Hlavní navigace

Chřipka za 30 Kč nebo za několik stovek?

17. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Lékárny rostou jako houby po dešti a kdo by navíc odolal televizním reklamám? Možná ušetříte 30 korun za návštěvu lékaře, ve skutečnosti zaplatíte mnohonásobně víc.

Platby za léky nahrávají farmaceutickým firmám i lékárníkům. Zatímco v roce stálo jedno balení léku (z celkového množství volně prodávaných) v průměru 196 Kč, v loňském roce to bylo již 229 Kč, což je meziroční nárůst o 17 %. Skutečná spotřeba léků však neroste, naopak. Počet distribuovaných léků se snížil o 7,5 %.

Finanční server Měšec.cz se vypravil do několika pražských lékáren se žádostí, že by potřeboval lék na chřipku.  Naprostá většina oslovených nám nabízela to nejdražší, co je na trhu. Všechno byly léky, u kterých nebyla regulována cena (viz webové stránky Ministerstva zdravotnictví ČR MZČR). Čtěte také: Jak na přehled pro zdravotní pojišťovnu

Měli jsme na vybranou: Aspirin-C, 20 tablet za 169 Kč, Coldrex sirup nebo šumivé tablety se pohyboval od 64 do 155 Kč nebo Nurofen Stopgrip od 50 do 120 Kč podle balení a způsobu podávání. Bolí vás taky v krku? Na to je nejlepší Orofar. A cena? 122 Kč za 24 tabletek. Máte rýmu? Zkuste Otrivin 1 PM, 10ml, navíc s dávkovačem vás vyjde na pouhých 85 Kč.

Řekněte NE

Bohužel, mnoho lidí se ještě nenaučilo nebo se ostýchá odmítnout drahý lék a vyžadovat levnější, nebo takový, na který připlácí zdravotní pojišťovna. Nebo to již zkusili a setkali se s nevraživými pohledy, říká pro server Měšec.cz MUDr. Irena Zrzavecká z VFN v Praze a dodává: klasický Paralen koupíte jedno balení za 16 Kč a udělá vám stejnou službu jako lék desetkát dražší. 

Chcete-li předejít nepříjemnému překvapení u pokladny, vyplatí se vyhledat web MZČR a kliknout na okénko Léky. Poté už stačí zadat alespoň první tři písmena léku. Dozvíte se cenu, kterou zaplatíte i to, zda vám určitou částku doplácí zdravotní pojišťovna.

Naletět můžete snadno. Před časem společnost Mediarex Communications and Consulting nabízela tzv. účinný lék na prevenci chřipky pod názvem Preventan. Jenže, „chybička“ se vloudila, nešlo o žádný lék, ale pouhý potravinový doplněk, což v reklamě nebylo. Čtěte také: Eutanazi, smrt v přímém přenosu 

Krásná a štíhlá, proč ne?

Proč se namáhat a potit ve fitness, když to jde jinak. Stačí si zakoupit Hydroxycut Hardcore, který podle reklamy obrátí vaše tělo v peklo spalující tuky. A to za pouhých 829 až 1190 Kč podle velikosti balení. Chcete zhubnout ještě rychleji? Připlaťte si dvě stovky a ještě silnější spalovač tuků, sníží vaši hmotnost 6× rychleji. Je to absolutní hloupost, kdyby na světě existoval jediný prostředek na hubnutí bez pohybu a úpravy jídelníčku, jistě by ho polykala celá Amerika a na světě by neexistovali tlustí lidé. A ve Spojených státech by jistě takovou pilulku vynalezli jako první, říká česká reprezentantka trenérka fitness Dana Klemířová. Podobně se dá naletět i na reklamy na krásné poprsí: za Herbust (240 kapslí) zaplatíte přes internet 1190 Kč a výsledky jsou údajně viditelné již po týdnu. Pokud se k takové nabídce „nasadí“ masírující reklama, kde vidíte tlouštíka nebo dámu „před“ a „po“, mají výrobci podobných zázraků postaráno o tučné zisky. Čtěte také: Zdravotní pojištění se vždy platit nemusí

Nakupujete přes internet?

V on-line lékárnách ušetříte sice na některých lécích až 10 %, nemusíte běhat do lékárny a cenu vidíte okamžitě. Má to však jeden háček. Pokud si objednáte léky, které skutečně využíváte, čeká vás platba poštovného. Server Měšec.cz vyzkoušel jednu internetovou lékárnu za vás: Na chřipku jsme si objednali Aspirin, Coldrex a Otrivin. Cena léků nepřesáhla částku 350 Kč, takže za obchodní balík České pošty jsme zaplatili 119 Kč. V obchodních podmínkách zmíněné lékárny jsme si přečetli, že pouze při nákupu za více než 1200 Kč poštovné neplatíme. Potřebujeme-li léky rychle, kurýr nám tytéž výrobky doručí za 150 Kč. Zdarma by to bylo pouze při nákupu za více než 1500 Kč.

U nás koupíte cokoli

Zázraky na počkání nabízejí přes internet firmy z Kanady, Spojených států i evropských zemí. Nejde jen Viagru, kterou si dnes můžete koupit v lékárně i s knihou známého českého sexuologa, jak nás láká reklama jednoho soukromého rádia. Horší a nebezpečnější jsou nabídky na léky, které jsou v Česku přísně vázané na lékařský předpis. Jedná se především o silná antidepresiva, která může předepsat pouze psychiatr, nebo léky na rychlé zhubnutí, jako například Allí. Ten doporučují lékaři pouze při obezitě, v opačném případě může vyvolat nežádoucí účinky. K mání jsou i silná, širokospektrálná antibiotika. Vyloženým hazardem se zdravím a životem jsou přípravky údajně léčící rakovinu tlustého střeva a žaludku. Jak je vidět, za pár dolarů můžete být sám sobě lékařem – a nebo také hrobařem. Čtěte také: Máte nízký příjem? Musíte doplatit zákonné minimum zdravotního pojištění

dan_z_prijmu

Lék na všechno

Univerzální lék proti rakovině, cukrovce a vysokému krevnímu tlaku. Zaplaťte pouhých deset tisíc korun a balíček zdraví je váš. Podobným způsobem lákají ke koupi pochybných pilulek desítky obchodníků i nás. Probíhá to obyčejně takto: starší lidé dostanou pozvánku na setkání s lékařem, s nímž se mohou poradit o svých zdravotních problémech. Místo doktora se objeví podvodník, který se neštítí obrat nemocného člověka o celý důchod. Čtěte také: Jak na Přehled pro pojišťovnu, když jste ji během roku změnili?

Podobných obchodníků, kteří se spoléhají na naději lidí v uzdravení je mnoho. Pokud je člověk nemocný, uvěří všemu a je schopen si koupit lék i za padesát tisíc, pokud by jej mohl vyléčit. Jestliže už člověk chce kupovat podobné přípravky, o kterých si myslí, že by mu mohly pomoci, je podle odborníků důležité sledovat několik důležitých parametrů:

  • Léky je nejlepší kupovat v certifikovaných obchodech či lékárnách, kde na prodej mají licenci.
  • Důležité je, aby u léků kupující mohl vyčíst jeho původ, složení a garanci.
  • Kupující musí vědět, na koho, či kam se obrátit, pokud není s koupí spokojen.

Autor článku

Neúnavná cestovatelka po zemích známých i objevitelských, pravidelná návštěvnice fitness centra, milovnice vysokohorské turistiky v Alpách. Objevila jsem i kouzlo paraglidingu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).