Hlavní navigace

Trhy se brodí v krvi, ale fondy se drží

15. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na to, jaký hurikán se přehnal přes Prahu, je 420 milionů do fondů celkem úspěch. Přestože tento součet drží zejména 300 milionů směřujících do fondů peněžního trhu, vidíme i 130 milionů korun, které přišly do akciových fondů.

Zbylé kategorie se vzájemně vyrovnaly, když 90 milionů zajištěných fondů pokrylo skoro stejný odliv ze smíšených fondů. Svůj již dva roky trvající útěk z dluhopisových fondů investoři zastavili – zřejmě tentokrát zahlédli světélko na konci tunelu, ale s křížkem po funuse. Ceny dluhopisů totiž sice předvedly krásný 6% skok, ale už v srpnu, takže teď budou spíš korigovat. Ale jak praví všichni klasikové: dluhopisy patří do každého portfolia! Tentokrát největší injekci dostaly od ING českého fondu obligací i slovenského dluhopisového fondu, které dohromady přinesly 50 milionů korun.

Fondy 37. týden
Fondy 37. týden
druh fondů v mil. Kč
peněžního trhu 298
dluhopisové  –9
smíšené  –86
akciové 127
zajištěné 90
celkem 420

ING se ostatně zasloužilo i o pěkný příliv do akciových fondů, když jejich vlajkový křižník ING Český akciový sám přispěl 80 miliony korun. Komu čest, tomu čest. Bohužel krutý propad předminulého týdne pokračoval i v týdnu uplynulém. České akcie podle indexu PX po ztrátě 7 % propadly o dalších 6 %, což způsobilo, že u akciových fondů zaměřených na náš region vidíme i 10% týdenní pokles. Tutéž ránu do nosu ovšem inkasoval i třeba ČPI Zlatý (pro zlatomily mám ale dobrou zprávu – jen v pátek podražilo o 11 %).

skoleni_4_3

Jak kyselé je tuzemské akciové jablko, vidíme na nejhorším letošním propadu až na úroveň, kde jsme byli již 16. srpna 2005. A od maxima z konce loňského října akcie indexu ztratily rovnou třetinu, tedy děsivých 33,3 %. Prahu totiž zasáhl nejen propad důvěry ve finanční a developerské tituly (neprávem), ale nově i energetických a komoditních akcií. Třeba NWR se dostaly o čtvrtinu pod upisovací cenu (300 místo 420 korun); ECM je k mání i pod 400 korun, ačkoli podle nového ocenění Cyrrus má i s 35% diskontem hodnotu (a cílovou cenu) 843 korun. Co k tomu dodat? Kdo dnes koupí, neprohloupí – za rok či dva bude moci dělat na všechny dlouhý nos. Pojďte se vsadit, že ORCO bude do tří let na trojnásobku dnešního bazarového kurzu a ERSTE nejméně na dvojnásobku. Ale co – o lahev, že už za dva roky!

Velké výkyvy obíhaly po světě, po euforii ze zestátnění hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac v USA se světem přelila vlna výprodejů. Například panasijský index MSCI Asia Pacific klesl na nejnižší hodnotu od prosince 2005. Další časovanou pumou se stala investiční banka Lehman Brothers Holdings po oznámení téměř dvojnásobné než očekávané ztráty (ocenění těchto akcií firmy staré 158 let se tak za rok propadlo o více než 90 %). V pátek zase o 30 % padla největší pojišťovna na světě AIG po spekulacím o potřebě dodatečného kapitálu. Přesto nakonec Amerika zamířila do plusu (i za celý týden vykázala růst) po překvapivě výrazném růstu spotřebitelské důvěry, která v září podle indexu Michiganské Univerzity vzrostla na 73,1 bodů ze srpnových 63 bodů, přestože ekonomové očekávali nejvýš mírný nárůst na 64 bodů. Na kolika bodech (mrazu) je vaše důvěra?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).