Hlavní navigace

Názor k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od Lada - Je vtipné, že všichni přispívající, co tu tvrdí,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 11. 2017 11:33

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Je vtipné, že všichni přispívající, co tu tvrdí, že diskriminace žen neexistuje, jsou muži. Pochopitelně, že oni sami se na vlastní kůži s diskriminací nesetkali. A když už, tak to byla pozitivní diskriminace typu "on je muž, tak je pro tuto pracovní pozici vhodnější než žena". Leckteří se s diskriminací setkávají dokonce pravidelně, jenže ji nepovažují za diskriminaci a omlouvají ji řečmi jako "muž má vyšší plat, protože odvádí lepší, hodnotnější práci než žena, dělá více přesčasů (což mnohdy vůbec není pravda), nezůstává doma s nemocnými dětmi (to také není vždy pravda)".

    Další věc je, že některé práce jsou společností vnímány jako "typicky ženské" a některé jako "typicky mužské". Ty "typicky ženské" práce jsou přitom téměř vždy hůře placené než ty "mužské", ačkoli nejsou o nic méně potřebné či důležité. Ženy nevykonávají některé "mužské" práce proto, že jsou pro ně příliš fyzicky náročné (např. horník, zedník). Muži nevykonávají většinu "ženských" prací proto (kromě špatného finančního ohodnocení), že jsou považovány za podřadné nebo málo prestižní (např. uklízečka, zdravotní sestra, administrativní pracovnice, učitelka).

    A některé mužské práce nevykonávají ženy proto, že tyto pracovní pozice si muži takříkajíc "rezervují" pro sebe a neradi mezi sebe pouštějí ženy - jedná se o zaměstnání, která sice vůbec nejsou fyzicky náročná (takže by je bez problému zvládla i žena), ale jsou prestižní a dobře placená (např. různé řídící funkce, práce ve finančnictví apod.). Muži se snaží obhájit názor, proč by takové práce neměly vykonávat ženy (nebo by za ně alespoň měly dostávat nižší mzdu než jejich mužští kolegové), tvrzeními, že se jedná o pozice, které vyžadují vysoké pracovní nasazení, hodně přesčasů či služebních cest, což by ženy nezvládaly, protože se doma musí starat o děti a domácnost. Ne vždy jsou ale takové pozice skutečně tak časově či psychicky náročné, jsou to jen výmluvy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).