Hlavní navigace

DTZ: Ceny bytů v některých regionech mohou vzrůst až o 60 %

Sdílet

Podle pražské pobočky poradenské společnosti DTZ vzrostou ceny bytů v některých regionech až o desítky procent. V krátkodobém horizontu by se podle společnosti měly zvýšit nejvíce v Ústí nad Labem (o 60 %), Českých Budějovicích (o 50 %) a v Plzni (o 20 %). Alespoň to předpokládá její nový model pro odhadování cen bytů, který podle Martijna Kanterse, vedoucího Consulting & Research, poskytuje nový, zajímavý vhled do regionálních rozdílů v cenách bytů.

Model odhalil, že změnu cen bytů lze vysvětlit především změnou HDP na hlavu a mírou nezaměstnanosti, výše mzdy zřejmě nemá na výši prodejní ceny až takový vliv, jak se očekává. Mezi jednotlivými regiony tak existují významné rozdíly v cenách. Zatímco v Ústí nad Labem lze průměrný byt (68 m², 40 % opotřebení) pořídit zhruba za 621 tisíc korun, stejný byt v Praze může vyjít až pětkrát dráž.

Obecně se Praha nezdá být předražená a i v dalších letech lze očekávat pokračující nárůst cen o 10 – 15 %. V některých oblastech, především Ústí a Českých Budějovicích, se očekává rychlejší růst cen, zatímco v Brně nastane zřejmě stagnace, uvádí Martijn Kanters ze společnosti DTZ.

Kromě cenového modelu společnost vyvinula i model analyzující výši nájmů. Zjistili jsme, že nájemné koreluje s úrovní příjmů spíše než s hrubým domácím produktem, komentuje jeho výsledky Martijn Kanters. Kromě příjmu a hrubého domácího produktu model zohledňuje také výšku nezaměstnanosti, průměrnou výši hypoteční splátky a kupní sílu v daném regionu. Mezi cenově nadhodnocené regiony lze podle něj zařadit Brno, Ostravu a Zlín. Naopak nájmy v Liberci a Ústí nad Labem se zdají být podceněné.

Zdroj: Tisková zpráva DTZ

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 12. 2008 19:51

  bud (neregistrovaný)
  Tak to vam kluci ten nový model pro odhadování cen bytů asi nefunguje. Byty uz 3 mesice padaji a v pristim roce bude hur :)) , mrknete obcas na webu na realny vyvoj cen.
 • 8. 12. 2008 10:00

  V. (neregistrovaný)
  Ten odhad růstu byl dělán v červenci. A vidíte, po pár dnech co udělá ekonomika postavená na vodě?
  Ceny bytů rostly neopodstatněně, ale - aspoň- u nás ceny příliš neklesají, jen se zastavily - a to se bavíme u letitých paneláků nevhodných dle p. Havla k bydlení. Nově postavené byty jsou stále předražené a když vám k tomu nabídnou v akci kuchyň za 100 tisíc zdarma, pro developera to není žádná ztráta. Jo, až se budou byty postavené za 1 milion prodávat za 1,5 milionu, to bude jiná. Ale dokud se staví bytů málo, v rozporu s potřebou (ne s poptávkou, kdy mnozí lidé bydlení potřebují, ale nemají na ně odpovídající příjmy), budou ceny stále přemrštěně vysoké.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).