Hlavní navigace

Názory k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 11. 2017 2:26

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Ach jo, už zase ty feministické a genderové plačky. Co takhle příjmení -ová, není to ponižování žen? A co harašení, nechcete ještě se přidat k akci "me too"? Třeba vám nějaký muž sáhl před 30 lety na koleno nebo vám otevřel dveře, a máte z toho tvrdé trauma.

  http://cfoworld.cz/trendy/uz-je-to-venku-i-feministky-v-tichosti-priznavaji-ze-tvrzeni-o-rozdilu-v-platech-jsou-nepravdiva-2075

  http://petrhampl.com/0-je-platova-diskriminace-podle-pohlavi-mytus

 • 3. 11. 2017 5:51

  l0l (neregistrovaný) 88.103.197.---

  rozdil v platech je nesmysl
  1) kdyz dva delaji totez, neni to totez
  2) mnozstvi celkoveho casu straveneho v praci je naprosto zasadni

 • 3. 11. 2017 6:01

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Ano, samozřejmě, ženy i muži mají stejný základní plat či mzdu, ale průměrný plat či mzda je včetně odměn, bonusů a prémií atp. ty dostane ten, kdo firmu nebo úřad podrží, a to bude spíše muž, který si může dovolit zůstat přesčas, přijít o víkendu, kdo může více cestovat na služební cesty atp., zatímco žena se stará o děti a domácnost. Vadí mi tyhle eurogenderové kecy. Prostě člověk je muž nebo žena. Jsou si rovni, ale každý má jinou úlohu v rodině a ve společnosti. Je zcela přirozené, že muž vydělává více. *** Editováno*** Ty peníze právě nosí domů pro rodinu - svou ženu a své děti. Diskrirminace žen je nesmysl. Naopak mám pocit, že se nám určité vrstvy snaží tradiční rodiny rozbít, rozeštvat muže a ženy, proto tu máme tolik svobodných žen a gay nebo lesbických párů. Je to cesta do pekel.

  3. 11. 2017 17:25 redakčně upraveno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
 • 3. 11. 2017 8:22

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Pohled ženy: to, že někdo někomu sáhl před 30 lety na koleno, je zhůvěřilost. Je ale rozdíl, pokud šmatá na koleno (zadek nebo jinou část těla) nadřízený podřízené ženě, očekává jistý druh náklonnosti výměnou za prémie, nebo pokud se v práci pozdravíme a občas tam padne třeba nějaká dvojsmyslná narážka, ale pouze v rámci vtipu, dobré nálady a kolegiálních vtzahů mezi muži a ženami na jednom pracovišti, a to bez sexuálního podtextu. Ono všechno by mělo mít své hranice v rámci selského rozumu.

  Rozdíl mezi platy žen a mužů je bohužel skutečnost. Před mnoha lety jsem pracovala jako personální šéf podniku. Na místa, kde mohl pracovat jak muž, tak žena, měli muži o cca 1/4 větší plat a byli příjmáni se slovy "on je chlap, živí rodinu", "on by to za ty peníze nedělal" atd. Taky v profesích, které se v posledních 50 letech feminizovaly, je to vidět - typicky učitelé, zdravotníci. Ve školství těch chlapů moc není, pokud ano, obvykle se dostanou na vedoucí místa. U lékařů se tento stav snad už napravil, u zdravotních sester bohužel ještě ne. Bohužel je to stav historicky daný. V minulosti ženy nepracovaly za peníze, staraly se o domácnost, rodinu živil chlap. Tomu taky odpovídalo vzdělání žen, sice prošly povinnou školní docházkou, ale ta končila ve 12 letech, takže uměly tak možná číst, psát a počítat. Žena se obvykle nevyučila řemeslu, pokud manželka přebírala řemeslnou dílnu po zemřelém manželovi, nemohla ji vést sama, musela se vdát a dílnu vedl manžel. Vyšší vzdělání žen bylo utopií. První žena - lékařka - promovala až v r. 1902 (MUDr. Anna Honzáková). Ona teda nebyla úplně první, protože v Čechách již byly dvě lékařky, ale ty promovaly v zahraničí (ve Švýcarsku). Já vím, namítnete, že ženy pracovaly jako tovární dělnice, ale to bylo většinou do doby, než se vdaly, pak rodinu živil muž. Pouze v nejchudších vrstvách, kde plat muže na výživu rodiny nestačil, pracovaly ženy např. jako pradleny, pomocnice v zemědělství, prostě prováděly nekvalifikované práce.
  Ono se může opticky zdát, že se ty ženy měly, když nepracovaly za peníze. Ony ale pracovaly docela těžce, protože péče o rodinu byla práce na celý úvazek, a to tzv. lepší rodiny ještě mívaly služku. Ono totiž stačilo jen vaření a praní: žádné otočit knoflíkem a jedeme. Uvařit znamenalo nejprve vybrat z kamen popel, zatopit, mít připravené dřevo a uhlí na přikládání. V létě, kdy je venku 30 stupňů, bylo vaření na rozpálených kamnech fakt lahůdkou, stejně jako pečení. A což teprve prádlo: ohřát vodu, vydrbat prádlo na valše, vymáchat v několika vodách, usušit na šňůře - dělal by to dneska někdo? Tu dřinu si dneska už nedovedeme ani představit.
  Jenže: žena byla na muži zcela ekonomicky závislá. Pokud se muž rozhodl, že peníze protočí v kartách nebo prochlastá v hospodě, byla bezmocná. To bylo důvodem, proč vlastně vzniknul Feminismus a ženy se začaly snažit o změnu. Jenže změna byla možná až v okamžiku, kdy se usnadní péče o rodinu. To umožnilo až masové zavedení elektřiny. Shodou okolností se tak stalo po 2.sv.válce, kdy byla zdecimována mužská pracovní síla, průmysl ale pracovní sílu potřeboval, tak sáhnul po ženách. Když se podařilo vyřešit hlídání malých dětí (nejprve tzv. žňové útulky, později vznik mateřských škol), mohly se ženy vymanit ze závislosti na mužích jako jediných živitelů rodiny.
  Jako ženská Vám ale pánové řeknu jedno: byl to hodně dlouhý boj, aby chlapi, ti pánové tvorstva, uznali, že ženská je taky člověk. Mnozí s tím mají problémy ještě dneska. Já jsem osobně nesmírně šťastná, že jsem se narodila v oblasti, kde ženská není tak úplně druhořadým občanem, že máme možnost vzdělání (ještě třeba generace žen, narozených před r. 1950, neměla ani řidičáky, dneska už je to běžné) a že nemusíme být závislé na mužích jako jediných živitelích rodiny. Společnost má sice ještě co dohánět, ještě je co zlepšovat, ale oproti třeba stavu před 50 roky je už situace žen podstatně lepší.

 • 3. 11. 2017 10:02

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Dobrý den, víte, Jarmilo, že Vás mám jako čtenářku rád, čas od času spolu debatujeme. Kdysi, to jsem ještě pro Měšec.cz nepsal, prý občas bylo setkání redaktorů a externích autorů se čtenáři, nejaktivnějšími diskutéry - kdyby se to konalo i nyní, docela rád bych Vás poznal osobně, mám rád inteligentní lidi. Dnes si však neporozumíme. Každý má takového partnera jakého si zaslouží. Nesnáším ty stesky - já mám blbou manželku, má mám blbého manžela. Pokud jsem sám skvělý, mám skvělou ženu, pokud jsem jako žena skvělá, mám skvělého muže. Nesnáším takové ty plky - ne z vlastní viny rozvedená atp. Na vztah jsou vždy 2. A jestli muž chlastá (to je furt lepší, než když zahybá) a utíká do hospody, tak proto, že se doma necítí dobře (a nepustit muže jednou týdně za kamarády do hospody nebo na fotbal je zločin, stejně tak nedovolit ženě jednou týdně drbárnu s kamarádkami v kavárně) a vytvořit domov to je na ženě, my muži to moc neumíme. Na ženách oceňuji právě všechno to, co my muži nemáme, o tom to je, proto nechápu gaye a lesby jak citově, tak sexuálně. Nemám nic proti emancipaci, je dobře, že ženy mají volební právo, jsou rovnocenné atp., nemám problém s tím, aby muž šel na rodičovskou, prostě půjde ten, kdo vydělává méně. Neměl jsem problém, když mi šéfovala v podniku žena. Neměl jsem mindrák, když má první žena měla vyšší plat než já atp. Ale feministky nesnáším. Muž je muž a musí být mužem. Žena je ženou a musí být ženou. Každý máme jiné poslání a jinou úlohu v přírodě, v životě, v rodině, ve výchově dětí atp. Je prostě logické, že muž odvede více v práce než žena s dětmi, proto musí být lépe zaplacen, pokud je však žena bezdětná, tak může podat stejný výkon jako muž, myslím třeba podnikatelsky, ve sportu těžko. Kecy o diskriminaci žen a feminismus nesnáším. To jsou kecy. Blbé trapné genderové kecy. Poslal bych všechny ty feministky na studijní rodinný pobyt někam do muslimských zemí, ona by je ta sranda přešla.

 • 3. 11. 2017 16:27

  bez přezdívky

  No Vy budete hodně chytrý co ? To je keců, to se nedá číst. Závěr všeho co jste napsal je, že muž je muž a žena mu nesahá po kotníky.

  Už jenom ta blbost, že muž více pracuje...prosím Vás, kde a kdy ? Že to neznám. Pokud vím, tak hodně pracují ženy. Muž ráno vstane a jde do práce. Žena do práce jde také, ale před tím musí vypravit a postarat se o děti, dát je do školky, do školy, dát jim snídani, musí být neustále dobrá organizátorka svého "volného" času - počítejte se mnou...ráno rodina...pak práce, tam nebaletí, ale pracuje, často muž pracuje jen v kanclu a žena, protože s ohledem na děti si nemohla vybírat práci, tak dělá často práci i těžkou a která ji nebaví. Ale musí, na rozdíl od muže.

  Když jde z práce, tak musí nakoupit, vyzvednout děti, doma uvařit, poklidit, umýt nádobí , vyprat, vyžehlit, věnovat se dětem s ukoly, práce ženy v rodině nikdy nekončí a to ani o víkendech, kdy si muž užívá volna a diví se podrážděnosti neodpočaté, unavené a přetížené manželky. Musím tady i zmínit skutečnost, že ženy zároven musí o sebe dbát více než muži a večer, jak se lidově říká, navíc dělat manželskou matraci, často bez nálady a s pocitem křivdy, že ten druhý celý večer odpočíval, ona je uhoněná.

  Také píšete nesmysly, jak jsou muži živitelé rodin. A proč tedy ženy musí pracovat, proč mají tak mizerné platy a proč muži neplatí alimenty na své děti, když podle Vás živí rodiny ? Něco Vám povím, tahle společnost a to bylo i za bolševiků je postavena na vykořistování žen, těžce se na ženách provinujete...

  Muži by tyhle podmínky nevydrželi. Prostě by to nedělali. Jakmile se mají o někoho denně starat nebo pečovat, nastrčí tam ženy. Všude. Takže píšete naprosté pitomosti. Je 21 století a máme tu mamánky, co vymění své matinky za manželky a pak se divíme, že máme rekordní počet samoživitelek, co dávají přednost tomu, aby zůstaly samy a pečovaly jen o děti a ne ještě navíc o líného chlapa. Tak to totiž je. Jste slepý a hluchý, že to nevidíte, kam společnost kráčí kvůli líným chlapům.

 • 3. 11. 2017 16:28

  bez přezdívky

  Muži nikdy nemuseli o nic bojovat, všechno dostávali na zlatém tácku, ženy ale neustále. Jako odměnu za celoživotní práci mají nízké důchody, což si rozhodně nezaslouží..Divíte se, že klesla populace a zájem žen mít děti? Já ne.

  Jen hlupák může věřit tomu, že ženy dělá štastné ta každodenní honička a po letech té honičky, práce + výchova a péče o děti, o rodinu, jako odměna nízký důchod, protože ženy nemůžou zůstat doma, musí pracovat. Vždyt když vychovají děti, tak většina mužů si najde mladší, ne tak opotřebovanou a ony zůstávají bez nároku na event. vdovský důchod, nemají nic.

  Tento problém by se snadno dal vyřešit, aby každá pracující žena, která vychovává děti, by to měla placeno jako práci, protože to práce je, takže příplatek k platu a to povinně, dobrovolně ženám nedá nikdo nic. Práce v rodině je tvrdá a nikdy nekončí, proč zneužívá společnost ženy, aby ji dělaly zdarma a s nadějí na směšný důchod ? Ale neplácejte tu zase kecy o feminismu, jako vždy, když chlapovi a společnosti dojdou argumenty, že se chovají hnusně k ženám.

  Jsme to my, kdo dává společnosti příští generaci a spoustu práce s tím k tomu, ale odměnováni jsou vlastně muži a tak se ptám - proč ? A ženy by rády zůstaly jen ženami, ale musí tvrdě pracovat, dokonce víc jak muži, jak to tedy mají dělat podle Vás ? Den má jen 24 hodin a i když málo, tak musíte pár hodin i spát.

  A do muslimských zemí vypadněte sám Vy hlupáku, žijeme v srdci Evropy, ne v primitivním světě někde v Africe, tak se podle toho chovejte a nedělejte tu ze

 • 3. 11. 2017 16:49

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Patrně jste to psala na jiném serveru než Měšec.cz nebo sice zde, ale pod článkem, kde jsem diskusi nesledoval. Prosím zkopírujte, doplňte, opakujte, argumentujte. To mne velmi zajímá. Vždyť onehdy jsem tu přinesl právní rozbor tzv. práce na zkoušku zdarma (pan šéfredaktor dokonce přežil, že to bylo dvoudílné, ač nenávidí má dvoudílná pojednání - jenže když se má člověk kvalifikovaně a sofistikovaně vymáčknout, tak to prostě nemůže být v pár větách...).. Rád se nad tím zamyslím z právního hlediska, pokud bude nad čím, a rozeberu to. 84 dnů zdarma? Myslíte v zaměstnání nebo jako OSVČ? Mne tak napadá, že myslíte někde doma, v domácnosti, ale to je pak hloupost každé ženy, že muže nazaúkoluje. Má expartnerka třeba nenáviděla žehlení, ač milovala vyžehlené prádlo (já nosím nemačkavé materiály, jak vyndám z pračky, pověsím, uschne to, vezmu na sebe), pro mne to byl příjemný relax, zvláště v zimě, ta pára z žehličky krásně zahřeje po vycházce, výletě, tak jsem se toho ujmul. Je vaše chyba, že neumíte chlapa zapřáhnout do domácích prací. Jen vaše. (Zajímavé je, jak se od genderových otázek, třeba údajné (!!! údajné !!!) platové nerovnosti dostáváme ke zhoršeným vztahům mezi muži a ženami... Já vím čím to je, ale nebudu tu propagovat alternativní socio-historické výklady, které najdete na alternativních serverech. Prosím vyhledávejte, čtěte, zamýšlejte se, milí čtenáři a kolegové.) Ale jestli je to opravdu v zaměstnání, prosím o podklady, moc rád to zpracuji fundovaně. Rád vás uvedu jako zdroj. Hezký večer.

 • 3. 11. 2017 20:47

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Tý vogo, co já se tu ještě nedozvím! Že muži nikdy o nic nemuseli bojovat, dostali všechno na zlatém tácku! Vy musíte jet na kvalitním narkomanském materiálu, nebo jste se pominula docela!

  Možná vám to nikdo neřekl, ale jako rodina držíte spolu - a společnosti je do toho víceméně kulové. Jak si to uděláte, takové to máte. Bojuje vy a vaše rodina, případně rod, především za sebe - a za to, nakolik se v životě jako rodina prosadíte. Společnost vám nic nedluží, nemá vám co platit za práci v rodině. Stát a společnost má jinou úlohu. Jestli chcete, prosaďte si to u svého manžela či partnera, aby vám platil za domácí práce - chcete-li.

  Já mám čím dále větší dojem, že ženy se projevují čím dál hnusněji. Už snad století dává společnost ženám naprosto stejná práva - a ženy se chovají tak, že se čím dál více jeví, že ženy se neumějí chovat rovnoprávně, a začínám chápat, proč fungující matriarchát nikdy dlouho v historii nikde nevydržel. Ženy chtějí výhody a dělat chudinky - napíši to takto natvrdo. Článek pod kterým píšeme je toho dalším důkazem.

  Čím více ženy dostávají od společnosti, čím více si jich muži a společnost váží - tím jsou jen nenávistnější. Všichni ženám strašně ubližují, chuďátkům jedněm. Všichni se k nim hnusně chovají.

  Ženy mají stejná práva, mají rovnoprávnost. Nikdo ženy nediskriminuje. Můžete si život zařídit po svém - zcela po svém. Pokud brečíte, je to proto, že jste neschopná - tato společnosti ženy nediskriminuje ani nepotlačuje. Nic jiného za tím nehledejte. Kdyby muž brečel tak, jak brečíte vy, nebo řada feministických žen, byl by směšný.

  V životě je vždy něco za něco. Muž to chápe, ženy ne. Chcete-li mít život podle svého, musíte ho žít sama. Chcete-li žít život v partnerství - obětovává něco ze svých plánů muž i žena. Muž to chápe, ženy ne. Chuděry utlačované.

  Mě už ty feministické plačky žen vyštegrovaných genderovými "odbornicemi" tak lezou krkem. Falešné plačky a nářky rozmazlených žen, které si udělaly živost z herecké etrudy "my chudinky utlačované ženy". Jděte se s tím už bodnout - já už jsem pochopil, že je to jen lež a faleš. Tato společnost ženy neutlačuje, mají tu rovná práva a rovné příležitosti. Cokoli dalšího je jen schopnost či neshcopnost daných jedinců nezávisle na pohlaví.

 • 4. 11. 2017 5:39

  larja (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  muži nikdy o nic nemuseli bojovat, dostali všechno na zlatém tácku

  Vidíte, jak Vám tu vadí, že jsem napsala pravdu. O tom, jak společnost, jak za bolševiků, tak i nyní zneužívá ženy. A pokud se Vám zdá, že je v pořádku, že ženy mají za stejnou práci i stejné vzdělání o jednu třetinu nízké platy a pracují tedy 82 - 84 dnů v roce zadarmo,
  http://tn.nova.cz/clanek/zeny-pracuji-82-dni-zadarmo-kolik-penez-bere-vas-muzsky-kolega.html
  pak nevím proč jste mi vůbec napsal ty nesmysly o "chudinkách", když jde jen o spravedlnost, která pořád u nás není.

  Kdyby okrádala společnost Vás, tak budete první, který nebudete chtít být okrádán. A příklady že třeba horník má větší plat, protože má větší sílu než žena, jsou stupidní. Protože jasně píšu a víme to všichni v republice - ženy nejsou za STEJNOU práci hodnoceny stejně.

 • 4. 11. 2017 5:40

  larja (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Proč se bouříte něčemu tak pravdivému a prokazatelnému ? Zaměstnavatelé jdou tak daleko, že se nesmíte dozvědět, jaký plat má váš kolega, který je na stejné pozici a zase všichni víme, že ženy u nás jsou vzdělanější a v práci často odvedou i více práce.

  Pokud Vám tohle chování vůči ženám přijde férové, tak nevím o čem se s Vámi mám bavit ? Vypovídá to o Vaší stejné tuposti a nadřazenosti jako u našich zákonodárců. Kteří do zákona nedají nic, co by ženy platově postavilo na roven mužům při stejné práci.

  Ani v domácnosti, v rodině, nejsou ženy postaveny na roven mužům. Řecko, které se dopustilo velké chyby, že vstoupilo do Unie, protože před vstupem do Unie si celá staletí žilo dobře a nebankrotovalo, náhle po vstupu, kdy muselo platit šílené peníze do kasy Unie jako všichni, ale to je věc jiná, mělo demokratický přístup k ženám a umělo jejich práci v rodině pro společnost ohodnotit zákonem, že každá pracující matka dostávala automaticky za každé dítě po narození příplatek k mateřské, pak k platu, pak k důchodu, zkrátka zůstával jim po celý život a to i když jejich dítě zemřelo po věku 10 let myslím, věk přesně nevím, vyprávěla mi to jedna řekyně, jak se u nich žije ženám. Řekové vždycky byli demokraté.

  Jako vždy myslící řekové na rozdíl od vychytralých společností na západě a jinde, kde fnukají nad nedostatkem populace, aniž by se zamysleli, kde je pravda a příčina a vymýšlejí si lži o tom, jak ženy dělají kariéru, no jistě prodavačka u alberta a jiné profese dělají u nás kariéru a proto nemají ženy děti. Není celkem žádný důvod, proč by si ženy měly komplikovat život a být ještě chudší než jsou, tím, že se stanou matkami. Bez dětí i z nižších platů dokáží ušetřit něco na svůj důchod, aby pak nestrádaly jen proto, že daly a vychovaly státu budoucí generace. Také po trvání tohoto zákona neměly řekové s populací problém.

 • 4. 11. 2017 5:40

  larja (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Až u nás nebude diskriminace žen a pánové tvorstva se nebudou nafukovat a zmizí česká hanba, že 40 % " TATÍNKŮ " neplatí výživné svým dětem a přestože je to trestný čin podle českých zákonů, tak stát s tím udělal jen to, že opět preferoval muže a navrhl, aby za ně platili alimenty všichni danoví poplatníci...tohle zkrátka napadne jen idioty, jak řešit skutečnost, že muži by své děti nechali klidně umřít hlady.

  Můžete prskat jak chcete, skutečnost, že je tu diskriminace žen v odměnování za stejnou práci tím nezakryjete. Vy byste se okrádat zaručeně nedal. Proč ženám upíráte spravedlnost ? Vždyt to má neblahé důsledky...Ženy u nás mají o jednu třetinu menší důchody v důsledku této nepsravedlnosti a to je opravdu férové, že nám ženy vychovají zdarma budoucí generaci a my je za to necháme pak žít v chudobě. Hanba takové společnosti a hanba všem vládám, které s tím nic neudělaly a jen debilně přežvykuje jak potřebujeme děti. Myslím, že je nepotřebujeme, jinak bychom si více práce žen pro společnost vážili.

  Uloha muže při zrození nového člověka začíná a končí několika minutami při pohlavním styku. Uloha žena začíná při tomtéž, ale už nikdy nekončí a je za to bita až do stáří.

 • 4. 11. 2017 5:43

  larja (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Takže stačí maličkost. Představte si vy muži, že vám nebudou vyplácet jednu třetinu platu, protože jste muž, který je navíc otcem, jak drzé že ? Při stejné práci, co má vaše koleyně ? A bude se vám pak zdát v pořádku i váš nízký důchod ? Proč se tedy divíte, že se nechceme nechat stále zneužívat a okrádat ? Co je proboha na tom k nepochopení a proč málo inteligentní muži tu píší uplně něco jiného a ne k věci, o které tu píšu já..

  Stejná práva a stejné příležitosti tu tedy ženy rozhodně nemají...to můžete psát jen proto, že jste slepý. Nedíváte se okolo sebe a hlavně, že nikdo neokrádá Vás, proto Vás to nezajímá..

 • 6. 11. 2017 8:05

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  Pár čísel v reakci na Vaše argumenty:

  Ženy mají nižší důchod než muži. Průměrný důchod mužů v září 2016 činil 12 643 Kč, zatímco průměrný důchod žen jen 10 383 Kč.
  zdroj:https://www.finance.cz/479349-prumerny-duchod/

  Kdyby ženy měly o 1/3 menší důchody než muži, tak by dostávaly v průměru 8429 k datům ze září 2016. Ve skutečnosti je to jen o necelých 18% méně a to naoplátku důchod pobírají dříve a delší dobu.

  viz: Nasbíraná data ukázala, že čeští muži ve sledovaných letech odcházeli do starobního důchodu průměrně ve věku 59,4 roku a ženy v 56,1 roku.
  zdroj:https://zpravy.aktualne.cz/finance/do-duchodu-chodi-cesi-zbytecne-brzy-ukazuje-porovnani-zemi/r~7777945215a611e5bcb60025900fea04/?redirected=1509951387

  Ženy stráví v penzi průměrně 27,5 roku, muži 19 let.
  zdroj:https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/doba-v-duchodu-se-prodluzuje-jak-dlouho-si-uzijete-penzi_413247.html

  Z toho vyplývá, že žena stihne z důchodu v průměru získat v dnešních cenách 3 426tis. kč zatímco muž 2 882tis. kč. To je teda nespravedlnost! A to je možná ještě před započtením vdoveckého důchodu na který většina žen dřív nebo později taky dosáhne.

 • 6. 11. 2017 1:38

  JirkaZ (neregistrovaný) 62.240.181.---

  Pravda ovšem taky je, že demokratičtí řekové ekonomicky zkrachovali, zatímco vychytralé západní společnosti ekonomicky prosperují.

 • 3. 11. 2017 16:39

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  No, ani vaše výlevy číst nebudu, stačí mi úvod a končím - jste vulgární, podsouváte mi, co nejsem nenapsal, prostě (snad mne pan šéfredaktor nezabije) jste si ulevila a předvedla duševní průjem - jste jen další z mnoha, co neumí oponovat, demokraticky diskutovat, oponovat názoru druhého neznamená jej urážet, dehonestovat. Diskuse je o toleranci a argumentech, vážená paní nebo slečno. Jen stručně, omlouvám se, váš post jsem nečetl: Jestli máte (měla jste) blbého chlapa, tak si ho zasloužíte. Každý má takové partnery, jakého si zaslouží (to je úsloví, přes které u mne vlak nejede). Ač mám ve 46 letech už 3. (to zas nejsem tak promiskuitní) vztah, tak své bývalé i současnou partnerku jsem si zasloužil a ona (ony) mne, neurážím je, ony neuráží mne.

 • 4. 11. 2017 10:55

  larja (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Napsal jste mi zde...
  Vy musíte jet na kvalitním narkomanském materiálu, nebo jste se pominula docela!

  Nevím, kdo tedy z nás je víc vulgární. A debata s Vámi je nudná a nevede k tématu článku. Vy pořád melete o vztazích, pletete si vztahy s platovou diskriminací žen, ale já píšu o chování společnosti k ženám a jejím požadavkům, aby rodily a vychovávaly děti, ale zároven jim společnost nic za to nenabízí. Musí pracovat stejně jako muži, aby měly důchod, ale ještě snížený o jednu třetinu. Takže jako za odměnu pak žijí na stará kolena v nepřijatelné chudobě.

  Takže nepíšu pitomosti, kdo má kolik partnerek a jakých a vztazích s nimi, protože to danou problematiku neřeší a Vy píšete uplně scestně o ničem jiném, asi máte problém s pochopením textu. Necháme toho tedy, já si hned myslela, že nejste partner pro inteligentní diskuzi, když jsem četla, že jsem podle Vás asi zdrogovaná nebo pominutá...:D, názor tedy vlastně nemáte vůbec žádný. Jste člověk bez názorů...

 • 5. 11. 2017 10:17

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Prosím uvést, co jsem uvedl vulgárního. Dehonestace oponenta je váš způsob (ne)diskuse ne můj. Otázka gay a leseb na straně jedné a gender feministických hloupostí spolu jen zdánlivě nesouvisí, jen zdánlivě - myslící člověk, který si klade otázky a hledá na ně odpovědi, musí dospět k tomu, že jejich účelem, cílem je rozvrat tradiční rodiny, popření hodnot tradiční společnosti.

 • 7. 11. 2017 8:31

  Nicky (neregistrovaný) 195.26.25.---

  Možná byste si měl přečíst i jinou historii než píše církev. Tyto církví naprogramované názory jsou silně zakořeněné. V dávné historii byli gayové a lesby, jenže to ještě nikomu nevadilo. Pak přišla církev a řekla, že je to špatně, protože všichni se musí chovat dle stejné šablony, přesně takovové, která se hodila. Což platí dnes také. Myslící a otevřený člověk je prostě rozdíl.

 • 10. 11. 2018 23:08

  Davr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  No to je skutečně "inteligentní" názor je vidět, že jste žena.

 • 7. 11. 2017 8:23

  Nicky (neregistrovaný) 195.26.25.---

  2) množství straveného času v práci vůbec nevypovídá o produktivitě, je známo, že Češi mají velmi nízkou produktivitu práce. Zásadního na to není vůbec nic.

 • 7. 11. 2017 9:16

  jehovista (neregistrovaný) 91.217.55.---

  Produktivita prace znamena jen to, kolik penez za svou praci dostanes. Je to argumentace kruhem.

 • 9. 11. 2017 18:00

  ViR

  To není tak úplně pravda, protože to co píšete se týká převážně jen finančního vyjádření produktivity práce, a ještě jen někdy. Přitom se předpokládá, že výše vstupů a ocenění jejího výsledku, například výrobku, je na srovnatelné úrovni. (Tam už může být problém. Např. při porovnávání platů mezi zeměmi je nutno si ujasnit, zda je v dané situaci správné porovnání dle nominálních kurzů měn, nebo dle parity kupní síly.)

  Jinak ve vztahu k materiální výrobě např. v továrně zvýšení produktivity vyjádřené "zbožově" znamená především to, že při vynaložení stejné práce (t.j. dělník nepracuje po delší pracovní dobu, ani nepracuje s větší intenzitou) je vyrobeno více zboží.

  Jen na okraj k tématu článku pak dodávám, ze zde je často zakopaný pes při tvrzení že někdo "dostává za stejnou práci méně", protože se zhusta pominou právě některá hlediska produktivity srovnávaných osob či skupin.

 • 3. 11. 2017 6:20

  kulíšek (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Finanční služby - provize - gender nerozhoduje.
  Zdravotnictví, úředníci a pod. - tabulka - gender nerozhoduje.
  Nějak tomu nerozumím.

 • 3. 11. 2017 23:15

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Já to rozumím perfektně. Každý rok dostává vysokoškolský titul velké množství studentek v oboru genderová studia, tedy oboru, který by se v normální společnosti neuplatnil vůbec nijak. A hledají si uplatnění - a jejich jediné uplatnění je podporovat nenávist k mužům a vrtět psem, že ženy jsou utlačovány. Protože genderové absolventky nic jiného neumí, tak se snaží uživit se tou úchylnou pavědou, co vystudovaly.

  Podobně neuplatnitelní jsou třeba politologové, kulturní antropologové, a desítky dalších oborů. A chtějí se nějak živit. A pokud samotný obor je založený na návisti, jako jsou genderové vědy - tak se nenávistně chovají i absolventky.

  Ostatně i materiál odkazovaný v úvodu článků je dílem nenávistnic k mužům alias učitelé genderových studií na univerzitě. Můžete se podívat, kolik "užitečného" dělají a co "užitečného" učí:

  http://www.soc.cas.cz/lide/alena-krizkova

  http://www.soc.cas.cz/lide/marta-vohlidalova

  Prostě jde o prachy. Někteří jsou schopni za 30 stříbrných dělat i Jidáše. Logiku v tom netřeba hledat, ani fakta.

 • 3. 11. 2017 7:28

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Když ty ženy za méně peněz dělají více práce, proč jako na běžícím pásu nevznikají firmy, které zaměstnávají jen ženy? Vždyť ty by měly větší produkci s menšími náklady a ty "machistické" firmy, kde ženy "nespravedlivě" platí by smetly z trhu.

  Že se to neděje, je jednoznačný důkaz toho, že tyto žvásty o bezdůvodně nižších platech žen jsou jen bohapusté lži.

 • 3. 11. 2017 9:59

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Tak pravil muž, macho, který se pochopitelně nikdy s diskriminací žen nesetkal.

  Já bohužel ano. Třeba když chtěl zaměstnavatel po dívce po maturitě potvrzení od gynekologa, že není těhotná (bylo to v r. 2000) a děsně se divil, když dostal potvrzení, že dívka je zdravá. Ty nižší platy, to je bohužel historicky daný folklór (píšu o tom výše, nemá cenu se opakovat), který si muži nepřipouštějí. Společnost blbne. Místo abychom si uvědomili, že jsme jako společnost schopní fungovat pouze tehdy, pokud budeme mít funkční rodiny, a že muži a ženy mají ve společnosti nezastupitelné role podle svého pohlaví, tak blbneme na kvadrát. Začali s tím Sověti po 2.sv.válce, kdy se masově propagovaly ženy hornice a ženy traktoristky s tím, že ženy se mají plně vyrovnat mužům. Jenže ono to dost dobře nejde, protože ženy prostě nemůžou mít stejnou fyzickou sílu jako muži, ale jsou fyzicky uzpůsobeny k tomu, aby rodily a kojily děti, to chlap prostě nesvede, stejně jako žena prostě nevyloží sperma, aby se jí narodilo dítě. jsou prostě věci, kde jsou třeba oba, muž i žena. A na společnosti je, aby si uzákonila takové zákony, aby ty rodiny mohly fungovat. Že pokud se žena stará o malé dítě, tak nemůže hákovat v Kolbence na 8- nebo 12-hodinové šichty, i kdybychom jí do Zákoníku práce uzákonili za šichtu třeba pět přestávek na kojení. A pokud se tedy stará o malé dítě, vychovává další generaci a nemůže si k tomu plně vydělávat, aby uživila sebe a ještě nádavkem to dítě. A že doma s nemocnými dětmi obvykle zůstane taky žena, protože má nižší plat, což je pro ekonomiku rodiny výhodnější, než kdyby doma zůstal muž, to by tu rodinu taky mohlo ekonomicky docela zruinovat. Bohatě stačí, když pak ženy za výchovu další generace odměníme nižšími důchody, protože jsme zapomněli, že se žena v rámci rodiny starala např. o nemocné dítě a nešoupla ho v nemoci někam do ústavu, aby mohla na plný plyn hákovat v Kolbence, čímž bychom konečně vybudovali ten rozvinutý kapitalismus. Pokud chceme jako společnost přežít a dostat se na vyšší životní úroveň, měli bychom i v našem zákonodárství zohlednit rozdílnou roli mužů a žen v této společnosti. Samoživitelé a singles fakt nejsou tím správným řešením.

 • 3. 11. 2017 10:11

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Jarmilo, k tomu uvedenému případu o potvrzení od gynekologa: škoda, že je tohle už zakázané. Škoda, především pro dívky po maturitě. Taková holka je nezkušená, vyjukaná, nemohla tušit, do čeho jde.... a tu, když tohle na ní někdo vybalil, tak hned věděla, co je ta firma zač. Tedy jestli není úplně hloupá, tak hned dostane informaci: sem v žádném případě nenastupuj. Ve vedení jsou nejen arogantní, ale i naprostí hlupáci.

 • 8. 11. 2017 10:09

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Dívka potvrzení přinesla, protože to bylo v době, kdy bylo pro čerstvé absolventy bez praxe sehnat jakoukoli práci. Firmy je nechtěly, že nemají praxi, oni ale neměli kde a jak tu praxi získat, když je formy nechtěly. Dokonce to řešil i Úřad práce, takže naše Firma v té době zaměstnávala několik absolventek a ÚP jim kompletně refundoval plat po celý rok. Poté přestal a holčinám skončil pracovní poměr na dobu určitou.
  Stejně se tak se chlapů nikdo nikdy neptal, kolik mají dětí nebo jestli vůbec nějaké mají, případně jak to mají pořešené v době nemoci dětí. Ja vím, že to je pro zaměstnavatele nepříjemné, když žena nepřijde do práce, protože dítě třeba dostalo chřipku, ale to má to dítě strčit na 14 dní do dětského domova? Kolik mužů zůstává doma s nemocnými dětmi? A pokud zůstává doma žena, jak k tomu přijde v době, kdy jí bude vypočítáván důchod z celoživotního výdělku? Pokud bude mít dítko, které chytí každý bacil, který letí kolem, nejenomže bude v produktivním věku bita na výdělku, ale bude bita ještě xx let v důchodu. Takže úžasnými zákony docilujeme stavu, kdy se lidi bojí mít děti, protože výchova dětí je strhává k hranicím chudoby, ale na druhou stranu se nám množí vrstva lidí, kteří nepracují a pracovat nebudou, protože ty podporujeme takovými dávkami, které jsou vyšší než příjem za práci. Ti pak mají dětí víc a společnost se dostává do začarovaného kruhu, kdy se nefachčenkové množí jako králíci. Pak se divíme, že chytřejší mladí odcházejí do zahraničí (kdybych byla mladší, šla bych taky).

 • 8. 11. 2017 12:20

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Jarmilo, my jsme se ve škole učili (učí se to ještě dnes?), jak v pravěku vznikla přirozená dělba práce. Muži šli na lov a ženy zatím v jeskyních se staraly o potomstvo a žvýkaly kůže. Všechny vaše nářky vyplývají jen a pouze z toho, že nějakým radobymyslitelům ruplo v bedně, a snaží se vše přirozené potlačit a zničit. Hnát ženy do práce, tahat děti co nejvíc z rodiny (povinná školka), atd. Je smutné, jak velká část lidí tyto bludy a nesmysly ještě podporuje, neuvědomujíce si, že tim vše jen zhoršují.

 • 8. 11. 2017 13:43

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Pavle, chápu, že v jeskyni to bylo jinak a ještě bylo třeba přikládat na oheň, aby nevyhasnul, to muži, co byli na lovu, opravdu nemohli. Ale dneska muž uloví maximálně kus masa na plastikovém tácku v supermarketu, a když budu jedovatá, tak to maso tam uloví i žena. Prostě ta těžká, tzv.mužská práce, už prakticky neexistuje (pro rejpaly: existují fyzicky namáhavá povolání, která dělají hlavně muži, třeba zedník, elektrikář, ale teď nemluvíme o povoláních, mluvíme o potřebné práci v domácnosti. Doba, kdy se svépomocně stavěly domy, pěstovaly brambory a zelenina nebo bylo třeba složit uhlí a naštípat polena už je pryč). Kdo bydlí v paneláku, nestará se o to, čím jeho dodavatel tepla zatopí, nemusí naštípat dřevo, to udělá tak maximálně v létě na táborák. Ta tzv. ženská práce (vaření, praní, úklid, péče o děti) zůstala, ale s moderními domácími přístroji se dá udělat ve zlomku doby, kterou to zabralo ještě před nějakými 70-100 roky. Takže já fakt nevidím důvod, aby ženy zůstávaly doma s dětmi, navíc finančně zcela závislé na mužích. Jediným důvodem je snad pohodlnost mužů, aby přišli z práce a měli doma klídek, uvařeno, uklizeno, teploučko, děti obstarané - ale proč by to ty ženy měly vlastně dělat? Proč by měly být za služky? Zkusil jste si to někdy? Pokud ano, tak se nemůžete divit, že se to ženám zajídá.

 • 8. 11. 2017 14:46

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Dnes muži nechodí na lov, ale do práce. A obojí (jak práce mužů, tak práce v domácnosti) je dnes mnohem snažší a jednodušší než dříve. Jenže co se od doby života v jeskyních nezměnilo, je to, že děti stále nemají vypínač, kterým by je rodiče vypnuli před odchodem do práce a po příchodu si je zase zapnuli. Neboli někdo stejně musí zůstat doma, a i když nemusí udržovat oheň a žvýkat kůže, tak stále se musí starat o děti. Tato část přirozené dělby práce se prostě od života v jeskyních nezměnila. A péči o dítě (aspoň do nějakého věku) zvládne lépe žena. Nejen, že jej kojí (což muž jaksi nemůže), ale je i citlivější k jeho potřebám. Muž se klidně vyspí vedle řvoucího díděte, ženu probudí každé jeho zamručení, atd. A snaha potlačit a zničit tento přirozený řád věcí je jen známkou zvrácenosti dnešní doby.

 • 8. 11. 2017 17:19

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  V tom s vámi nesouhlasím. Ano, žena se musí starat o dítě do určitého věku, tedy přesně do doby, dokud je dítě kojeno, ale jak jistě víte, ve vyšších kruzích ženy dříve nekojily, měly kojné. Takže úkolem muže bylo počít dítko, nejlépe mužského pohlaví coby dědice, úkolem ženy bylo dítko porodit. A tady jaxi veškeré rozdíly končí! I muž je schopen se starat o dítě, připravit mu jídlo, převlíknout podělané plenky a dohlédnout na něj, aby se při hře nezabilo. Akorát chlapům se do této práce moc nechce. Ona totiž není nikterak moc doceněná. Protože za práci mimo rodinu dostanete peníze, v rodině makáte zadarmo. A to je to, proč chtějí ženy taky pracovat za peníze, právě proto, aby nebyly ekonomicky závislé na mužích. Protože takový macho klidně manželce odpočítá i fazole do hrnce a při pohledu na fakturu třeba za vodu nebo elektřinu má dojem, že ženská se cachtá 3x denně ve vaně a elekřinu snad polyká nebo co. Takže je jen dobře, že ženy jsou na mužích méně závislé a že chlapi si na nich nehoní svoje ego. Krom toho je to dobře taky proto, že si chlapi uvědomí, že práce doma je nekonečná, nikdy nekončící a občas náročná nejen fyzicky, ale i psychicky, zvláště ta kolem dětí. A pokud se budeme snažit hodit tuto práci na krk ženám, k tomu je odměníme menšími platy a ve stáří menšími důchody, tak se nedivme, že se jim nechce pořizovat si víc dětí než jedno, možná i dvě. Být chudé totiž můžou být i bez práce.

  Víte, ono jak ve společnosti, tak i v rodině, mají svou úlohu jak muž, tak žena. A pokud chlapi nepochopí, že mít rodinu a děti je hlavně práce, tak se nedivme, že se tolik rodin rozpadá.

 • 9. 11. 2017 7:51

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Teda, když čtu ty vaše nářky, vy jste musela mít v životě neuvěřitelnou smůlu na chlapy. Nebo vás možná ty machistické typy přítahují, dokud nezjistíte (opakovaně?), že s takoví pro některé ženy atraktivní muži prostě když mají své jisté, tak začnou odpočítávat fazole.

  Já bych řekl, že drtivá většina mužů se tak, jak to popisujete, nechová. Já ve svém životě poznal více mužů "pod pantoflem", než takovýchto tyranů. A je velkým problémem této společnosti, že kvůli několika výjimkám se tady otravuje život všem.

  P.S. - Tam, kde v minulosti měli kojnou, měli i služky, takže ta manželka podělanou plínku ani v životě neviděla. Ta tenkrát měla jediný problém - jak se neukousat nudou. Ale zase, to není typický model tehdejší rodiny. Zase jste si jen vybrala výjimku pro potvrzení svých podivných názorů.

 • 9. 11. 2017 8:56

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Je zajímavé, jak se chlapi tvrdošíjně drží názoru, jak bylo to "staré dobré uspořádání" dobré, ale sami se do pozice domácích služek necpou. Proč se tedy chlapi hromadně nezasazují za to, aby byli doma celé dny s dětmi doma, nic nedělali a jen se bavili s dětmi? Tu a tam by nachystali nějaké jídlo a možná by jednou za čas i vyprali, když už by to teda bylo nutné. Tolik úžasných chvil by s těmi dětmi mohli strávit a oni chudáci musí jen chodit do práce.

 • 8. 11. 2017 13:31

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Jako bych to neříkal. Vyčůránkové, co chtějí aby pro ně lidi dělali zdarma, a když ne, tak ven. Nemá smysl vůbec ztrácet čas s takovými.

  No a to jsou ty korektnosti a nediskriminace, další jejich důsledek. Za normálních okolností by se slušně zeptali a domluvili, věděli co je možno čekat, co ne. Je to o nějakém rozumném plánování zastupitelnosti. Hlídat mohou prarodiče, kamarádka, je-li práce slušně placená i třeba nějaká paní, či studentka, za peníze. Jenže dnes je to o žalobu a vláčení po soudech se jen zeptat. Takže se i slušné firmy bojí takovou zaměstnat. Kolik chlapů? Když je potřeba, tak zůstávají. Zas tak zvláštní to není.

  Kamarádka takhle dělala na živnostňák, když byl mladý v tom věku. Což je další znak dnešní doby. Jak jsi "živnostník", tak jsi borec, se zákazníkem se lze domluvit a slušně mu to s nemocí vysvětlit. Ale jak jsi zaměstnanec, tak jsi póvl a parazit, s kterým se nikdo nebude bavit. Ach jo.

 • 3. 11. 2017 10:31

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Mimochodem, mýlíš se i s těmi Sověty po 2. světové válce.
  Masivní nástup žen do fabrik nastal především v obou světových válkách (nejen těch světových), a nejen v Sovětském svazu. Po válce naopak jejich podíl vždy klesal. A nešlo o propagandu a ideologii, ale o čistě praktické opatření: nahradit muže co odešli do armády a získat pracovní sílu pro navýšení výroby.
  https://cz.pinterest.com/carolboldtskytr/women-of-wwi-wwii/

 • 3. 11. 2017 10:57

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Já ty Sověty upřesním: nemyslela jsem masový nástup žen do výroby POUZE v Sovětském Svazu, ženy makaly ve fabrikách i jinde, a to už od počátků průmyslové revoluce, tedy cca od pol. 19. století. Vdaných žen mezi nimi ale tolik nebylo, protože ty se fakt musely starat o rodinu, spousta žen se taky snažila si vydělat jako svobodná dívka peníze, potřebné pro založení domácnosti, po sňatku už drtivá většina z nich ani pracovat nemohla, právě kvůli péči o rodinu, což byla při tehdejším stavu domácí techniky opravdu práce na plný úvazek. Myslela jsem stav, kdy se v Sovětském Svazu zbláznili a mysleli si, že se žena vyrovná mužům ve všech možných myslitelných pracích, a to i takových, na které prostě nemá tělesnou konstituci: žena-jeřábnice, traktoristka, hornice. Naštěstí jim postupně došlo, jaký nesmysl propagují.
  Jen tak pro zajímavost: i první žena kosmonautka byla vlastně pokusem, jak žena snese cestu do vesmíru a jestli po uskutečnění této cesty bude moci mít děti a jestli ty děti pak budou zdravé.

 • 3. 11. 2017 12:18

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  I v tom se mýlíš. O žádný pokus u ženy kosmonautky nešlo. Tentokrát šlo o čistou soutěž. (Jestli chceš propagandu a pod.) Šlo o to, aby Sovětský svaz získal další "zářez do pažby". Po první družici, zvířeti, člověku, výstupu člověka do volného kosmu, získali další: první žena v kosmu.
  To, že "snese" cestu a že to neovlivní její plodnost (předvším expozice radiací), k tomu měli dostatek údajů z předchozích cest. Takže žádný pokus.

  V Sovětském svazu se nezbláznili. To jen propaganda vydala pár plakátů. Nic více, nic méně. Nebylo to tam o mnoho "bláznivější", nežli to co se děje dnes v EU v mnoha oborech. Lidé sice většinou vědí, že spousta oficiálních pravd je nesmysl, ale...
  No a zrovna jeřábnice, ale i traktoristka... to nejsou až tak náročná povolání. A to ani při tehdejší technice.

  Ostatně "zbláznili se" snad dnes a u nás, když dnes probíhají náborové akce na řidičky autobusů?

 • 5. 11. 2017 23:48

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nadavat ze stat se nestara o rodiny mi neprijde k tematu a trosku i mimo. Zrovna o tradicni rodiny se stat docela stara, napriklad proto ze prijmy manzelu jsou spolecne nezavisle na tom jestli je vydelal muz nebo zena.
  Jinak mne osobne zajima jake konkretni opatreni od statu a spolecnosti chcete... cim tuhle nerovnost napravit. Jinak legislativne se urcite nektere veci daji zlepsit, napriklad spolecny duchodovy zaklad pro manzele jak navrhovala KDU.

  Mne osobne by regulace podobne jako jsou ve Francii vadili, prijdou mi mimo misu. Spis si myslim ze pokud by jsme meli materskou podobnou jako ve zbytku evropy tak nejsme na chvostu statistiky... protoze ve Francii napriklad mate pouze 16tydnu materske a zadnou rodicouvskou. Take je velmi vysoka minimalni mzda kterou pobira velke mnozstvi lidi, takze rozdilli v platu u spousty lidi nejsou zadne. Podobna situace je v Italii... ale koneckoncu se to doctete v cele te zprave, pokud si na to najdete cas.

 • 9. 11. 2017 19:18

  ViR

  Jarmilo, jen věcná poznámka - pokud je zaměstnaný rodič (jedno zda otec či matka) doma s nemocným dítětem, pak se tato doba hodnotí jednak jako 100% důchodově pojištěná (t.j. nedochází kvůli tomu ke krácení důchodu) a současně jako tzv. VYLOUČENÁ, kdy se tyto dny s nízkým nebo žádným příjmem vyloučí z výpočtu průměrného příjmu. Takže průměr nesnižují a na výši důchodu se nijak negativně neprojeví.

  Pro objasnění zjednodušený (!) příklad: Ve 30 denním měsíci máte 21 pracovních dnů, hrubou denní mzdu 1 tisíc Kč, tedy hrubý měsíční příjem 21 tisíc. Když pracujete, máte 30 dnů pojištění, se započitetelným průměrem 700 Kč den.

  Pokud budete 9 dnů marodit či pečovat o nemocné dítě (z toho 5 dnů pracovních), přijdete o 5000 Kč mzdy za 5 pracovních dnů, obdržíte nějakou nemocenskou či ošetřovné, a měsíční hrubá mzda bude za toto období činit jen 16 tis. Kč. Při výpočtu "průměru na důchod" se však těch 16 tis. Kč podělí hodnotou (30 kalendářních dnů minus 9 vyloučených dnů) = 21dnů, tedy denní průměr bude 762 Kč hrubé mzdy. Ale jelikož se pro ůčely důchodu zhodnotí 30 dnů pojištění, bylo by pro důchod započteno 22860 Kč hrubé mzdy. (Kdybychom počítali např. s pouze 5 dny péče, bylo by to pod 21 tis., nicméně při hodnocení dlouhého období je ta hodnota přibližně průměr za dny, kdy zaměstnanec pracuje.)

  V reálu se při výpočtu důchodu počítají všechny pojištěné dny za celou pracovní kariéru po 18. roce věku (respektive od r. 1986), současně se při výpočtu půměru odečítají všechny vyloučené dny v tomto období, a zohledňují se všechny hrubé příjmy, přepočtené na aktuální hodnotu peněz, za totéž období. V praxi tak dojde k tomu, že do vyloučených dnů je vlastně dosazena průměrná "celoživotní" hodnota.

  To se týká i např. doby péče o dítě do 4 let věku (mateřské). Má-li žena celoživotní mzdový průměr za pojištěnou dobu kdy NEPEČOVALA o takové dítě například zmíněných 21 tis., a o dítě pečovala dva roky (kdy nepobírala mzdu), pak se i tyto dva roky započtou tak, jako by vydělávala oněch 21 tis. měsíčně.

 • 3. 11. 2017 10:09

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Uvědomme si, že žen v republice není tolik, aby zastaly úplně všechnu práci. A mraky jich pracují ve zdravotnictví, školství, sociálních službách - prostě všude tam, kde muži tu práci nechtějí dělat, protože ji považují za podřadnou. (Kolik znáte mužů-zdravotních sester nebo mužů-pečovatelů v domově důchodců?) Takže soukromé firmy zaměstnávající pouze ženy by měly na výběr už jen z menšího množství žen, co nepracují v uvedených oborech. Logicky by jim brzo "došli lidi".

  Další věc, která tomu brání, jsou postoje nemalého množství mužů, kteří ženu považují za neschopnou vykonávat práci, ve které by zastávala řídící pozici. Proto takoví šéfové mívají ve firmě ženy na nižších, hůře placených pozicích, a do řídících funkcí dávají muže, kterým nasolí vysoký plat s odůvodněním typu "mužský by to za malý plat nedělal" nebo "on živí rodinu" (i když je třeba svobodný a bezdětný). Výsledkem může být fabrika s ženami-dělnicemi s mizerným platem a s dobře placenými muži, kteří z kanceláře řídí činnost oněch dělnic. Mzdové náklady na tyto dobře placené muže pak samozřejmě výrazně zvyšují celkové mzdové náklady ve firmě.

 • 3. 11. 2017 13:20

  benzin (neregistrovaný) 212.24.144.---

  To že nejsem zdravotní sestra, neznamená, že tu práci považuji za podřadnou, ale jenom prostě mně z duše nebaví se o někoho starat. Ale taky nejsem horník, učitel, zemědělec, truhlář, kominík, nebo právník protože mně to nevadí a ničím z toho neopovrhuji.

 • 5. 11. 2017 23:36

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Teda vite oni asi maji trosku pravdu kdyz rikaji "Muz by za takovy plat nedelal." Ted aby se zeny naucili rikat za takovy plat delat nebudu!
  Mne totiz prijde velice spatne pokud by stat mel ridit kdo dostane jaky plat v soukromych firmach. Jinak legislativu ktera rika ze na stejne pozici je stejna mzda mame, jen se tezko prosazuje jak u muzu tak i u zen.

 • 3. 11. 2017 9:38

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Heleďte se, já nechci rýpat, ale co takhle napsat na toto téma článek skutečně seriózní? Není to pro autorku výzva? Ostatně takovým seriózním článkem by se autorka mohla proslavit a dostat se (v dobrém) i do povědomí.

  To co jste zveřejnili je jen mnohokrát opakovaný a okomentovaný soubor nesmyslů a logických nesmyslů. Nemá tedy smysl to znova a znova komentovat. Ostatně již tak mnozí učinili a jistě ještě učiní.

  PS: Platí měšec autorům článků, za stejný článek, o 1/5 více, nežli autorkám článků?

 • 3. 11. 2017 9:49

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Perfektní poznámka, díky, že jste si rýpnul. Redaktoři mají měsíční odměnu, všichni stejně, ať žena nebo muž, externisté mají paušál za článek, zase stejně muž nebo žena, takže na Měšec.cz žádná diskriminace není. Je si drze dovolím poznamenat, to pana šéfredaktora zase pěkně naštvu, já ho tím štvu i mezi námi dvěma, že já bych si zasloužil více, a to bych si zasloužil i jako žena, protože mé články jsou výživnější a užitečnější, možná méně zábavné, ale zcela jistě užitečné. Určitě je rozdíl na straně jedné v tom jít s někým udělat rozhovor a na straně druhé mojí prací, nastudovat nový zákon, judikát, interpetovat, aplikovat, zobecnit, didakticky zjednodušit a vysvětlit. Tak to jsem si jen přihřál svou polévčičku, ale Vaše poznámka je trefná, tady nikdo nikoho nediskriminuje.

 • 3. 11. 2017 10:01

  Jan Holík (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  Pracoval jsem v 10 korporátech, podnikám a o ženách můžu říct především to, že nedosahují tak dobrých výsledků, protože:

  1) Neznají uměřenost - jednají často jen v extrémních polohách stylem ode zdi ke zdi. Buď na něčem záleží maximálně a málem by pro to zemřely a pokud ne, tak to nemá smysl řešit vůbec.

  2) Neprojevují respekt nepříteli - jsou-li s někým ve sporu, opět se projevuje bod 1 a nejsou schopné mu projevit základní respekt a tím konflikt eskalují až tam, kde by normálně vůbec nebyl.

  3) Berou si věci osobně - pokud se jich osobně něco dotkne, zapomenou na to většinou až tři dny po smrti a jsou schopné obětovat cokoliv, aby to dotyčnému vrátily.

  To jsou hlavní důvody proč v korporacích ženy nedosahují takových úspěchů jako muži. Jen málokterý muž si totiž dokáže vytvořit tak silné a zaryté nepřátele jako proti sobě umí postavit ženy.

 • 3. 11. 2017 10:14

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  No, pane Holíku, jestli tohle budou číst ženy, váš diskusní post, to tedy dostanete co proto. Tohle bych si netroufnul. Dostanete, že jste macho. V něčem ale máte možná asi trošku pravdu. Četl jsem zajímavou úvahu jednoho právníka, co se vyznal v psychologii, že by ženy neměly být soudkyně... Něco na tom může být. Já tady všem, kdo mne napadají, že nejsem advokát, zopakuji, že jsem nikdy advokátem být nechtěl, chtěl jsem být soudcem, neměl jsem problém s kvalifikací, odborností, jen jsem jaksi neuspěl u psychologických testů - nevyšel jsem z něj jako robot bez emocí, zkoušející psycholog mi vysvětlil, že bych byl subjektivní - vysvětlím jednoduše na ilustrativním příkladu - řekněme, že jsem trestní soudce: stejný trestný čin - jedna obžalovaná - krásná ženská, s milým úsměvem, cudně se usmívá, hází smutné oči, tvrdí, jak činu lituje, že bude sekat dobrotu - odejde s podmínkou. A druhý obžalovaný: sebevědomý nesympatický chlap, příslušník jisté minority, kterou nemám rád a jsem vůči ní předpojatý - dostane to natvrdo (nepodmíněně) na horní hranici trestní sazby. Tohle mi vyšlo z testů. Proto nejsem soudce, ale právní publicista. Ovšem ten právník psal, že se ženami cloumá psychika, hormony, zvláště že by ženy neměly soudit kolem menstruace, teď nevím jestli před ní, během ní nebo po ní. Ano, ženy, holčičky jsou tu od toho, aby byly maminkami (jenom debilka může napadat pana básníka Žáčka za taková slova), proto mají menstruaci, ale nedekvalifikuje je to třeba pro posuzování lidských osudů? (Vidíte, tohle nikdo při výběru soudců, aspoň, když já jsem se o tohle povolání ucházel, v úvahu nebral.) Jsme prostě odlišní. V něčem je lepší žena, v něčem muž. Proto si dovedu přestavit, že v povoláních, které jsou naopak doménou žen, mají ženy vyšší příjem. O tom se jaksi nemluví, že? Ženy mám rád a všechny normální ženy zase mají rády muže - lituji všechny ty feministické zoufalky, které nikdo nepohladil, nepomiloval a jsou na tom až tak, že nenávidějí muže.

 • 3. 11. 2017 11:58

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Vidíte, a to je bohužel častý předsudek mužů, že feministky jsou všechno jenom zoufalky, které nemají chlapa, či snad že tyto ženy dokonce muže nenávidí a chtějí jim škodit či se jim za něco mstít. A další mužský předsudek je, že každá žena, která nesouhlasí s jejich tvrzením, že u nás neexistuje platová ani žádná jiná diskriminace žen, musí být vždy automaticky feministka. S takovým přístupem pak můžete jakékoli stížnosti žen na cokoli snadno smést ze stolu s pohrdlivým odfrknutím "To jsou jen feministické kecy!" a nemusíte se zabývat tím, jestli ty stížnosti třeba nejsou v něčem oprávněné.

 • 3. 11. 2017 15:01

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Klidně přitvrdím ve svých názorech. Feministky třeba měly zlého tátu, proto nemají rády muže. Rozhodně si myslím, a vrhněte se na mne (rovnou říkám, že to ani náhodou nejsou totožné množiny a průnik mají nejspíš minimální - když budu hledat paralely mezi feminismem a lesbami), že lesby (gayům nerozumím, myslím si, že jsou to mamánci, závislí na své matce, kteří si myslí, že každá žena je bude rozmazlovat jako jejich matka (k tomuto názoru viz Hospodářské noviny 13. 2. 2006, kde je můj článek na toto téma vycházející z empirických zkušeností, pozorování) - proč by to dělala, chce chlapa, partnera - nebo dekadentí lidé, kteří už roupama nevědí coby... omluvte mne, je to můj laický názor, vyjadřuji se jako čtenář, ne jako autor, svým oborům práva rozumím a troufám si publikovat na Měšec.cz i v odborných titulech, tady se vyjadřuji jako každý jiný, jako Pepa z depa a nejsem přitom anonymní, klidně se podepíši, nechť odborník - psychiatr, sexuolog, genetik dokáže, že plácám nesmyly...) - takže lesby jsou ženy, které mají tu smůlu, že nepoznaly něžného mazlivého muže, to pokud jde o sex a erotiku, podobně si tedy myslím, že feministky jsou ženy, které zažily zlého otce, zlého bratra atp., prostě netolerantního hloupého povýšeného necitlivého muže a ono je to poznamenalo. Obávám se, že dnešní společnost směřuje k jakémusi unisexu, k jakýmsi bezpohlavním bytostem, aby muž byl napůl ženou, žena na půl mužem. Někdo tu píše o válce pohlaví, já myslel, že poslední byla a bude Dívčí válka ve Starých pověstech českých a ejhle už tu dlouho máme něco podobného jinými metodami. Proč? Opakuji - mám rád ženy. Ať jsou premiérky, jeřábnice, vojákyně, muži učitelé v mateřské školce (jen to děckám prospěje) atp., ale žena musí zůstat ženou, muž mužem a musí se milovat (nemyslím každý s každým) a ne válčit.

 • 3. 11. 2017 15:17

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Zatracená práce, teď mi to došlo: Jaká mateřská školka? V Británii prý onehdy rozhodli, že místo maminka a tatínek budou říkat jen a jen rodič nebo tak nějak, promiňte, já ty genderové hlouposti vždy přeletím, moc je nevnímám, filtruji informace, abych neměl v hlavě piliny. Jaká mateřská školka? Matka je přece žena. (To jen ústavní soudkyně Šimáčková se nás snaží přesvědčit, že to může být muž...) Rodičovská školka! To je genderově čisté, dámy! Tak a máte to, feministky! I v ČR, onehdy jsem o tom četl reportáž je několik mužů - učitelů v MŠ, pár pitomých rodičů protestuje, ale většina je spokojená, protože děcka jsou úplně nadšená. Doma také přece mají tatínka a maminku, tak proč by chlap, co má rád děcka a nestačí mu jen vlastní, nemohl být učitelem v mateřské školce? Řvou snad ti muži, že to má být rodičovská školka? Nebo dokonce tatínkovská školka?! Jistě že muž si jenom užije početí dítěte a pak má 9 měsíců voraz, žena biologicky udělá pro děcko více, ale dítě potřebuje, až se narodí, dobrou maminku a dobrého tatínka. Dneska je normální být svobodnou matkou. Ženy i výslovně hledají jen muže na oplodnění. Díky Bohu (nejsem věřící, po mém bych řekl díky Přírodě) se podařilo zamítnout návrh zákona, podle kterého by osamělé ženy měly mít právo na umělé oplodnění. Jakým právem připraví ta žena děcko - chlapečka o mužský vzor? Jakým právem připraví děcko - holčičku o to, aby si prostřednictvím táty utvářela svůj budoucí vztah k mužům? A abych dodal něco jako právník! Donedávna byli diskriminováni muž, tak třeba až rodičovská dovolená přinesla rovnoprávnost mužů a teprve nedávno, to je tak 2 či 3 roky byli zrovnoprávněni muži pečující o dítě v důchodové oblasti, ženám se to počítalo, muži měli smůlu, dopláceli na to muži, kteří dostali děcka do své výchovy, nebo vdovci.

 • 3. 11. 2017 22:16

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Máte pravdu. Kdysi jakýsi klasik řekl, že "doba, vymknuta z kloubů, šílí". Ja taky šílím, když vidím, jaké nesmysly vymýšlejí na západ od nás, co si z nich už skoro 30 let bereme zářný vzor pro budování naší společnosti. Už nemůže být matka a otec, protože to není správně genderově in, už zavádějí pojmy jako "rodič 1" a "rodič 2", dokonce přišli na to, že by měl být taky "rodič 3", aby se prý někdo necítil nerovnoprávný nebo utiskovaný, když ho nazveme otcem nebo matkou. Babiš má asi křišťálovou kouli, když kupuje kliniky na umělé oplodňování, protože já mám dojem, že západní šílenci mají v plánu, že se za nějakých 50 lidstvo přestane rozmnožovat normálními způsoby, ale masově nastoupí umělé oplodňování. Ještě že vědci ještě nevymysleli umělou dělohu, to už by ten konec lidstva nastal rychleji. My už tak potíráme roli mužů a žen ve společnosti, že když muž přidrží ženě dveře při vstupu do místnosti nebo jí přidrží kabát, tak je to označeno za sexuální harašení, přičemž genderoví šílenci zcela odmítají pojmy jako úcta nebo galantnost. Guth-Jarkovský už se musí v hromě obracet a rotovat jako větrák! Učitelka na škole v přírodě dohlíží na šestileté děti, aby byly umyté a hned je to označeno za sexuální harašení. Jiná potrhlá moderní a děsně IN madam místo nápravy logopedických vad začne v chování malého dítěte hledat sexuální podtext, ve své pomatenosti rozvrátí rodinu a otce dětí dožene k sebevraždě. Jsme ještě normální společnost? Může v této společnosti matka umývat kojence mužského pohlaví, aby nebyla nařčena ze sexuálního zneužívání? Pak slyšíte, že muž - policista odmítá mýt své tříleté dcery, protože jako policista se setkal právě s obviněním ze sexuálního zneuživání dětí rodičem. Kdo je ale bude mýt, když bude matka několik dnů třeba v nemocnici? Sousedka? Sociálka? Neharaší nám už trochu víc, než by bylo zdrávo?

  A s diskriminací mužů - samoživitelů, kteří vychovali děti a neměli za to nárok na dřívější odchod do důchodu, máte taky pravdu. To byla obrovská nespravedlnost vůči mužům. Leč současná společnost se podpory rodin a rodičovství chopila zcela nesprávně: řekli, že nic takového nebude a postupně začali ženám prodlužovat věk odchodu do důchodu tak, aby šli všichni, jak muži, tak ženy, do důchodu v 65 letech. A punkt, vážení. za pár let bude naprosto jedno, kolik kdo měl dětí nebo zda jde do důchodu muž nebo žena, všem se měří stejným metrem. Chtěli jste to? Máte to mít. Jak to dělali komunisti, když za nich odcházeli do důchodu muži v 60 letech, ženy v 58 a dřív, v závislosti na počtu vychovaných dětí? A to ještě nemluvíme o tom, že za onoho režimu nebyli nezaměstnaní, takže práci měli i lidé v těsně předdůchodovém věku. (Ne že by se mi po tom režimu stýskalo, ale některé věci už byly docela vychytané, ty jsme rozvracet nemuseli)

 • 3. 11. 2017 11:26

  Richard (neregistrovaný) 89.24.50.---

  Přikláním se k názoru, že je to spíše bublina. Jak už někdo psal nahoře: pokud by za stejnou mzdu odvedl muž i žena stejný výsledek, firma bude brát jen ženy, neboť muze byt o ten platový rozdíl levnější. Já pracuji odjakživa v prodejním sektoru a ve 100% měly ženy stejný plat jako muži. Proč je asi tolik manažerů a manazerek tak malo? Asi ze stejného důvodu proč je tolik majitelů firem a málo majitelek.

 • 3. 11. 2017 11:33

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Je vtipné, že všichni přispívající, co tu tvrdí, že diskriminace žen neexistuje, jsou muži. Pochopitelně, že oni sami se na vlastní kůži s diskriminací nesetkali. A když už, tak to byla pozitivní diskriminace typu "on je muž, tak je pro tuto pracovní pozici vhodnější než žena". Leckteří se s diskriminací setkávají dokonce pravidelně, jenže ji nepovažují za diskriminaci a omlouvají ji řečmi jako "muž má vyšší plat, protože odvádí lepší, hodnotnější práci než žena, dělá více přesčasů (což mnohdy vůbec není pravda), nezůstává doma s nemocnými dětmi (to také není vždy pravda)".

  Další věc je, že některé práce jsou společností vnímány jako "typicky ženské" a některé jako "typicky mužské". Ty "typicky ženské" práce jsou přitom téměř vždy hůře placené než ty "mužské", ačkoli nejsou o nic méně potřebné či důležité. Ženy nevykonávají některé "mužské" práce proto, že jsou pro ně příliš fyzicky náročné (např. horník, zedník). Muži nevykonávají většinu "ženských" prací proto (kromě špatného finančního ohodnocení), že jsou považovány za podřadné nebo málo prestižní (např. uklízečka, zdravotní sestra, administrativní pracovnice, učitelka).

  A některé mužské práce nevykonávají ženy proto, že tyto pracovní pozice si muži takříkajíc "rezervují" pro sebe a neradi mezi sebe pouštějí ženy - jedná se o zaměstnání, která sice vůbec nejsou fyzicky náročná (takže by je bez problému zvládla i žena), ale jsou prestižní a dobře placená (např. různé řídící funkce, práce ve finančnictví apod.). Muži se snaží obhájit názor, proč by takové práce neměly vykonávat ženy (nebo by za ně alespoň měly dostávat nižší mzdu než jejich mužští kolegové), tvrzeními, že se jedná o pozice, které vyžadují vysoké pracovní nasazení, hodně přesčasů či služebních cest, což by ženy nezvládaly, protože se doma musí starat o děti a domácnost. Ne vždy jsou ale takové pozice skutečně tak časově či psychicky náročné, jsou to jen výmluvy.

 • 3. 11. 2017 11:53

  Richard (neregistrovaný) 89.24.50.---

  Ja tvrdím, že neexistuje diskriminace, ale netvrdím, že neexistuje nerovnost. Ta samozřejmě existuje, ale absolutně dominantní důvod je přirozený střet poptávky a nabídky na trhu prace.

 • 3. 11. 2017 14:49

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Rovnost je nesmysl, nesmysl utopistů - asi komunistů, asi sluníčkářů a jim podobných. Nejsme si rovni, někdo se narodí do bohaté rodiny, někdo do chudé, někdo je muž, někdo žena, někdo se narodí blbý, někdo jako génius. Někdo má zlé rodiče, kteří ho poškodí ve vývoji, někdo má rodiče, kteří ho podporují, prožije krásné šťastné dětství, ze kterého čerpá celý život. Rovnost je blbost a nesmysl, má jít o to, aby všichni měli šance se uplatnit, prožít hezký život a být platnými členy společnosti. Četl jsem kdysi moc hezkou sci-fi povídku o světě, kde bych nechtěl žít, asi to nebyl Josef Pecinovský, kdo byl autor, ale je to možné - v rovnostářské společnosti museli hezcí lidé nosit na tváři něco, co je zošklivilo - no není tohle krásná ilustrace, že cíl dosažení rovnosti je pitomost?

 • 3. 11. 2017 16:51

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Promiňte mi můj post. Pochopil jsem. Ale já mám úchylku se vykecávat a zamýšlet. Jakmile se zamyslím, tak jsem k nezastavení, totéž v řečnickém podání (v tomhle jsem jako zesnulý Waltr Komárek, ten bych schopen vkládat věty do vložených vět).

 • 3. 11. 2017 12:09

  hefo (neregistrovaný) 15.195.185.---

  Či to len nebude tým, že si ženy úmyselne vyberajú pozície, ktoré sú menej platené - ja pracujem v IT firme, a napriek tomu, že ženy majú totálne rovnaké platy, v mojom (technickom) tíme z 20 ľudí nie je ani jedna žena, a vo vedľajšom z asi 12 len 3 ženy. Naopak, v administratívnych, slabšie platených (netechnických) tímoch sú prevažne ženy. A to tá technická práca nie je nejaká veľká veda, keď popri ortodoxných informatičkách to zvládla aj absolventka filozofickej fakulty. Bolo viac žien v týchto našich tímoch, ale niektoré sa po materskej už nevrátili.

  Zaujímavé ale je, že v Indii je podiel žien v IT oveľa väčší - moje vysvetlenie je, že je to sociálnou situáciou - tam je to jeden z najlepších spôsobov, ako si bežný človek môže prísť na pomerne slušné peniaze namiesto živorenia. Zato u nás sa majú ženy pomerne dobre, a preto si môžu kľudne zvoliť prácu menej platenú, ktorá ich ale baví viac... V Indii v IT brandži robia ženy (ale aj veľká časť mužov) preto, že "musia", a kvalita tomu často aj odpovedá.

 • 6. 11. 2017 0:05

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Slecno, vas konflitni styl vyjadrovani ktedy obvinuje vsechny muze neni uplne vhodny. Myslim ze ublizenecke reci vam nepomahaji prosadit nazor. Pokud obvinujete muze ze zamerne vytlacuji zeny z dobre placenych pozic a diskriminuji je tak mi to prijde jako blbost.... ano urcite jsou macho muzi kteri zeny moc neberou ale rozhodne to neni standard. Vyjadrovat se o problematice jako o souboji pohlavi pomaha jen k zabetonovani lidi na jejich hloupych pozicich.

  Jinak u nas v praci (korporaci) si myslim ze naopak probiha diskriminace muzu, prestoze to jsou spis usmevne veci:
  Mame Zensky klub, ktery pomaha zenam uspet ve spolecnosti a kazda nova zamestnankyne dostava pozvaku. Ale zadny muzsky klub nemame a myslim ze by bylo docela halo kdyby takovy klub nekde existoval...
  Ve vetsich spolecnostech se veri ze smisene tymy jsou vykonejsi, takze prestoze sehnat zenu v danem oboru je orisek aktivne se hledaji. Aby jsme byli statisticky optimalni a cisla za celou spolecnost vypadaly genderove hezky.

  Osobne zastavam nazor ze s diskriminaci se ma bojovat jejim postihem/potla­covanim a nikoliv zvyhodnovanim skupin ktere zrovna krici ze jsou diskriminovane. Ikdyz to muze trvat nez diskriminace zmizi...

 • 3. 11. 2017 12:11

  Filo (neregistrovaný) ---.messer.cz

  A proč mají ženy jiné platy ? A proč jsou fyzicky slabší ? A proč mohou rodit jen ony ? A proč , a proč ..... Proto.

 • 3. 11. 2017 12:32

  Michal (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ten neustálý souboj muž vs. žena je na palici... Ale tak co chtít v dnešní společnosti, která je čím dál více zotročována, přitom to ale vůbec nevnímá... DOPORUČUJU: http://bit.ly/2647Tcc !!!

 • 3. 11. 2017 15:46

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  ten mýtus o méně placených ženách je už poměrně únavný.
  kdyby ženy dělaly nejen stejnou práci jako muž, ale i STEJNĚ jako muž, za méně peněz - zaměstnavatel by byl leda kretén, kdyby nějaké muže vůbec zaměstnával. zaměstnával by jenom ženy. důsledkem čehož by cena ženské práce na trhu stoupala, až by se dostala k rovnovážnosti nabídky a poptávky. která oceňuje, jak JINAK (a neříkám, že hůř nebo méně) ženy pracují než muži. důkazem čehož jest - že ženám už nejméně padesát a přinejmenším třicet roků nikdo nebrání být zaměstnavatelem, ale stejně stav v platech zustává statisticky nakolněn v neprospěch ženských mezd, přestože žen je v dospělé populaci VÍCE než mužů.
  zřejmě tedy především ženy samy netouží stát se zaměstnavatelem, nechtějí zastávat lépe placená místa, a nejsou ochotné dávat ženám vyšší mzdy. dodávám - díky bohu. díky všemohoucímu i přírodě za každou ženu, která je především ženou, a až teprve potom dělnicí či kariéristkou. i kdyby to mělo stát nějakou kačku, kterou jí pak přinese domů ten muž.

 • 3. 11. 2017 19:47

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Zcela nepřekvapivě je tu mnoho názorů mužů chrochtajících si v patriarchální modelu společnosti, o který se nijak nezasloužili, kteří stále dokola píší, že ženy si z XYZ důvodů nižší mzdy zaslouží.

  Je tu ovšem jeden zásadní problém:

  Jak to, že je v ČR rozdíl mezd mezi muži a ženami 22 % a v Itálii pouze 6 %?

  Je to proto, že Český zaměstnavatel je tak geniální, že pochopil že ženy jsou slabší, línější, psychicky labilnější a tak na víc nemají nárok, a italský zaměstnavatel je naprostý blbeček, který to vůbec nechápe?
  Nebo je to tím, že jen České ženy jsou slabé hloupé a líné, kdežto Italské ženy jsou skoro stejně tak skvělé jako muži?
  Když to vezmeme podle průměru, je tedy česká žena o 15 % neschopnější než průměrná evropská žena?

  To je to, co nechápu, to mi prosím někdo vysvětlete.

 • 3. 11. 2017 19:52

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Tady se totiž všichni úplně zbytečně točí na srovnání mužů s ženami.

  Mnohem důležitějším poselstvím tohoto výzkumu ALE je srovnání český žen s ženami v jiných zemích Evropy.

  Ale o tom tady raději nediskutuje nikdo, to totiž vyžaduje víc myšlení.

 • 3. 11. 2017 21:14

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Zcela nepřekvapivě je tu mnoho názorů mužů chrochtajících si v patriarchální modelu společnosti, o který se nijak nezasloužili, kteří stále dokola píší, že ženy si z XYZ důvodů nižší mzdy zaslouží.
  To je to, co nechápu, to mi prosím někdo vysvětlete."

  Obávám se, že tohle ti tu nikdo nevysvětlí. Protože já si pozorně prošel všechny příspěvky, a v žádném z nich se tvrzení, jež se zde pokoušíš diskutujícím připsat, nevyskytuje. Ono se nedá diskutovat a vysvětlovat něco člověku, co "diskutuje" připisováním neexistujících výroků protistraně.

  "Jak to, že je v ČR rozdíl mezd mezi muži a ženami 22 % a v Itálii pouze 6 %?"
  Odkazuji tě hned na odkazy v úplně prvním příspěvku od Miroslava Ponkráce.

 • 4. 11. 2017 8:47

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Ok, podívám se na příspěvek Miroslava Pankráce.

  OECD: ČR 16 %, Itálie 6 %
  Eurostat: ČR 22 %, Itálie 6,5 %

  Absolutní hodnoty jiné - jiný rok výzkumu, zřejmě jiná metodika.

  Stále to ale není odpověď, jen uhýbání.

  Jsou italské ženy o 10 (respektive 16) procentních bodů "macho scale" lepší, než české ženy?

 • 4. 11. 2017 8:48

  czhunter (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Omlouvám se, "Miloslava Ponkráce", hned dvě chyby ve jméně, to je ostuda.

 • 6. 11. 2017 0:11

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nepochopte mne spatne, ja chapu ze zeny jsou diskriminovany, ale odpoved na vas velky rozdil mezi CR a Italii:

  To vysvetlovani rozdilu mezi CR a Italii je na dlouhe lokte, obecne bych doporucil si precit tu studii z clanku https://drive.google.com/file/d/0B5WpVe4ycEkST3JQS3U5dFhYWjg/view

  Italii se tam docela venuji a dva hlavni argumenty jsou: Spousta zen v Italii nepracuje a funguje jako zena v domacnosti takze se ve statistice nevyskytuje. Ty co pracuji maji obvykle vyssi kvalifikaci a lepsi podminky pro ziskani vyssiho platu.

  Dale v Italii je velmi vysoka minimalni mzda takze pousta lidi dela za minimalni mzdu a rozdili v platech jsou mezi nimi male.

  A dalsi rozdil je v delce materste dovolene, ktera je kratka a vyradi zenu na tak dlouho z trhu prace.

 • 6. 11. 2017 4:48

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Ale houby jsou ženy diskriminovány. Jen ječí a brečí, že jsou diskriminovány a vyvolávají ten dojem - ač nepravdivý.

  Ženy jsou diskriminovány třeba v Saudské Arábii, ale ne v České republice.

  Podstatou těchto plaček a diskriminací je Goebbelsova taktika. Nehodí se nám metodika, protože nepodporuje náš závěr, že Česká republika diskriminuje ženy? Tak jí změníme tak, aby data vycházela podle ideologických generově-feministických potřeb. Stačí si všimnout, že autorka uvádí BRUTTO data (neočištěná), zatímco jinde včetně wikipedie jsou data běžná. Proč asi? No protože, potřebovala zahřmět o diskriminaci žen - a zfalšovat data.


  Kolik máme v České republice ženských spolků? Kolik tam jde dotací od státu, norských fondů a odjinud? Kolika penězi se dotují genrová studia a záležitosti? - A teď recipročně, když se lijí obrovské peníze do ženských plačků a řešení "diskriminace žen", kolik takto stát podporuje na mužské záležitosti? Nic.

  Když je někde méně žen, tak to se všude řve o diskriminaci žen. Když je někde mnoho žen a málo mužů - neslyšel jsem ani nejmenší náznak o řvaní o diskriminaci mužů a zvýhodňování žen.

  Řvou české ženy, jak je hrozné a špatné, že jim český stát platí snad nejdelší mateřskou v Evropě? Ale že by toto zohlednili při srovnání s jinými státy - to ani náhodou. České ženy nestojí o rovná práva, ony potřebují najít tu diskriminaci, i kdyby nikde nebyla - potřebují ze sebe dělat utlačované chudinky, a týt z toho, co jim nenáleží.

  České ženy velice pálí dobré bydlo, a budou toho jednou strašně litovat.

  A já si za trest, protože vyšel na měšci tento článek, udělím půl roku nečtení čehokoli od firmy Internet Info - nejen měšce. Bude to můj soukromý protest za přinesení tohoto článku, pod kterým diskutujeme. Tyto americké a západní nesmysly: pozitivní diskriminace, nenávist k bělochům, nenávist k mužům, nenávist k heterosexuálům, nenávist k původní české a evropské kultuře - blbněte si zde na webu, ale já se těchto nesmyslů účastnit nebudu. Takže až do léta 2018 budu mít všechny webové adresy Internet Infa zablokované v /etc/hosts - a blbněte si vycucanými daty o diskriminaci třeba mimozemšťanů na Betelgeuze.

  Mimochodem mimozemšťané z Betelgeuze jsou u nás diskrimováni skutečně. Jak je možné, že v každé firmě je většina pozemšťanů a minimum mimozemšťanů? Neměly by se udělat kvóty na 50% zastoupení mimozemšťanů? A co jejich platy? Když už blbnout, tak na kvadrát.

 • 3. 11. 2017 22:48

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Ten článek, kromě toho, také tvrdě lže ve faktech. Cokoli jsem si zkusil ověřit, je lež.

  Třeba podle článku je Česká republika druá nejhorščí v GPG (Gender Pay Gap) v EU, wikipedie ovšem tvrdí něco radikálně jiného. Zde je tentýž graf podle wikipedie:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Gender_pay_gap#/media/File:OECD_gender_wage_gap.svg

  Prostě článek je vycucané z prstu abrakadabra. Namísto faktů jsou v něm čarodějné formule, lživé grafy, lživé údaje - jen aby to vypadalo, jaké jsou ženy chudinky. Když se tam objeví barevňoučké grafy plné lží, a článek vypadající jako nadupaný fakty - byť zcela smyšlených a nevěrohodných - tak to magicky vypadá jako podložené. Kam se hrabe Joseph Goebbels, říššký ministr propagandy, ani ten neuměl takto manipulovat a lhát.

 • 5. 11. 2017 10:20

  Martin (neregistrovaný) 89.22.66.---

  Článek se sice jmenuje "Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? " , ale takové pojednání fakticky neobsahuje, když jde o hru s čísly zohledňujícími jen vzdělání a odpracované hodiny. Jakákoliv taková statistika je zatížená příliš mnoho neznámými a je bohužel za hranicí nenepoužitelnosti.

  Ano, jde o to "za stejnou práci".

  Např. specialista počítačových technologií (VŠ) a srovnáme to s vysokoškolačkou s humanitním, obtížně uplatnitelným oborem. Je snad známkou diskriminace že má IT specialista násobně vyšší plat? Podle statistiky stejná kategorie, autor článku očekává snad stejný plat?

  I kdyby práce byla totožná, např. obchodní zástuci , znamená to, že mají nutně stejné výsledky ?

  Mimochodem , statistiky také říkají, že ženy si o ten (vyšší) plat ani neřeknou. Logické, že ho ani pak nedostanou.

  Spíš tak, že lukrativní pozice dělat nechtějí (nebaví je, nebo neumějí je), nebo ani nechtějí (vedoucí pozice) ?

  Je jistě potřeba pracovat na odstranění diskriminace tam, kde je , a bránit se předsudkům. Podpořit návrat do zaměstnání po mateřství.

  Ale možná na tom tak alarmujícím způsobem špatně nejsme - pokud by se opravdu provedlo porovnání očištěné od faktorů, které diskriminacemi nejsou - viz výše.

 • 5. 11. 2017 11:40

  karel (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  "Na současnou situaci bohužel nemá vliv ani vzdělání. Ženy jsou často stejně vzdělané jako muži, a dokonce v případě, že muž i žena mají vysokoškolské vzdělání, je rozdíl v odměňování nejvyšší."

  Takto mechanicky to přece nelze porovnávat. Důležitý není stupeň vzdělání, ale obor! Navíc vlastnictví titulu dnes v mnoha oborech nemá se skutečným vzděláním mnoho společného. Vysokoškolské tituly se staly inflačním zbožím.

  Ženy mnohem častěji než muži studují různé "měkké" humanitní obory, které jsou hůře placené. Na technických fakultách, jejichž absolventi mají vyšší platy, studuje jen asi 10-15% žen.

 • 5. 11. 2017 12:22

  Bond (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Ze sky budte v klidu, chlapi sice vydelaji vice penez, ale zeny jich vice utrati :-)

 • 6. 11. 2017 4:54

  Agent (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Ony chtějí plat větší než muži. Momentálně se musí otravovat s chlapem v rodině a spolupracovat s ním - i když rozhodují o utrácení nejen svých, ale i většiny mužských peněz v rodině. Ale ony chtějí ty peníze, včetně peněz mužů, ale přitom nemuset mužům ani rodinám vůbec nic přinést. Chtějí prostě rozhodovat samy, mít peníze a nic nedat jako protihodnotu. Pořád jim ty prachy dává muž, kterého se chtějí zbavit.

 • 7. 11. 2017 10:28

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  OK, nepotřebuju utrácet peníze muže, vydělám si svoje. Takže očekávám, že nakoupí, poplatí všechny poplatky, obstará děti a zaplatí jejich potřeby. Copak se o děti musí starat jenom žena? Copak musí vařit nebo prát? A to říkám jako žena, která měla v rodině vyšší plat než muž. Víte, ono je problém taky v tom, že chlapi občas nepotřebují manželku, ale hledají v manželce spíš pečovatelku a domácí služku. Děěsně se divili, že jsem po nich chtěla, aby špinavé prádlo odklidili do koše, že jsem chtěla pomoc v domácnosti a dohlédnout na děti? No to bych po pánech tvorstva chtěla moc. Jenže ona se práce v domácnosti sama neudělá, podlaha se sama nevytře, oběd se sám neuvaří. Ale fakt je, že oproti situaci ještě před nějakými 30 roky se stav o hodně zlepšil. On by se teda nezlepšil, kdyby je do toho ženy netlačily. Pak se divíte, že je tolik rozvodů? Já ne. Protože vedle sebe potřebuju rovnoprávného partnera, který ty domácí práce udělá bez keců, nepotřebuju v domácnosti další "velké dítě", o které bych se starala. Pokud oba pracujeme, tak bychom se měli rovnoprávně podělit i o domácí práce. Miluju poznámky typu "ale já doma ženě pomáhám". Co to je proboha za blbost? Čí je ta domácnost? Té ženy? To asi těžko, ta je obou. Tak jak může chlap "pomáhat" ve své vlastní domácnosti? Já spíš čekám, že pojede se stejným zápřahem jako ta žena. Pokud ne, tak se pak nesmí divit, že je žena bez chlapa spokojenější, protože má v domácnosti podstatně méně práce.

 • 8. 11. 2017 0:51

  Milan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To co popisujete znamena, ze jste mela ci mate smulu na line muze. Proc jste s nimi zila? Jaky skutecne je se prece da poznat po nekolika mesicich.

  Moje zena nikdy nepracovala, je zenou v domacnosti. Presto vetsi nakupy delam ja,a casto i ty mensi, typu cerstve pecivo, drobnosti z drogerie. Zachody cistim skoro jen ja, o vikendech varim vetsinou ja (pres tyden jsem jaksi v praci), nebo donesu pizzy. Obcas i tu podlahu vytru a okna umyju.

  A presto moje zena rika, ze se mam vice zapojovat do domacich praci. Kdyz ji vysvetluju, ze to udelam, az ona bude take chodit do prace, tak se urazi.

 • 8. 11. 2017 11:00

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Neřekla bych, že ti chlapi byli líní. Akorát některé věci byly pod jejich rozlišovací schopnosti. A mně postupně přestalo bavit se neustále doprošovat, čekala jsem taky vlastní iniciativu. Nejsem dráb, podobná role se mi z duše protiví, ale nedá se přehlédnout, že když přicházím z práce večer a chlap je celý den doma, že má trauma z toho, že neměl teplý oběd. Jen blbec umře hlady vedle plné lednice a narvaného mrazáku. Když jsem to řekla nahlas, házel na mně ublížené ksichty (a to uměl vařit, ne že ne, ale proč by to dělal, když je doma služka, které se ještě může vynadat, že?). Když se to stupňovalo, musela jsem to utnout, a když to nešlo jinak, i rozchodem. U nás to bylo okořeněno ještě tím, že chlapovi ruplo v bedně a utratil za pitominy všechny peníze, které zdědil (nákupní zájezdy). Kdybych to včas neutnula, skončili jsme jako bezdomovci a v exekucích. To máte podobné jako gamblerství: myslíte si, že partnera znáte, ale jemu doslova přes noc rupne v bedně a veškeré racio jde okamžitě stranou. Kdybych nezažila, tak bych nevěřila.

 • 5. 11. 2017 12:31

  Bond (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Jeste tu zaznely priciny plativych rozdilu treba z duvodu vystudovaneho oboru tj technika/humanitni obory - take pravda. A pokud budem porovnavat stejnou pracovni pozici pak tady mame dalsi aspekt a tim je delka praxe, kde vetsina zen ma z duvodu pece o deti mnohem kratsi praxi. Dalsim aspektem treba pri obsazovani na pozice vedoucich pracovniku je to ze takove pozici vedouciho ci reditele je mnohem uspesnejsi ten kdo ma vice testosteronu. Muze to znit trochu machisticky, ale myslim ze to tak je

 • 5. 11. 2017 13:46

  Victor (neregistrovaný) 89.29.125.---

  No,až budou ženy dosahovat stejných výsledků v práci jako muži,tak jsem pro,aby braly stejné peníze jako muži!Ba co více.Pokud udělají více práce,tak at mají i více peněz!Ovšem,to se nikdy nestane,pokud se nejedná třeba o kancelář.V nějaké fabrice třeba nemají šanci.Ale jsou výjimky.V kancelářích jsou ženy lepší než muži.Většina mužů jsou mačisté (macho) a nesnesou,že mají jejich manželky či přítelkyně větší platy.Ano,patřím mezi ně.

 • 6. 11. 2017 18:18

  ViR

  Možná házení hrachu na stěnu, ale mám poznámku k výši důchodů, ač asi stejně protistranu nepřesvědčím (tou "protistranou" myslím dámy s názorem, že ženám je ČR masivně ubližováno, mezi něž patrně patří i autorka článku).

  Mám lehce nad tři roky do dosažení důchodového věku, a některé mé bývalé spolužačky již důchodového věku dosáhly.

  S jednou jsem se nedávno potkal (ročník 1957), slovo dalo slovo, a ona si postěžovala na diskriminaci žen, pokud se týká výpočtu důchodů.

  Pracovala totiž téměř celý život ve stejném podniku a na stejné pozici (vedoucí laboratoře) jako její manžel (ročník 1954), který také odcházel letos do důchodu. Jejich průměrné platy i výpočtový základ se lišily jen o pár desetikorun. A jí přišlo "diskriminační", že její důchod je cca o 700 kč/měs. nižší, než důchod manželův. Přičítala to tomu že "jí nebyla započtena mateřská", protože si někde přečetla, že jde o "dobu vyloučenou" (reálně jde o náhradní dobu, započítanou 100% do doby pojištění).

  Tak jsem jí udělal orientační propočet. Realita je taková, že její manžel byl důchodově pojištěn o tři celé roky déle (je starší) a doba pojištění mu byla započtena ve výši 46 let (včetně studia a vojny). To odpovídá procentní výměře důchodu 69 % z výpočtového základu. Ona nastoupila do podniku tři roky po manželovi, doba pojištění jí byla započtena ve výši 43 let (včetně studia a mateřské u tří dětí) a to odpovídá procentní výměře důchodu 64,5 % z výpočtového základu. Základní výměru důchodu oba mají pochopitelně stejnou.

  Shrnuto - důvodem nižšího důchodu není to, že "byla doma s dětmi", ale to, že pojištění za ni bylo odváděno o tři roky kratší dobu, neb odchází do důchodu o tři roky mladší. A s vysokou pravděpodobností bude svůj důchod dostávat poněkud déle, než manžel.

  Jinak, pokud by chtěla důchod stejný, stačilo o něj požádat o 270 dnů později po dosažení nároku, a její procentní výměra by byla stejná, jako manželova. Přitom by stále odcházela do důchodu o cca 2 a 1/4 roku mladší, než manžel. (A pokud by požádala o důchod až v r. 2018, měla by důchod dokonce vyšší, než bude valorizovaný manželův.) Takže asi tak.

 • 26. 6. 2018 0:32

  Jakub (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Moc děkuji za obsáhlý článek. Je pravda, že u prací, jako je prodavač nebo uklízeč se mzda u mužů a žen nijak zvlášť neliší. Liší se hlavně u vyšších pozic, tudíž v managementu a podobně. To je však způsobeno mnoha dalšími faktory, které dobře popisuje tento článek https://www.vimvic.cz/clanek/rozdily-v-platech-muzu-a-zen-v-cesku

 • 6. 7. 2018 21:37

  Laďka V. (neregistrovaný) ---.195.broadband5.iol.cz

  Nepovažuji se za žádnou feministku, ale tohle se mi zdá fakt nefér. Pokud dva dělají stejnou práci za stejný čas, měli by dostat stejnou odměnu - nehledě na pohlaví. Kdyby se to týkalo mě, tak už bych koukala na nabídky práce a šla dělat někam úplně jinam.

 • 25. 8. 2018 10:31

  Mathe (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  To jsou kecy v te diskuzi, to neni mozny. Tak kdyz zenska pracuje 8 hodin a chlap taky, tak snad delaji domacnost na pul, jestli to delate vse samy, tak je to vas problem. Vzdyt neni zadna povinnost aby to zensky delaly vsechno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).