Hlavní navigace

Seriál Finanční krize

Vše o finanční krizi v letech 2007-2008.

Dluhy jsou ve smrtonosném sevření. A není, kdo by bankám půjčil

Myslíte si, že jsou vaše vklady v bezpečí? Zatím ano, ale kdyby došlo k nejhoršímu, pojištění vám nepomůže. Nebude z čeho plnit.

Doba čtení: 4 minuty

Nikdo neví, kdy skončí finanční krize

Čekají nás nepopulární a nepříjemná opatření, vzkazují čeští ekonomové, pokud nedojde ke stabilizaci státního rozpočtu. Jenže ani české banky nemají vyhráno. Přestože jsou zdravé, úvěruje se méně, a tím se otevírá prostor pro rizikovější klienty, ti dobří totiž začali šetřit. Nedůvěra stále obchází všechny finanční instituce.

Doba čtení: 5 minut

Kdy se akciové trhy postaví na nohy?

AIG má největší firemní ztrátu v historii USA a největší evropská banka HSBC musí navýšit kapitál kvůli rekordním ztrátám z hypoték. Index Dow Jones spadl poprvé za posledních 12 let pod 7000 bodů, S&P pod 700 bodů. Index PX se nachází blízko 5,5letého minima. Nervozita na trzích přetrvává a akciové trhy se stále propadají.

6. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Východní státy vrhají stíny na českou ekonomiku, média to bohužel nerozlišují

Česká národní banka musela tento týden bránit Českou republiku a českou korunu před dezinformacemi šířícími se předními zahraničními médii. Podívejme se tedy na to, o kom vlastně byla řeč, že ČNB vedla až k mediálnímu zásahu.

Doba čtení: 6 minut

Proč některé měny ztrácejí půdu pod nohama?

Velkým evropským bankám hrozí snížení ratingů. Kdyby došlo k nejhoršímu, podle některých prognóz by zahraniční akcionáři ani nedokázali pomoci svým bankovním dcerám. Koruna a další měny se stále propadají, blíží se ke svému dnu a zadlužení v cizích měnách dělá vrásky mnoha bankám.

Doba čtení: 6 minut

Za co se ve finanční krizi vyplatí utrácet?

Finanční krize trápí snad každou peněženku. Přesto za některé nákupy můžete ušetřit i v těchto dnech. Vyplatí se vám zejména koupě automobilu, ať už nového nebo staršího, a levněji vás vyjde také zahraniční dovolená a letenky vůbec.

Doba čtení: 4 minuty

Krize ještě není za námi, banky stále vytahují kostlivce ze skříně

Někteří doufali v lepší zítřky neboli lepší start do nového roku. Někteří byli ale právem skeptičtí. Je tu výsledková sezóna, tedy hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí roku 2008 a banky, tentokrát převážně ty evropské, stále vytahují kostlivce ze skříně, a to i přesto, že tato krize na trzích začala již před rokem a půl. Vyostřila se ale právě až v roce 2008. Ve vzduchu je i další snížení úrokové sazby.

Doba čtení: 6 minut

Realitní kanceláře a krize – které zaniknou a které vydělají?

V posledních několika měsících se stále více diskutuje o dopadech finanční krize na situaci v České republice. Mluví se třeba o snižování počtů pracovních míst, bankrotech bank a poklesu cen nemovitostí. Hovoří se také o ukončení činnosti mnoha realitních kanceláří v důsledku snižování poptávky po koupích a prodejích nemovitostí. Mají malí hráči na trhu šanci, anebo se udrži jen velké kolosy?

Doba čtení: 4 minuty

Komu padne Černý Petr v propouštění? Míst je stále hodně, ale jen pro kvalifikované

Zpomalování ekonomiky se začalo projevovat i na trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v prosinci 2008 zvýšila z 5,3 na 6 procent, a to je největší nárůst za posledních 10 let. Úřady práce evidují 335 tisíc uchazečů o zaměstnání. Zatímco některé kraje se drží, v jiných se začíná projevovat slábnoucí kupní síla obyvatel. Přitom stále je dostatek volných míst, ale ne pro každého.

Doba čtení: 4 minuty

Automobilový průmysl má nejistou budoucnost

Za jednu z největších obětí právě probíhající finanční krize je po právu označován automobilový průmysl. Pokles spotřebitelské poptávky zaviněný nestabilními finančními trhy a růsty cen energie dostává automobilky do problémů.

Doba čtení: 3 minuty

Peněz je dostatek, ale jejich cena stoupá

Český bankovní sektor je zdravý, ale ekonomice může zasadit ránu špatná finanční situace českých firem i přeúvěrovanost spotřebitelů. Špatné úvěry mohou následně trápit banky a České republice bude hrozit hospodářská krize. I s nízkými úroky u dlouhých úvěrů se můžeme na pár let rozloučit.

Doba čtení: 5 minut

Velké ryby se neutopí, cenová bublina však splaskne

Počet dokončených a neprodaných bytů vzhledem k ekonomické krizi stoupá. V různém stupni výstavby jsou další desítky tisíc bytů, z toho většina v Praze. Developeři v nich mají vázány miliardy vlastních i úvěrových prostředků. Případné obtíže s dokončením, byť jen některých projektů, přitom mohou spustit lavinu, která může mít pro developery i trh s novými byty velmi nepříjemné důsledky.

Doba čtení: 4 minuty

Investovat nebo vyčkávat?

Pro nejednoho drobného investora, který pravidelně investuje malé finanční částky, představuje pád finančních trhů noční můru. Zoufale sleduje, jak se mu jeho podíly v podílových fondech nebo hodnota akcií ztenčuje. Psychologicky slabší povahy odprodají část svého portfolia a realizují ztrátu. Jestliže patříte mezi ty, kteří raději vyčkávají, můžete na finanční krizi zajímavě vydělat.

Doba čtení: 4 minuty

Přínos finanční krize? Konec nebezpečné iluze

Americká hypoteční krize přerostla v globální krizi finančních trhů doprovázenou krachy bank a pády cen akcií. Otevřeně se také hovoří o krizi hospodářské, která může otřást základy tržních ekonomik. Současně se hledá viník, který vše způsobil. Není jím chamtivost bank a investorů, ale spíše víra lidí, finančních institucí i vlád, že dluhy se díky všeobecnému růstu zaplatí zcela samy. Podobně jako v pyramidové hře.

Doba čtení: 5 minut

Finanční krize: vznik, vývoj a předpovědi

Vše začalo prodejem hypotečních úvěrů nebonitním klientům. Problémy amerického hypotečního trhu se během několika měsíců přelily do amerického finančního trhu, aby vzápětí zaplavily celý svět. Vláda Spojených států schválila plán, jak oživit ekonomiku, pozadu nezůstávají ani jednotlivé země Evropské unie.

Doba čtení: 3 minuty

Investorův průvodce finanční krizí

Finanční krize. Na první pohled strašlivá fráze, která z laického pohledu uvrhne svět do několikaletého finančního temna a postihne naše životy. Příčiny krize nikdo z nás neovlivní. Co však ovlivnit lze, je zachování správného postupu při investování a bezpečného pohybu na finančních trzích.

21. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak finanční krize ovlivňuje běžné finanční produkty?

Investoři slabší povahy houfně prodávají své podílové listy v podílových fondech, vyzvedávají svou hotovost z bankovních účtů, schovávají ji v domácnostech do slamníků a hrozí se každé nové zprávy, kterak klesají finanční trhy. Hrozí se každého měnového výkyvu, a ačkoliv je doba dovolených za námi, bedlivě sledují kurz koruny vůči dolaru a euru.

Doba čtení: 6 minut

Vydrží burzám nový optimismus?

Zatímco na Islandu prožívají černé dny a zatahuje se i nad Maďarskem, vyšší garance vkladů schválených českou vládou mnohé rozjasnila. Opatření dalších světových vlád znamenalo rekordní růst burz po celém světě. Evropské burzy tak nakonec uzavřely i úterní den v plusu. Jenže hlavní tahoun trhů, americká Wall Street, se včera večer opět propadl.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Rozlučme se s eurem, vracíme se do normálu

Slovo "krize" se nyní skloňuje ve všech pádech. Finanční krize naši českou zemi ve skutečném slova smyslu nezasáhla, přesto její dopady nepřímo pocítíme. Jedním z nich, spíše obranným, má být posunutí termínu pro přijetí eura. Koruna tak ještě pár let bude hlavní měnou naší země. Tím druhým bude, že se vrátíme tam, kde jsme byli. Z výšin do normálu.

Doba čtení: 4 minuty

B.I.G. Expert: Těžké časy nejen na pražské burze

Pražská burza tak jako všechny ostatní světové trhy zažívá hodně složité období. Asi nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že v našem případě se jedná o jedno z nejhorších období vůbec.

Doba čtení: 2 minuty

Průšvih fondů nabírá otáčky

Krize s rozbuškou v amerických hypotékách trhu potápí nejen akciové indexy, ale zřejmě naplno explodovala již v základech finančních trhů. Nepomáhá ani „záchranný“ balík 700 miliard dolarů.

Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert - akcie: Agresivní investoři už nakupují

Turbulentní doba nejen na pražské burze pokračuje. Americké trhy oslabily nejvíce v historii a západní Evropa na tom byla obdobně. Agresivní investoři začínají využívat paniku ve svůj prospěch a nakupují.

Doba čtení: 2 minuty

Je už to nejhorší na akciových trzích za námi? Spíše ne.

Problémy ve finančním sektoru nabraly na obrátkách, a to už krize trvá více než rok. Světlo na konci tu ale ještě není…

Doba čtení: 4 minuty

Nejhorší týden fondů v historii

Aby v jediném týdnu opustilo fondy skoro 1,7 miliardy korun, to jsme ještě nezažili. Můžeme jen spekulovat, zda to víc způsobil pokles trhu, anebo již i u nás explodovala nedůvěra k finančním institucím.

Doba čtení: 2 minuty

Týden, o němž budeme vyprávět vnoučatům

Platí to sice o fondech jen částečně, ale akciové trhy předvedly hrůzné divadlo, aby pak koncem týdne krev na ulicích zase pěkně umyly. Zkušenost k nezaplacení, aneb poučení z krizového vývoje.

22. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Panika na akciových trzích je skvělou nákupní příležitostí

Akciové trhy v posledních dnech zachvátila panika. Vlna více či méně nedobrovolných výprodejů oběhla svět. Strmý pád cen akcií připravil investory o značnou část jejich majetku, zároveň ale vytvořil skvělou investiční příležitost. Nákup těch správných akcií v době výprodejů totiž přináší pohádkové zisky.

Doba čtení: 5 minut

Přísná kritéria bank jsou brzdou. Záchrannou

Známe hodně prognóz a analýz, ale nikdo si není zcela jist směrem, kterým se trh vydá, natož budoucností cen nemovitostí. Banky jsou však již nyní opatrné a k financování bydlení i komerčních projektů se staví obezřetně. Možná se již brzy dočkáme i celoživotních hypoték.

Doba čtení: 4 minuty

Trhy se brodí v krvi, ale fondy se drží

Na to, jaký hurikán se přehnal přes Prahu, je 420 milionů do fondů celkem úspěch. Přestože tento součet drží zejména 300 milionů směřujících do fondů peněžního trhu, vidíme i 130 milionů korun, které přišly do akciových fondů.

Doba čtení: 2 minuty

B.I.G. Expert - akcie: Evropa pod tlakem

Akciové trhy ve světě i u nás zůstávají pod značným tlakem. Ten stále přichází z finančního světa, a to i přes výrazný víkendový zásah americké vlády v podobě téměř znárodnění dvou klíčových společností amerického hypotečního trhu - Fannie Mae a Freddie Mac.

12. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Trhy i fondy si sáhly na letitá minima

Jako by vzpomínka na 11. září vyvolala strašidla už o týden dřív. Letos to bouchlo o týden dříve, již 4. září, ale bez teroristů – jako by roli Al Kajdy tentokrát sehrála neblahá předzvěst o americké nezaměstnanosti: ta v srpnu skutečně vzrostla na 6,1 % (očekávání bylo 5,7 %), což je nejvyšší hodnota od roku 2003.

8. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty