Hlavní navigace

Desetník: utrácet, dokud je čas

22. 9. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Stavebnímu spoření už pomůže jen zázrak, při schvalování rozpočtu pro změnu hraje roli každý hlas, čeká nás zdražení SIPa, rohlíků i lihovin, poplašné zvěsti předvídají zdražování v Živnostenské bance, zkrátka jako obvykle jedna dobrá zpráva za druhou.

DESETNÍK 19/2003 (8. 9. 2003 – 21. 9. 2003)

Uplynulých deset pracovních dnů sice nadmíru zkrášlilo babí léto, ale jinak to byly takové podivné týdny. Už jen ta série odchodů slavných jmen, která od začátku září následují jedno za druhým – Pavel Tigrid, Charles Bronson, Josef Hiršal, Johnny Cash… a uprostřed velkých mužů nejnepochopitel­nější smrt švédské političky Anny Lindhové.

Rozhodujte uprostřed podobných emocí o takové věci, jako je přijetí eura. Švédové ho nakonec odmítli a celkem výrazně. Jen chabé zakolísání evropské měny v důsledku neúspěšného referenda však jako by naznačovalo, že na ANO nebo NE vlastně nijak moc nezáleželo. Telekomunikační gigant Ericsson sice netajil své zklamání, ale zároveň popřel, že by jeho generální ředitel vyhrožoval odchodem ze země v případě nepřijetí eura. Přitom onu výhrůžku před referendem citovala většina deníků, včetně těch našich. A pak se v tom vyznejte.

Na rozdíl od švédského měnového referenda, přístupová referenda v Estonsku a Lotyšsku dopadla kladně. Završilo se tak kolo veřejných hlasování, které bude korunováno vstupem desítky nových členských zemí do EU k 1. květnu 2004.

Euru příliš nevadilo, že ho Švédi nepřijali za své, a svou hodnotu na mezinárodních trzích si relativně podrželo. Na českou korunu je však krátké – koruna totiž zřejmě zastavila trend oslabování z posledních týdnů a úspěšně vyrazila vstříc hranici 32 Kč/euro. Komu tedy zbyly valuty z dovolené, čím dříve se jich zbaví, tím lépe. Zvyšuje se totiž pravděpodobnost, že hodnota eura už bude jen klesat.

Za vším totiž stojí schválení rozpočtu vládou a poslední vyjednávání před parlamentním projednáváním tzv. reformních zákonů. Ačkoliv se odboráři snažili, slabých dvacet tisícovek demonstrantů s vládou téměř nehnulo. Odboráři se tedy s reformou – zdá se – smířili (vědí, že za jiné vlády by to bylo ještě horší), a tak je nejistým prvkem vládní koalice jen poslanec Hojdar. Jeho zatím nejasně záporně stanovisko se možná podaří eliminovat kvůli absenci jednoho komunistického poslance, zvláště když i odcházející Hana Marvanová tvrdí, že reformu je třeba podpořit.

Politická situace není zrovna ideálním partnerem hospodářské situaci. Růst HDP (2,1 % za letošní první pololetí) proto nenaplňuje ekonomické věštce přílišnou radostí. Nezaměstnanost se vyhoupla na 10 % a především je hospodářský růst tažen z velké části spotřebou domácností. A to spotřebou, která nestojí na příliš jistých základech, protože české domácnosti se stále více a stále bezstarostněji zadlužují. Proč by také ne – úrokové sazby jsou nízko, inflace dlouhodobě kolem nuly (ceny spíš klesají), jak odolat lákavému Carpe diem?

Ono užívat dne bychom si asi skutečně měli – dokud je čas. Když vláda přijme rozpočtové balíčky a zahýbe s daněmi, moc důvod k radosti nebude. A to ještě hrozí zemědělci – vajíčka prý mají zdražit o 30 %, s cenami půjdou nahoru pekárny, zvednou se s největší pravděpodobností spotřební daně… Firma Jelínek už chystá zvýšení produkce, aby pokryla zvýšený zájem o alkoholické nápoje v závěru roku (litr lihoviny by měl podražit o 16 Kč).

Ke konci roku se lidé nebudou zajímat jen o množství procent alkoholu, ale také o procenta státní podpory ke stavebnímu spoření. Stavebním spořitelnám se nepodařilo do návrhu nového zákona prosadit své pozměňovací návrhy, takže zbrždění systému by mohlo být celkem silné. Ačkoliv někteří poslanci se nechali slyšet, že ještě budou za zmírnění úprav bojovat (hlavně o to, aby státní podpory nebyly zbaveny děti).

V každém případě nepodléhejte teď zbrklým rozhodnutím – na uzavření nových smluv si počkejte až do schválení zákona, abyste věděli, na čem jste (resp. budete příští rok). Někteří už dnes uzavírají smlouvy, aby byli včas připraveni na nové podmínky příštího roku, v takovém spěchu však nezřídka naletí na špatné rady prodejců, kteří sledují jen svůj vlastní zájem.

eBanka se zařadila po bok devíti bank, které mají licenci na vydávání hypotečních zástavních listů (ČMHB, ČS, ČSOB, GECB, HVB, KB, RB, Wuestenrot, ŽIBA) a začala nabízet své vlastní hypoteční úvěry. To Živnostenská banka je už trochu dál, svou nabídku jen doplňuje, naposledy o kombinaci hypotéky s životním pojištěním.

Živnostenská banka však prochází mnohem výraznějšími změnami – především převlékla kabát (modrý nahradila červeným) a novému majiteli přizpůsobila také logo. Následuje tak své privatizované předchůdkyně ČS, KB, ČSOB. O to by nebylo, začínají se však objevovat znepokojivé zvěsti o tom, že ŽIBA bude velkou trojku následovat i ve zdražování.

Komerční banka a HVB zřejmě chtějí přispět k rodinné soudržnosti – první přišla s Dětským kontem, druhá s Kontem Rodina. Uvidíme, jestli se jim příbuzenské vztahy podaří posílit, nebo naopak zničit (peníze, jak známo, nesou zlou krev, a to i když jde o krev vlastní).

skoleni_29_6

Rušení desetníků a dvacetníků hodlá využít Česká pošta ke zdražování známek a kromě toho od října zpoplatní i hotovostní placení SIPa. V říjnu naopak bude velmi štědrá ING, která se pro tento měsíc zavázala k připsání tolika úroků, kolik vstřelí čeští fotbalisté gólů do brány Nizozemska. Jak asi víte, byly tři, takže sázka na české fotbalisty a Oranžové konto se tentokrát vyplatila.

Pro tentokrát vše, suché léto prý přineslo dobré víno, takže do příštího, už podzimního, Desetníku na zdraví! Reformy, rozpočet a všechny poslance hoďte za hlavu, ať burčák chutná.

Anketa

Založil si někdo z vaší rodiny letos stavební spoření?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).