Hlavní navigace

Nejhorší týden fondů v historii

29. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aby v jediném týdnu opustilo fondy skoro 1,7 miliardy korun, to jsme ještě nezažili. Můžeme jen spekulovat, zda to víc způsobil pokles trhu, anebo již i u nás explodovala nedůvěra k finančním institucím.

Stojíme na trhu utvářeném strachem a fámami, prohlásil John Mack, šéf Morgan Stanley. Ovšem i to byla příčina šířící se epidemie nedůvěry v celý finanční trh, která koncem týdne zasáhla už i komerční banky. Podepsala se i na pádu obří americké spořitelny, které v podstatě „došly peníze“ a musel nad ní vyhlásit nucenou správu fond pojištění vkladů.

Akcie a fondy, kam jen dohlédneš: akcie.mesec.cz

Navíc se přijetí záchranného plánu vlády zadrhlo v americkém Kongresu – ve čtvrtek v noci prý ministr financí Henry Paulson v gestu dokonce před zákonodárci poklekl, aby rozhovory ještě zachránil. Paradoxně námitek měli více republikáni z pozic, že vláda chce až příliš zasahovat do fungování soukromých trhů. Víkend konečně přinesl dohodu o tom, jak použít „záchranných“ 700 miliard dolarů. Zatím ale není jasné, kdy budou obě komory amerického parlamentu o zákonu hlasovat.

Přitom nejde o žádné velké dotace, jak lze u nás občas slyšet i z neinformovaných médií. Jde zásadně o půjčky zajištěné aktivy – například oněch 85 miliard dolarů pojišťovně AIG je na úrok 8,5 procentního bodu nad Libor a výše záruky dosahuje 80 % jejích aktiv. Státní rozpočet tedy může na celé akci i vydělat – vždy jde jen a jen o ocenění oněch zastavených či odkupovaných aktiv.

Fondy 39. týden
Fondy v mil. Kč
peněžního trhu  – 483
dluhopisové  – 286
smíšené  – 649
akciové  – 217
zajištěné  – 35
celkem  – 1670

Fondy 39. týden

Pojďme ale k našim fondům, kterým navíc tentokrát nepomohly ani fondy peněžního trhu. Jejich téměř půlmiliardový odliv byl způsoben hlavně 620 miliony uprchlých z ISČS Sporoinvestu. Klienti zde hlasují nohama, což vysvětlí pohled na jeho výkonnost: aby peněžák za měsíc ztratil 1,25 % – je skutečně děsivé.

Další kategorie ubraly ovšem také obrovské sumy. Dluhopisové fondy jsou na tom zle již téměř rok, ale zejména obliba smíšených fondů dostává značnou trhlinu již několik měsíců a odchod dalších 650 milionů jen ukazuje jejich bídu.

skoleni_7_4

Vše pochází z propadu akciových trhů, takže zejména pokles v posledních dvou týdnech mnohé investory vyděsil natolik, že vzali nohy na ramena. Dvouciferná týdenní ztráta je opravdu silná káva, takže ani rekordní nárůsty konce předminulého týdne jejich rozhodnutí nezměnily. Výnosy akciových fondů se ovšem za minulý týden předvedly veletoč – vezměme jako příklad náš nejznámější akciový ISČS Sporotrend, který přidal parádních 16,6 %. Přímo neuvěřitelným dnem bylo potom 19. září, kdy „vylétl“ o 18,88 %. Co je to ale platné, když za poslední měsíc přesto ztrácí skoro 18 % (za poslední rok dokonce hrůzných téměř 40 %). Ukazuje to ovšem zároveň, jak je prakticky nemožné časovat trh.

Přesto si troufám tvrdit, že nejhorší již máme za sebou a kdo vydržel, nakonec vyhraje. Ostatně: jen průšvihy zocelují charakter a propady trhu zocelují investory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).