Hlavní navigace

Desetník: Bankovní zisky pořád rostou!

9. 8. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ve víru politických vyjednávání o vládních postech banky zveřejnily své pololetní výsledky. A že se mají čím chlubit! Komu se zdály loňské zisky bank vysoké, protočí panenky - banky je dokázaly ještě zvýšit. A kdože bude rozhodovat o penězích z Evropské unie?

DESETNÍK 40/2004 (26. 7. 2004 – 8. 8. 2004)

Bankovní zisky pořád rostou!

Banky dosáhly v loňském roce vysokých zisků navzdory klesajícím úrokovým sazbám a s nimi se vezoucím úrokovým maržím. Zlí jazykové tvrdí, že jen díky zvyšujícím se poplatkům, které vybírají od klientů, mohou bankovní zisky růst. Jedno je ale jisté – bankám se nevydařil jen loňský, ale i první polovina letošního roku. Zkrátka a dobře, umějí ve svém byznysu dobře chodit.

Ze zatím zveřejněných výsledků vyplývá, že nejvyššího zisku v první polovině roku dosáhla Komerční banka, navzdory meziročnímu poklesu. Její čistý zisk se vyšplhal na úroveň 3,9 mld. Kč, což za loňským rokem zaostalo o celých 5 %.

V těsném závěsu za Komerční bankou se drží Česká spořitelna, která za pololetí vydělala 3,7 mld. Kč, ovšem s mnohem lepší perspektivou – meziročně si polepšila o 9 %, a vydrží-li jí tento trend, může v konečném součtu pololetní jedničku ještě předběhnout.

Třetí banka z trojlístku „českých“ největších – ČSOB – je také v těsném závěsu. O pouhých necelých sto miliónů se ziskem 3,628 mld. Kč pohodlně kráčí za Českou spořitelnou. A našlápnuto má opravdu dobře – meziroční růst o 104,9 % ji řadí mezi banky s nejrychleji rostoucím ziskem.

Své výsledky publikovaly i některé další banky. Nepočítají se sice v miliardách, ale stamilionové čisté zisky také zavdávají příslib zajímavých příjmů do státního rozpočtu. HVB Bank se ziskem 696 mil. Kč a růstem o 31,6 % a Raiffeisenbank jako banka s nejrychleji rostoucím ziskem (meziročně o 167 %) ve výši 235 mil. Kč jsou dalšími doklady úspěšného pololetí v bankovním sektoru.

Některé stavební spořitelny také již přišly se svou troškou do mlýna (a státního rozpočtu) – HYPO stavební spořitelna se 76,6 mil. Kč a Modrá pyramida119,249 mil. Kč. Druhá jmenovaná se mohla pochlubit růstem zisku o 56 %.


Zisk navzdory podvodům

Dařilo se i v pojišťovnictví. Navzdory rostoucímu počtu podvodů, kdy Česká pojišťovna zaznamenala za první pololetí stejný počet pokusů jako loni za celý rok a Kooperativa dvojnásobek proti srovnatelnému období, zisk roste i pojišťovnám.

České pojišťovně se letošní rok vydařil lépe o 62 %, když dosáhla čistého zisku 1,86 mld. Kč. Kooperativa, druhá největší česká pojišťovna, zisk ve zprávě neuvedla, ale daří se jí vybírat stále více na pojistném.


Narodila se vláda, radujme se

Období nejistoty skočilo. Zažehnáno je nebezpečí (či spása?) předčasných voleb, již víme, kdo bude rozhodovat na jednotlivých ministerstvech. Dohady o snížení počtu vládních křesel se ukázaly jako liché – politici přeci potřebují někde sedět – a slučování ministerstev se nekonalo.

Vládu minulou středu jmenoval prezident Václav Klaus ve složení:

Resortů je málo a uchazečů o místa ministrů moc, proto nemohou chybět ani ministři bezzemci – promiňte – bezrezortní. Jsou jimi Jaroslav Bureš, zodpovědný za legislativu, a Martin Jahn, místopředseda vlády pro ekonomiku.

Zvláštní bude pozice posledního jmenovaného – Martina Jahna. Ač zodpovědný za ekonomiku, nebude moci zasahovat do reformy veřejných rozpočtů, do sestavování státního rozpočtu ani do dalších nosných ekonomických témat. On však vidí svou roli optimisticky a věří, že bude pro vládu přínosem nejen mediálním. Kvalifikaci na to rozhodně má.

Programové prohlášení vlády v době uzávěrky tohoto článku ještě nebylo zveřejněné. Nad očekávání nízký schodek státního rozpočtu ve výši 48,8 mld. Kč dává nové vládě dobré vyhlídky.


Létat? Létat! A zadarmo…

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair ústy svého ředitele Michaela O´Learyho prohlásila, že výhledově počítá s rozdáváním letenek zadarmo. Živa chce být z příspěvků od letišť, hotelů, taxislužeb a dalších, kterým bude vozit zákazníky.

Ale příliš nejásejte – výhled počítá s časovým horizontem 10 let a ředitelé společností se často mění rychleji. Osobně jsem zvědavý, kdo dříve poletí – jestli Michael O´Leary, nebo já zadarmo.

skoleni_7_4


Bankovní novinky

Navzdory času prázdnin a dovolených přicházejí banky neustále s něčím novým. A nejsou to jen nové, nablýskané sazebníky v ceně zlata.

  • ČSOB nabízí bezkonkurenčně nejdelší dobu fixace úrokové sazby hypotéky – sazba se nezmění po celou dobu splácení. Vychází tak vstříc klientům s nevolí k riziku a stírá jednu z výhod úvěru ze stavebního spoření. Jaké má další výhody a nevýhody se dočtete v článku Ivany ČernéHypotéky: Mini, nebo maxi fixace?
  • GE Capital Bank kontrovala proti nabídce ČSOB doplněním doby fixace úrokových sazeb hypoték o 3 a 10 let. Všechny úrokové sazby nabízí pro všechny klienty splňující požadavky banky, nikoli sazby „od“.
  • Raiffeisenbank zvýšila úrokové sazby termínovaných vkladů. Nikterak závratně, ale až 0,3 procentního bodu jsou stále lepší než nic.
  • Jednu desetinku naopak ubrala Živnostenská banka u úrokových sazeb z úvěrů. Při desetitisícové půjčce tak za rok ušetříte 10 Kč.
  • Živnostenská banka chce ale také spořit. Od září zruší platební terminály v samoobslužných zónách. Jejich využívání dosud nebylo zpoplatněno a příkazy zadané tímto způsobem byly zpoplatněny jako elektronicky zadané (tj. nižší sazbou). Místo toho banka doporučuje využívání jiných forem přímého bankovnictví. Za ně ale klient zaplatí 30 Kč měsíčně.
  • Poměrně neznámá Bawag Bank bude i méně oblíbená – od srpna snižuje úrokové sazby až o 0,43 %. Vzhledem k úrovni sazeb od 0,51 % (do 100 tis. Kč na jeden měsíc) po 3,49 % (přes 500 tis. Kč na 5 let) jde o snížení poměrně znatelné.
  • Bankovní registr je zpoplatněný. Zatímco dosud platilo, že se každý může podívat jednou ročně na informace do bankovního registru zdarma, od 26. 7. 2004 to již není pravda. I za první nahlédnutí zaplatí tazatel 100 Kč, bude-li chtít výpis „expresně“, pak 200 Kč.

Zpráva, která nemůže chybět

Na úplný závěr nemohu nevzpomenout zprávu, která v Desetníku nemůže chybět. Česká národní banka do 19. července 2004 stáhla z oběhu pouhou desetinu desetníků a dvacetníků. Mezi lidmi koluje ještě 1,1 miliardy již neplatných mincí. Desetník z Měšce stahovat nehodláme.

Anketa

Co považujete za hlavní příčinu zisků bank?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).