Hlavní navigace

Dluhy jsou ve smrtonosném sevření. A není, kdo by bankám půjčil

3. 10. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Myslíte si, že jsou vaše vklady v bezpečí? Zatím ano, ale kdyby došlo k nejhoršímu, pojištění vám nepomůže. Nebude z čeho plnit.

Stále víc lidí má obavy o své úspory a hledá zoufale jejich bezpečné umístění. Nákupy zlata nebo nedávný „nával“ na švýcarské franky jsou jen takovými výkřiky strachu. Současná situace se sice jen částečně, ale přece jen dotýká i Čechů. Evropské finance jsou totiž
propojeny víc, než se zdá.

Život na dluh

Bludný kruh dluhů: státy-banky-podniky+domácnosti se tak může projevit mnohem citelněji, než se zdá. Evropa se nyní urychleně snaží hledat nějaký mechanismus, aby dominovému efektu dluhové krize (jak je současná fáze nazývána) zabránila. Trefně to vyjadřuje titulek
šéfkomentátora Financial Times Martina Wolfa: Strach tlačí eurozónu k ambiciózní akci. O co jde? V podstatě o zoufalou snahu nedopustit explozi, kterou ještě všichni pamatují po krachu Lehman Brothers. Tehdy se totiž prakticky úplně zablokoval oběh peněz, což je v podstatě krevní oběh hospodářství. K infarktu byl jen krůček.

Americký recept

Americká vláda tehdy spustila program TARP jako záchrannou brzdu proti hrozbě dominového krachu. Stát z něj „jen“ půjčoval – za drsný úrok a proti přímé zástavě akciových podílů. Podobným způsobem v Evropě „pomohly“ státy (a třeba KBC nebo Erste ještě pomoc nesplatily). Mnohé evropské státy ale dnes již nemají doslova „ani vindru“, aby mohly svým bankám pomoci (třeba Řecko by si na trhu mohlo půjčit, ale za 60% úrok, což by byla sebevražda).

TARP nebyl původně spuštěn jako systém pro rekapitalizaci bank, ale z jiného pohledu nějaký podobný model evropské banky nepochybně potřebují. I Mezinárodní měnový fond varuje před tím, že „rizika leží i v pasivech, protože vládní garance jsou pochybné…“, o propadající se hodnotě státních dluhopisů ani nehovořit.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Pojištěné není nic

U nás zatím akutní nebezpečí nehrozí, ale nakolik směšné je naše pojištění vkladů v bankách, ukazují fakta: ve Fondu pojištění vkladů máme sice 18 miliard korun, ale má ručit za celkem za 2,1 bilionu Kč. Asi každý chápe, že by to aktuálně stačilo tak na nějakou kampeličku a reálně ručí jen za 0,8 % objemu vkladů. Navíc nejde jen o politický nesmysl a směšnou fikci, ale i morální hazard, který totálně deformuje tržní racionalitu.

Pesimisté nevěří ani v to, že se vůbec podaří bankovnímu dominovému krachu zabránit (o pojišťovnách se zatím nehovoří, ale také jsou nacpané státními dluhopisy). O drogové závislosti států na dluzích je známo dost. Další obrovská zátěž bank ale leží v  soukromém zadlužení: podniky a domácnosti dluží v evropských zemích až ke 300 % HDP, běžných je 250 %. Lépe jsou na tom Němci, kteří dluží přijatelných 164 % HDP; výjimečně dobře jsme na tom my s necelými 50 % HDP.

Investování pro normální lidi. Srozumitelně, přehledně, jednoduše.

Pokles životní úrovně

Celá EU je tedy těžce předlužená, a jak píše Pavel Kohout: Hospodářská recese v prostředí takto přesyceném bankovními úvěry musí nutně přerůst v bankovní krizi. Hospodářské dějiny neznají případ, aby se ekonomika do této míry zadlužená ozdravila bez krize. Že dluhy musí někdo zaplatit a nikdo jiný než obyvatelé to nemohou být (nikdo jiný tam nežije) – uvědomují si čím dál víc všude. Irové přistoupili na 20 % snížení platů státním zaměstnancům, jinde se bude propouštět, budou se snižovat penze, zvyšovat daně. Ti bohatší
se do splácení zapojí více, protože inflace hodnotu jejich aktiv víc ohlodá.

Fondy jako bezpečné investice?

Hledání bezpečných investic je nyní na úrovni, kterou možná nejlépe charakterizuje výnos „základního investičního kamene“, jímž je americký státní 10letý dluhopis: jeho výnos klesl na historické minimum 1,6865 %. To je při výhledu inflace někde u 4 % reálný záporný výnos, tedy ztráta.

Fondy mají jednu obrovskou výhodu – nemohou zkrachovat, protože to nejsou právnické osoby. Majetek v nich je stále jen a jen majetkem jejich podílníků. Což neznamená, že se ten majetek nemůže znehodnotit – asi každý si dokáže představit fond řeckých státních dluhopisů.

Také akciové trhy se v létě nevyvíjely nijak příznivě: evropské akcie právě skončily nejhorší čtvrtletí od roku 2008, stejně tak (špatně) dopadly i akcie německé. Podobně s 16% ztrátou dopadl kvartál na Wall Street.

Přesto právě u akciových fondů hrozí nyní zřejmě menší nebezpečí než u jiných investičních možností. Navíc nakupovat za levné ceny je snem každého. Zřejmě z obou těchto důvodů do našich akciových fondů investoři vložili během září víc než čtvrt miliardy korun.

Vývoj podílových fondů za září 2011
Podílové fondy V milionech  Kč
peněžního trhu –699
dluhopisové 126
smíšené 18
akciové 267
zajištěné –345
CELKEM -633

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).