Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak se liší plat za stejnou práci u muže a u ženy? od Pavel - Když ty ženy za méně peněz dělají více...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 11. 2017 7:28

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Když ty ženy za méně peněz dělají více práce, proč jako na běžícím pásu nevznikají firmy, které zaměstnávají jen ženy? Vždyť ty by měly větší produkci s menšími náklady a ty "machistické" firmy, kde ženy "nespravedlivě" platí by smetly z trhu.

  Že se to neděje, je jednoznačný důkaz toho, že tyto žvásty o bezdůvodně nižších platech žen jsou jen bohapusté lži.

 • 3. 11. 2017 9:59

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Tak pravil muž, macho, který se pochopitelně nikdy s diskriminací žen nesetkal.

  Já bohužel ano. Třeba když chtěl zaměstnavatel po dívce po maturitě potvrzení od gynekologa, že není těhotná (bylo to v r. 2000) a děsně se divil, když dostal potvrzení, že dívka je zdravá. Ty nižší platy, to je bohužel historicky daný folklór (píšu o tom výše, nemá cenu se opakovat), který si muži nepřipouštějí. Společnost blbne. Místo abychom si uvědomili, že jsme jako společnost schopní fungovat pouze tehdy, pokud budeme mít funkční rodiny, a že muži a ženy mají ve společnosti nezastupitelné role podle svého pohlaví, tak blbneme na kvadrát. Začali s tím Sověti po 2.sv.válce, kdy se masově propagovaly ženy hornice a ženy traktoristky s tím, že ženy se mají plně vyrovnat mužům. Jenže ono to dost dobře nejde, protože ženy prostě nemůžou mít stejnou fyzickou sílu jako muži, ale jsou fyzicky uzpůsobeny k tomu, aby rodily a kojily děti, to chlap prostě nesvede, stejně jako žena prostě nevyloží sperma, aby se jí narodilo dítě. jsou prostě věci, kde jsou třeba oba, muž i žena. A na společnosti je, aby si uzákonila takové zákony, aby ty rodiny mohly fungovat. Že pokud se žena stará o malé dítě, tak nemůže hákovat v Kolbence na 8- nebo 12-hodinové šichty, i kdybychom jí do Zákoníku práce uzákonili za šichtu třeba pět přestávek na kojení. A pokud se tedy stará o malé dítě, vychovává další generaci a nemůže si k tomu plně vydělávat, aby uživila sebe a ještě nádavkem to dítě. A že doma s nemocnými dětmi obvykle zůstane taky žena, protože má nižší plat, což je pro ekonomiku rodiny výhodnější, než kdyby doma zůstal muž, to by tu rodinu taky mohlo ekonomicky docela zruinovat. Bohatě stačí, když pak ženy za výchovu další generace odměníme nižšími důchody, protože jsme zapomněli, že se žena v rámci rodiny starala např. o nemocné dítě a nešoupla ho v nemoci někam do ústavu, aby mohla na plný plyn hákovat v Kolbence, čímž bychom konečně vybudovali ten rozvinutý kapitalismus. Pokud chceme jako společnost přežít a dostat se na vyšší životní úroveň, měli bychom i v našem zákonodárství zohlednit rozdílnou roli mužů a žen v této společnosti. Samoživitelé a singles fakt nejsou tím správným řešením.

 • 3. 11. 2017 10:11

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Jarmilo, k tomu uvedenému případu o potvrzení od gynekologa: škoda, že je tohle už zakázané. Škoda, především pro dívky po maturitě. Taková holka je nezkušená, vyjukaná, nemohla tušit, do čeho jde.... a tu, když tohle na ní někdo vybalil, tak hned věděla, co je ta firma zač. Tedy jestli není úplně hloupá, tak hned dostane informaci: sem v žádném případě nenastupuj. Ve vedení jsou nejen arogantní, ale i naprostí hlupáci.

 • 8. 11. 2017 10:09

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Dívka potvrzení přinesla, protože to bylo v době, kdy bylo pro čerstvé absolventy bez praxe sehnat jakoukoli práci. Firmy je nechtěly, že nemají praxi, oni ale neměli kde a jak tu praxi získat, když je formy nechtěly. Dokonce to řešil i Úřad práce, takže naše Firma v té době zaměstnávala několik absolventek a ÚP jim kompletně refundoval plat po celý rok. Poté přestal a holčinám skončil pracovní poměr na dobu určitou.
  Stejně se tak se chlapů nikdo nikdy neptal, kolik mají dětí nebo jestli vůbec nějaké mají, případně jak to mají pořešené v době nemoci dětí. Ja vím, že to je pro zaměstnavatele nepříjemné, když žena nepřijde do práce, protože dítě třeba dostalo chřipku, ale to má to dítě strčit na 14 dní do dětského domova? Kolik mužů zůstává doma s nemocnými dětmi? A pokud zůstává doma žena, jak k tomu přijde v době, kdy jí bude vypočítáván důchod z celoživotního výdělku? Pokud bude mít dítko, které chytí každý bacil, který letí kolem, nejenomže bude v produktivním věku bita na výdělku, ale bude bita ještě xx let v důchodu. Takže úžasnými zákony docilujeme stavu, kdy se lidi bojí mít děti, protože výchova dětí je strhává k hranicím chudoby, ale na druhou stranu se nám množí vrstva lidí, kteří nepracují a pracovat nebudou, protože ty podporujeme takovými dávkami, které jsou vyšší než příjem za práci. Ti pak mají dětí víc a společnost se dostává do začarovaného kruhu, kdy se nefachčenkové množí jako králíci. Pak se divíme, že chytřejší mladí odcházejí do zahraničí (kdybych byla mladší, šla bych taky).

 • 8. 11. 2017 12:20

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Jarmilo, my jsme se ve škole učili (učí se to ještě dnes?), jak v pravěku vznikla přirozená dělba práce. Muži šli na lov a ženy zatím v jeskyních se staraly o potomstvo a žvýkaly kůže. Všechny vaše nářky vyplývají jen a pouze z toho, že nějakým radobymyslitelům ruplo v bedně, a snaží se vše přirozené potlačit a zničit. Hnát ženy do práce, tahat děti co nejvíc z rodiny (povinná školka), atd. Je smutné, jak velká část lidí tyto bludy a nesmysly ještě podporuje, neuvědomujíce si, že tim vše jen zhoršují.

 • 8. 11. 2017 13:43

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Pavle, chápu, že v jeskyni to bylo jinak a ještě bylo třeba přikládat na oheň, aby nevyhasnul, to muži, co byli na lovu, opravdu nemohli. Ale dneska muž uloví maximálně kus masa na plastikovém tácku v supermarketu, a když budu jedovatá, tak to maso tam uloví i žena. Prostě ta těžká, tzv.mužská práce, už prakticky neexistuje (pro rejpaly: existují fyzicky namáhavá povolání, která dělají hlavně muži, třeba zedník, elektrikář, ale teď nemluvíme o povoláních, mluvíme o potřebné práci v domácnosti. Doba, kdy se svépomocně stavěly domy, pěstovaly brambory a zelenina nebo bylo třeba složit uhlí a naštípat polena už je pryč). Kdo bydlí v paneláku, nestará se o to, čím jeho dodavatel tepla zatopí, nemusí naštípat dřevo, to udělá tak maximálně v létě na táborák. Ta tzv. ženská práce (vaření, praní, úklid, péče o děti) zůstala, ale s moderními domácími přístroji se dá udělat ve zlomku doby, kterou to zabralo ještě před nějakými 70-100 roky. Takže já fakt nevidím důvod, aby ženy zůstávaly doma s dětmi, navíc finančně zcela závislé na mužích. Jediným důvodem je snad pohodlnost mužů, aby přišli z práce a měli doma klídek, uvařeno, uklizeno, teploučko, děti obstarané - ale proč by to ty ženy měly vlastně dělat? Proč by měly být za služky? Zkusil jste si to někdy? Pokud ano, tak se nemůžete divit, že se to ženám zajídá.

 • 8. 11. 2017 14:46

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Dnes muži nechodí na lov, ale do práce. A obojí (jak práce mužů, tak práce v domácnosti) je dnes mnohem snažší a jednodušší než dříve. Jenže co se od doby života v jeskyních nezměnilo, je to, že děti stále nemají vypínač, kterým by je rodiče vypnuli před odchodem do práce a po příchodu si je zase zapnuli. Neboli někdo stejně musí zůstat doma, a i když nemusí udržovat oheň a žvýkat kůže, tak stále se musí starat o děti. Tato část přirozené dělby práce se prostě od života v jeskyních nezměnila. A péči o dítě (aspoň do nějakého věku) zvládne lépe žena. Nejen, že jej kojí (což muž jaksi nemůže), ale je i citlivější k jeho potřebám. Muž se klidně vyspí vedle řvoucího díděte, ženu probudí každé jeho zamručení, atd. A snaha potlačit a zničit tento přirozený řád věcí je jen známkou zvrácenosti dnešní doby.

 • 8. 11. 2017 17:19

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  V tom s vámi nesouhlasím. Ano, žena se musí starat o dítě do určitého věku, tedy přesně do doby, dokud je dítě kojeno, ale jak jistě víte, ve vyšších kruzích ženy dříve nekojily, měly kojné. Takže úkolem muže bylo počít dítko, nejlépe mužského pohlaví coby dědice, úkolem ženy bylo dítko porodit. A tady jaxi veškeré rozdíly končí! I muž je schopen se starat o dítě, připravit mu jídlo, převlíknout podělané plenky a dohlédnout na něj, aby se při hře nezabilo. Akorát chlapům se do této práce moc nechce. Ona totiž není nikterak moc doceněná. Protože za práci mimo rodinu dostanete peníze, v rodině makáte zadarmo. A to je to, proč chtějí ženy taky pracovat za peníze, právě proto, aby nebyly ekonomicky závislé na mužích. Protože takový macho klidně manželce odpočítá i fazole do hrnce a při pohledu na fakturu třeba za vodu nebo elektřinu má dojem, že ženská se cachtá 3x denně ve vaně a elekřinu snad polyká nebo co. Takže je jen dobře, že ženy jsou na mužích méně závislé a že chlapi si na nich nehoní svoje ego. Krom toho je to dobře taky proto, že si chlapi uvědomí, že práce doma je nekonečná, nikdy nekončící a občas náročná nejen fyzicky, ale i psychicky, zvláště ta kolem dětí. A pokud se budeme snažit hodit tuto práci na krk ženám, k tomu je odměníme menšími platy a ve stáří menšími důchody, tak se nedivme, že se jim nechce pořizovat si víc dětí než jedno, možná i dvě. Být chudé totiž můžou být i bez práce.

  Víte, ono jak ve společnosti, tak i v rodině, mají svou úlohu jak muž, tak žena. A pokud chlapi nepochopí, že mít rodinu a děti je hlavně práce, tak se nedivme, že se tolik rodin rozpadá.

 • 9. 11. 2017 7:51

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Teda, když čtu ty vaše nářky, vy jste musela mít v životě neuvěřitelnou smůlu na chlapy. Nebo vás možná ty machistické typy přítahují, dokud nezjistíte (opakovaně?), že s takoví pro některé ženy atraktivní muži prostě když mají své jisté, tak začnou odpočítávat fazole.

  Já bych řekl, že drtivá většina mužů se tak, jak to popisujete, nechová. Já ve svém životě poznal více mužů "pod pantoflem", než takovýchto tyranů. A je velkým problémem této společnosti, že kvůli několika výjimkám se tady otravuje život všem.

  P.S. - Tam, kde v minulosti měli kojnou, měli i služky, takže ta manželka podělanou plínku ani v životě neviděla. Ta tenkrát měla jediný problém - jak se neukousat nudou. Ale zase, to není typický model tehdejší rodiny. Zase jste si jen vybrala výjimku pro potvrzení svých podivných názorů.

 • 9. 11. 2017 8:56

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Je zajímavé, jak se chlapi tvrdošíjně drží názoru, jak bylo to "staré dobré uspořádání" dobré, ale sami se do pozice domácích služek necpou. Proč se tedy chlapi hromadně nezasazují za to, aby byli doma celé dny s dětmi doma, nic nedělali a jen se bavili s dětmi? Tu a tam by nachystali nějaké jídlo a možná by jednou za čas i vyprali, když už by to teda bylo nutné. Tolik úžasných chvil by s těmi dětmi mohli strávit a oni chudáci musí jen chodit do práce.

 • 8. 11. 2017 13:31

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Jako bych to neříkal. Vyčůránkové, co chtějí aby pro ně lidi dělali zdarma, a když ne, tak ven. Nemá smysl vůbec ztrácet čas s takovými.

  No a to jsou ty korektnosti a nediskriminace, další jejich důsledek. Za normálních okolností by se slušně zeptali a domluvili, věděli co je možno čekat, co ne. Je to o nějakém rozumném plánování zastupitelnosti. Hlídat mohou prarodiče, kamarádka, je-li práce slušně placená i třeba nějaká paní, či studentka, za peníze. Jenže dnes je to o žalobu a vláčení po soudech se jen zeptat. Takže se i slušné firmy bojí takovou zaměstnat. Kolik chlapů? Když je potřeba, tak zůstávají. Zas tak zvláštní to není.

  Kamarádka takhle dělala na živnostňák, když byl mladý v tom věku. Což je další znak dnešní doby. Jak jsi "živnostník", tak jsi borec, se zákazníkem se lze domluvit a slušně mu to s nemocí vysvětlit. Ale jak jsi zaměstnanec, tak jsi póvl a parazit, s kterým se nikdo nebude bavit. Ach jo.

 • 3. 11. 2017 10:31

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Mimochodem, mýlíš se i s těmi Sověty po 2. světové válce.
  Masivní nástup žen do fabrik nastal především v obou světových válkách (nejen těch světových), a nejen v Sovětském svazu. Po válce naopak jejich podíl vždy klesal. A nešlo o propagandu a ideologii, ale o čistě praktické opatření: nahradit muže co odešli do armády a získat pracovní sílu pro navýšení výroby.
  https://cz.pinterest.com/carolboldtskytr/women-of-wwi-wwii/

 • 3. 11. 2017 10:34

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.hdinternet.cz

  Jistě, i britskou zbrojní výrobu odmakaly ženy.

 • 3. 11. 2017 10:57

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Já ty Sověty upřesním: nemyslela jsem masový nástup žen do výroby POUZE v Sovětském Svazu, ženy makaly ve fabrikách i jinde, a to už od počátků průmyslové revoluce, tedy cca od pol. 19. století. Vdaných žen mezi nimi ale tolik nebylo, protože ty se fakt musely starat o rodinu, spousta žen se taky snažila si vydělat jako svobodná dívka peníze, potřebné pro založení domácnosti, po sňatku už drtivá většina z nich ani pracovat nemohla, právě kvůli péči o rodinu, což byla při tehdejším stavu domácí techniky opravdu práce na plný úvazek. Myslela jsem stav, kdy se v Sovětském Svazu zbláznili a mysleli si, že se žena vyrovná mužům ve všech možných myslitelných pracích, a to i takových, na které prostě nemá tělesnou konstituci: žena-jeřábnice, traktoristka, hornice. Naštěstí jim postupně došlo, jaký nesmysl propagují.
  Jen tak pro zajímavost: i první žena kosmonautka byla vlastně pokusem, jak žena snese cestu do vesmíru a jestli po uskutečnění této cesty bude moci mít děti a jestli ty děti pak budou zdravé.

 • 3. 11. 2017 12:18

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  I v tom se mýlíš. O žádný pokus u ženy kosmonautky nešlo. Tentokrát šlo o čistou soutěž. (Jestli chceš propagandu a pod.) Šlo o to, aby Sovětský svaz získal další "zářez do pažby". Po první družici, zvířeti, člověku, výstupu člověka do volného kosmu, získali další: první žena v kosmu.
  To, že "snese" cestu a že to neovlivní její plodnost (předvším expozice radiací), k tomu měli dostatek údajů z předchozích cest. Takže žádný pokus.

  V Sovětském svazu se nezbláznili. To jen propaganda vydala pár plakátů. Nic více, nic méně. Nebylo to tam o mnoho "bláznivější", nežli to co se děje dnes v EU v mnoha oborech. Lidé sice většinou vědí, že spousta oficiálních pravd je nesmysl, ale...
  No a zrovna jeřábnice, ale i traktoristka... to nejsou až tak náročná povolání. A to ani při tehdejší technice.

  Ostatně "zbláznili se" snad dnes a u nás, když dnes probíhají náborové akce na řidičky autobusů?

 • 5. 11. 2017 23:48

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nadavat ze stat se nestara o rodiny mi neprijde k tematu a trosku i mimo. Zrovna o tradicni rodiny se stat docela stara, napriklad proto ze prijmy manzelu jsou spolecne nezavisle na tom jestli je vydelal muz nebo zena.
  Jinak mne osobne zajima jake konkretni opatreni od statu a spolecnosti chcete... cim tuhle nerovnost napravit. Jinak legislativne se urcite nektere veci daji zlepsit, napriklad spolecny duchodovy zaklad pro manzele jak navrhovala KDU.

  Mne osobne by regulace podobne jako jsou ve Francii vadili, prijdou mi mimo misu. Spis si myslim ze pokud by jsme meli materskou podobnou jako ve zbytku evropy tak nejsme na chvostu statistiky... protoze ve Francii napriklad mate pouze 16tydnu materske a zadnou rodicouvskou. Take je velmi vysoka minimalni mzda kterou pobira velke mnozstvi lidi, takze rozdilli v platu u spousty lidi nejsou zadne. Podobna situace je v Italii... ale koneckoncu se to doctete v cele te zprave, pokud si na to najdete cas.

 • 9. 11. 2017 19:18

  ViR

  Jarmilo, jen věcná poznámka - pokud je zaměstnaný rodič (jedno zda otec či matka) doma s nemocným dítětem, pak se tato doba hodnotí jednak jako 100% důchodově pojištěná (t.j. nedochází kvůli tomu ke krácení důchodu) a současně jako tzv. VYLOUČENÁ, kdy se tyto dny s nízkým nebo žádným příjmem vyloučí z výpočtu průměrného příjmu. Takže průměr nesnižují a na výši důchodu se nijak negativně neprojeví.

  Pro objasnění zjednodušený (!) příklad: Ve 30 denním měsíci máte 21 pracovních dnů, hrubou denní mzdu 1 tisíc Kč, tedy hrubý měsíční příjem 21 tisíc. Když pracujete, máte 30 dnů pojištění, se započitetelným průměrem 700 Kč den.

  Pokud budete 9 dnů marodit či pečovat o nemocné dítě (z toho 5 dnů pracovních), přijdete o 5000 Kč mzdy za 5 pracovních dnů, obdržíte nějakou nemocenskou či ošetřovné, a měsíční hrubá mzda bude za toto období činit jen 16 tis. Kč. Při výpočtu "průměru na důchod" se však těch 16 tis. Kč podělí hodnotou (30 kalendářních dnů minus 9 vyloučených dnů) = 21dnů, tedy denní průměr bude 762 Kč hrubé mzdy. Ale jelikož se pro ůčely důchodu zhodnotí 30 dnů pojištění, bylo by pro důchod započteno 22860 Kč hrubé mzdy. (Kdybychom počítali např. s pouze 5 dny péče, bylo by to pod 21 tis., nicméně při hodnocení dlouhého období je ta hodnota přibližně průměr za dny, kdy zaměstnanec pracuje.)

  V reálu se při výpočtu důchodu počítají všechny pojištěné dny za celou pracovní kariéru po 18. roce věku (respektive od r. 1986), současně se při výpočtu půměru odečítají všechny vyloučené dny v tomto období, a zohledňují se všechny hrubé příjmy, přepočtené na aktuální hodnotu peněz, za totéž období. V praxi tak dojde k tomu, že do vyloučených dnů je vlastně dosazena průměrná "celoživotní" hodnota.

  To se týká i např. doby péče o dítě do 4 let věku (mateřské). Má-li žena celoživotní mzdový průměr za pojištěnou dobu kdy NEPEČOVALA o takové dítě například zmíněných 21 tis., a o dítě pečovala dva roky (kdy nepobírala mzdu), pak se i tyto dva roky započtou tak, jako by vydělávala oněch 21 tis. měsíčně.

 • 3. 11. 2017 10:09

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Uvědomme si, že žen v republice není tolik, aby zastaly úplně všechnu práci. A mraky jich pracují ve zdravotnictví, školství, sociálních službách - prostě všude tam, kde muži tu práci nechtějí dělat, protože ji považují za podřadnou. (Kolik znáte mužů-zdravotních sester nebo mužů-pečovatelů v domově důchodců?) Takže soukromé firmy zaměstnávající pouze ženy by měly na výběr už jen z menšího množství žen, co nepracují v uvedených oborech. Logicky by jim brzo "došli lidi".

  Další věc, která tomu brání, jsou postoje nemalého množství mužů, kteří ženu považují za neschopnou vykonávat práci, ve které by zastávala řídící pozici. Proto takoví šéfové mívají ve firmě ženy na nižších, hůře placených pozicích, a do řídících funkcí dávají muže, kterým nasolí vysoký plat s odůvodněním typu "mužský by to za malý plat nedělal" nebo "on živí rodinu" (i když je třeba svobodný a bezdětný). Výsledkem může být fabrika s ženami-dělnicemi s mizerným platem a s dobře placenými muži, kteří z kanceláře řídí činnost oněch dělnic. Mzdové náklady na tyto dobře placené muže pak samozřejmě výrazně zvyšují celkové mzdové náklady ve firmě.

 • 3. 11. 2017 13:20

  benzin (neregistrovaný) 212.24.144.---

  To že nejsem zdravotní sestra, neznamená, že tu práci považuji za podřadnou, ale jenom prostě mně z duše nebaví se o někoho starat. Ale taky nejsem horník, učitel, zemědělec, truhlář, kominík, nebo právník protože mně to nevadí a ničím z toho neopovrhuji.

 • 5. 11. 2017 23:36

  Radek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Teda vite oni asi maji trosku pravdu kdyz rikaji "Muz by za takovy plat nedelal." Ted aby se zeny naucili rikat za takovy plat delat nebudu!
  Mne totiz prijde velice spatne pokud by stat mel ridit kdo dostane jaky plat v soukromych firmach. Jinak legislativu ktera rika ze na stejne pozici je stejna mzda mame, jen se tezko prosazuje jak u muzu tak i u zen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).