Hlavní navigace

Desetník: Platy poslanců vzrostou na úkor policistů

29. 11. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Český Parlament perlí. Další nechvalnou kuriozitou je zvýšení platů ústavních činitelů na úkor policistů. Jak je to možné? Policisté tak budou mít smutnější Vánoce, než čekali. Pokud chcete vy mít Ježíška bohatšího, uděláte lépe, když pořízení dárků odložíte na leden. Proč?

DESETNÍK 47/2004 (15. 11. 2004 – 28. 11. 2004)

Platy policistů nevzrostou

Boj o úspory státního rozpočtu a zvyšování platů policistů vyústil v další velmi prapodivný výplod legislativního snažení českého parlamentu. Služební zákon, kterým měly být zvýšeny platy a zejména výsluhová penze policistů, byl vládou prosazen a schválen. Účinnosti zákon měl nabýt od 1. ledna 2005, kdy by policisté byli ve státním sektoru platově vysoce vyzdviženi nad učitele i lékaře.

Dalším zákonem se lidovci pokusili oddálit účinnost služebního zákona o jeden rok a tím ušetřit miliardy korun ze státního rozpočtu. Povedlo se, ale jen na půl. Poslanecká sněmovna odložení zvýšení platů policistů schválila, ale senát ho vrátil s pozměňovacím návrhem – nic neobvyklého, kdyby pozměňovacím návrhem k zákonu o nezvýšení platů policistů nebylo zvýšení platů ústavních činitelů. I když, ani toto v našich poměrech není tak neobvyklé…

Poslanecká sněmovna tlačena jistě časem a nikoli vidinou růstu vlastních platů úspory státního rozpočtu – nezvýšení platů policistů – schválila i s pozměňovacím návrhem senátu. Kdyby tak neučinila, nepodařilo by se odložení účinnosti služebního zákona a státní rozpočet by musel vydat o cca 8,5 mld. Kč více.

Budiž ještě řečeno, že řada poslanců se vyjádřila tak, že peníze, které dostanou navíc, věnují na dobročinné účely. Nás, daňové poplatníky, tak může hřát, že část našich daní padne na dobrou věc. Snad…


Elektronické dárky nakupujte až po Vánocích

Počítač, DVD přehrávač, televize nebo videorekordér jsou vděčným vánočním dárkem, který zpravidla nezklame. Mnozí prodejci elektroniky se navíc předhánějí v různých akcích, ať již slevových či úvěrových, které činí „elektronické dárky“ ještě atraktivnější. Přesto se vyplatí s vánočními dárky počkat až po Vánocích. Důvodů je hned několik.

Hlavním důvodem jsou každoroční slevy při výprodeji elektroniky, kterou se nepodařilo prodat před Vánocemi. Výkonný ředitel společnosti Datart Pavel Sláma pro Lidové noviny řekl: V lednu může být u některého zboží sleva až 50 procent. Podobně reagoval i tiskový mluvčí společnosti Proton Bohuslav Komín, který připustil „pouze“ 40% slevy vybraného zboží.

Cenu elektroniky sráží, a prostor pro slevy prodejců vytváří, americký dolar, jehož kurs v poslední době připomíná dráhu letu meteoritu. V pátek po ránu se dostal na další historické minimum 23,22 Kč/USD (do odpoledne se poněkud „spravil“ a uzavíral o 13 haléřů výše).

Kurz USD - měsíc

Pád dolaru není fenoménem poslední doby, ale trvá již několik let a podle některých analytiků se hned tak nezastaví. Jak klesl za poslední rok, ukazuje další graf.

Kurz USD -  rok

Zdroj: Kurzy valut a deviz na Měšci.


Daně u sousedů nejspíš klesnou

Zatímco v České republice probíhá pozvolné snižování daní z příjmů právnických osob (z letošních 28 % mají klesnout v příštím roce na 26 % a v roce 2006 na 24 %) a skryté zvyšování daní z příjmů fyzických osob (k navýšení odčitatelných položek ani k posunu pásem zdanění nedošlo, navzdory růstu průměrných mezd i cenové hladiny již několik let), na Slovensku plánují další snížení daní.

Slovensko zavedlo v letošním roce „rovnou“ daň – jednotnou daň z příjmů ve výši 19 % (jak pro právnické, tak pro fyzické osoby) a stejnou sazbou je zatíženo veškeré zboží a služby formou daně z přidané hodnoty. Slovenské ministerstvo financí si pochvalovalo, jak jim stoupl příjem do státní kasy, české ministerstvo financí kontrovalo srovnatelným vývojem příjmů navzdory „nerovné“ dani a německý kancléř rudl vzteky, že mu daňová konkurence odvádí firmy ze země.

A je tu další kolo. Tuto sobotu prohlásil Ivan Mikloš, ministr financí Slovenské republiky, že zvažuje snížení rovné daně – na 15 %. Zdá se mi, že po rozšíření Evropské unie se zostřila daňová konkurence, ale jsem přesvědčen, že je to dobré, citovala Mikloše MF Dnes.

V České republice se také hovoří o „rovné dani“ ve výši 15 %. Vize pro firmy a pro lidi s vyššími příjmy příznivá. V konečném důsledku může přinést ovoce i „sociálně slabším“ v podobě rychlejšího ekonomického růstu, přílivu zahraničního kapitálu a zvýšením počtu pracovních míst. Má ale i svá negativa.

dan_z_prijmu

Většina výdajů státního rozpočtu je dána zákonem. Pokud snížení daní nebude doprovázeno zvýšením zdanitelných zisků a zlepšeným výběrem daní, případně změnou zákonů určujících státní výdaje, bude znamenat zvýšení schodku rozpočtu a státního dluhu. Zejména deficit je již poměrně značný – vždyť už pro letošní rok Ministerstvo financí zvýšilo odhad schodku veřejných rozpočtů (tj. nejen státního, ale v úhrnu i krajských, obecních a dalších „veřejných“) ze 4,6 % HDP na 5,2 % HDP. Pro připomenutí – ke splnění Maastrichtských kritérií pro přijetí eura je zapotřebí jeho snížení pod 3 % HDP…

Ale rovnou daní se neulevilo ani Slovákům. Zároveň s ní byly zvýšeny spotřební daně a (pochopitelně) zrušena i snížená sazba daně na potraviny a jiné nezbytné zboží. Následovaly další reformy zejména systému sociálních dávek, které vyústily až v nepokoje sociálně nepřizpůsobivých občanů.


Krátce

  • Mnozí lidé, kteří čerpali příspěvek na stavbu bytu nebo domu v letech 1989 až 1994, ho budou muset vrátit i s úroky. Důvodem je porušení smlouvy, nejčastěji nedodržení 10leté lhůty pro kolaudaci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prověřuje přes 49 tisíc smluv a v některých případech již začal dotace vymáhat.
  • Český pojistný trh se rozšiřuje. Vedle oznámení vstupu do České republiky pojišťovnou z australské skupiny QBE, která by měla služby začít nabízet počátkem příštího roku, registruje Ministerstvo financí žádost o založení pojišťovny nizozemské Aegon a dalších 110 oznámení pojišťoven z různých koutů Evropské unie, které chtějí nabízet své služby v ČR bez otevření pobočky.
  • S klesajícím dolarem a uklidněním cen ropy klesá i cena benzínu na českých čerpacích stanicích. Natural 95 klesl v minulém týdnu o 20 haléřů na průměrně 26,70 Kč/l. Kupodivu nejlevnější benzín je v Praze, kde stojí 25,90 Kč/l. Páteční průměrná cena nafty činila 26,07 Kč/l. Údaje zveřejnila firma Webfarm.
  • Vinaři budou moci vyrobit od příštího roku pro vlastní spotřebu až 1000 litrů vína. Navýšení limitu pro registraci k placení spotřební daně z 500 litrů ročně schválila Poslanecká sněmovna. Zákon musí ještě odhlasovat senát a podepsat Václav Klaus.

Anketa

Měli by policisté dostat přidáno podle návrhu Stanislava Grosse?

37 %
61 %
2 %
Odpovědělo 123 čtenářů.

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).