Hlavní navigace

Seriál Desetník

Pravidelná rubrika Měšce shrnující nejdůležitější události posledních deseti pracovních dnů.

Desetník: Vlastní bydlení nepodraží?

Centrální banka zvyšuje úrokové sazby a očekává se jejich další růst. Hypoteční banky a stavební spořitelny ale reagují opačně – sazby dokonce snižují. Co nového se událo v hypotékách? Jak byla čilá státní správa a jaké nepříjemnosti pro občany připravuje?

4. 10. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Škrtat se dá, jenom chtít

Vláda už má jasno a daňoví poplatníci také. Budeme muset zaplatit 908 mld. Kč státních výdajů. Zaplatíme méně, než se čekalo - možná i díky antimonopolnímu úřadu a policistům, kteří rozpočty plní pokutami. Vedle řidičů si posvítili na mobilní operátory.

20. 9. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Příspěvek na dopravu zrušen a jedeme dál...

Děti se vrátily do školních škamen a vláda jim připravila překvapení – nedostanou příspěvek na dopravu. Přesto nepřijdou zkrátka. Stěžovat si nemohou ani spořivci s oblibou v zajištěných fondech, ani úspěšní absolventi bakalářského studia. Přesto se nevyhneme ani špatné zprávě.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Mateřská pro tatínky

Vládní prohlášení je na světě. A co nás čeká? Novomanželské půjčky, příspěvek v mateřství pro tatínky, změna systému sociálních dávek, zavedení úplatku za zapsání dětí ke školní docházce a řada dalších reforem a změn. Na závěr perlička - krátká reportáž z prvního obchodního dne Google.

23. 8. 2004 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desetník: Bankovní zisky pořád rostou!

Ve víru politických vyjednávání o vládních postech banky zveřejnily své pololetní výsledky. A že se mají čím chlubit! Komu se zdály loňské zisky bank vysoké, protočí panenky - banky je dokázaly ještě zvýšit. A kdože bude rozhodovat o penězích z Evropské unie?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Zákon o DPH se dočká 130 změn

Zákon o DPH je kritizovaný již od počátku. Chlácholení ze strany Ministerstva financí, že je vše v pořádku, vzalo za své a strážce státní kasy chce po sněmovně urychlenou opravu nejvážnějších chyb. A rozpočet? Na ten si ještě počkáme. Zato banky vědí - úroky rostou.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Rostou? Rostou!

Zklamání z vyřazení fotbalového týmu těsně před branami finále už přebolelo. Vždyť jsou před námi Atény a olympiáda. Ale nechme sport sportem. Čeho jsem se v uplynulých týdnech dočkali v ekonomice? Pokud jste si chtěli vzít hypotéku, potěší vás banky stejně málo jako naši fotbalisté.

12. 7. 2004 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Desetník: Zastaví volby reformy veřejných financí?

Volby do Evropského parlamentu skončily fiaskem vládní koalice a již začaly padat hlavy. Vláda sice zřejmě nepadne, padnou ale reformy veřejných financí a ta nejdůležitější - důchodová? Vládu ocenili voliči, pojišťovny jejich makléři. Nejlíp dopadla Kooperativa.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: ČSOB sečetla poplatky

ČSOB připravila svým klientům překvapení - nový sazebník odměn a poplatků. V rámci změn sjednotila poplatky nikoli na vyšší úrovni, ale na úrovni součtu nižšího a vyššího. Překvapení čeká i nás ostatní - den daňové svobody bude opět později. Oslavíme ho až po volbách.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Účty pro děti a hypotéky na všechno

Nemáte-li kde bydlet, vezměte si hypotéku. Pokud kde bydlet máte, vezměte si ji také - třeba na dovolenou. Banky vám ji rády poskytnou - stejně jako běžný účet dětem. Již třetí banka nabízí produkt šitý na míru dětem do 15 let. Rodiny s dětmi chce podpořit i vláda - podaří se jí to?

24. 5. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Jsme v EU - co bude dál?

Vstup do Evropské unie není jen pozitivem a jedinou možností pro Českou republiku. Přinesl s sebou i řadu komplikací, starostí a změn. Ještě neskončily oslavy a už vynořily se první potíže a projevilo první zdražování. Vysvitly ale též první světlé stránky Unie.

10. 5. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Zákon o DPH - menší zlo

Uplynulá dekáda pracovních dnů se točila ve znamení DPH. Vrcholil parlamentní maratón schvalování novely zákona, který nás má začlenit do Evropské unie. Proč ale zákon, na jehož přípravu jsme měli roky, byl přijat v nevyhovující podobě pouhý jeden týden před vstupem do Unie?

26. 4. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Loupež v bance se nevyplácí

V posledním týdnu došlo k pěti loupežným přepadením finančních domů. Poslední napadenou byla Komerční banka v pátek a ve čtvrtek minulého týdne, největší počet napadení zaznamenala Česká spořitelna. Lupičům se ale lup nevyplatí - lupiči si nevydělají ani minimální mzdu.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Důchody škodí zdraví

"Pokud Česká republika nezačne ihned reformovat penzijní systém, zkrachuje," zněla přibližně poslední slova od Světové banky, která se s námi pro naší liknavost už nehodlá bavit. Zato banky ohlásily rekordní zisky, a nad spořitelnami visí Damoklův meč.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Máme se o 7 % lépe?

Průměrná mzda v loňském roce vzrostla o 7 %. Co to znamená pro průměrného člověka? Pracujeme více než Američané - budeme se mít o to lépe? Slovenská ekonomika rostla rychleji než česká - je náš růst dostatečný? Letní bouře eBanky se blíží k finiši - čeká se na pokutu.

15. 3. 2004 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desetník: Další souboj o hypotéky

O hypotéky se strhl další boj. O slovo se přihlásila ČSOB a Česká spořitelna jí skáče do řeči. Nemlčí ani vládní koalice a navzdory neshodě o kondomy schválila změny v DPH a sociální kompenzace. Mlčet by naopak měl pan Mlynář a také Kofi Annan se zpravodajskými službami v zádech.

1. 3. 2004 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Handrkovat se a soudit

Uplynulá dekáda dní byla vskutku pestrá. Ministr financí se neshodl se svým ministerstvem, s žalobami a podáními se roztrhl pytel. Stavební spořitelny a jejich poplatky bude posuzovat antimonopolní úřad, na lavici obžalovaných skončí Český Telecom.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: DPH klesá - zaplatíme víc

Zatímco se spotřebitelé a maminky báli zdražení dětských plenek, připravila v neděli koalice reformu mnohem radikálnější. Dochází sice ke snížení základní sazby DPH, ale ve snížené toho moc nezůstane. A výsledek? Zaplatíme o 17 mld. Kč více! Koalice ale přichystala změn mnohem více.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Přijde další velké zdražování?

Ještě jsme se ani nestačili rozkoukat po posledním daňovém nášupu ze začátku roku a už se před námi pomalu rýsuje další pořádný příděl. Zdá se, že vláda spojí vstup do EU s opětovným zvýšením daní. Tentokrát však po nás změny nežádá Unie, sáhneme k nim z vlastní vůle a dopadnou úplně na každého.

19. 1. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Ve znamení rekordů

S loňským rokem jsme se rozloučili se ctí, přesněji řečeno rekordně. Kupovali jsme všechno, co bylo k mání a co k mání letos bude mnohem hůř. Ještěže jsme za zády měli zástupy ochotných, kteří nám na všechno chtěli půjčit stůj co stůj. Horší to bude letos, kdy začneme půjčené vracet.

Desetník: Platit, platit, platit

Nákupní horečka zaplavila většinu národa a útraty domácností neberou konce. Co stojí za nákupním šílenstvím? VISA má unikátní vysvětlení. Více platit budou i živnostníci. Parlament je nemá rád a prezident nic nezmůže. Živnostníci, těšte se!

Doba čtení: 2 minuty

Desetník: Stavební spoření stvrzeno

Stavební spoření má již své jisté, zato nad směnárnami se stahují mraky. V Evropské unii lámou hůl nad dohodami - nemusíte dodržovat pravidla, jen když jste velcí. Černý čtvrtek připravila Al Kaidá, když rozpoutala peklo v Istanbulu a na světových burzách.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Poslední levné Vánoce

Banky se předhánějí ve vymýšlení novinek, aby zamotaly hlavu nejen konkurenci, ale i klientům, kterým přibudou starosti s vybíráním té nejlepší banky. Reforma veřejných financí prošla bez potíží Senátem a také odstartovalo velké zdražování. Máte poslední šanci před Vánoci zachytit levnější ceny, lepší už to nebude.

18. 11. 2003 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Hypotéky dostanou novou státní podporu

Dnes bude Desetník poprvé bez desetníků a také bez dvacetníků, zato s příslibem nové hypoteční podpory. Řekneme si o nepříliš čistém způsobu, jehož prostřednictvím se lze vyhnout placení vyššího povinného ručení a podíváme se za rovnou daní na Slovensko.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Na spotřební daň levný úvěr saň

Dojde ke zrušení vojny, civilní služby i výhod stavebního spoření. Stavební spořitelny aspoň šperkují své nabídky. Úrokové sazby úvěrů hlásí další pokles, potravinové řetězce konec kartelu a podepsaný zákon o růstu spotřebních daní konec legrace.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Účty zadarmo

Už dlouho se u nás naříká nad tím, že zdejší banky mají proti svým zahraničním kolegyním příliš vysoké poplatky. V posledních dnech se však objevily náznaky toho, že by se situace mohla trochu zlepšit. Hned několik bank připravilo nabídku účtů bez poplatků.

6. 10. 2003 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: utrácet, dokud je čas

Stavebnímu spoření už pomůže jen zázrak, při schvalování rozpočtu pro změnu hraje roli každý hlas, čeká nás zdražení SIPa, rohlíků i lihovin, poplašné zvěsti předvídají zdražování v Živnostenské bance, zkrátka jako obvykle jedna dobrá zpráva za druhou.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Stávkovat, stávkovat, stávkovat...

Uplynulých deset dní je ve znamení stávky. Stávkovali státní úředníci, stávkovali učitelé a stávkou hrozí snad všechny odborové svazy. Bez ohledu na stávkování soud obstavil majetek obchodního řetězce Tesco, který bez ohledu na soudní rozhodnutí dál prodává.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: léto plné rekordů

Řeklo by se okurková sezóna a přitom se v posledních dnech přepisuje jeden rekord za druhým. Tento způsob léta zdá se být poněkud "extrémním". Teploty, jackpoty, zisky bank, spotřeba domácností, chuť odborů stávkovat... člověk se zkrátka nestačí divit.

25. 8. 2003 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Reformujte, ale mě vynechte!

Reforma veřejných financí byla úspěšně přijata, a ministerstva se již začínají cukat. Mnohá by chtěla víc, než jim Sobotka nabízí. V uplynulé dekádě banky horentně oznamovaly své úspěchy ve tvorbě zisku a Dominik Hašek bude chytat levněji.

11. 8. 2003 0:00
Doba čtení: 2 minuty