Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od Lada - Je vtipné, že všichni přispívající, co tu tvrdí,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 11. 2017 11:33

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Je vtipné, že všichni přispívající, co tu tvrdí, že diskriminace žen neexistuje, jsou muži. Pochopitelně, že oni sami se na vlastní kůži s diskriminací nesetkali. A když už, tak to byla pozitivní diskriminace typu "on je muž, tak je pro tuto pracovní pozici vhodnější než žena". Leckteří se s diskriminací setkávají dokonce pravidelně, jenže ji nepovažují za diskriminaci a omlouvají ji řečmi jako "muž má vyšší plat, protože odvádí lepší, hodnotnější práci než žena, dělá více přesčasů (což mnohdy vůbec není pravda), nezůstává doma s nemocnými dětmi (to také není vždy pravda)".

  Další věc je, že některé práce jsou společností vnímány jako "typicky ženské" a některé jako "typicky mužské". Ty "typicky ženské" práce jsou přitom téměř vždy hůře placené než ty "mužské", ačkoli nejsou o nic méně potřebné či důležité. Ženy nevykonávají některé "mužské" práce proto, že jsou pro ně příliš fyzicky náročné (např. horník, zedník). Muži nevykonávají většinu "ženských" prací proto (kromě špatného finančního ohodnocení), že jsou považovány za podřadné nebo málo prestižní (např. uklízečka, zdravotní sestra, administrativní pracovnice, učitelka).

  A některé mužské práce nevykonávají ženy proto, že tyto pracovní pozice si muži takříkajíc "rezervují" pro sebe a neradi mezi sebe pouštějí ženy - jedná se o zaměstnání, která sice vůbec nejsou fyzicky náročná (takže by je bez problému zvládla i žena), ale jsou prestižní a dobře placená (např. různé řídící funkce, práce ve finančnictví apod.). Muži se snaží obhájit názor, proč by takové práce neměly vykonávat ženy (nebo by za ně alespoň měly dostávat nižší mzdu než jejich mužští kolegové), tvrzeními, že se jedná o pozice, které vyžadují vysoké pracovní nasazení, hodně přesčasů či služebních cest, což by ženy nezvládaly, protože se doma musí starat o děti a domácnost. Ne vždy jsou ale takové pozice skutečně tak časově či psychicky náročné, jsou to jen výmluvy.

 • 3. 11. 2017 11:53

  Richard (neregistrovaný) 89.24.50.---

  Ja tvrdím, že neexistuje diskriminace, ale netvrdím, že neexistuje nerovnost. Ta samozřejmě existuje, ale absolutně dominantní důvod je přirozený střet poptávky a nabídky na trhu prace.

 • 3. 11. 2017 14:49

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Rovnost je nesmysl, nesmysl utopistů - asi komunistů, asi sluníčkářů a jim podobných. Nejsme si rovni, někdo se narodí do bohaté rodiny, někdo do chudé, někdo je muž, někdo žena, někdo se narodí blbý, někdo jako génius. Někdo má zlé rodiče, kteří ho poškodí ve vývoji, někdo má rodiče, kteří ho podporují, prožije krásné šťastné dětství, ze kterého čerpá celý život. Rovnost je blbost a nesmysl, má jít o to, aby všichni měli šance se uplatnit, prožít hezký život a být platnými členy společnosti. Četl jsem kdysi moc hezkou sci-fi povídku o světě, kde bych nechtěl žít, asi to nebyl Josef Pecinovský, kdo byl autor, ale je to možné - v rovnostářské společnosti museli hezcí lidé nosit na tváři něco, co je zošklivilo - no není tohle krásná ilustrace, že cíl dosažení rovnosti je pitomost?

 • 3. 11. 2017 16:47

  Richard (neregistrovaný) 194.50.215.---

  Pane, to jste úplně nepochopil. Já myslel platovou nerovnost.

 • 3. 11. 2017 16:51

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Promiňte mi můj post. Pochopil jsem. Ale já mám úchylku se vykecávat a zamýšlet. Jakmile se zamyslím, tak jsem k nezastavení, totéž v řečnickém podání (v tomhle jsem jako zesnulý Waltr Komárek, ten bych schopen vkládat věty do vložených vět).

 • 3. 11. 2017 12:09

  hefo (neregistrovaný) 15.195.185.---

  Či to len nebude tým, že si ženy úmyselne vyberajú pozície, ktoré sú menej platené - ja pracujem v IT firme, a napriek tomu, že ženy majú totálne rovnaké platy, v mojom (technickom) tíme z 20 ľudí nie je ani jedna žena, a vo vedľajšom z asi 12 len 3 ženy. Naopak, v administratívnych, slabšie platených (netechnických) tímoch sú prevažne ženy. A to tá technická práca nie je nejaká veľká veda, keď popri ortodoxných informatičkách to zvládla aj absolventka filozofickej fakulty. Bolo viac žien v týchto našich tímoch, ale niektoré sa po materskej už nevrátili.

  Zaujímavé ale je, že v Indii je podiel žien v IT oveľa väčší - moje vysvetlenie je, že je to sociálnou situáciou - tam je to jeden z najlepších spôsobov, ako si bežný človek môže prísť na pomerne slušné peniaze namiesto živorenia. Zato u nás sa majú ženy pomerne dobre, a preto si môžu kľudne zvoliť prácu menej platenú, ktorá ich ale baví viac... V Indii v IT brandži robia ženy (ale aj veľká časť mužov) preto, že "musia", a kvalita tomu často aj odpovedá.

 • 6. 11. 2017 0:05

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Slecno, vas konflitni styl vyjadrovani ktedy obvinuje vsechny muze neni uplne vhodny. Myslim ze ublizenecke reci vam nepomahaji prosadit nazor. Pokud obvinujete muze ze zamerne vytlacuji zeny z dobre placenych pozic a diskriminuji je tak mi to prijde jako blbost.... ano urcite jsou macho muzi kteri zeny moc neberou ale rozhodne to neni standard. Vyjadrovat se o problematice jako o souboji pohlavi pomaha jen k zabetonovani lidi na jejich hloupych pozicich.

  Jinak u nas v praci (korporaci) si myslim ze naopak probiha diskriminace muzu, prestoze to jsou spis usmevne veci:
  Mame Zensky klub, ktery pomaha zenam uspet ve spolecnosti a kazda nova zamestnankyne dostava pozvaku. Ale zadny muzsky klub nemame a myslim ze by bylo docela halo kdyby takovy klub nekde existoval...
  Ve vetsich spolecnostech se veri ze smisene tymy jsou vykonejsi, takze prestoze sehnat zenu v danem oboru je orisek aktivne se hledaji. Aby jsme byli statisticky optimalni a cisla za celou spolecnost vypadaly genderove hezky.

  Osobne zastavam nazor ze s diskriminaci se ma bojovat jejim postihem/potla­covanim a nikoliv zvyhodnovanim skupin ktere zrovna krici ze jsou diskriminovane. Ikdyz to muze trvat nez diskriminace zmizi...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).