Hlavní navigace

DTZ: Ceny bytů v některých regionech mohou vzrůst až o 60 %

Ivana Ševčíková

Podle pražské pobočky poradenské společnosti DTZ vzrostou ceny bytů v některých regionech až o desítky procent. V krátkodobém horizontu by se podle společnosti měly zvýšit nejvíce v Ústí nad Labem (o 60 %), Českých Budějovicích (o 50 %) a v Plzni (o 20 %). Alespoň to předpokládá její nový model pro odhadování cen bytů, který podle Martijna Kanterse, vedoucího Consulting & Research, poskytuje nový, zajímavý vhled do regionálních rozdílů v cenách bytů.

Model odhalil, že změnu cen bytů lze vysvětlit především změnou HDP na hlavu a mírou nezaměstnanosti, výše mzdy zřejmě nemá na výši prodejní ceny až takový vliv, jak se očekává. Mezi jednotlivými regiony tak existují významné rozdíly v cenách. Zatímco v Ústí nad Labem lze průměrný byt (68 m², 40 % opotřebení) pořídit zhruba za 621 tisíc korun, stejný byt v Praze může vyjít až pětkrát dráž.

Obecně se Praha nezdá být předražená a i v dalších letech lze očekávat pokračující nárůst cen o 10 – 15 %. V některých oblastech, především Ústí a Českých Budějovicích, se očekává rychlejší růst cen, zatímco v Brně nastane zřejmě stagnace, uvádí Martijn Kanters ze společnosti DTZ.

Kromě cenového modelu společnost vyvinula i model analyzující výši nájmů. Zjistili jsme, že nájemné koreluje s úrovní příjmů spíše než s hrubým domácím produktem, komentuje jeho výsledky Martijn Kanters. Kromě příjmu a hrubého domácího produktu model zohledňuje také výšku nezaměstnanosti, průměrnou výši hypoteční splátky a kupní sílu v daném regionu. Mezi cenově nadhodnocené regiony lze podle něj zařadit Brno, Ostravu a Zlín. Naopak nájmy v Liberci a Ústí nad Labem se zdají být podceněné.

Zdroj: Tisková zpráva DTZ

Našli jste v článku chybu?