Hlavní navigace

Desetník: Účty pro děti a hypotéky na všechno

24. 5. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nemáte-li kde bydlet, vezměte si hypotéku. Pokud kde bydlet máte, vezměte si ji také - třeba na dovolenou. Banky vám ji rády poskytnou - stejně jako běžný účet dětem. Již třetí banka nabízí produkt šitý na míru dětem do 15 let. Rodiny s dětmi chce podpořit i vláda - podaří se jí to?

DESETNÍK 35/2004 (10. 5. 2004 – 23. 5. 2004)

Jak získat peníze na bydlení?

Bydlet musí každý. Pokud nechce strávit život pod mostem nebo v azylových domech, musí mít byt nebo dům. Kdo má dostatek prostředků, může si pořídit vlastní, ostatní se musí spokojit s nájemním bydlením – nebo si půjčit. Ale jak na to?

Hypoteční úvěr nebo stavební spoření jsou základní možnosti, jak získat peníze na vlastní bydlení. S družstevním je to o něco složitější, ale také to jde. Jak?

Po nalezení vhodného bydlení a zdrojů financování přicházejí na řadu další starosti – katastrální úřad, pojištění… daně. Jak si s nimi poradit co nejlépe?

Na všechny otázky a ještě na mnohé další naleznete odpovědi včetně nesčetných tipů, jak čarovat se starými smlouvami stavebního spoření a jak vyzrát na úřady, ve velké příloze Měšce Jak získat peníze na bydlení.

Hit nové doby – americká hypotéka

Hříčkou osudu vstupem do Evropské unie začínají banky poskytovat americké hypotéky. Jde o poměrně starou novinku – vždyť úvěry zajištěné nemovitostí banky nabízely již před naším „návratem do Evropy“. Rozdíl je v tom, že dříve se jednalo o „spotřebitelské úvěry“, kdežto nyní jde o „úvěry hypoteční“.

Jana Marenčáková - Wuestenrot hypoteční banka
Jak získat „americkou hypotéku“? V čem je výhodnější než spotřebitelský úvěr? Jaký je rozdíl mezi žádostí o klasickou a americkou hypotéku? Ptejte se Ing. Jany Marenčákové, ředitelky úvěrového úseku Wüstenrot hypoteční banky, v Poradně Hypoteční úvěry na Měšci.

Rozdíl nespočívá pouze ve slovíčkaření. Zařazení je zásadní zejména pro zdroje financování úvěrů (hypoteční mohou být kryty z hypotečních zástavních listů) a klasifikace rizikovosti, což v úhrnu vede ke zlevnění zdrojů a možnosti snížení ceny – úrokové sazby – pro klienty.

Jen v uplynulé dekádě pracovních dnů přibyly americké hypotéky v nabídce tří bank – České spořitelny, ČMHB a HVB Bank. Jejich srovnání s dalšími produkty naleznete v článku Petra Bukače Auto na hypotéku? Může být….

Další účet pro děti

Děti se dostávají stále více do zorného úhlu bank. Nejsou jen otázkou přežití rodu, zajištění spokojeného stáří a zmírnění stárnutí populace, ale též vyhlídkou budoucích zisků finančních institucí. Proto se je snaží podchytit co nejdříve. Jakmile je chytí, mají poměrně velkou šanci, že je i udrží – vždyť občané České republiky raději nadávají na špatné poměry a drahý sazebník, než by projevili aktivitu ke změně (samozřejmě ne všichni, ale statistický průměr mnoha empirických šetření o tom vypovídá své).

Dříve se banky zaměřovaly jen na vysokoškoláky, pak slevily na plnoleté studenty všech škol, licitovaly dále na 15 let a nyní již třetí banka pokořila i tuto věkovou hranici. Po Komerční bance a Raiffeisenbank s účtem pro děti přichází Poštovní spořitelna.

Program Mini od Poštovní spořitelny je určen dětem od 12 do 15 let. Zřízeni i vedení je zdarma, narozíl od konkurenční Včeličky a Berušky nedostane dětský klient jako dárek plyšovou hračku, ale platební MAX kartu zdarma. Zajímavé je též úročení ve výši 1,1 %.

Účty pro děti se ale mohou značně prodražit. Přestože jsou úročeny vyšší než běžnou úrokovou sazbou, přijaté platby a vklady jsou zdarma, výběry jsou zpoplatněny vpravdě „štědře“ – u Včeličky od Raiffeisenbank zaplatí děti za příkaz k úhradě 20 Kč a za výběr na přepážce 49 Kč, u Dětského konta Komerční banky za výběr 45 Kč.

Ministerstvo financí si hraje s daněmi

Ministerstvo financí se nenudí – připravuje změnu daně z příjmů, která by měla pomoci nejchudším i nejbohatším s dětmi. Nejchudší vydělají na rovné slevě na dani za děti ve výši 6 tis. Kč/děcko, která může přerůst až v daňový bonus ve výši 24 tis. Kč, nejbohatší s rozdílnými příjmy mezi partnery na společném zdanění manželů.

Podmínky daňových úlev jsou dvě – jednak alespoň jedno dítě v péči, jednak ekonomická aktivita. Pokud žadatel o daňový bonus nebude mít zaměstnání nebo nebude podnikat po celý rok, sleva na dani se bude patřičně krátit. Podmínka výchovy dětí platí i u společného zdanění manželů.

Spolu s daněmi fyzických osob se mění i odpisové doby a daňové sazby podnikatelů – tedy jejich hmotného majetku a zisků. Vše dohromady vyjde stát na ušlých příjmech až na 20 mld. Kč ročně, které vláda do rozpočtu získá pomocí již uskutečněných změn v zákoně o DPH.

Zákon o DPH je ostatně druhou zábavou Ministerstva financí. Při jeho chvatném schvalování vláda schválila bezodkladné předložení „technické novely“ zákona, která měla odstranit sporné body a body rozporné s Šestou směrnicí Evropské unie, upravující pravidla a podmínky nepřímých daní. Květen se chýlí do své třetí třetiny a Ministerstvo stále čeká na požehnání z Bruselu, bez kterého nechce novelu předat do schvalovacího procesu. Mezi sociálními demokraty se dokonce začíná proslýchat, že novela není nezbytná…

ODS zmatku využívá a opět začíná hovořit o rovné dani, nejlépe ve výši 15 %. Samozřejmě až po volbách, které slavně vyhraje.

Měli by mít děti do 15 let svůj běžný účet?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).