Hlavní navigace

Průšvih fondů nabírá otáčky

6. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Krize s rozbuškou v amerických hypotékách trhu potápí nejen akciové indexy, ale zřejmě naplno explodovala již v základech finančních trhů. Nepomáhá ani „záchranný“ balík 700 miliard dolarů.

Problém totiž naplno zasáhl i kreditní trhy. Co to je? Nu přece dluhopisy a dokonce i peněžní trhy, což se projevuje zejména v propadu výnosu fondů, které byly dosud považovány za „bezrizikové“. To naplno propuklo již předminulý týden, takže jen za posledních čtrnáct dní z fondů peněžního trhu uprchla miliarda!

Aby ne, vždyť dostaly výprask, který dokonce ještě pokračuje. Zejména ty agresivnější se spálily na větší expozici v delších dluhopisech obecně a těch od Lehman Brothers zvláště. Tak naše ikona fondů peněžního trhu ISČS Sporoinvest ztratila za měsíc 1,36 % a letošní výkonnost pláče na 0,27 procenta. A domino pokračuje explozí v korporátních dluhopisech – například ten ČP Investu ztratil za měsíc více než deset procent. Nejde jen o expozici v dluhopisech amerických finančních institucí a ruských dluhopisech, největší problém je, že se zablokovaly trhy s nimi (spready vzrostly až k 10 %). Navíc odkupy při nízké likviditě trhu dál situaci zhoršují.

Fondy 40. týden

Fondy 40. týden
Fondy v mil. Kč
peněžního trhu  –519
dluhopisové  –72
smíšené  –253
akciové  –84
zajištěné 117
celkem  –811

Oba naše fondy korporátních dluhopisů tak klesly za pouhý týden o 2,5 % a na posledním měsíci svítí 10% propad. Přitom výnos do splatnosti není vůbec špatný (i 8 %). Nabídka výnosového potenciálu výměnou za jistotu ale u našich konzervativních klientů těžko obstojí.

Úprk z ostatních našich fondů sice značně zmírnil tempo, přesto celkové odkupy za více než 800 milionů korun dále srážejí letošní statistiku už skoro k nule. Navíc právě odkupy roztáčejí mlýnské kolo i v mnoha dalších fondech: rozemílají na prach aktiva fondu, které je pak nutno prodávat za každou cenu a na trhu, kde nikdo nekupuje, je sráží níž a níž. S tím se začínají potýkat i smíšené fondy, které musely odkupujícím minulý týden vyplatit další čtvrtmiliardu.

Všechno na jednom místě: akcie.mesec.cz

Jako na spásu se čekalo na páteční večer a schválení 700 miliardové injekce americkou Sněmovnou reprezentantů. Co však následovalo? Všechny tři americké indexy vyhloubily další minima, S&P dokonce propadl pod 1100 bodů. Prohloubily se obavy, že ani balíček neobnoví reálné fungování peněžního trhu a neochrání ekonomiku před recesí. The Economist navíc poukazuje na to, že evropské banky jsou z určitého hlediska zranitelnější než americké. V Americe prý mají komerční banky „rozpůjčeno“ jen 96 centů z každého dolaru vkladů, zatímco evropské banky půjčují až 1,40 eura na každé euro vkladů.

Dokud se nepodaří stabilizovat úvěrové trhy, nemoc se nevyléčí, přičemž v Evropě může mít horší průběh i následky.

Tip do článku - účto fakturace duben

Od začátku roku ztrácejí americké indexy čtvrtinu a pražský PX třetinu. V Moskvě raději v pátek uzavřeli burzu při letošní ztrátě přes 42 %, přestože vláda ohlásila injekci v hodnotě skoro bilion korun.

Tento týden bude zřejmě pro další trend všech trhů rozhodující.

Anketa

Myslíte si také, že tento týden bude rozhodující?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).