Hlavní navigace

Eutanazie, smrt v přímém přenosu

10. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Eutanazie je ve většině států stále tabu a v České republice je postihována jako vražda. Ale jsou státy, ve kterých vám koktejl smrti namíchají legálně.

Eutanazie je předmětem bouřlivých diskuzí ve vztahu k morálce, k právu člověka ukončit něčí život a v neposlední řadě také k riziku zneužití. Eutanazie  u nás schválená sice není, ale Česká lékařská komora schválila jiný přelomový dokument v otázce ukončení života nevyléčitelně nemocných pacientů.

Omlouvá jen nevyléčitelná nemoc

Dokument umožňuje lékařům ukončit intenzivní péči u nevyléčitelně nemocného pacienta. Jedná se o čtyřstránkový dokument, který radí lékařům, v jaké situaci je možné přerušit léčbu. Doporučení se opírá o fakt, že lékař nemá povinnost zahajovat nebo pokračovat v beznadějné léčbě. Přitom je nutné přihlédnout k dřívějšímu přání pacienta. I přesto dokument popírá, že tento způsob ukončení života je totéž, co eutanazie a tu dokonce přímo odmítá. Předpokládá se, že nové právo lékařů nepokračovat v léčbě nevyléčitelně nemocného pacienta, bude uplatněno především u lidí v bezvědomí, kteří by ani nemohli sami rozhodnout o ukončení vlastního života. Týká se ale také všech pacientů, kterým selže hned několik orgánů, nemají šanci na uzdravení a jejich stav se zhoršuje. Léčba pak dle posouzení lékařů nemůže vést k uzdravení ani k úlevě, ale pouze k prodloužení jejich utrpění. Lékařská komora i přesto však zdůrazňuje, že doporučení lékařů nepokračovat v léčbě, nelze zaměňovat s eutanazií. Je to velice citlivá oblast a naše doporučení má být pro lékaře vodítko, podle kterého se mohou řídit, uvedl po Lidové noviny prezident lékařské komory Milan Kubek.

Eutanazie v zahraničí

Česká republika není jediná země, která se k problematice eutanazie staví odmítavě. V únoru 2010 světem otřásla zpráva o zatčení Raye Goslinga, moderátora britské zpravodajské stanice BBC, který pomohl zemřít svému nevyléčitelně nemocnému příteli. Gosllinng se k vraždě přiznal sám před televizními kamerami v pořadu BBC Inside out. Uvedl zde, že svého přítele, který umíral v bolestech na AIDS, udusil v nemocnici polštářem. Podle něj jeho přítel velmi trpěl a sám si přál smrt. Pro BBC ve svém přiznání uvedl: Někdy musíte udělat něco statečného a říci 'do háje se zákonem'. Řekl jsem lékaři, aby mě nechal chvíli samotného, a on odešel. Vzal jsem polštář a dusil ho, dokud nezemřel, Zároveň také neprojevil nad svým činem lítost a jak sám prohlásil, je připraven nést následky. Ty ho také dostihly záhy po odvysílání pořadu, kdy byl zatčen za podezření spáchání zločinu vraždy. Podle britských zákonů mu nyní hrozí až 14 let vězení. Jeho čin opět oživil celosvětovou diskuzi o právu ukončit život trpícího.

Aktivní eutanazie není v současné době povolena nikde na světě. Je definována jako situace, kdy lékař usmrtí pacienta například vpíchnutím jedu. Jen málo zemí je nakloněno asistované sebevraždě. Ta je povolena v Belgii, Nizozemí ve Švýcarsku nebo v Oregonu. Uvažuje také o ní Velká Británie. Asistovaná sebevražda proběhne tak, že lékař přinese smrtící léky, ty však musí pacient požít sám. Další alternativou je pasivní eutanazie - stav, kdy lékař ukončí beznadějnou léčbu.

Namíchají vám koktejl smrti

Protože je jen velmi málo zemí, kde je asistovaná sebevražda uzákoněna, jezdí za smrtí cizinci například do zmiňovaného Švýcarska. Zde mělo prý dokonce podstoupit asistovanou smrt už i několik Čechů. Některé švýcarské kliniky mají přímo speciálně určené pokoje, kam nevyléčitelně nemocní a trpící pacienti jezdí zemřít.

Personál kliniky pak pacientům za přítomnosti rodiny, pokud si to přejí, přinese třeba sklenici s decilitrem vody, v níž je rozpuštěna smrtící látka. Vodu s jedem však už musí pacient vypít sám, bez cizí pomoci. Pokud mu to zdravotní stav nedovoluje, může jed aplikovat žaludeční sondou, případně nitrožilní cestou.

Dokument popisující asistovanou smrt na švýcarské klinice Dignitas (anglicky)

Pokusů o eutanazii v Česku bylo několik, neprošel ani jeden

V České republice proběhlo již několik pokusů o uzákonění eutonazie. Jedna z posledních snah byla zamítnuta v září 2008. Návrh "důstojné smrti" byl tehdy předložen horní komoře ze strany SNK ED. Horní komora návrh zamítla, předlohu návrhu zkritizovali především sami lékaři. Hodnotili ji jako vědomé zabíjení a zároveň ji vytýkali to, že neřešila hrozbu zneužití. Odmítnutí návrhu SNK ED spojilo tehdy téměř celou horní komoru. Pro schválení se vyjádřila pouzeVáclava Domšová (SNK ED), která návrh sama předložila, a komunista Václav Homolka.

V říjnu loňského roku provedla agentura Median pro MF Dnes výzkum, podle kterého lze Čechy považovat za velmi liberální v otázce eutanazie. Výzkum spojoval názor dotazovaných s jejich politickou orientací. Z výsledků je patrné, že eutanazie nejvíce vadila příznivcům ČSSD. Příznivci KSČM se zase domnívali, že eutanazie se děje skrytě, s tímto názorem souhlasili čtyři lidé z deseti.
Výzkum celkově ukázal, že téměř každý druhý Čech by v případě nevyléčitelné nemoci a utrpění uvítal možnost odejít ze světa na základě vlastního rozhodnutí. Eutanazii podpořili ve výzkumu nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním a to především z větších měst. Například v Praze a středočeském kraji ve výzkumu podpořilo 66 % dotázaných schválení eutanazie. Nejméně příznivců je na Moravě, kde se pro vyjádřilo pouze 44 % dotazovaných lidí. Téměř dvě třetiny dotazovaných by uvítali možnost podepsat tzv. liwing wil - prohlášení, ve kterém za plného vědomí uvedou situace, kdy si už nebudou přát být oživování.

skoleni_8_6

Kromě otázek z hlediska morálky, křesťanství, práva člověka rozhodnout o ukončení života druhého nebo vysokého rizika zneužití, ale z druhé strany také lidského utrpení a práva na důstojný odchod, někteří odborníci poukazují také na nedostatek míst v zařízeních pro nevyléčitelně nemocné. Jejich financování je velmi složité, přesto že pojišťovny se snaží dělat maximum. Snaží se rozšiřovat počet lůžek pro následnou péči v zařízení, jako jsou LDN, hospice a další. Podporují také poskytovatele domácí péče, kteří se často starají právě o umírající.

Eutanazie na všech frontách vyvolává bouřlivé debaty, jen v Nizozemí trvalo 25 let než byla uzákoněna asistovaná sebevražda. Česká republika je v těchto diskuzích teprve na počátku své cesty.

Anketa

Jste pro eutanazii?

Autor článku

Specializuji se na psychologii, pracovně právní problematiku a zavádění moderních manažerských metod. Studuji žurnalistiku, politologii a chystám se na práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).