termínovaných vkladů a úvěrů nabízet také běžné účty zdarma. V jejich užívání jste ale limitováni tím, že záložna zatím nevydává platební karty a hotovostní operace lze řešit pouze na pobočce v Praze. Se začátkem února WPB Capital spouští internetové bankovnictví, takže na provádění bezplatných plateb budete mít další alternativu. Internetové bankovnictví pomůže také obsluze stále dobře úročených termínovaných vkladů (při úložce alespoň 20 000 Kč na 5 let získáte roční úrok začínající na 4,2 %).

A nezůstane jen u toho, záložna chce postupně rozvést své produktové portfolio do bankovní šíře. Další služby, např. kontokorent a zahraniční platební styk, budou následovat v průběhu roku. Nabídku služeb chceme postupně rozšiřovat tak, aby se WPB Capital stalo plnohodnotnou alternativou vůči bankám, řekla nám zástupkyně společnosti Hana Foitová, a dodala: Strategickým plánem WPB Capital je ve střednědobém horizontu zažádat o bankovní licenci. Na proces se zatím aktivně připravujeme interně. Prvořadým cílem pro WPB Capital však zůstává neustálé rozšiřování a zlepšování nabídky služeb spojené se stabilním růstem společnosti.

Anketa

Máte účet "zdarma"? (lze zvolit více možností)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).