Hlavní navigace

Za zdražování potravin mohou biopaliva, tvrdí Světová banka

Sdílet

Růst produkce biopaliv vedl ke zvýšení světových cen potravin až o 75 procent, a je tak hlavní příčinou současné potravinové krize. S odvoláním na důvěrnou zprávu Světové banky to uvádí dnešní vydání britského listu Guardian.

Výsledky studie jsou ostře v rozporu s tvrzením americké vlády, podle níž biopaliva vyráběná z potravinářských plodin zvýšila ceny potravin v posledních letech jen o necelá tři procenta. Podle amerických vládních činitelů, stejně jako Evropské komise, za současným nárůstem cen potravin stojí hlavně rostoucí poptávka bohatnoucích rozvojových mocností Indie a Číny. Analýza Světové banky to však popírá. Mezi významnými příčinami růstu cen podle ní není ani tolik citované sucho v Austrálii.

Podpora biopaliv v USA a v Evropské unii vedla podle zprávy k deformaci trhu potravin a k růstu jejich cen tím, že umožnila užití obilnin jako paliva, dále tím, že motivovala farmáře, aby změnili využití půdy, a v neposlední řadě i tím, že podnítila spekulace na trzích obilnin, které pak přispěly k cenovému nárůstu.

Dá se očekávat, že zpráva Světové banky zvýší tlak na přehodnocení biopalivové politiky v USA a Evropské unii, které jsou jejími velkými zastánci a ani přes stále silnější kritiku se nehodlají biopaliv vzdát.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).